"it <- -'- ,-■--- óreiueagd Nieuw». De aan hunne potten herken bare aanvoerders van het „Leger des Heils", dio hedenavond in oen afgehuurd perceel aan de Van-der-Werfstraat de eerste oefening zul len leiden, kwamen hedenmorgen per spoor trein alhier aan en wandelden vervolgens met hunne dames door de stad, een en ander ongestoord in oogenschouw nemende. Hedenmiddag om één uur viel eene dienstbode, die van een trapje op de Mare by de Hartebrug water schepte, in de gracht, doch zo werd, doordien de passage daar druk was en er vele schippers in de nabijheid waren, weer spoedig op het droge gebracht. Volgons bekendmakingen wordt morgen in het café „Vondelhoven" ten tooneele gevoerd „Othello" van Von Schiller. Of men heeft hier mot een nieuwen Schiller, een naamgenoot van den boroemden dichter, of met een tot nog toe onbekend gebleven werk van hem te doen, waarvan Leiden du» nu de primeur geniet, en anders zal met den schryvor misschien wei Shakespeare bedoeld worden. Gisternaiu iddag te 5 uren kwamen twee bomschuiten te Scheveningon binnen, omtrent wier lot men ongerust was, nl. ééno van den reoder W. Groen, schipper Keus, en éérie van de Maatschappij „Holland," schipper Spaans. Gelukkig was alles wül aan boord. Tevens is boricht ontvangen van een der twee schuiten van den reoder A. De Niet, welke nog niet zijn gearriveerd. Waarschijnlijk blijft zich dus de ramp be palen tot de twee schuiten, van welker ver ongelukken wij bereids melding hebben ge maakt. Van hot gezin van den heer E., kruidenier op den Haarlemmerdijk te Amster dam, moost dezer dagen oen der zoons, een oppassend jonkman, voor de militie loten en had hot geluk een hoog nummer te trekken. Met een gezellig huiselijk avondfeostje werd de heuglijke gebeurtenis gevierd. Na afloop daarvan ging do zoon naar zjjne slaapkamer in het achterhuis, en nam, als gewoonlijk, zijn kacheltje mede, een volgens het nieuwe stelsel, zonder pjjpon en dat met daarvoor bestemde kolon gestookt wordt. Toen hy den volgenden morgen op den gewonen tyd niet verscheen, ging de vader hem wokken, doch.... vond don ongelukkigen jongeling dood op zijn bed lig gen, blijkbaar door kolendamp gestikt 1 (N. v. N.) Terwijl schier de ganseheAmster- damsche pers dezer dagen het feit herdacht dat het Maandag 11. 400 jaar geleden was dat Amsterdam de Keizerskroon verkreeg, komt thans de heraldicus, de heer G. J. Honing, te Zaandijk, met do ontdekking, dat door eene fout van don Raad van Adel Amsterdam dat voorrecht reeds 75 jaar geleden verloor. Naar het „Vad." verneemt, heeft in do zaak-Verstege de Hooge Raad in raad kamer beslist, dat de cassatie tegen do be schikking, waarbij de zaak naar de openbare terechtzitting dor rechtbank is verwezen, in raadkamer moet worden behandeld. Daarop hoeft de raadkamer het beroep in cassatie verworpen, zoodat thans is uitgemaakt dat de zaak in de openbare terechtzitting dor rechtbank zal worden behandeld. Oploop te Beverwyk. Donderdag avond is hot, naar „De Stand." meldt, te Beverwijk verre van rustig geweest. Des middags had do loting voor do militie plaats gehad, zoodat tal van jongelieden onder den invloed van sterken drank op straat waren. Des avonds zou het „Leger des Heils" zijn intocht in Beverwijk doen en toen des mid dags eenige afgevaardigden er uit den trein stapten, wordon ze mot sneeuwballen begroet. De oefening werd door oone zeer talrijke