boel en al hebben zy deze moeilijkheid tot heden toe niet kunnen overwinnen. Over het technisch gedeelte der muziek durven wy ons niet een bepaald oordeel aan matigen geheel oorspronkeiyk echter kwam het ons niet voor; telkenmale meenden wy eenige maten te hooren van het een of ander air, dat ons niet geheel en al vreemd toe scheen, zonder dit echter met juistheid te kunnen preciseeren. Alleen de „Faust" en de „Freischütz" herkenden wy duidelyk. Het geheel echter, vooral de beide laatste acten, waren ryk aan krachtige, gevoelvolle en harmonieuze muziek. Over de uitvoering kunnen wy niet anders dan met lof gewagen. De heor Van ICerckhove zong zyne kleine party van Charles met gloed en vol govoel. Verdient zyne voordracht in do aria: „Ik was dan zuster aan den Ryn" eene bepaalde vermolding, bewonderenswaar dig was de kracht, wolke deze uitstekende tenor ontwikkeldo in zyn duo met Lambert in de laatste acte. De heer Poons, die door onge steldheid van den heor Schmier, zich onver wacht do rol van den tamboer-majoor zag toebedeeld, kweet zich op zeer verdiensteiyko wpze van deze taak. Minder gelukkig was de korist, wien do voor den heer Poons bestemde rol van kapitein Duflot, was toe vertrouwd. Het schorre basgeluid van dezen was niet bopaald in staat onze gehoorvliezen te streelon. De heer Derickx, als Erwtebloom, had gisteravond ruimschoots de gelegenheid zijne gaven als trial ten toon te spreiden. Ter zyner eero dieno dan ook vermeld dat hy op bepaald talentvolle wyze van deze gelegen heid heeft party getrokken; het komisch oloment kwam by hem volkomen tot zyn recht; als acteur neemt deze zanger onge- twyfeld eene eerste plaats in. Minder kon mevr. De la Fuente, als de marketentster Ger- vaise, ons bekorennoch hare actie, noch het nasileerend uitgesprokon Amsterd3msch accent mochten onze goedkeuring wegdragen. De eeropalm echter van den avond komt ongetwyfeld toe aan het echtpaar Orelio. Do kranige, mannelyke figuur, het fiere, krijgs haftige uiterlyk van don echtgenoot was wel in staat een wakkeren zoon van Mars te schetsen; hy was een prachtig exemplaar van een republikeinschen sergeant, daarby bejaafd mot eene by uitstek schoone stem. Krachtig werd hjj ter zyde gestaan door mevrouw Orelio Van Zant, als Louise. De verschillende duo's, door dat echtpaar ten beste gegeven, verwekten immer stormachtige byvalsbetuigingen; vooral by het duet aan het oinde van het tweede bedrijf was dit het geval. De koren waren over het algemeen prijzens- woa-dig; hot orkest was goed bezet, ofschoon eone enkele maal iets te hard. De opvoering van gisteren hoeft wederom bewezea hoezeer ons Hollandsch opera-gezel schap de sympathie onzer stadgenooten heeft weggedragen en hoezeer dit zich stoedsvan hun nen steun 011 bystand kan verzekerd houden. Leiden, 12 Febr. Mr. L. H. Gemengd Nieuw». „Sneeuw op slik, dan is het ys in drie dagen dun of dik 1" Het schijnt wel dat dit ïympje zich gaat bevestigen. Wanneer de harde vorst van hodennacht ten minste biyft aanhouden, zal het ys woldra dik zyn mooi is eone andero vraag. De gevallen sneeuw heeft dit op haar gowoton. Ook het ys op do ysbaan is niet zoo spiegelglad als de vorige maal. Reeds Zondag lag aan de rechterzyde der baan sneeuwys, dat gisteren 0111 er zooveel mogelyk goed ys van te maken over de geheele lengte aan stukjes is ge slagen. Morgen kan denkelijk met het weg- ruimen der sneeuw begonnen worden; blijft de vorst aanhouden, dan zal hot grooto avond feest, naar wy vermoeden, Vrydag of Zater dag kunnen gegeven worden. Het „Leger des II 0i 1 s" zal alhier zyn intocht houden op Zaterdag a. s. en zyne tenten opslaan in een perceel aan de Van-der- Werfstraat No. 17. Dit lokaal zat des avonds te halfacht voor het nieuwo doel geopend worden. Majoor II. C. Hodder en de stafkapitein C. F. Schoch zullen de eerste oefening leiden. Do smeden- en koperslagers- vorooniging „Nut door Vriendschap" vierde gisteravond in hot lokaal Ephraïm haar zeven- tionde jaarfeest. Allereerst brachten de opwekkende tonen j der muziek do vele aanwezigen, zoo vrouwe i l(jko als mannelyke, in de voor eene feest- vieiing vereischte stemming. Daarna achtte de president, de heer "W. P. Van der