Zuivere BÜITEiMaimsciie mm\ Wordt gevraagd: Kölner-Dombau-Loterij. Vaseline Camphor Icehet. Anthraciet-Kolen, HOTEL CENTRAL, Geene Winterhanden meer, Wat moet! Dat moet! XXIII en laatste B. J. DUSSAULT, Köln, Brandenburgerstr. 2. N°. 8892. Dinsdag 12 Februari. A0. 1889. Tweede Blad. ,geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Per Doosje 60 Cents. Verkrijgbaar bij A. W. GROOTE ZOON, te Amsterdam, en bij REYST KRAK, te Leiden. ONTVANGEN J. jr. iiUY, mEPMMOlM APo7HCKE'srèzas'S] TA A T kluchtige boek van Mevrouw A/XX A Rascher moest afzonderlyk stellig ƒ2.— a 2.50 kosten; maar nog eens: Wat Moet Dat Moetdaarom geef ik zoo'n extra, zoo'n byzonder koopje, en ruim alles op, zoo lang de voorraad strekt, voor sl. 1 Gulden. ƒ1.50 en ƒ1.80 per Liter of ƒ1.25 en ƒ1.50 per Flesch. Ook bij kleinere hoeveelheid te verkrijgen aan het Proeflokaal „KLIKEE", Kraaierstraat 13. Hoofdprijzen (alleen in baar geld.) 95,000, 30,000, 15,000 MARIÏ, enz-, Trekking op 21 Februari 1889. BLOTEN ƒ2.- Eenig Generaal-Agent: LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR ANTI ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Offlcieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 102) tot herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Brengen ter kennis dat het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1888, in af schrift gedurende vijf maanden op do Secretarie der gemeente (flnaDtiëele afdeeling) voor een ieder tor lezing is nedo^gelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag be waren bij verzoekschrift, op ongezogeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl do belanghebbende, binnen dertig dagen na de modedeeling van 's Raads beslissing, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het be talen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opges hort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Febr. 1889. E. KIST, Secretaris. Gemengd Nieawa. De ongeregeldheden te Rome.— Gelyk reeds met een enkel woord is gemeld, is Rome het tooneel geweest van ernstige ongeregeldheden, welke zyn veroorzaakt door werklieden, die geen werk hadden en by wie zich, gelyk doorgaans in groote steden het geval is, alle leegloopers aansloten, die gaarne een standje en eene vechtparty met de politie uitlokken. Vrydag-middag om twee uren begon het kabaal. Op bet Cavourplein vereenigden zich volgens afspraak de werkloozen, ten einde het verslag te hooren eener deputatie, welke zy naar den minister-president Crispi en den burgemeester hadden afgevaardigd. De werk lieden verlangden dat de burgemeester in hun nood zou voorzien, maar de heer Fortis kon hen niet helpen. Openbare werken kon de burgemeester natuuriyk niet ten behoeve der werkloozen laten aanleggen, maar hy verzekerde dat hy althans een paar honderd man by het sloopingswerk der oude 6tad aan den arbeid zou zetten. Het grootste gedeelte der byeengekomen werkloozen was met deze beloften tevreden, maar eene kleine minderheid kwam in verzet. Deze ontevredenen begonnen rumoer te ma ken, stelden voor barricades aan te leggen, het Kapitool en de Kamer te bestormen en brachten in een oogwenk allerlei wapenen voor den dag. Dit de huizen, welke in de buurt van het plein in aanbouw waren, haalden zy fluks steenen en palen en trokken aldus toegerust de stad in. De dolle bende vernielde alles, wat zy op haren weg ontmoette. Lantarens, uithangbor den, vensterruiten alles werd stukgeslagen en vernield. Natuuriyk werd daardoor de grootste ontsteltenis verspreid onder de in woners, die niets dergelyks vermoedden en uit de vensters hunner woningen om hulp riepen. De straten waren letteriyk onbegaan baar door de glasscherven. Toen de politie het vernielingswerk trachtte te stuiten, werden de agenten met messen en