monigte bijgewoond, dio zich weldra zeer rumoorig betoonde. Er werd met de banken door bet lokaal geworpen, de lampen werden verbrijzeld on de heilsoldaten waren genood zaakt overhaast de vlucht te nemen. De po- lilie verscheen, doch toen zjj kwam was alles reeds afgeloopen. Eene joelende menigte toog door de straten, enkele voorwerpen uit het lokaal in triomf met zich voerende. Voor het huis van een mandenmaker posteordo zich de inenisto en niet lang duurde het of oen bom bardement op do glasruiten volgde. Het dage- lijksch bestuur, bijgestaan door drie politie agenten en twee veldwachters, liet niets onbe proefd om do orde te handhaven en toon de eerste stoen geworpen was, werd de menigte met de sabel uiteengedrovou. De tierende hoop groeide inmiddels aan, zoodat legen tien uren do burgemeester het noodig achtte de schut ters ondor do wapenen te roepen, Bjj trom- livvif--" xrecr Zxsrr.-r.-Jrl mels'.ag werd hieraan voldaan, doch in één w-jhk werden den tamboer de trom en de Stokken ontnomen. Door het roeren van de trom kwamen echter met de schutters nog meer menschen op de boen. Van brandspuiten spreekt hot bericht niet. Gelukkig bedaarden de rumoermakers een weinig en tegen twaalf uren was de rust hersteld. Op den Kinderdijk te Alblas- serdam barstte een hevige brand uit in een pand, door drie gezinnen bewoond en met riet gedekt. Een petroleumlampje schijnt de oor zaak van het ongeval geweest te zijn. De huisjes waren vorzekerd, de inboedels ge deeltelijk. De persoon D. Flierman, die in Nov. 1888 onder den naam van zjjn broeder als soldaat by het koloniaal werfdopot dienst heeft genomen, is door de rechtbank te Zwolle, ter zake van valschheid in geschrifte, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van G maanden. Gunstige berichten betreffen- de den landbouw iu Noord Amerika hebben aanleiding gegeven dat 18 personen uit Her wijnen naar Noord-Amerika vertrekken. Een even on be grjj pe lijk als treu rig geval heeft zich dezer dagen in het dorp Wilnis voorgedaan. In het huisgezin van oen winkelier aldaar, tevens slijter, z(jn de mooder, de zoon en twee dochters bijna tegelijkertijd en zender dat men eene bepaalde oorzaak kent, zóó ernstig krankzinnig geworden, dat, toen na eenige dagen bleek, dat men hier met geen voorbijgaand verschijnsel te doen had, hunne opneming in het gesticht voor krankzinnigen to Utrecht noodig was. De tweede sneeuwstorm is ook in Duitschland geweest en heeft daar op ver scheidene plaatsen het verkeer op de spoor wegen gestremd. De gemeenschap tusschen Frankfort en Zuid-Duitschland is althans ge heel afgesneden. Zoo werd bijv. uit Rendsburg gemeld dat oen sneltrein, welke Woensdag avond aldaar had moeten aankomen, nabij Jubeck in de sneeuw was blyken steken. Te Neumunster waren allo daarop uitkomende spoorlijnen onbruikbaar; alleen do route naar Kiel was nog vrjj. Volgens bericht uit Liigenkloster, werd ge heel Noord-Sleeswijk de laatste 24 uren door storm en sneeuw geteisterd, met het gevolg dat ook daar allo verkeer stilstond, terwijl op de Marschbaan en den Oostspoorweg verschei dene treinen diep onderdo sneeuw bedolven zijn. In westelyk Thüringen bleef een geduchte sneeuwstorm velo uren aanhouden. Ook te Neurenberg zijn er door do sneouw woder groote storingen in hot verkeer te wooggebracht. Uit Kopenhagen wordt van Donderdag por telegraaf gemeldTen gevolge van sneeuw storm is de dienst op alle spoorwegen gestaakt. De communicatie tusschen Elseneur en Hel- singborg is onmogelijkdie tusschen Kopen hagen en Malmoe moeilijk. Op den berucht en „P. L. M.