s Reiziger, lot BeForflerii fler Bouwkunst. Dienstbode, Ean In Colope van J.C. BOLBOQT, De Graeieuse. Trekking Vrijdag c. k. Mr. C. VOSMAER: Studenten-Kamers Piaiiiiio te koop, Trekking 1 Maart e. k., Onderwerp: G. VAN DRIEL. na de herhaalde betoogingen zich op dergelijke buitensporigheden had moeten voorbereiden. Volgens de „Tribuna", is alleen bij een goud smid voor 30,000 gulden aan sieraden en hor loges ontvreemd en vernield. Een horlogema ker miste honderd horloges en een tabaks winkel is letterlijk geheel uitgeplunderd. Vooral dringt de pers er op aan, dat de regeering krachtig optrede tegen de volkslei ders, die misbruik maakten van de ontevreden heid dor werklieden en deze vernieling ver oorzaakten. „Sedert 1870 zegt de „Populo Romano" - heeft Rome een dergelijk tooneel van verwoesting niet beleefd." De stad is intusschen thans rustig en de algemeene ontsteltenis was langzamerhand ver dwenen. Niettemin zijn vele voorname win kels nog gesloten. Op sommige punten, vooral by de Banken en de openbare gebouwen, heb ben nog afdeelingen soldaten post gevat, en door de cavalerie werden patrouilles gehouden in de buitenwijken. De burgemeester heeft eene kennisgeving doen aanplakken, waarin do bevolking wordt gerustgesteld. Te Madrid is den 8sten Februari, even na middernacht, een hevige brand uit gebroken in het militaire hospitaal. Hierdoor ontstond eene verschrikkelijke paniek onder de 600 patiënten, die in het hospitaal werden verpleegd. Wie nog kon loopen, nam de vlucht, doch zij, die daartoe niet meer in staat waren, moesten worden weggedragen, hetgeen, dank zij der tydige hulp, nog even bijtijds gelukte Het grootste gedeelte van hot gebouw is echter vernield. De koningin-regentes bezocht den volgenden dag met den minister van oorlog de zieke soldaten, die in verschillende andere ziekenhuizen zijn overgebracht. Vrijdag-avond, juist toen de voor stelling in het „Royal Theatre" te Aldershot zou aanvangen, ontstond er brand op het too neel. In een oogenblik stonden alle decoraties in lichterlaaie. De toeschouwers zochten in allerijl een goed heenkomen en allen ontkwamen. Slechts ééne vrouw bleef achter, doch zj] sprong uit een der vensters en werd opgevangen op eene deken, zoodat zjj er met eene ernstige verwonding afkwam. De schouwburg is van binnen geheel uitgebrand. Een brand, de grootste na de verwoesting der fabriek van de heeren Doulton te Londen, eenige jaren geleden, heeft een deel van de Ward's werf aldaar in de asch gelegd. Het vuur, dat in de graanpakhuizen van de lmeren Bowyer ontstond, breidde zich met verbazende snelheid uit. Vier uren lang waren acht stoomspuiten aan het werk en eerst daarna was men den brand meester. De schade is zeer aanzienlijk. Broederlijk gedeeld. Twee broeders, beiden oude jongeheeren uit het Zevengebergte, hadden eene knappe huishoud ster. Op zekeren dag sprak de oudste broeder tot den jongste: „Wordt verliefd op onze Doortje, Dirk, en trouw haar!" Dirk spartelde nogal tegen, maakte allerlei uitvluchten en wilde 't postje overlaten aan zijn broeder, doch eindelijk gaf hy toe. Toen nu op zekeren morgen de oudste van zijn werk terugkeerde, hoorde hy dat zyn broeder zoo juist met Doortje naar den ambtenaar van den Burger lijken Stand was gegaan. Een kort besluit is een goed besluit: Hjj schoot zich in zijne Zon- dagsche plunje, volgde het paartje en toen hjj 't gelukkig nog had ingehaald, verklaarde hjj dat hij toch maar met Doortje zou trou wen. Daar Doortje