Burgerlijke Stand van Leiden, Omtrent den morgen-avond in. het Café Vondelhoven optredenden drr^ioo- per Panl Lagard wordt In hot te 'Brussel verschonende „Journal amusant" gezegd dat hy in zyne toeren bowonder<xiswaaadig is. Het blad, dat hem by Blor^din vergelykt, wydt vele regelen aan z'jnö werkzaamheden. Door het „"Le ger des Heil 8," dat alhier Zaterdag avond a. s. zyne oefeningen zal aanvangen, moet het perceel in de Van- der-Werfstraat 17 aangekocht zyn. Is dit een feit, dan zal het leger hier ongetwyfeld langen tyd kampeeren. Men schryft ons uit Katwyk aan Zee, dd. 12 FebruariBomschuit KW. 6 van den reeder F. E. Meerburg is hedenna- middag hier aangekomen. Van de laatste schuit, die van den reeder C. Schaddée Van Doorn, is bericht gekomen dat ze Zondag door een logger werd gepraaid. Wanneer deze schuit nu ook aan is, wat men epOBdig verwacht, dan is de geheele Kat- w$Csche vloot weer behouden. Ook hi6r loopt het gerucht dat 2 Schoveninger bommen zyn vergaan, hetgeen men opmaakt uit voor werpen, die tusschen Katwyk en Scheveningen zgn aangespoeld. Mon is te Scheveningen druk in de weer met het lossen van de „Ben Avon." Zeven bommen zyn met volle lading naar IJmuiden vertrokkener is dan ook den gehoelen nacht doorgowerkt. Steeds komen Scheveninger bom men naderby en ook uit Noordwyk worden zovon van die vaartuigen verwacht om de lossing te bespoedigen. Do sleepboot „Wodan" kwam mot acht schokkers op avontuur te Scheveningen, doch vertrok weder in den namiddag naar den Waterweg. 't Woahg tooneeltje, dat de gestrande bark met hare omgeving oplevert, is merkwaardig om te zien; honderden komen dan ook naar Scheveningen. Gistermorgen arriveerde te Vlaardingen de vischsloep „A. M. No. 17", schipper Zwart- veld, bgna zonder vangst. Drie personen van dit schip werden door eene stortzee overboord geslagen, waarvan twee door de andere zee weder aan boord werden geworpen, maar oen matroos jammerlyk het leven by inschoot. Men schryft uit Hellevoetsluis dat tot groote vreugde der burgery het zekere bericht kwam, dat allo loodskotters, welke van deze zeehaven varen, waren gezien, en dat geen der opva- ronjjp in den jongsten storm is verongelukt. T© Ouddorp is aan het Noorderstrand aan gedreven een het ondorstboven dry vend schip. Nafi# en naam onbekend, beladen met battens. Uit Zwolle wordt gemeld dat de rivier de IJsel gisteren by het Katerveer veor de helft met licht dryfys was bedekt. Men meldt uit Kampen dat het water op het Kamperoiland aanmerkelyk is gevallen. Door het vele ys zyn de wegen echter nog moeilik begaanbaar. Te Deventer is gisterochtend de schipbrug afgenomen wegens dryfys in den IJsel. De Belgische loodskotter No. 3 is, naar men vreest, in den laatsten storm met man en muis vergaan. De bemanning bestond uit zee man en er was een loods op het schip. De twee volgende particuliere telegrammen aan d£, „Magdeburgische Zeitung" zyn zoo niemeffflal overdreven „Amsterdam, Maandag 11 Februari. „De spoorweg Amsterdam Rotterdam Antwerpen staat onder water. Uit Schevenin gen wordt als waarschynlyk gemold het ver gaan van 70 visschersschuiten." „Brussel, Maandag 11 Februari. „In Nederland hebben verschrikkelyke over- stroomingen plaats gehad. De stad Rotterdam staat onder water, zoodat het verkeer binnen de stad geheel gestaakt is. De zeevloeden hebben op verschillende plaatsen de dyken