Drift, het oogenblik gekomen allen, onder wie ook dona teurs en genoodigden, een woord van welkom toe te spreken en don wensch te uiten dat het byeonzyn zoo vroolyk en gezellig mogelyk zou wezen. De heor A. J. Bonte, secretaris der ver- eeniging, ging alsnu over tot het uitbrengen van het verslag omtrent den toestand van „Nut door Vriendschap" over het afgeloopen vereenigingsjaar. In de eerste plaats werd den heor Hoefttcke in het openbaar dank gezegd voor zijn geschenk, een presidentshamer, ver vaardigd door den tweeden secretaris, den heer A. Van Buuren, en vervolgens medege gedeeld dat do vereeniging thans telt 8 dona teurs, 6 eere- en 65 gewone leden. Wat het ziekenfonds betroff, dit bevindt zich in blooien- don toestand, zoodat het boekjaar sluit mot een voordeelig saldo van f 500. Het weduwen- fonds werd gesteund door 33 leden. Nadat dit moer ernstige gedoolto der feest viering ten oinde was, trad de heer H. D. Nieuwenhuizon met zyn gezelschap op. Dit gozolschap vermaakto de feestelingen, zooals trouwens reeds op twee voorgaande jaarfeest- vieringen, met zyne komische voordrachten en duetten, waarvan vooral „Een kleermaker van adel" en „Artikel 161 van het Burgerlyk Wetboek" zeer in den smaak bleken te vallen. Ook verdient vermolding de concert-polka voor piston door den heer C. B. Do Lange, tusschen het programma ten gehoore gebracht. Het vriendschappelyk, feestelyk samenzyn werd besloten met een bal, dat, als gewoonlyk, geanimeerd was. Met den trein, welke 8 u. 51 m. alhier uit Den Haag arriveert, passeerden ryksveldwachters met de gebrs. Starrenburg en L. als hunne gevangenen, die van Den Haag naar Haarlom moesten getransporteerd wor den, om, na gisteren te 's Hago te zyn ver oordeeld, nu ook voor de Haarlomsche justitie te verschynen. P. Starrenburg vond echter oone wandeling in de vrye lucht verkieslyker en toen het portier oponging ontsnapte hij, loopende door het hek naast Zomorzorg en zoo over het Schuttersveld don Maresingel op, waar hy niet meer werd gezien. Een eerst onmiddellyk inge steld onderzoek bleef vruchteloos, zoodat een rijksveldwachter slechts rapport kon brengon aan het commissariaat van politie alhier van het gebeurde, doch by latere nasporingen werd hij teruggevonden in een ledigstaand huisje aan do Haarlemmertrekvaart, waar hy nu een nieuwen boeikettmg aankreeg, in plaats van dien, welken hy aan hot station had weten te verbreken, terwyl hy er bovendien een der hom goleidondo veldwaohtors den helm van het hoofd had geslagen. Thans andermaal in diens macht, werd de tocht eerst naar het politiébureol en toen naar Haa:lom voortgezet. De andere S. en ook L. hadden zich rustig gehouden. Twee schuiten zyn gisteren te Katwyk aan Zee aangekomen met schade; éóne van den roeder W. Dubbeldam en éóne van den reedor P. Haasnoot Pz. Nog twee schuiten ontbreken, nl. KW. 6, reedor F. E. Meerburg, schipper C. Van der Plas, en KW. 43, reoder C. Schaddée Van Doorn, schipper G. Van der Plas. Hot openbaar ministerie by de arrond.-rechtbarik te 's-Hago vorderde gisteren tegen vier opgeschoten jongens, woonachtig te Voorhout en omstreken, gevangenisstraf van 6 tot 8 dagen wegens het plegen van baldadigheden in den avond van 2 Dec. jl. door het beschadigen van een damhek en het verbryzelon van glasruiten van lantaarns in genoemde gemeente. Tegen een drietal baldadigen, dat moedwillig boomon aan den weg onder Hazerswoude had beschadigd, vorderde het O. M. 7 en 4 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Voor een dor drie stroopers, gisterochtend in afwachting van de tenuitvoerlegging van hun vonnis uit voorloopige hechtenis ontsla gen, was de vryheid van korten duur. Onmid dellyk toch werd hy weder in hechtenis ge nomen en op verzoek van den officier van justitie t« Arnhom derwaarts overgebracht. Naar Scheve 11 inge 11 werden Zon- dag vervoerd: door de Rynstoomtram 5580, door de Haagscho Tramwegmaatschappy 4759 personen, allen nieuwsgierigen naar de ver woostinger-, door den storm aangericht. Do eenige to Oudshoorn wonende oud-stryder van 1830, P. Vergunsf, versierd met het Metalen Kruis, is in hoogst behoef tige omstandigheden overleden. In de R.