hierop niets tegen had, trok de oudste broeder met de huishoudster naar den ambtenaar, ende hjj trouwde haar. Van gebrek gestorven. Eene vrouw van 48 jaar, Joole genaamd, is in de Sévignéstraat te Parjjs Maandag avond dood in hare woning gevonden. Men vond het lichaam onder het bed en eenige bons voor brood in den zak, waarvan zij geen gebruik had gemaakt, daar zjj te zwak was om iets anders te verdragen dan melk. Toen men de ongelukkige vond, moest zjj reeds acht dagen te voren gestorven zijn. Te Parijs is eene vrouw gevat, die, bijzonder sterk gebouwd, een slagersknecht had trachten te wurgen en vervolgens met al wat hij aan waarde bij zich had zich uit do voeten had gemaakt. Men vond den man vastgebonden op een bed, met een doek om den hals, zóó vast aangetrokken, dat hij bjjna geen geluid kon geven. Een krankzinnig geneesheeris te Par(js naar een gesticht overgebracht. Hij had een toestel uitgedacht ter behandeling van keelziekten met zuurstof en zag ieder, die bi) hem kwam, voor een patiënt aan, die hjj goed of kwaadschiks, desnoods met geweld, aan zijne behandeling onderwierp. Er kwamen zooveel klachten, dat de politie er zich mede bemoeide. Vreeselyke verhalen worden gedaan door matrozen van de stoombooten tusschen Nieuw-York en Kingston (Jamaica) omtrent moorden, welke in een Spaansch dorp b(j Kingston hebben plaats gehad en waaruit, naar hunne meening, ontwijfelbaar blijken zou, dat de moordenaar van Whitechapel zich van Engeland naar Jamaica heeft begeven. De eerste van eene reeks afschuwelijke en geheimzinnige moorden had, naar het zeggen der zeelieden, plaats op 28 November 1888 in St. Catharina's-parochie, op eenige mijlen van het genoemde dorp. Het slachtoffer was eene negerin uit den laagsten stand, wier ljjk des morgens met afgesneden hals aan den kant van den weg gevonden werd, juist op dezelfde wys verminkt als de slachtoffers van Whitechapel. Op het ljjk vond men een kaartje, waarop stond: „Jack the Ripper." Nog veer tien dan heb ik afgerekend." Op 13 December werd het ljjk van eene tweede negerin gevonden, weder op dezelfde wjjze vermoord en verminkt en dicht bjj de plaats, waar de eerste vrouw gedood was. Het ljjk werd zoo spoedig mogelijk begraven en de overheid deed al het mogelijke om de zaak geheim te houden. Kort vóór Nieuwjaarsdag vond men het derde ljjk. Ditmaal konden de nieuwsbladen het geval niet verzwijgen. De moord had ongeveer op gelijken afstand van net tooneel der vorige moorden plaats gehad en de omstan digheden, waaronder hjj gepleegd was, waren weder dezelfde. Onnoodig te zeggen, dat deze misdaden onder de bevolking groote ongerustheid hebben gewekt. Eene schandelijke vrijspraak.— Hoe de jury in Frankrijk somtijds te werk gaat, daarvan geeft de volgende zaak weer een staaltje. Drie jaren geleden had de beer Bach een geschil over zaken met zjjn schoon broeder, den heer Puy, president van het gerechtshof te Ceret, en loste toen in volle zitting drie revolverschoten op dien magis traatspersoon, waardoor deze vrij ernstig ge wond werd. Bach verscheen voor het hof van assises en werd vrijgesproken Verleden jaar, in de maand November, deed Bach weder een aanslag op den heer Puy en loste ander maal eenige revolverschoten op dezen, in de gang van het paleis van justitie. Opnieuw werd de zaak voor de jury gebracht en is de beki. andermaal vrijgesproken, niettegen staande hy ter zitting verklaard had dat hy geenszins berouw gevoelde en bereid was nog eens te beginnen. De 