stokken aange vallen, zoodat velen hunner gewond werden. De plunderaars verdeelden zich allengs in verschillende groepen. Eene afdeeling tastte het koffiehuis „Variété" aan, een andere troep plunderde den winkel van den Zwitserschen horlogemaker Kohlbauer, anderen weer deden zich te goed in brood- en vleeschwinkels en zelfs werd een winkel, waar kerkeiyke gewaden te koop waren, geheel uitgeplunderd en vernield. Natuuriyk deed de politie haar best overal de plunderaars te verdryven. Daarby werden van weerszyden vele personen gewond, waar onder eenigen zeer ernstig. Meer dan honderd raddraaiers werden in hechtenis genomen, maar eerst toen de soldaten onder de wapenen kwamen, konden de muiters geheel worden bedwongen. Twee compagnieën infanterie kwamen spoedig op de been en dreven de verschillende benden met gevelde bajonet uit een. Patrouilles bleven daarna de stad door kruisen, ten einde samenscholingen te ver hoeden, en zoo werd de orde gedurende het overige gedeelte van den dag niet weer ver stoord. Den volgenden dag werden echter de onge regeldheden hervat. De werkloozen trokken naar den „Montecitorio" en hielden eene vyan- dige betooging voor het gebouw, waar de Kamer byeen was. De zitting werd echter niet gestoord, daar de Kamer door eene afdee ling infanterie werd beschermd. Ofschoon de ontevredenen met het geroep: „weg met Crispi! leve de revolutie 1" voor het gebouw kwamen, ging de minister-president te voet naar huis, zonder dat hem eenige overlast werd aangedaan. Voorzichtigheidshalve wer den ook terstond afdeelingen soldaten tot be waking der banken uitgezonden. Hot ergste is de verwoesting in de Frattinastraat, waar, gelyk een der berichtgevers getuigt, zonder overdryving gezegd, geene ruit is heel gebleven. Deze uitbarsting is, gelyk voor eenige jaren te Londen het geval was, geheel onverwacht gekomen. Evenals in zoovele andere groote steden, is te Rome op het oogenblik een aan- zieniyk aantal werklieden zonder bezigheid, en derhalve zonder brood, maar tot dusver bepaalden de werklieden zich tot het houden van betoogingen, welke zeer kalm afliepen. Men verwyt der gegoede burgery, dat zy niets deed om den algemeenen nood te lenigen, maar toch zou het zeker niet tot eene zoo gewelddadige uitbarsting zyn gekomen, indien niet eenige volksmenners, die volgens een vooraf beraamd plan de belegde byeenkomst bywoonden, zich van de beweging hadden meester gemaakt en het sein hadden gegeven tot het vernielingswerk in de stad. Ten gevolge van deze plotselinge vernieling, heerscht natuuriyk in de geheele stad groote opgewondenheid. De winkeliers hebben uit voorzichtigheid hunne winkels gesloten, doch de regeering is nu op hare hoede, zoodat het. plegen van meerdere baldadigheden wel zal verhinderd worden. Uit het onderzoek is gebleken dat de meesten der inhechtenis genomen belhamels leden waren der Internationale, terwyl de meest bekende leiders der sociaal democraten te Rome er ook by waren. Niet alleen werden FRIJB DER EDVERTENTIEN: Van 1—S regel* 1.08. Mm ngtl m*er/t.l7J. Groot*» UtUrt uutr plaatarnlmU. Voor hat la* saaaaaran baltan da atad wordt 0.10 barakend. de bekende socialistische woordvoerders Costa en Fratti in hechtenis genomen, maar ook was de door zyne socialistische denkbeelden bekende hoogleeraar Labriola een van de lei ders der beweging. Bovendien bleek dat het grootste gedeelte der in hechtenis genomen raddraaiers niet tot de werklieden behoorde. Nader wordt het volgende gemeld: Van de werkloozen behoorde het grootste gedeelte tot de werklieden, die in betrekking staan tot het bouwvak. In dit opzicht heerscht te Rome reeds sedert eenigen tyd eene ern stige crisis. Gedurende de laatste jaren is te Rome met koortsachtigen y ver gebouwd, doch in 1888 bleek het, dat men