-K. kerk aan den Grot» nendyk, te Hazerswoude, is in den nacht van Vrydag op Zaterdag 11. ingebroken. Door het verbreken van glasruiten hebben de dievtn z ch toegang weten te verschaffen tot ht t kerkgebouw en hebben uit de sacristy eene zilveren ampulla ontvreemd. In de kerk vond men bier en daar lucifers, en uit de sporen van voetstappen moent men te kunnen opmaken, dat het feit door twee personen is bedreven. De politie doet onderzoek. Gisteravond omstreeks halftien werd de Diergaardosingel te Rotterdam in op schudding gebracht doordien uit eene der zij straten van de Kruiskado een meisje van ongeveer 19 jaar kwam aansnellen, dat luid om hulp riep. Eenige passen achter haar kwam een jongmonsch, van ongeveer denzelfden leef- tyd, die haar met een mes in do hand vervolgde. Vóór het water van den Diergaardesingel had hy haar ingehaald, maar hy scheen zich te bedenken, wierp hot mes weg, en duwde het meisjo in het water. Daarna verwyderde hy zich in do richting van de Kruiskade. Het meisje werd door eenige personen, die waren toegeschoten, gered en naar hare woning aan de Adrianastraat gebracht. Eenige andere personen, die den woesteling achtervolgden, haalden hem by de Lynbaan- straat in en brachten hem naar de plaats, waar hjj het meisje te water had geduwd. Toen zy bemerkten, dat het meisje gored was, gaven zy hem eon duchtig pak slaag en lieten hem loopen. NR. C.) De wedstrijden tusschon liof- hebbers en beroepsryders, uitgeschreven door de Amsterdamsche „Sportclub," welke zoo vele pennen in beweging hebben gebracht, worden nu morgen, Woensdag, om halftwee gehouden. Reeds acht liefhebbers, waaronder de heer Kiderlen, hebben zich aangemeld, en ook de meest bekende Frioscho ryders zijn ingeschreven. Het ys zal morgen nog niet sterk genoeg zyn om het publiek te dragen, maar Donder dag, tydens den liefhebberswedstrijd over 10 Engelsc-he mylen, of 16090 M., zal do baan wel door allen kunnen worden bereden. Morgen heeft de baan eene lengte van 2 Engelsche mylen of 3218 M. Een knecht van den heer Zuurloo, te Uitgeest, was Zaterdag met een zijner kennissen naar IJmuiden gegaan om do zee eens te zien bij don hevigen storm. Om dit iets beter te kunnen doen, waagden zy zich op eene pier, toon er plotseling oene stortzee kwam, die hen beiden er afsloeg, en in zee wierp. Eeno tweedo stortzee wierp laatstbe doelde weder op de pier en hy had de tegen woordigheid van geest zich toen stevig vast te klemmen, zoodat hy eenige oogenblikken later met groote moeite het strand kon be reiken. Zyn metgezel kwam echter in de gol ven om. Door d e p 0 s t d u i v e n-v ereen iging „Pro Patria", te Breda, zullen de volgende wedvluchten worden gehouden: voor oude duivenuit Brussel, Braine-le Comte, Quie- vrarin, St.-Quontin, Chalons sur Marno en Troyes. Voor jonge duivenuit 's-Gravenhage, Leiden, Haarlom, Alkmaar en Den Helder, terwyl nog eene vlucht met oude en jonge duiven zal gehouden worden uit 's Graven- hage, met bepaling, dat, om prys te winnen, do duif binnen een vastgestelden tyd den afstand moet hebben afgelegd. Eon ingezetene te Kralingen heeft door den hoogen waterstand van Zater- d ig eeno schade van niet minder dan f 2000. Nader vernoemt men dat de firma Meyer Co. te Amsterdam zyn carga doors en correspondenten van de reeders Watson en Co. te Glascow. Hun agent te IJmuiden is voorloopig belast mot de behan deling der lossing van het te Schovoningen gestrande driemastschip. Daartoe is die agent te Scheveningen aangekomen en hoeft, na een onderhoud met den kapitein t.e hebben gehad, do gobroeders Konynenburg te Noordwyiv aan Zee de lossing opgedragen. Die gebroeders hebben daarvoor aangenomen de verschillende Scheveningscbe schuiten, die thans langzamer hand 't schip naderen. Omtrent den kapitein van de bark „Ben- Avon", James Broek, wordt medegedeeld dat dit reeds liet viorde schip is, dat hy op der- gelyke wyze verliest, waaronder 2 stoombooten. In overleg met den kapitein en den burge meester van Wassenaar, is de „Ben Avon" onder toezicht gekomen van de Wassenaarsche strandvondery. Men is begonnon om de lading van de „Ben Avon" te bergen. Dit geschiedt door Schevr- ningsche schuiten van do reodors P. en A.Be Mos, T. en M. en J. Den Duik. De