<§eze <§ourant wordt dagelijksmet uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Leiden, 20 Februari. Feuilleton. u°. £300. SI U'eI>aoiLS.sJiBi. A0. 1889. PE.IJB DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.,1.10, Franco per po6t1.40. Afzonderlijke Nommers0.00. PRIJS DER ADVERTBNTTEN: Van 1—6 regele f 1.05. Iedere regel meer 0.171* Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- ceeeeeren bulten de stad wordt f 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal:*va»«'het Iseid&eh Dagblad.. Zij, die zich nu reeds op déze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Het groot militair assaut, gisteravond in de Stadszaal alhier gegeven door onderofficieren van het vierde regiment infanterie en leer lingen der Kweekschool voor Zeevaart, ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, is in alle opzichten geslaagd en mocht zeker wel de tevredenheid der vele aanwezigen, inzaai en op gaanderij gezeten, verwerven. Die zaal was op inderdaad smaakvolle en toepasselijke wijze gedecoreerd. Langs de gaanderij was ze behangen met vlaggendoek, dat zich hier en daar verhief tot eene tropee, met een wapenschild als middelpunt. Boven het tooneel prijkte van frisch groen met rozen „W III". Ter weerszijden, op eene verhevenheid, aan schouwde men de bijzonder gelijkende busten van onzen Koning en onze Koningin en voor aan, niet op eene verhevenheid, de buste van onze Kroonprinses. Voorts was het tooneel, ook op den achter grond van tropoe en busten voorzien kwistig versierd met fijn en gewoon groen en met wapengroepen. Twee zonnen, aan beide zijden van bet tooneel, waarvan eene gekroonde W en eene dito de centrums vormden, droegen het hare b(j tot'verfraaiing der decoratie. Hot is ondoenlijk van alle nummers in het bijzonder te sprekendit belet de uitge breidheid van het programma. Hier zij dus enkel gezegd dat er kranig werd gewerkt aan rekstok en ringen, zéé, dat men meer malen de verzekering kon hooren, dat „je niet naar Carré behoefde te gaan"; dat het trekken geweer, lange stok, korte stok, degen en sabel den meesten bijval inoogstte, dat fantasie ge weer, moeilijker dan men denken zou en ge paard gaande met vreedzame schoten, dat standen, tableau en Chineesche schimmen een hoogen dunk gaven van hen, die hunne krach ten voor dit alios beschikbaar steldon. De voordrachten„De Oudstrijder" en „De Baanveger", in welke laatste Van Houten's cacao niet vergeten word, deden de zaal van toejuichingen daveren, terwjjl het kluchtspel in één bedrijf: „De Pruisen komen" de kroon zette op het voorafgegane. Van dit laatste mogen niet onvermeld blij ven de gewrichtsoefeningen en standen door de jongens der Kweekschool voor Zeevaart, die met groote nauwkeurigheid en kracht zich van hunne blijkbaar aangename taak kweten. Dat zij ook over goede longen te beschikken had den, bewees hun gezanghet Volkslied, door hen aangeheven en door het flink bezette infanterie-orkest begeleid, werd door de andere aanwezigen staande aangehoord, evenals later het Wilhelmus. Een clown in echt clownskostuum bracht In de zaal heel wat hilariteit teweeg als hy ten tooneele verscheen, d. w. z. sprong, klap pen uitdeelde en eenmaal, bijwijze van hulde, een der met goeden uitslag gewerkt hebbenden, een grooten bloempot met hoogen groenen boom aanbood. Tal van dames, vele officieren en het be stuur van het „Metalen Kruis", dit laatste officiéél uitgenoodigd, woonden het assaut bij. Het „na afloop bal", aan den voet van het programma, deed menigeen besluiten om nog maar een poosje tot „na afloop" te blijven en deel te nemen aan den dans, welke, of schoon hy als supplement heette dienst te doen, niet minder tijd in beslag nam dan de uitvoering van het uitgebreide programma en niet het minst in den geest viel. Ten bureele van den heer T. Bik, voor zitter van de afdeeling Leiden der „Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en min deren van het Nederlandsche leger," h3d gisteron de periodieke uitkeering aan behoef tige oud gepensionneerden en weduwen van geponsionneerden plaats8 leden en 4 weduwen ontvingen ieder f 12.50, terwyi aan 1 lid eene buitengewone gratificatie van f 7.50 werd uitgereikt. Tot hot erlangen van den Gouden Willem op 's Konings verjaardag hadden zich alleen voor deze afdeeling en omstreken 18 behoef tige oud-stryders (niet gepensionneerden) aan gemeld aan slochts 8 hunnor heeft het Hoofd- bostuur der Vereeniging den Gouden Willem kunnen toekennen, 1 uit Leiden, 1 uit Bent huizen en 1 uit Nieuwveen. Een bewijs hoevole behoeftige oud-stryders er nog in ons vaderland worden gevonden, is, dat