te hard van stapel was geloopen. Er kwam toen eene staking in het werk en deze reactie oefende natuuriyk een zeer nadeeligen invloed op de werklieden, van wie een groot aantal over bodig werd. Een der grootste ondernemers, prins Borghese, hertog van Bomarzo, die een zeer groot kapi taal had gestoken in het bouwen van nieuwe huizen, was zelfs genoodzaakt zyne onderne mingen te staken. Een broeder van den prins leende hem toen 12,000,000 lire, zoodat althans aan de verplichtingen kon worden voldaan, maar toch werd door deze crisis een groot aantal werklieden van hunne gewone bezigheid beroofd. De ontslagen werklieden hielden toen her- haaldeiyk optochten in de straten. Ondersteu ning werd van de hand gewezen, daar zy, ge lyk zy zeiden, geene bedelaars waren, maar werk verlangden: Dit kon hun echter terstond niet worden verschaft en zoo bleef de onte vredenheid voortduren, totdat de leiders der socialisten daarvan gebruik maakten. De ge heele plundertocht geschiedde volgens een vooraf beraamd plan, hetgeen o. a. ook bleek uit de wapenen, welke de inhechtenis geno men raddraaiers by zich hadden en waarmede zy ter vergadering waren verschenen. De Romeinsche bladen keuren allen den plundertocht ten sterkste af, maar tevens ver wijten zij der Regeering nalatigheid, daar men RECLADIKt). DOOYEIV. Iemand, die door een eenvoudig middel van 23-jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is, zal de beschry ving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag toezenden. J. H. NICHOLSON, 4, rue Drouot, Parys. in eene kleine Gemeente, in de nabpneid van Leiden, eene eenvoudige Burgerjuffrouw, P. G., met orthodoxe beginselen, tot het geven van Onderwys in het naaien, breien, ma zen, stoppen, knippen en maken van •Japonnen. Het traktement bedraagt jaarlyks tweehonderd Gulden, met vrye woning en vry van belasting. Zy, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden ver zocht hare brieven, met opgave van leeftyd en adres, binnen acht dagen, franco te zenden onder letter a aan het Bureel van dit Blad. INDIEN MEN GEBRUIKT Het Is het beste middel tegen het sprin gen en ruwworden der handen. welke geen reuk of walm veroorzaken, geene sintels nalaten en totaal verterenzy zyn by uitstek geschikt voor opsn Haarden, Kachels, enz. Aanbevelend, St.-Jacobsgraoht 24. 1UGBAARiKoiAPOTHEKEN^ETUIn tiOmSOi BREESTRAAT IVo. 49. Wordt gevraagd, om terstond in dienst te treden, een flinke BEDIENDE, bekend met TnfJdlrncn en van goede getuigen voorzien. Adres In persoon. Zoo af en toe moeten enkele partyen finaal en spoedig opgeruimd worden; ln dat geval krygt men, zooals hier, een extra, een by- zonder koopje. I-et dan wel op!! Voor Één Gulden. No. 1. Geïllustreerde Humoristische Scheurkalender voor 1889, met niet minder dan 365, zegge 365 Plaatjes, Anek doten, Aardigheden, enz. enz. Al heeft men reeds Scheurkalenders genoeg, zoo'n Geïllustreerde kan er altyd best by, want 't geeft vermaak en lach aan oud en jong. No. 2. Café-Chantant, verzameling van kluchtige Cbansonnetten. No. 3. Volksliedjes van Plet Vluchtig, inhoudende 25 stuks. No. 4 10. Arke Noaeh-Serle, zynde eene verzameling van Kinderprentenboeken, met Afbeeldingen en Verhaaltjes van Wilde en Tamme Dieren, zeven stuks. No. 11. Onder één dak, Novelle of Volks verhaal. No. 12. De vermakelijke Geschiede nis van SMcvrouw Rascher, de ryk ge worden Spekkoopersvrouw, 1 deel. Aldus alles, 1 tot 12, voor den spotprys van slechts ƒ1. Te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vlschmarkt, te Rotterdam. Aan den Winkel afgehaald voor ƒ1. Voor buiten de stad franco thuismits op ontvangst Postwissel van slechts ƒ1.10, waarby moet staan: „Hei Pak Rascher (Voor Porto en LJjsten 25 Cents).

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5