(Paris Lyon Méditerrannée) spoorweg heeft weder een ongeluk plaats gehad. Toen do sneltrein „Le Rapide" van Nizza naar Parijs op onge veer 5 mijlen ten zuiden van Lyon was, be merkten do reizigers in een der niouwe rijtuigen, waarvan de afdeelingen met elkaar in gemeen schap staan, eene sterke brandlucht. Het rjjtuig werd niet met do gewone heetwaterstoven, doch door heeto lucht verwarmd, welke don vloer deed vlamvatten. Omstreeks zes uren in don morgen bemerkte oeu der reizigers plotseling, dat vlammen uit den vloer opstegen. De nacht was zeer koud; de wind had hot gas uitgeblazen en, wat erger was, het alarmsein was vastgevroron. Alle pogingen om den machinist te waar schuwen, waren vruchteloos. De reizigers, twaalf in getal, meenden dat hun laatste uur geslagen was; de trein reed met volle snel heid, de vlammon breidden zich al meer en meer uit en de passagiers klommen op de banken en riepen luide om hulp. Gelukkig bomorkte een der beambten eindelijk den rook en deed den trein stilhouden. Hot was geen oogonblik te vroeg. De vlammen raakten reeds de banken en de kussens. Nog vóór de trein stilstond, sprongen de beangste reizigers er reeds uit en na korten tyd was het rijtuig geheel door het vuur verniold. Er werd spoedig om een hulptrein geseind, en na eenigen tijd kwamen eene locomotief en twee wagons, die de reizigers naar Piion brachten, waar de sneltrein hen opwachtte. Deze kwam daardoor 3 uren te laat te Parijs aan. Een blinde moordenaar. Zekere Santucci, een blinde, liet zich naar het hos pitaal te Toulon brengon, waar zijne vrouw kif --7. y ziek te bed lag. By het bed gekomen, haalde hy een mes voor den dag en bracht daar mede zijne vrouw een steek in de borst toe; daarna verwondde liy zijn schoonvader en zichzelven. Santucci werd met moeite ont wapend; zyr.e wondon zijn gevaarlijk, die van zijne vrouw en zjjn schoonvader niet-. Het blijkt dat Santucci zich wilde wreken, omdat zijn schoonvader zyno vrouw naar Cor sica wilde meenomen on hem alleen te Toulon achterlaten. In de Parijsclie Vaudeville is Sardou's nieuwste toonoolspel „La Marquise" voor het eerst opgevoerd. Het had vrjj wat succes. De heldin is eene galante dame, die zeer rijk geworden is en zich de luxe wil veroorloven om op wettige wijze een adellijken titel te voeren. Zjj huwt dus een ouden mar kies, doch op voorwaarde dat deze, terstond nadat de wettelyko vormon zyn afgeloopen, met een goed pensioen naar het zuiden ver trekken zal. Als het op de vervulling dezer laatste belofte aankomt, aarzelt de bruidegom echter. Gelukkig dat do bruid dan juist ont dekt dat de markies er nog een ander meisje op nahoudt, waarop eene echtscheiding volgt. In het stuk komen, naar zich begrijpen laat, eenige zeer gewaagde tooneelen voor. Nog meer zusters. Zij wees zijn aanbod af, maar erkende, dat zy veel respect voor hem had, enz. Zy wilde altyd eene zuster voor hom blijven. „O neen, dank u welik heb al vyf zusters." „Maar, mynheer Amoyer,. ik dacht dat u oen eenig kind waart." „Zusters, zooals gy er eene voor mij zyn wilt, bedoel ik!" klonk het antwoord. Xel»g rnm mix. (Zie de buitenlandsche berichte-n in het 2de blad). PARIJS, 15 Februari. Verschillende