feze 'Courant wordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Februari. Femlleton. Aan liet doode Meer. N°. 8896. Zaterdag lO ï^etoriiar»:!. A#. 1889. LEIDSOH gH DAGBLAD. - i PRUS DER ADVERTENTTEN: Yan 1—6 regels i.05i Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters nnar plaatsruimte. Yoor het in- casseeron buiton de stad wordt f 0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voorleiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afeoatlerlgke Nommers0.05. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg afgelegd het doctoraal examen Ln de Nederlandsche lettoren door den heer J. F. .Haverman. By gelegenheid van 'sKonings verjaar dag zal a. 3. Finsdag-avond in de Stadszaal door het vierde regiment infanterie en de Kweekschool voor Zeevaart een groot militair assaut gegeven worden. Fe plaats, waar des middags door het gar nizoen de groote parade zal gehouden worden, is nog niet vastgesteld. Vrjjdag 22 Februari a. s. zal er in de Stadszaal alhier, dos avonds te halfacht, een invttatie-concert gegeven worden door het stu denten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo". Als solisten zullen zich doen hooren mej. Wia Pikema es de heer H. baron Van Heocke- ren van Waliöu. Fe heeren A. L. C. Pabst, oud-praeses, It. W. Van Stolk, oud-thesaurier, en A. W. Nieuwenhuis zyn tot eereleden van de Leidsche studonten-yereeniging „Pro Patria" benoemd. Tal Yan. bladen komen nog met het „nieuws" dat de heer G. H. .Van. Kaateol, te Kollum, beroepen is by de doleerende gemeente alhier. Na lang beraad heeft do heer Van Kasteel evenwel reeds vóór geruimen tyd, naar eenigen dier bladen toen zelf vermeldden, voor dat beroep bedankt. Golyk men weet, is door wylen mr. M. Verbrugge. op 29 Eecember 11. te Middelburg ■overleden, aan de Rijks universiteit te Leiden een legaat van 12,000 besproken. Fit legaat is bestemd ter vorming eener beurs ten behoeve van studenten in de rechts geleerdheid, door curatoren toe te kennen op den voot, waarop de Ryksbeurzen worden verleend, met dien verstande, dat, by goiyke geschiktheid en bokwaamheid, een lid dor familie Verbrugge, en dien geslachtsnaam v-aerende, die voorkeur zal hebben. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Amsterdam," van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zyn. Fe wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Er worden te 'a-Hago pogingen aange wend om, indien de omstandigheden het toe- laton; het feit dor voertigjarige Regeering van Z. M. feestelijk te vieren. Fe vereeniging „Medusa" heeft de voor zitters van verschillende vereenigingenbljeen- 15) „Ik zal het je morgen vertellen," zelde hy on legde het kind met zacht geweld weer in haar bedje. „Nu moeten wy stil zyn; anders wordt mama wakker." Gehoorzaam ging het kind weer goed lig gen en sloot de oogen, hield echter de eene hand van haren trouwen waker onafgebroken vast en zag hem van tyd tot tyd met een heideren, zeldzaam verbaasden blik aan. Ook hy keek onafgewend in dat onschuldige ge zichtje, als ware hy bang voor schrikbeelden, welke, wanneer hy omkeek, opnieuw voor hem zouden opdoemen. Zoo waakte hy tot aan den morgen. Toen de naakte rotstoppen boven het meer zich met het eerste morgenlicht kleurden, werd het levendig in huis. Fo knecht sloop op bloote voeten naar het portaal en stak voorzichtig het hoo.'u in de j er. r, ter.vijl hy naar hel byna leego houten banxje v ;o3 eh scheen le willen vragen, of ook