rati M y. ArrAVB.C.-rJjjgr:,! gonoegcu verschafte, althans, eenigen dor op tredenden werden zelfs drie- of viormalen na hunne oerste voordracht teruggeroepen. Vooral mej. Else Behrens mocht met baro Duitsche chansonnetten veel bgval verwerven. De beide komieken Boll en Emanuel violen mede in den smaak van het publiek, dat niet minder met grooto aandacht do werkzaamheden van den equilibrist De Well volgde, het Tyroler paar COlleu met do nationale duetten bis seerde en het ook mej. Josepha als Franscbe romance-zaugeros niot aan belangstelling deed ontbrekon. Het programma bestond uit drie afdeelingen, waarin dezelfde sujetten telkens optraden, echter met uitzondering van den equilibrist, waardoor de verscheidenheid ditmaal niet zoo heel groot was. Misschien tot vorgoeding daarvan, werd tijdens de pauzon in dë zaal zelve nog eenige afwisseling bezorgd door eonige zeldzame proeven, blijkbaar door een dilettant, in de hooge prestidigitatie. Tegolykortyd trad in hot café „Vondelboven" voor het eerst eon gezelschap op onder dii ectio van don he9r Robert Mullens. De zaal was hier, evenals altijd, goed bezet. De troep deed dan ook alle mogelijke moeite om het publiek te vermaken, als door: goo chelen, acrobatiek, werken op eon gespannen telegraafdraad, het vertoonon van Theatre Gejoel, en tot slot oen ballet-pantomime, dus geheel in tegenstelling met het café-cliantant van vorige malen. De aanwezigen gaven ook nu meermalen hunne tevredenheid te kennen. Te Rotterdam is g i s t ern ach t o m twaalf uren brand uitgebroken in een pand aan don Houttuin, waarvan het benedenge deelte voor pakhuis in gebruik was by den heer Eranzi, koopman in kramerijen, en do bovenverdiepingen bewoond door dr. Dupont. Het pand is geheel uitgebrand, en ook het aangrenzende huis heeft, belangrijke vuur- schado goleden. Te 3 uren was men den brand, welke door oeno onbekende oorzaak ontstaan js, meester. Pand en inboedel waron ver zekerd, (N. Iï. C Onder do gemeente F jjna art is, door een hevigen uitschot van wind, de bouw- 8chuur van J. S. gohoel ingewaaid. Vier stuks vee werden onmiddellijk verpletterd en eonige andore zwaar gewond, terwijl hot ovorigo veo met vool mooito onder hot puin 011 de balken ongedeerd word uitgehaald. Do dienstmeid die met melken bozig was, en do knecht, die zich in don stal bevond, ontkwamen door een gat hetwelk in hot dak werd gemaakt. Een arbeider, die te Blitterswjjk een boom omhakte, had het ongeluk daar- ondor te geraken en bleef op do plaats dood. Na eono openbare verkooping te Amsterdam, kon de deurwaarder zijne over jas en de afslager zijne parapluio niot vinden. Na lang zoeken bleek uit do stukken, dat zy, in hun ijvor, de jas en de parapluie met het andore goed verkocht hadden. Aangaando den moord, to Utrecht gepleegd, is gebleken dat de dader, de kor poraal Fokke, zoodanig onder don invloed van sterken drank was, dat daaraan zijne daad moet worden toegeschrevon. H(j gaf voor, aanvankelijk niet geweten te hobbon wat hy deed, en zeker niet het voornemen te hebbon gehad om zich ernstig op den soldaat Stavast te wrekon. Hot geval heeft hem sterk aan gegrepen, on onder tranen heoft hy verzocht, de zaak zijn vader zoo voorzichtig mogelijk mode te deolen. Eenige dames te Utrecht hebben oeno damts-gymnastiek-voreeniging opgericht, wolke met toestemming van dr. S. Coronel naar hem genoemd zal worden. In Belgiö zijn alweor twee spoor- wegongelukken gebenrd. Bij Mecbelen ont spoorde do locomotief van een personentrein on by Corteuberg brak do as