zelfs veteranen van 82 jaar oud, ver sierd met het Metalenkruis en de Citadel- medaille, niet behoorden tot bot honderdtal, dat de Vereeniging op zich genomen heeft, telken jare by gelegenheid van den verjaardag van onzen Koning een Gouden Willem uit te reiken en daarvoor in de eerste plaats (de oudsten) in aanmerking komen. Hoe gaarne de Vereeniging dat bepaald ge tal ook belangrijk zou willen uitbreiden wat in goringe mate toch reeds plaats heeft hare financiën veroorloven het niet. Het behoort zeker tot do onaangenaamste zaken, welke de besturen der verschillende afdeelingen van die Vereeniging ook nu onder vinden, dat zy aan hare oude, behoeftigo wapen broeders die om steun vroegen moet meedeelen„er was geen geld aanwezig om ook u op uwon ouden dag, by gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning een Gouden Willem te kunnen geven." By die teleurgestelde oudjes zyn er, versierd met eene eervolle vermolding wegens betoonde dapperheid, velen met de Citadel-medaille en zy verkeeren in behoeftige omstan digheden. Op eeno jaarwedde van f 1800 is door den minister van justitie de heer J. S. Gunz6), bouwkundige te 's Ilage, benoemd tot tydelyk onder-directeur, belast met het toezicht over den arbeid in do strafgevangenis by Leiden. Omtrent den toestand des Konings bericht men heden van het Loo aan het „Hbl." De nacht is rustig voorbijgegaan. Dr. C. W. Vinkhuyzen is gisteren op het Loo gekomen en blyft tot morgen. Morgen zal prof. Rosenstein weder een bezoek aan Z. M. brengen. Ons wordt daarentegen van het Loo per telegraaf gemeld dat de Koning een onrus- tigen Dacht doorbracht. Overigens is de toe stand ovénals gisteien en niet ongunstiger. Mr. J. A. De Vicq, consul der Neder landen te Djeddah, is in de residentie aange komen en afgestapt in het „Hotel Paulez". Nopens het eerlang by do Staten-Generaal in te dienen wetsontwerp op het lager ondor- wys, verneemt de „N. R. C." dat het vol komen geiykstelling wil van openbaar en byzonder onderwys, wat betreft den geldelykoii steun uit 's Ryks kas. De uitkeering van 30 percent aan de gemeenten zou vervallen; en daarvoor in de plaats komen eene bijdrage van rykswege aan alle scholen, zoo bijzon dere al3 openbare, naar den maatstaf van het getal der In dienst zyndo onderwijzers in verband mot het aantal schoolgaande kinderen. Te Haarlem hebben zich vior en twintig personen aangemeld als bewoners van gedeel ten van woonhuizen (zoogenaamde lodgers) om dit jaar op de kiezerslysten te worden geplaatst. In eene buitengewone algemeeno ver gadering vau aandeelhouders in de Holland- Bche Spoorwegmaatschappy ls besloten de bestaande i-pcts.-leeningen ln eene 3'/rPcts.- leenlng te converteeren. ZJJ machtigde voorts hot bestuur tot het aangaan oener overeen komst tot exploitatie van de lyn Haarlem Zandvoort. Het stoffelijk overschot van dr. Bok, in leven Romonstrantsch predikant te Am sterdam, is, gevolgd door vele belangstellende volgelingen, op de Westerbegraafplaats aldaar bygezet. Do heer Cordes, behuwdbroeder van dr. Bok, professor Tiele uit Leiden, en ds. Van Gorcom huldigden do verdiensten van den overledene. Een zangkoor onder leiding van den heer Daniël De Lange zong een treur lied. Mr. Bok dankte voor de belangstelling, zyn geliefden vader bewezen. Heden (Woensdag) wordt te Gorkum de 75ate gedenkdag gevierd van Gorkum's bevryding van de Fransche overheersching. Kinderfeesten, zanguitvoeringen, openbare con certen, enz. vormen het feestprogramma. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat met 15 Maart a. s. te vorvullen is do betrekking van leeraar in de Nederlandsche taal en in de aardrykskunde aan de Ryks hoogere burgerschool met 3-jari- gen cursus te Zalt-Bommel. Jaarwedde f 1800. Het stoomschip „Celebes," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 20 Febr. te Padang; do „Prinses Wilhelmina," van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 19 Febr. van Padang. Gemengd Nieuw*. Do politie te 's-H age heeft do hand gelegd op twee llotterdamsche „dames", die er van hielden om uitstapjes naar de residentie te maken en dan bezoeken af te leggen by goudsmeden, waar zy geregeld het een of ander ontvreemdden. Thans zyn zy naar het Huis van Arrest overgebracht. Als eeno byzonderheid verdient vermelding dat door J. Spaargaren te Aals meer de vorige week, in één schot, twee otters van do grootste soort werden gedood. Gisternacht ontstond een begin van brand op de bark „Ben-Avon," door 't vlamvatten van eonige collis, vermoedolyk veroorzaakt door vonken van kaars of pyp. Niet zonder groote inspanning is 't mogen gelukken