71 jagers te Nancy, die op eigene hand en in het aangezicht hunner officieren een uitstapje naar België deden, zyn thans over verschillende bataljons verdeeld om voorts by de strafcompagnieën in Algerië te worden ingelyfd. Zy werden, geboeid, twee aan twee tusschen gendarmes vervoerd. Het biykt dat generaal Boulanger Parys in het geheel niet verlaten heeft. Hy moet te kennen gegeven hebben, dat hy zich by de stemming over de verandering van kiesstelsel onthouden zal. Te Luik is een apotheker, die by vergissing een geneesmiddel, bestemd voor uitwendig gebruik en vergift bevattende, met een ander voor inwendig gebruik verwisseld en afgeleverd had, ten gevolge waarvan een zieke zou zyn bezweken, door do rechtbank aldaar van de beschuldiging van onwilligen doodslag vrygesproken, als zijnde niet bewe zen dat de dood het gevolg der vergissing is geweest. De rechtbank nam echter aan, dat het toegediende vergift de ziekte van het slachtoffer heeft verergerd en veroordeelde den beklaagde te dier zake tot eene boete van 1000 fr. en 200 fr. schadevergoeding. Naar uit Weenen aan de „Daily Chronicle" gemeld wordt, is door de Rumeen- sche politie een tegen Servië gericht complot onder leiding van den gewezen Russischen kapitein Zotz ontdekt. Deze is met drie ande ren uit Rumenië gezet, en daarna in hechtenis genomen. By hen zyn compromitteerende brie ven, alsmede wapenen gevonden. O.-I. MAILDmiTm Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 15 Februari laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 8 en 22 Febr. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 12 en 26 Februari; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Notaris D. K. J. SCHOOR, te Voorschoten, zal te Honselersdijk, Gemeente Naaldwijk, in de Herberg „het Roode Hert", by opbod op Woensdag 20 Februari, by afslag op Woensdag 27 Februari 1889, telkens des morgens te 11 uren, publiek verkoopen Twee uilmunfendc AVesllandsehe TUINEN en oen perceel TEELLASIB, te zamen groot 5 hectaren, 34 aren, 80 centi aren, als: No. 1. Eenige perceelen TUINLAND en BOOMGAARD, metdaar op staande goed onder houden TUINIERSWONING, C. 138, Schuren, Getimmerten, ongeveer 840 meters 220 Rynl. roeden Druivenmuur, enz. Alles zeer gunstig aan het water gelegen te Honselersdijk, Gemeente Naaldwijk, in den Nieuwen Broek polder, groot 2 heet., 27 a., 76 c. No. 2. Een perceel TUINLAND, met daar op staande, onlangs nieuw gebouwde TUI NIERSWONING, D. 79, eene groote steenen Schuur, Boomgaard, ongeveer 190 meters 51 Rynl. roeden Druivenmuur, Schuttingen enz., gelegen als voren in het kwartier ach ter den Dyk, groot 1 heet., 96 a., 70 c. No. 3. Een perceel TUINLAND, gelegen als het laatst voorgaande, uitkomende aan de Gantel, groot 1 heet., 10 a., 40 c. Alles dageiyks te bezichtigen. Onder perc. 1 en 2 zyn begrepen al de op die perceelen aanwezige Broeiramen, Mat ten, Druivennetten, gehakt en ongehakt Hout en Takkenbossen. De Woning van perc. 1 en perceel 3 zyn te aanvaarden met 1 Mei a. s., het overige dadeiyk na de definitieve toewyzing. Betaling der kooppenningen 1 Mei 1889, terwyl eer. gedeelte als hypotheek kan geves tigd blyven. Nadere infermatiën geeft .Notaris SCHOOR, te Voorschoten, alwaar tusschen veiling en afslag verhoogingen worden aangenomen tegen 20% der verhoogsom. Breeder by biljetten omschreven. der holen Oostenrijk (Grondcrediet) met hoofdpry'zen van ƒ50,000, 3000, ƒ1000 enz.; en der Eotcn Oostenrijk 186-1 met hoofdpry zen van 