nieuwe aanvoer vat ijs noodig was. Op eon stom teeken met Ii6t hootd van den doktor ver dween hi weer. Eaarop vertoonde zich de waardin oven zoo behoedzaam, en gaf, toon geroepen tot eene vergadering, waarin be sloten werd dat het bestuur dor „Medusa" voorloopig als commissio werkzaam zou zyn om andero Haagsche vereonigingon tot samen werking aan te sporen. In eene gecombi neerde vergadèring der toegetreden besturen zou dan het plan worden vastgesteld en eene feestcommissie benoemd. In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der Maatechappy „Zeebad Schevenlngen" is besloten op de gewone jaar- ïyksche algemeene vergadering het voorstel te doen om over 1888 een dividend uit te keeren van ongeveer 53/4 pet., zyndo het zelfde als over 1887. Te Oudshoorn is een correspondentschap der Nederlandsche Heidemaatschappy opge richt. Op verzoek van het hoofdbestuur, heeft de heer Bloem, burgemeester van Oudshoorn, zich bereid verklaard als correspondent op te treden. Pogingen worden aangewend om het corres pondentschap tot eene afdeeling uit te breiden. Fe laatst verschenen aflevering van Goo verneur's „Oude Huisvriend" wordt, zooals vanzelf spreekt, voor een deel Ingenomen door eene hulde aan den ouden „Jan den Rymer," die gisteren zyn tachtigsten verjaardag vierde. Een portret van den wolbekenden dichter ver siert ten eerste de afleveringvervolgens brengt Ant. L. Fe Rop hem in versmaat de gelukwenschen over van de Nederlandsche jeugd, terwyl oindelyk de heer M. C. Frank met een hartolyk woord wyst op do eigen aardige plaats, die Goeverneur in onze letter kunde inneemt. In do Groninger bladen wordt, geiyk zich liet verwachten, eveneens op harteiyke wyze de 80ste geboortedag van Goeverneur her dacht. In de „Pr. Gr. Crt." wordt hem een tweetal gedichten gewyd, het óéne van den heer U. P. Goudschaal te Scheemda, mede een oudje vau 't jaar 1809, een tydgenoot van Jan de Rymer, met hem student gowoest, met hem oud geworden. In de „N. Gr. Crt." is de „Kroniek" aan hem gewyd. Onderscheidene geestige en grap pige feiten uit zyne schryversloopbaan worden in herinnering gebracht, terwyl vooral de Qrön- gor in hem want dat was Goeverneur in de eerste plaats wordt gehuldigd. Overigens heeft, onder zeor vele bijkan van belangstelling en vriendschap uit allo oordon des lands, do volksdichter zyn 80sten geboor tedag herdacht, zy 't niet in gezondheid, dan toch in op zóó hooge jaren zeldzame opge wektheid en goed humeur. ITU M in. L.-W1 .-y. VI Eu commissio, door eenige vereerders ge vormd, mocht op hare roepstem uit alle hoeken des lands klinkende en andore bewyzen van deotóeraing ontvanger., en gistermiddag werd door eene deputatie uit haar midden, bestaande uit de heeren prof. dr. A. G. Yan Hamel, jhr. R. Gockinga en dr. IV. Zuidenia, by monde van den eerste, den jubilaris een huldebiyk aangeboden, waartoe meer dan 200 personen hadden bygedr.igen, „die zich" zooals de spreker het uitdrukte „met dankbaarheid herinneren, dat zy aan uwe wei ken een doel van hun geluk verschuldigd zyn; die van harte wenschen, dat de zou van uw levensavond steeds helder en koesterend moge stralen Van het hem aangoboden album, in fraaien band van plucho, met zilver gemonteerd, waarin ruim honderd portretton van vrienden en vriendinnen hem toelachen of toespreken, ls door een calligraaf, den heer C. Muller, onderwyzor te Groningen, do opdracht keurig uitgevoerd, welke op het titelblad pr'yktlinks verheft zich de