van een goodoren- wagen. In boide govallon liep de zaak good af. Do overige waggons bloven in het spoor en de reizigers kwamen mot den schrik vrjj. Deze kleine ongelukkon, na de beido ernstige, welke in de vorige week plaats hadden, bren- gon er echter weer too by om de ongerust heid van het publiek te vermeerderen. naberichten. Omtrent den hoogen vloed, wolke Zaterdag ten gevolge van den 6torm oen groot deel van Rotte .am onder water hoeft gezel, molde ue „N. R. V." o. a. het volgende: Voor n Rotterdammer is het poene ze'd- zaamheigetuigo te zijn van eou hoogen vloed, welko li t water in do buitenstad over do kaden <k>ot ro mien en Jiot in kelders en laaggele- —-..WO.- ...'„a... F.**. i, gon winkel- en pakhuizen doet doordringen. Da meesten hebber, zelfs wel eons oen vloed beleefd, waarbij men zich met rooibooten op den openbaren weg bowoog, en kantoorhoeren en werklieden slechts met moeite per sleepers wagen naar de plaats hunner bestemming konden worden vorvoord. Een vloed echter, zooals dio van 9 Februari 1889, daarvan Is niem-mdgotuigogeweest, want,naar menschen- heugenis was de vloed van 1825 de hoogst bekendo, hot water bereikte toen te Rotter dam eone hoogte van 3 M. 52 boven Rotte- peil, terwijl de vloed, opgestuwd door eon sterken, nu en dan tot storm aanwakkerenden Noordwestenwind, hoden steeg tot 3 M. 57 bovon Rottopeil. Onnoodig te zeggen, dat de goheolo buiten- stad onderliep. Alle straten, havens en grach ten waren or oen en al blank water. De stoor nis, daardoor teweeggebracht, was buitenge woon groot. Plet verknor was gestremd. Alles stond stiltot zelfs do tram moest in do buiten- stad don dienst staken. Do wagons stonden op hot Boursplein opeengehoopt, gedeeltelijk onbespannen. Een aantal scholen -moest slu.ton, omdat zy voor de kinderen niet te bereiken waren. In het kort: de verwarring was groot, to grooter, naarmate hot water do banodenverdieping van eon aantal woon-, winkel- en pakhuizen binnendrongen dekeldtrs tot aan de zoldering vulde. Wegens den vlood was hot onmogelijk het „Rotterdamsch Nieuwsblad" op tijd te doon verschijnen; niet alleen dat het papiormaga- zjjn onder wator geloopen was, maar ook do rotatiepers. Do maatregelen, genomen om op do oudo pors to drukken, bleken ook vruchteloos, daar het water zóó hoog steog, dat de vuren niet aan te houden waren. Het blad moest nu in Den Haag gedrukt worden. Ook het voormalige Delftshaven had het hard te verantwoorden. In het aangrenzende Kralingen had mon evenoens handen vol werk. Te 9 uren werd or do alarmklok geluid, ton einde hot d(jk- loger op te roopen, daar hot wator hoven iioodpijl was gostogen. Aan do Noord ovonwel ging do golfslag ovor den djjk heon en liepon de woningen tot aan de ramen der benedenverdieping onder wator. Te 12 uren begon het water te vallen. Do dienst op don Staatsspoorweg was sedert 11 uren gestaakt, doordien or by IJselmonde eon gat in don djjk wae geslagen. Pinlf Maassluis stond ook onder wator. De poldordjjk to Hillesluis word op drie plaatsen ovorstroomd, met het gevolg dat de polder spoodig goheol onder water stond. Uit do menigte tot heden ingekomen be richten biykt verder welko verschrikkelijke gevolgen de storm heeft gehad. Ongetwijfeld zullen er later nog moer rampen bekend wor den. Thans deelen we hier do volgende mede: Katwijk aan Zoe, 10 Februari. Hedenmorgen omstreeks 4 uren werden noodseinen waar genomen van een vaartuig, dat naderhand blook te zijn do Ostender vischsloep „Norma", schipper Asperslag. Tusschen Katwijk es