repu- blikeinsche groepen hebben den heer Floquet tevergeefs trachten te bewigan zyn verzoek om ontslag in te trekkon. Hy biyft by zyn besluit, verklarende dat hy sinds eenigen tijd bispeurd heeft dat liy noch in don Senaat, noen by den president der republiek, noch in do Kamer steun vindt tegen de aanvallen en beleedigingen van zijne tegenpartijders. Op zulk eene wyzo is de strijd ongolyk on daarom handhaaft hy zyn verzoek om ontslag. Hedenmorgen ontving de president slechts intiome vrienden; des namiddags had hij een onderhoud met den senator Magnin, den leider dor Franscho Bank. Deze beloofde eenige afge vaardigden te zullen polsen en den heer Carnot des avonds rapport uit te brengen van zyne bevinding. Later ontving de president do party- lsldors uit den Senaat en andere voorname loden dor opportunistische party in de Kamer. Volgens de „Temps", denkt do heer Carnot nog altyd den voorzitter der Kamer, don heer Do Méline, te winnen als premier van een mouw kabinet, aangezien diens persoon een onderpand is voor do rust des lands. Tevens zou zijne benoeming het der republi- keinsche meerderheid in de hand geven door eenparige keuze van Floquet tot president der Kamor een bewys van sympathie aan den aftredenden minister te leveren. Do uiter ste linkerzydo besloot heden in hare verga- doring eene party-manifestatie te organiseeren. Do radicale linkerzyde beraadslaagde over de quaestie hoe zich te gedragen, zoo iemand h.uor leden een aandeel in de kabinetsvor- nnng wordt aangeboden. LONDEN, 15 Februari. Uit Auckland wordt g meld dat, volgens aldaar ontvangen, tot don ödon dezer loopende berichten uit Samoa, de toestand aldaar dezelfde is en dat er sedert de laatste tydingou geon nieuw ge vecht heeft plaats gehad. Tamasese en Mataafa hielden zich op in de door hen versterkte plaatsen. De Engelsche consul moet den En- gelschen onderdanen hebben aangeschreven den inboorlingen geene wapenon te leveren en do strengste onzydigheid in acht te nemon. Het Engelsche oorlogsschip „Calliope" heeft de „Royalist" afgelost. De Duitecho en de Amerikaansche schepen moeten zich nog by Samoa bevinden. ROME, 15 Februari. De heer Gladstone is op z;;ne reis naar Cannes alhier aangekomen en aan het station verwelkomd door den minister-president Crispi, met wien hy vriend schappelijk thee dronk. BERLIJN, 15 Februari. (H. C.) De Mün- cheper .Nenesto Nachrichten" meldt dat prr.f. Geffcken den procureur-generaal van het Ryksgorechtshof heeft aangeklaagd wegens schennis van het brievengeheim en on; loofden nadruk van zyn goesteiyk eigendom. WEENEN, 15 Februari. De leider der radi calen in Serviö, Tauschanovitsch, is zeer ge- vaarlyk ziek. De koning handelde met de libe ralen en Ristitsch over een Kabinet. Ristitsch stelde zijne partygenooton gerust, dat het een parlement air gebruik is dat het tegenwoordig ministerie aanblijft tot na de verkiezingen voor de nieuwe Kamor. BELGRADO, 15 Februari. De koning is alhier aangekomen. Hy werd te Nisch met warmte ontvangen. De commissie, belust met de uitwerking van Let ontwerp, volgens het welk de nieuwe Skouptschina zal gekozen worden, heoft hare taak volbracht. PARIJS, 15 Februari. Het postkantoor te Chartre3 is geheel onverwacht in de lucht gevlogen. Het gebouw, tevens dienende voor telegraafkantoor, is geheel vernield. Eenige ambtenaren zyn doodslijk gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. BUCHAREST, 