doorgebroken." Te Rotterdam is, ten gevolge der gladheid, eene vrouw zóódanig gevallen, dat zy spoedig aan de gevolgen overleed. Treurig! - In de „Dordr. Crt." leest men de volgende advertentie: „Door zeer droevige omstandigheden wenscht eone moeder geheel en al afstand te doen van haar kind, wyl zy niet by machte is het langer groot te brengen; het is een allerliefst mooi jongetje van byna twee jaar; het loopt alleen en spreekt." Naar wy vernemen, heeft Hooger Jbeets die onlangs door de arrond. recht v te Haarlem tot vyf jaren gevangenis- Z z. vijf jaren cellulaire opsluiting, straf, d. v. werd veroordeel.? *"*ons den ^e^en moord aanslag in den Hout d">' '6rmün aantoekenen vim appèl togv,u *liil T°nnis laten i. i m r 'fI min; verstryken zonder daarvan gebruik te tnaken, en is hy gisteren naar Rotterdam vervoerd om aldaar zyne straf te ondergaan. (H. C Een noodlottige sneeuwbal.— Eenige jongens waren op het Kattenburger plein te Amsterdam bezig met sneeuwballen werpen. Één hunner had het ongeluk in een sneeuwbal een steen te pakken. De bal trof een anderen knaap aan den slaap van zyn hoofd, waardoor hy ernstig gekwetst werd en kort daarna aan de gevolgen overleed. Eene vrouw te Hoogvliet, die gedurende 16 jaar stom was, heeft haar spraak vermogen teruggekregen. Op de spoorbaan Cre f e 1 d-H1s is eene locomotief van den lokaalspoorweg omgestort en heeft den machinist onder zich bedolven. In Duitschland biyft het voort- sneeuwen. Thüringen, Silezié en Zuid-Duitsch- land zyn letterlyk in het winterkleed gehuld. Het spoorwegverkeer aldaar is geheel in de war en geen enkele trein komt er meer op tyd aan. In Oostenryk is het niet beter. Behalve dat daar de spoorwegen onder de sneeuw zitten, zyn in de bergen hutten en huizen bedolven. Hetzelfde is ook in Zwitserland het geval. Biykens bericht uit Keulen echter, zyn alle spoorlynen in de Rynstreek, met uitzondering van eenige kleine trajecten in den Eifel, weder voor het verkeer geopend. By eenige lynen was wel nog slechts één spoor bruikbaar, doch op de naastliggende sporen werd krachtig voortgewerkt. Voor de spoedige wegruiming der sneeuw hadden do militaire autoriteiten te Keulen, Bonn, Coblentz, Aken en Gulik do noodige militairen ter beschikking gesteld. Alleen uit het garnizoen te Keulen zyn 1400 man op weg gegaan om aan het werk deel te nemen, verdeeld in groepen van 200 man, die ieder zes uren werkten en dan terugkeerden. Voor dezen dienst waren 15 buitengewone treinen in gebruik gesteld. Evenals in België, valt er in Engeland eene massa sneeuw. Eene depeche uit Londen meldt dat do sneeuw de straten van het Vereenigd Koninkryk tot op aanzieniyke dikte bedekten. Dit is het geval in alle deelen des ryks. De spoorwegdiensten zyn ook in het noorden van Schotland byna geheel m de war. Het sneeuwde gisteren te Parys weer hevig. BUITENLAND. Frankrijk. De Parysche bladen spreken natuurlyk allen in de eerste plaats over de aanneming door de Kamer van den „sorutin d'arrondis- sement", waardoor de verkiezing by enkel voudige districten wordt hersteld. De overwinning, welke de heer Floquet behaalde, werd niet gemakkeiyk bevochten. De dringend-verklaring der nieuwe kieswet werd slechts met eene meerderheid van 9 stemmen aangenomen, maar de wet in haar geheel werd later met 268 tegen 222, dus met eene meerderheid van 46 stemmen goed gekeurd. Alle Bonaparti8ten en monarchisten en de 16 Boulangisten, met den generaal a3n het hoofd, stemden tegen. Van de uiterste Unkerzyde stemden alleen de heeren Pichon, Mesureur, Lacroix, Briaiou, Douville Mail- lefcu, Dreyfuss, Raspail en Hubbard voor de nieuwe wet, terwyi de heeren Clémenceau, Pyat, Cluseret, Mellerand, Anatole de la Forge, Labordère, Basly, Camelinat en Clovis Hugues tegen stemden. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Goblet, die eveneens tot do uiterste linkerzyde behoort, hield zich buiten stemming. De vraag is nu, wat generaal Boulanger zal doen. De „Figaro" weet mede te deelen dat de generaal zyn plan reeds heeft vast gesteld. „Afwachten" is zyne leuze. Zoodra de tyd voor de verkiezingen aanbreekt, zal Boulanger zyne vrienden eandidaat stellen in alle arrondissementen, waar hy zeker is van ds overwinning. Daar echter, waar zyne tegen standers de meerderheid hebben, zal hyzelf in het strydperk treden. Boulanger verklaarde echter dat hy het niet raadzaam achtte nu reeds eene poging te wagen het ministerie-Floquet ten val te bren gen. Men stelde hem onaannemelyke voor waarden en daarby bestaat er toch alle kans dat het ministerie morgen, Donderdag, do herziening niet zal overleven. Diütaoklaa<l In antwoord op eene interpellatie van het vryzinnige lid Hermes, deelde de minister van justitie, de heer Von Schelling, gisteren in den Pruisischen Landdng mede, dat de memorie van verdediging in het proces-Geffcken geene punten van beteekenis bevatte en daarom niet openbaar gemaakt was. Aangaande de onbe scheiden openbaarmaking van particuliere brieven ln de „Kölnische Zeitung", verklaarde de minister niets te weten. Mocht die door schending van ambtsgeheim hebben plaats gehad, dan achtte hy het wenschelyk dat de interpellant ter plaatse waar het behoort daarvan kennis gaf. De afgevaardigde Munckel verklaarde het antwoord des ministers aan gaande de memorie van verdediging voor onbevredigend. De „Kreuz-Ztg." verneemt dat het wets ontwerp tot hervorming en verbetering der Duitsche artillerie 11,000,000 tot 12,000,000 mark zal bedragen. BelgiS. By de loting voor de militie te Gilly heb ben ongeregeldheden plaats gehad, welke ge lukkig minder treurig afliepen dan de wan- ordelykheden te Quenast. Eene groote menigte had zich des morgens, vóór de loting beginnen zou, voor het gebouw verzameld. Plotseling drong een troep beschonken lotelingen op de politie aan en bemachtigde twee geweren. Eene groote wanorde ontstond; de politie agenten werden door honderden omringd, die hen trachtten te ontwapenen en hen op er- gerlyke wys mishandelden. Ten laatste losten de agenten zes geweerschoten, welke echter niemand wondden. Een der lotelingen werd door een steenworp ernstig gekwetst, doch hoeveel personen er in 't geheel letsel be kwamen, is nog niet bekend. Wegens de ramp te Groenendaal zyn van den Belgischen Staat 150,000 fr. aan schade vergoeding geöischt. Rusland. Volgens te St.