Scheveningen raakto het vaartuig aan don grond. De 5 opvarenden poogden zich met hunne eigen boot te redden. Dio poging was bijna mislukt, want do boot sloeg, vóór zy nog den wal had bereikt, om. Gelukkig waren do Kat weker J. eu tweo Schovoningers daar ter plaatse, die de voldoening haddon de schip breukelingen aan wal te halen. Die redding ging nog al mot moeite gepaard. Een der Schoveningers moest tot don hal3 door het wator waden, om oen matroos, dio met den voet in de orageslagen boot was blijven hangen, te verlossen. Do jongen verkeerde in treurigen toestand. Hij was niet in staat om te loopende Katwyker J. nam hom op de schouders en droeg hom zoo naar Katwijk. Onderwog orit- moetton zij iemand, die zich to paard op weg had hegoven, en nu J. van zjjn last bevrijdde. Ook de overige schipbreukelingen werden door eene kar opgenomen. Te Katwijk aangekomen, kostte het veel moeite do ongelukkigen van droge kleederen te voorzien; hot duurde ten minste vry lang eer zy de hoogst noodige kloedlng aanhadden. Dr. Hoog verleende spoe dig geneeskundige hulp en verschafte, evenals nag enkele ingezotenen, hun eonige kloeding- stukken. Scheveningen: Tegen 4 uren gisternacht werd ook door eon nachtwacht aan 't strand te Scheveningen opgemerkt, dat op de kust af stakelvuron worden ontstoken. Toen de dag aanbrak, werd bemerkt, d,.t een driemast barkschip om de noord op ongeveer.„2000 Sfr' afstand van hot artilloriepark op de tweede v.« bank zat. Onmiddellijk werd door de politie van het posthuis, aan het Kurhaus bericht naar Scheveningen gezonden om de reddings boot en de andero rgddingstoestollon, waarop tegen 7 uren het vuurpyitoestet aankwam. Yoor dien tyd had de gestrande bark ge tracht verbinding met den wal te krygon door hot afzenden van 2 man in een klein schuitje, die van 't schip een lyn medenamen. Die lyn brak echter onderweg, zoodat do manschap niet meer naar hot schip kon torugkeeren en inmiddels herbergzaamheid vond by de gisteravond gelande Katwyker bomschuit No. 15. Do beambte van het vuurpyltoestel, Pioter Thomas, had inmiddels een pyl opgezet, waarmede hy een meesterlijk schot deed, dat onmiddeliyk dool trof. Do reddingsboot, die tusschentyds was aangekomen, in gereedheid gebracht en in zee was gegaan, kon nu ge- makkelyker langs dio lyn naar't schip komen, waarop do verbinding mot don wal versterkt werd door van af het schip, langs de reddings-, lyn, eon kabel naar 't strand te brengen. Do reddingsboot, bemand door Jacob Van Duyn, kapitein, L. Spaans, Joh. v. Duyn; W. Visser, J. De Niot, J. A. en J. Bal, G. Do Lange, J. Yerburg, J. De Vrindt, P. De Jong en J. P. Groen, had hot by het schip hard te verantwoorden, door de branding, het was send water on do groote moeilijkheid om do lieden van boord te krijgen, wegens do hooge ligging van het schip. In vier partyen werd de bemanning, be staande uit 22 man, behalve deu kapitein, terwyl do 2de stuurman over boord was ge slagen, In de boste ordo naar 't strand geroeid. De kapitein en de lste stuurman hot laatst. De Katwykscho reddingeboot met den bur- gemeester De Ridder, die uit waren gegaan, om eon in gevaar verkeerenden Ostendenschon kottor by te staan, hetgeen evenwel niet noodig bleek, daar de bemanning zelf naar wal kwam, heeft ook goede dieneten by do redding bewezen. [Een enkel woord van huldo aan den yver, door burgemeester De Ridder betoond, mag hier tevens oone plaats vindon. Voort durend was hy te Katwyk aan Zee, om on middeliyk, waar dit noodig bleek, by de hand te zyn.j Aan 't