16 Februari. De Kamer be vestigde het gistoren door baar gsnomert be sluit, waarby het voorstel, om den gewezen minister Bratiano in staat van beschuldiging- te stellen, werd verworpen. WASHINGTON, 10 Februari. D( flnantlbele commissie heeft het ontwerp voor het nieuw» tarief der invoerrechten gelijk dit volgens Mills wet is vastgesteld, naar hit Huis va* Afgevaardigden teruggezonden. Het Huis keurde het ontworp goed, waarby president Cleveland wordt gemachtigd 250,009 dollars to besteden ter verdediging van db belangen der Amerikanen op do landengte van Panama. ROME, 16 Fobruari. In de Kamer werd gisteren de behandeling van het voorstel- Bonghi (zie de buitenlandsche berichten, Italië) voortgezet. De heer Nicotera bestreed do staatkunde van don heor Crispi, welke door don afgevaar digde Gallo werd vordodigd Daarna lichtte de heer Chiavo de volgende, door hem inge diende motie toe; „De Kamer, den wensch uitsprekende, dat het ministerie worde samen gesteld op eene regelmatige wjzo, overeen komstig do wat van 1888, gaat over tot do orde van den dag." Do minister Crispi betoogde dat hetgeen op 8 Februari te Rome gebeurde, van geringo beteekonis is, en verdedigde do buitenlandsche en binnonlandsche staatkunde van het minis terie. De Kamer moet nu haar oordeel over do houding van het ministerie uitspreken. Indien dit oordeel gunstig luidt, zat derogee ring haar werk ton bate van do belangen des vaderlands voortzettenzoo niot, dan zullen do ministers weten wat hun le doen sl;aat. Heden wordt de beraadslaging voortgezet. LEI9E1V, 16 Fcbruui. Weerbericht (medegedeeld door hetKon.Ned. Met. Instit.) Verwachting: wind zuidwest. Thermometor-standgisteravond om 8 uren 3'' Celsius 37.4° Fahronheit; hedenmor gen om 8 uren 3° C. 37.4; F.'s midd. 12 uren 6° C. 42.8° F.; 'snamiddags 4 uren 4° C. 39.2° F. Gevolg gevendo aan zyn by do behan- del:ng van de Staatsbegrootir.g aangekondigd voornemen, lieeft do minister van justitie thrns eene wetsvoordracht ingediend, strek kende om in art. 70 van do Wet opderech- terlyke organisatie, het aantal raadsheeren, dat by do gerechtshoven in strafzaken vonnist, van 6 op 5 te brengen. Thans bepaalde art. 71 dat, ngeval van sta king van steramen, de beslissing ton voordeelo van den beklaagdo strekt. Naar het oordeel des ministers, verdient do regeling, welke zoodanige mogoiykheid medebrengt, in be ginsel afkeuring. Eene regeling, welke van een gegeven geval (van staking van stemmen) het noodzakeiyk maakt, om do beslissing nog van een anderen factor, in casu het grooter nadeel van don Staat, gelegen in de veroordeeling van een onschuldige, dan in de vryspraak van een schuldige afhankelyk te stellen, is roods daarom verwei pelyk. Hot wetsontwerp strekt in de eerste plaats om in dat bezwaar te voorzien. De tweede rodon is, om, nu do erimineelo procedure is afgeschaft en het geta! apptsllen in strafzaken niet zeer aanzienlek blijkt te zyn, het getal raadsheeren, z -oveel de dienst dit toelaat, te verminderen. Donderdag-avond zyn, naar uit Apeldoorn aan het „Utr. Dbi." wordt bericht, bij de Koningin ontboden eenige vrouwen, huismoe- d- s van anne gezinnen, benevens erxelo arme weduwnaars. II. M. zal dozen alle met kleo- c gstukken begiftiger.. Het stoomschip „Prinses Wiihelmina" vertrok 16 Febr. van Batavia naar Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2