erger kwaad te voorkomen, daar er tal van zeer licht ontvlambare stoffen aan boord zyn, als naphtha, spiritualiën enz. Ter j _L - -• Aan liet doode Meer. 21-) Wat is eene gelofte? Mag het een keten worden, welke ons eigen bestaan in den weg staat en in boeien houdt, wanneer \vy eene hoogere vlucht willen nemen? In zeven jaar wordt de pbysieke raensch vernieuwd. En de geeStelyke mensch zou in nieuw vleosch en bloed de oude moeten blijven, alleen omdat hij zelf in een lafhartig oogenblik aan zyne vernieuwing wanhoopte? Ikzelf heb myne ge lofte, om my nooit weer aan een ziekbed te plaatsen, verbroken, en reken het mij eerder tot eene eer, dan tot schande aan. Maar de gelofte van deze vrouw is zonder twyfel boven alle wankelmoedigheid van aardsche gewaar wordingen verheven. Zy is mij van harte toege daan ik geloof dat ik geene dierbaarder vriendin zou kunnen wenschen, zoo ik in nood mocht komen. A1I63 zou ik van haar kunnen verlan gen, omdat ik haar kind gered heb. Maar haar geheelo persoon bohoort slechts aan het ver leden van haar eigen geluk en aan het toe komstig geluk van dit kind, en ik, wien het om het tegenwoordige te doen is Ik heb het zorgvuldig vermeden, haar te vragen, in welke stad zy woont, onder welke omstandigheden on omgeving. Ik wil van baar weggaan, zonder dat te weten, opdat ik nooit in de verzoeking kome, haar weer op te zoe ken en hot onmqgelyke megeljjk te maken. "Nog een paar dagen het weldadige van dezen geheel eonigen toestand genieten, van de ge heele wereld als het ware afgezonderd, in deze woeste bergwildernls, als in den hemel, waar, zooals geschreven staat, geene banden aangeknoopt worden en geene scheiding plaats vindt dan ga 't, zoo 't wil zoo 't kan Eene zeldzame kuur, eene betrekkelijk wreede blyft het toch altyd, dat het noodlot, om my te bewyzen dat ik nog niet ryp voor den dood ben, my deze wonde in bet hart moest toebrengen, opdat ik aan zijne trillingen bemorke, hoe sterk, boe krachtig het nog is, hoe ry'k aan bloed en hoe lang het nog in het leven zou kunnen blyven. Voor het oogenblik niets meer. Wy zyn hierboven van iodere postverbinding afgesne den. Wanneer en waar ik dus den brief kan sluiten en afzenden, dat weten de goden, wan neer dezen zich nog om onze correspondentie bekommeren. Vaarwel Hy legde de pon neer en luisterde of hij niets in de ziekenkamer hoorde. Het schelle stemmetje van liet kind deed zich hooren, nu niet meer op dien akoligen, gejaagdc-n, koortsigen toon, maar toch ongewoon op dit late uur, waarop het anders placht te slapen. Teen hoorde hy do zachte stem der meeder, en hare sussende woorden schonen onmiddel- lyk de gewenschte uitwerking te hebben. Toen Eberhard binnentrad, lag do kleine wc-er ln een diepen slaap. „Zy heeft juist van u gedroomd," zelde me vrouw Lucilia, niet liet liefste lachje tot liem opkykend; „zy vertelde my haren droom: u had haar een wit lam gegeven met oen rood lint om den hals; het makke dier at uit hare hand. Toen zy het reeds een poosje had, was 't haar eerst te binnen gevallen, dat zy ver geten had u te bedanken-. Nu moest ik u roepen om het nog te doen; hot spoet liaar vreeselijk, dat zjj 't vergoten had." „Waarom hebt u my dan niet geroepen?" „Ik zei haar, dat oom Eberhard niets van bedankjes wilde hooren. Hy had ook aan mama wat gegeven, waarvoor zy liom nooit, hoe graag zij het ook wilde, in staat zou zy» te danken. Zoo Anna maar zoet was en weer insliep, was dit den goeden dokter nog wol zoo lief al8 alle dank. Toen hadt u eens moe ten zien, hoe gauw Rot goede kind zich weer gereed legde om te gaan slapen en nu ziet u dat het werkelyk reeds slaapt en het voor hoofd is geheel vochtig. Het gehoorzaamt u als aan niemand anders." Hy beschouwde liet stille gezichtje in diepe gedachte». „Jammer dat jk geene vorstin ben," ging do schoone vrouw mot een lichten blos voort. „Ik zou u dan voorstellen om u aan mijn hof te vestigen en mi) als myn lyfarts overal te vergezellen. Want ik weet waarachtig niet, hoe wy ons zonder u ooit weer zullen behel pen. Ons kind zal geene verkoudheid hebben, zonder dat ik u zal missen. En toch ben ik ook weer blij, slechts eene arme vrouw te zyn. De vorstin zou zich misschien inbeelden, u met goud en eer te kunnen vergelden voor hetgeen u baar aan hare lievelinge gedaan hadt. Ik zou het gevoel niet willen missen, steeds by u in hot krijt (e staan." Zy reikte hem de hand, welke hjj in hevige ontroering aan zyne lippen drukto. „Mevrouw", Z9ide by, in plaats van eenig antwoord, „het is elf uren. U wordt afgelost en ik betrek do wacht." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1