hooge Martinitoren, rechts bovenaan zit een huisvader aan zyn gezin uit „De Huisvriend" voor te lezen; iets lager lee3t oen student, in losse, joviale houding, uit de „Gedichten" van .Tan Goeverneur, terwyl onderaan twee kinderen in het „Fabelboek" en in „Frikkebeen" bladeren. Rozestruiken oralyston deze schetsjes, en aan die struiken hangeneen doedelzak het geliefkoosd instrument van Jan de Rymer een paar Goudsche pypen zyne liefste versnapering en een lauwerkrans. Al deze pentoekoningen zyn mot wozeniyk talent uitgevoerd. In het mlddon leest men: Hulde aan J. J. A. Goe verneur, op zijn 80sten verjaardag, 14 Februari 1889, aangeboden door oude en jonge vrienden van Jan den Rymer. Op het titelblad volgt eene teekening in wasige sapverf van Alexan der Ver-Huol, den Rymer voorstellend in zijn leunstoel gezeten, terwyl ouden en jongen, maar vooral kindoren, zich mot kransen, met bloemruikers en uitgestoken handen om hem verdringen. Daarop volgt een vereje „uit naam van Oud en Jong Nederland", gedicht door den heer P. Louwer8e, don populairen kinderdichter. Nog andere versjes, waaronder één in het Friesch, zyn by de portretton gevoogd, By het album bevond zich een lezenaar, dien de grysaard voor zyn armstoel of voor zyne bedstede kan plaatsen, om do vriendengalery op zyn gemak te kunnen bezien. Bovendien heeft de commissie, door ruime bydrag(n er tte in staat gosteld, daarbij ook een prachttgen fauteuil kunnen voegen, die naar haren en ieders wensch den grysaard nog menigmaal moge uitlokken eenige uren in eene aangenamer houding door te brengen. Diep getroffen betuigde de jubilaris zyn dank aan de commissie, wier werkzaamheid in dezen zeker ook de instemming van alle landgenooten zal wegdragen. Fes morgens waren de leerlingen van de school des heeren J. Ph. Winterwerp de eereten, die den gryzen kinderdichter zingend een morgengroet, een heilgroet tevens op zyn verjaardag, brachten. By konlnkiyk besluit is jhr. mr. O. D. Yan der Staal van Piershil, zaakgelastigde, chef van hot kabinet van den minister van buitenlandsehe zaken, bevorderd tot minister- resident, met behoud zyner tegenwoordige betrokking aan dat kabinet. Da voorbereidende klasse der ryksnor- maalschool te Tilburg wordt met 1 April a. s. opgeheven. Hoden herdenkt de Ho'.landsche Club te Antwerpen haar tienjarig bestaan. Ter oero van dit feit is een feest georganiseerd, hetwelk, blykens het op oranjepapier ge drukt programma, met welwillende mede- working der leden, met voordrachten, muziek en zang zal worden opgeluisterd. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Feb. Dunge- ness; de „Schiedam", van Amsterdam naar Plata rivier, vertrok 14 Febr. van Las Palmas; de „Semarang" arriveerde 14 Febr. van Rot terdam via Atjeh te Batavia; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Febr. te Padang. Z. M. heeft, met ingang van 21 dezer, bevorderd tot officier van adm. 2de kl. de adj.-adm. J. P. Zur Mfihlen, J. M. Tromp, J. H. M. Nittel, J. Berkelbach Van der Sprenkel, C. E. De Eerens en K. Van der Heiden; verleend de volgende pensioenen, als aan: J. S. Yan Tol, brievengaarder te Holenaveen, f 214; R. Broekens, id. te Nes, f 237. Gr fb ra. n Kd Nl.uwa Voor den internationalen roei- wedstrijd, door do Leidsche studentenroeiver- eoniging „Njord" op Zondag 9 Juni (lsten Pinksterdag) op het Kagermeer hy Warmond te houden by gelegenheid van haar 15 jarig bestaan, zal „Zwieland" het aangewezen ter rein en de „Eenzaamheid" do