150,000, ƒ30,OilO, ƒ10,000, ƒ5000, ƒ3000, enz. Verkrygbaar by den Boekhandelaar IV. «J. KAT Jr., Hoogewoerd 55, te Leiden. Een GEHEEL Aandeel Grondcrediet met een GEHEEL Aandeel Oostenryk, alles te zamen a ƒ8. Een HALF Aandeel Grondcrediet met een HALF Aandeel Oostenryk, alles te zamen a ƒ1.50. Voor bovenstaande Trekkingen en van Holl. zegel voorzien met na de trekkingen franco en gratis toezending der oflielëele trekkings- lysten. Het volle bedrag der boven staande prijzen wordt terstond door my uitbetaald. O. E. COSMAW. Amsterdam, Rokin over de Ned. Bank 142. P. S. Naar buiten franco per keerende post, tegen toezending van postwissel. By den Uitgever A. IV. 8IJT- 1IOFF, te Leiden, zyn verschenen do volgende Werken van Vogels van diverse pluimage Derde Druk, gebonden in keurig linnen Bandjef 2.90 Gcdiehtcn, Derde Druk, ge bonden 2.25 Condinlas, Derde Druk. 0.75 Over Kunst, Schetsen en Studiën3.60 De Ilias van Homeros, royaal 8T0- met 24 platen, in Prachtband, Tweede Druk. 11.50 Hetzelfde, Derde Druk, Schooluitgaaf3.60 De tweede Verificatie-Vergadering in het Faillissement van JACtlll PLAATIEB, Broodbakker te Noordwijk, zal plaats hebben op Zaterdag 9 Maart 1889, des morgens te tien uren, in het gebouw der Arrondissements- Rechtbank te 's Oravenhagc. De Curator, Mr. L. H. J. LAMBERTS HURRELBRINCK. De Rangregeling met de tot bewys dienende stukken in het Faillissement van JOH. EE CLER< ft. Bloembollenhandelaar te Voor hout, is gedeponeerd ter Griffie der Arron- dissements-Rechtbank te 's-Gravenhage om aldaar te vorblyven gedurende veertien dagen ter inzage van een ieder. By geen verzet zal de Rekening en Verantwoording in dit Fail lissement plaats hebben Woensdag 6 Maart a. s., de3 morgehs te tien uren. De Curator, Mr. L. H. J. LAMBERTS HURRELBRINCK. De Rangregeling met daarby behoorende stukken in het Faillissement van EVERT OVIVENEEE, voorheen Koopman in petro leum te Leiden, is gedeponeerd ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage om aldaar gedurende 14 dagen te verblyven ter inzage van een ieder. By geen verzet zal de Rekening en Verantwoording in dit Fail lissoment plaats hebben op Woensdag 27 Februari, des morgens te elf uren. De Curator, Mr. L. H. J. LAMBERTS HURRELBRINCK. gezoek f, ovon buiten Leiden. Aanbiedingen onder letter S franco aan den Boekh. A. H. ADRIANI, alhier. Een gehuwd Persoon, met goede refe rentiën, zag zich gaarne geplaatst als om eene Firma drie a vier dagen per week te representeeren. Brieven franco Motto Reiziger aan het Bureel van dit B at. MAATSCHAPPIJ Afdeeling LEIDEN en OMSTREKEN. Het BESTUUR van het Departement Leiden der Nederlandsche Maatsehappy ter Bevor dering van Nyverheid, noodigt de LEDEN uit, tot bijwoning der Departcmcnls-Ver- gadcring op WOENSDAG 13 FEBRUARI in het Nutsgebouw. Voordracht vaji den Heer PAUL. A. HUET uit Amersfoort: „Over de Gilden". De 1ste Secretaris, Met Mei wordt gevraagd: eene eenvoudige, fatsoenlyke van den P. G.„ die goed koken en werken kan, met behulp van een Dagmeisje. Onnoo dig zich aan te melden zonder goede getui gen Adres: Hooigracht 36. voor den geringen prys van ƒ150, wegens omstandigheden. Te zieDGarenmavkt No. 30, te Leiden. te Amsterdam, is verkrijgbaar in j flesschen, kleine fleschjes en per maatje, in diverse soorten. Luxe-Fiescbjes Duizend-Bloemengeur a fO 50. alsmede lau de Colognc-Zeep a ƒ0.121;, per stuk, by A. WACEMAAS, Rapenburg 9?. Prys per kwartaal Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6