geloste goederen zullen met die bommen naar IJmui den worden vervoerd. Als het schip ontruimd is, zullen twee stoombooten, de „Simson" en de „Hercules", welke langs de kust kruisen, trachten het schip af to brengen. Een en ander geschiedt volgens overeenkomst met de heeren Konynenburg te Katwijk. Volgens bericht uit Zandvoort van 11 Febr., is aldaar geene bomschuit verongelukt, noch' zyn vier zeeliedon verdronken, zooals gemold werd. Wel maakte men zich Zaterdag onge rust over eone schuit, waarvan men sinds hare afvaart op 31 Jan. 11. niets vernomen had. Thans is ook deze schuit terecht. Ziehier oen kort verslag van hare lotgevallen. De „Cornelia Catharina", stuurman Engel Paap, lag op de Buitenlek voor anker, om het stormweer te laten voorbijgaan in den nacht van Donderdag op Vrydag. Tegen vier uren in den morgen werd het scheepje van hot anker geslagen mot verlies van anker en drie kabels, en tevens brak de groote mik. Een tweede anker verloor men met twee touwen een paar uur later. Toen dreef de pink, prysgegeven aan wind en golven. Met tweo man aan het roer om het vaartuig recht te houden, want ook de beide zwaarden waren weggeslagen, met gestreken mast, stormde men voor de zeeen heen. Door het slingeren van den mast, die zyn steun (de groote mik) misto, brak hij af. Eer.e stortzee slingerde den matroos Corns. Zwemmer van boord, maar eene volgende aanrollende baai- wierp hem weer op het dek terug. Eindelyk kroeg men Zatordag de kust by IJmuiden in het gezicht en weldra zat men in de bran ding by do Noordpier; hier werd het roer uitgelicht en brak. Toen meende men dat geene redding meer mogelyk was. Maar aan een eindje touw verbonden, wierp men opnieuw oen anker uit, en zoo met doorgaand anker werd de vaart van de bom eenigszins getem perd. De uitkyk van IJmuiden had intusschen het scheepje opgemerkt en toen na onderzoek gebleken was, dat het uit gebrek aan zijtuig niet kon aanzotten, werd dit in allerijl aan gebracht, en zoo kwam de bemanning, be staande uit stuurman, 4 matrozen en 2 jon gens, te vier uren uitgeput aan wal. De achtersteven van do bom is gescheurd; uit een onderzoek zal moeten blyken of ze verder nog zeewaardig is. Ten gevolgo van het stormachtige weder, is de haven van Urk thans vol vischschui- tenmen begroot het aantal op 425. Van Terschelling wordt dd. 10 dezer ge meld: Op de tyding, dat er gisteravond eene stoomboot was gestrand op ongeveer 11 uur van het hoofddorp, spoeddon honderdon zich derwaarts, waaronder ook de reddingscom missie en eenige scheepsagenten te paard, terwyl de schipper der reddingsboot per tele foon order kreeg, direct pogingen tot red den te beproeven. Op de aangegeven plaats aangekomen, werd evenwel niets ontdekt. Sommigen gelooven aan eene vergissing, doch anderen, die des middags eeno boot bemerk ten, welke het te kwaad had, denken dat dit stoomschip gezonken en mot man en muis vergaan is, wat by de woedondo zee en de ongekend hoogo golven volstrekt niet onmogelyk is. De equipage, bestaande uit 8 n;an, van het bij Zoutelande gestrande barkschip „Dione," is gered door de sleepboot „Belgian."' Kapt. Woodcock, van het te Rotterdam aangekomen stoomschip „Clio," rapporteert den lOdon Febr., des namiddags te 5 uren, 6 my len afstand van Southwoldlicht, voorbij eene gezonken stoomboot te zyn gestoomd, waar van de masten ongeveer zes of acht voet uit het water staken. De toppen der masten waren wit, het overige was zwart geverfd. By den hevigen storm is een tjalkschip, geladen met graan, op het Tjeuke-meer gezon ken. De opvarenden zyn allen gered en te Scharsterbrug aan wal gebracht. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat blijkens de aangespoeldo wrakstukken, de Belgische loodsschoener No. 3, schipper De Moor, in dat zeegat is verongelukt. De bemanning, bestaan de uit 7 personen, is omgekomen. BUITENLAND. Franicryk. Na eene redevoering van den minister Flo- quet ten gunste van den „scrutin d'arrondis- sement" (verkiezingen perenkelvoudigdistrict), besloot de Kamer gisteren met 290 tegen 266 stemmen tot de behandeling der artikelen over te gaan. Het wetsontwerp werd daarop in zyn ge-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2