plaats van afvaart zyn. UitDoodlglngen zyn reeds verzonden naa toon. „Sedert oen jaar ben ik een vry mensch Ik heb naar aanleiding van eene treurige go- beurtenis, welke u onverschillig moet zyn, by myzelven besloten, nooit meer practisch werkzaam te zyn-. Fit woord heb ik gister nacht verbroken, ter wille van u. Wanneer u my verder hieT wil dulden, help my dan slechts over het berouw heori, en op die wyze kunnen wij elkander van nut zyn." Na eene pauze, waarin hij den pols van het kind gevoeld had, zoide hy: „zy slaapt nu een beetje. Wanneer u soms een brief wil schryven, om den uwen het een en ander te berichten, zoo kan u het thans op uw gemak doen. Do koetsier, dhe strakjes inspant, zou den brief aan het naaste postkantoor kunnen afgoven." „Ik heb niemand, \vien mjjn wegblyverk verontrusten kan," zqrde de dame, terwyl zij een weinig bloos ós;, „Wy leven zoo terugge trokken." „Niemandherhaalde hy verwonderd en zyne oogea vestigden zich onwiH'keuïtg on hare hand, mot de boido ringen. (TCT# ^Jervol'jd.) I I Eberhard haar met de hand wenkte om heen te gaan, hare bereidwilligheid tot iedere hulp te kennen. De vrygevigheid van den vreemde ling had 's nachts by alle ingezetenon van het huis haren invloed uitgeoefend. Slechts de koet sier, die zijn roos van gisteravond neg niet ten volle had uitgeslapen, maakte in zyne zware, be slagen schoenen onder luid morren en vloeken zooveel leven op het portaal, dat de dame nog half droomend zich oprichtte en vroeg, of het reeds tyd was om verder te reizen. „Nog niet," antwoordde Eberhard. „Slaap nog een uurtje." Hy ging toen haastig den levenmaker tegemoet om hem te boletten de ziekekamer te naderen. Toen hy na weinige minuten weer binnen trad, vond hy de moeder aan het bed van het kind zitten. „Waarom fs u nu toch reeds opgestaan?" vroeg hij verwijtend. „Reeds!" antwoordde zy. „U wil my steeds meer beschaamd maken. Hot is u, helaas, ge lukt, my te bedriegen en den geheelen nacht hier alleen myne plaats in te nemon. Waarom heeft u ten minste niet met my gedeeld?" „Omdat ik den slaap kan ontberen, welke voor u maar al te noodig was. En er viel niets te doen, wat óón niet alleen zou hebben kunnen verrichten. Wees goedsmoeds, mevrouwWij hebben alle reden om met dezen nacht tevreden te zyn." „Zou dan het gevaar voorbij zyn?" „Ik mag u niet in dezen waan laten," ant woordde hy. „Want u beeft beloofd my te vertrouwen, en kan my dit vertrouwen slechts biyvon schenken, wanneer ik u de waarheid zeg. Maar geloof nu ook, dat alles zoo goed staat, als het in dit stadium der ziekte ook maar eenigszlns te verwachten is. En de men- schen hior in huis zyn goedhartig on zullen het hunne doen ons b(j te staan." Een vreugdestraal vloog over haar bleek gelaat. Wat zegt u? Ons bij te staan? 0, myn vriend. Zjj etak hem de hand toe hare oógon werden vochtig. Hy boog zich over hare hand, om die aan zyne lippen te drukken, in den grond der zaak echter om zyne ontroering to verbergen. „Hebt gy van mij gedacht," zeide hy, „dat ik u verlaten kon, voordat het kind buiten gevaar was? En spaar hw dank, of de zorg, dat het my de eene of andere opoffering mocht kosten. Het zwaarste offer heb ik u reed ge bracht. Wat nu volgt, is slechts oane ver lichting. Zy keek hem vragend aan. „H heelt mis schien. o-.k plichten jegens anderen," zeide zy, „aau welke ik u hier onttrek." „Neen," antwoordde hij op zwaarmoediger;.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1