-Petersburg ontvangen be richten, is de emir Abdurrahman, na zyne aankomst te Mazar-i-Sherif, begonnen met de vervolging der aanhangers van Ishak-Khan en het aannemen eener onvrieudschappelyke houding jegens Rusland. De Russische regee ring heeft derhalve maatregelen getroffen om mogeiyke vljandelykheden te voorkomen en elke vredestoring te verhinderen. Agenten dor Servische politie, die naar Livadia gezonden zyn om koningin Nathalia in 't oog te houden, hebben van de Russische autoriteit order gekregen binnen 24 uren te vertrekken. De regeering te Belgrado beweort dat deze agenten zich te Livadia voor hunne eigen rekening ophouden en er geen last toe hebben ontvangen. Deze bewering vindt na tuurlyk weinig geloof. Twee brieven der koningin aan haren zoon kroonprins Alexander door bemiddeling van een derden persoon, zyn in beslag genomen. Telegrammen. PARIJS, 12 Februari. Hedenmiddag trokken tweehonderd werklieden van eene fabriek van militair schoeisel, welke het werk heeft ge staakt, naar het departement van oorlog om antwoord te gaan halen op de door hen aan den minister van oorlog gerichte vragen. Onder aanvoering van Heitz, den leider der revolu tionaire groep van het dertiende arrondisse ment, kwamen de arbeiders tegen twee uren voor het departement aan en boden do afge vaardigden Labordère, Basly en Caméllnat aan, eene deputatie van acht personen by den minister aan te dienen. De heer De Freycinet onderhield zich byna een uur met deze deputatie en by het terug- keeren deelde Heitz mede dat de minister de eischen der werklieden billyk achtte en be velen zou dat voor de Fransche arbeiders het werk binnen twee, voor do overige binnen acht dagen op kosten van den Staat zal her vat wordenbovendien verklaarde de minister zich bereid de werklieden te steunen met 2000 franken. De werklieden togen vervolgens ten raad- huize om van den gemeenteraad eene onder steuning van 10,000 fr. te vorderen. De fabriek had 1200 lieden in het werk. Naar het heet, zullen a. s. Zondag eenige duizenden werk lieden op het voorbeeld hunnor collega's te Rome, door de straten trekken en werk eischen. WEENEN, 12 Februari. Volgens de „Presse", zou de minister voor landsverdediging nu toch al 't mogelyke doen om de recruten voor dit jaar op grond van de nieuwe militaire wet aan te nemendaar evenwel de wet nog niet is aangenomen, zouden de voorloopigo werk zaamheden nog onder de oude wet geschieden. ST.-PETERSBURG, 13 Februari. Volgens de „Nowosti", zyn do geruchten, dat Emir Abdurrahman tegenover Rusland eene uitda gende houding aanneemt, overdreven. Het blad hecht meer geloof aan do raededeeling uit Calcutta, dat Abdurrahman naar Turkestan is vertrokken tot vervolging van Ishak-Khan. BRUSSEL, 12 Februari. Een sneltrein, welke heden Parys te 3 u. 50 m. verliet, met be stemming naar Brussel, is by het verlaten van het station te Maubeuge, in botsing ge komen met een van Brussel naar Parys be stemden sneltrein. Een reiziger (een Engelsch- man) werd gedood en vier personen zyn ge kwetst. Deor de werking van den Westing- house-rem is eene grootere ramp voorkomen. LONDEN, 13 Februari. Aan do „Standard" wordt gemeld hoe men te Weenen denkt over het bericht uit St.-Petersburg, dat de emir van Afghaxistan naar den AmoerDarja oprukt. Men beschouwt deze mededeeling als de gewone inleiding tot een nieuwe handeling der Russen in Centraal-Azië, waardoor ver wikkelingen tusschen Ruslaud en Groot-Bri- tannië kunnen ontstaan. LEIDEN, 13 Februari. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: wind zuidwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uren. 6° Celsius 21.2° Fahrenheit hedenmor gen om 8uren 10° C. 14° F.'s midd. 12 uren 2° C. 28.4° F.'s namiddags 4 uren -2° C. 28.4° F. By gelegenheid van 'sKonings verjaar dag geeft de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, een gastmaal, waartoe de ministers, de leden van het corps diplo matique, de commissarissen des konings en andere autoriteiten zullen worden genoodigd. By het jongstgehouden consulair examen werd aan den eenigen c-andidaat, den heer G. D. Advocaat, uitgereikt het brevet van vice-consul. De Engelsche schipbreukelingen van de „Ben Avon" zyn heden van Scheveningen ver trokken. Vrydag a. s. zal by hoog water getracht worden met vier stoombooten het barkschip in zee te trekken en naar IJmuiden te sleepen. By den heden te Amsterdam gehouden nationalen wedstryd op het ys heeft de heer Pander, van Haarlem, al de beroepsryders, zoowel Friezen als anderen, geslagen. Eu legde de baan van 3218 meter af in 6 min. 49'/, sec. Naar men verneemt, zullen in den a. s. zomer groote legeroefeningen worden gehou den in de heidevelden van Hoornsterzwaag, Jubbega Schurega. Reeds moeten de terreinen voor dat doel zyn opgenomen. Te Pernis is ln den ouderdom van 69 jaren overleden de heer J. Struyk, dykgraaf van den polder „De kieschheid." De minister Tan justitie zal nog verschil lende fabriokplaatsen bezoeken, o. a. Tilburg. ▼an 7 tot ©n met 13 Februari. BEVALLEN L. Van Kooperen geb. Haneolaar D. P. Van der Drift geb. Van Tol D. G. O. Roman geb. Hoogteiling D. A. Galjaard geb. Louwrier D. J. Viele geb. Kret D. C. Vermaren geb. Appeldoorn Z. T. C. Woltors gob. Van der Wilk D. N. BJjjdenst-ein geb. Van Londen Z. W. Oranjo geb. Viseer Z. B. Donner geb. De Jongh D. J. R. Van der Bent geb. Van Weeren D. C. Van der Weijden geb. Smit D. E. Oudahoorn geb. Cornet D. W. Van der Leek geb Blansja&r Z. G. Immink geb. Van Klaveren Z. G. Salen- tjjn geb. Beijen Z. R. Ligtvoet geb. Brouwer Z. M. J. Roein geb. Planje Z. D. Van Venetien geb. Hartendorp Z. W. Van Leeuwen geb. Van Leeu wen Z. C. Filippo geb. Van Wijngaarden Z. M. Van Gent geb. Neuteboom D. A. Verhoeven geb. De Nio D. J. A. Kranenborg geb. Brakel Z. H. Hillenaar geb. Verhagen D. J. W. De Mejj geb. Verboef D. G. Van Hoeken geb. Filippo Z. GBHUWD A. Van der Linden jm. en C. E. Piket jd. H. Ramak jm. en M. C. Van derBurghjd. F. Bonte jm. en M. W. Maas jd. T. Gaaetra jm. en J. M Haarlem jd. J. A. W. Janeeen jm en L. Walraven jd. G. J. Wagemans jm. en E. Schrijver jd. J. J. Verbree jra. en M. H. Pelt jd. OVERLEDENH. v. Leeuwen M. 72 j. N. W. Beuzemaker Z. 60 j. G. Roos D. 15 j. J. v. d. Velden geb. Lnt V. 28 j. A. v. Kooperen D. 1 d. 8. M. J. v. Dnuren D. 23 m. M. Ciljee geb. Dorsman W. 78 4. F. Van den Wijngaard Z. 8 j. A. Seyn Z. 2 m. J. D. Do Vroede W. 49 j. A. De Wolf Z. 7 m. L. H. J. Rietbergen D. 23 j. T. Vogelenzang M. 34 j. S. E. De Munnik geb. Poët V. 59 j. M. H. Evelein D. 8 j. 8. v. Zijp geb. v. Dam W. 52 j. W. A. Do Haas D. 4 m. F. Kasteel© D. 23 j. M. v. Weeren geb. Buitendijk V. 22 J. J. N. v. d. Heydon Z. 2 j. N. Delfos Z. 4 m. J. Huner Z. 18 m. C. Habraken M. 54 j. J. Vijlbrief W. 90 j. G. Bakker Z. 4 j. M". J. H. Pnfkes geb. Proot V. 64 j. E. Vinkesteyn D. 47 j. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Toen het bericht in uw geëerd blad werd medegedeeld dat er poging tot brandstichting ten mtjnent zou ztfn geschied onder de voor- gegevene voorwendsels, dacht ik dat alleen dwazen en kinderen er geloof aan zouden

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2