strand was aanwezig: de commis saris van politio te Scheveningen, do heer Vernée, die, onder bystand van don directeur- generaal van het Zeebad Schovoningen, do schipbreukelingen naar 't Kurhaus dood ver voeren, waar dezen liefderyk werden verpleegd en van t noodige voorzien. Het stalen schip is genaamd „Benavon," readers Wotson Brothers, kapitein James Broek, van Hamburg naar Sydney, mot eene lading stukgoederen, bestemd. Het had te Cuxhaven gelogen on was 4 dagen geloden van Hamburg vertrokken. Hot had een Hamburgschen loods aan boord, die, wegens gelykenis van het licht van den Scheveriing8chen vuurtoren mot dat van de:i Engelschen vuurtoren te Kontishknock, dacht aan do Engolsche kust te zyn. Daardoor heeft hjj het schip naar het Z.Z.W. gestuurd, waardoor het hier op strand is goloopen. De bemanning bestaat uit Denen, Noren, Ieren, Duitschers en 1 Hollandor, genaamd Berend Kleine, geb. te Zwolle, oud 28 jaar, wiens moedor te Zutfen woont. De doctoren Van dor Mandeis en De Vries waren aan 't Kurhaus aanwezig om dienst te verleenen, het geen niet noodig was, daar de bemanning volmaakt gezond wae. De scheepspapieren zyn gered. By 't ver laten van hot schip, was daarin eou lek ge komen, waardoor er 15 voet water in stond. Twee van de eigen booten waren over boord geslagen on hot marszeil was weg. De Engolecho gezant, gewaarschuwd, kwam tegen ha'.ftwaalf te Scheveningen aan 'tKur haus, waar hy in de kamer van den direc teur oen onderhoud had met den kapitein, met den hoofdcommissaris van politie, die eveneens roeds spoedig naar Scheveningen kwam, do heeren Vernéo en Reiss, die hom de gewenschte inlichtingen gaven. Wassenaar: Schipper B. Van der Harst, van de „Soh. 175," reeder T. J. Tuyt, heeft uit zee medegebracht 5 Engelsche schepe lingen, van het schip „William Shilling." welke vischemak, uit Lowestoft, gemerkt L. C. 597, op zeo mast en alle tuig had verloren. bo:u is by de Wassenaarscho Slag oi.der Wassenaar aangekomen. De schepelingen werden to Scheveningen door de zorg van commissaris van pojitio Vernée onder "dak gebracht. Kampen, 9 Februari des avonds: Tot aan gjgMggyg<5cgi3.rr zee zjjn byna alle landeryen en de polders, om de stad tot Kamperveen ondorgelcopen. Het Kampereiland staat gehêel onder water„ De nachtbooten „Stad Kampen" en de „Am- stol" en de Deventer booten „Deventer Packet", „Saliand", „Burgemeester Jan Coenen" en de „Burgemeester' Van Mario" zijn hier allon aangekomen, doch zullen wegens het storm achtige weder de reis naar Amsterdam niot voortzetten. Heden z{jn er geone booten uit zoe aangekomen. De Urker postschuit is niet aangekomen, de andere van hier niet ver trokken. Zwolle, 9 FebruariVermoedelijk ton ge volge eener doorbraak, is na vier uren het water aanhoudend wassende; men zag met angst den naderenden nacht te gemoot. Aller- wogen, zoo door de gemeente als door parti culieren, zyn damplanken aangebracht geheel staan onder water het Groote Wegenlantl, de Tborbeckogracht, Buitenkant, Wator- en Bittqrstraat, terwijl verschillende straten en pleinen reods grootendeels onder etaan, zoo mede eono massa keukens en kelders. In den afgoloopen nacht zyn omgewaaid eenige boo- mon, schoorsteenen, zoomede de muur voor de Ovoryselsche Voestallingmaatschappy. Oud-Beierland Door den boogen vloed zijn, behalve de uiterwaarden, nog ondevgoloopon de nieuwo Boerpolder; hot westelijk gedeelte van den ouden Beerpolder; de Wolvesteo en de Bosschen. In eene woning aan don Oostdijk is Gene doodkist, waarin het ïyk eener vrouw lag, dryvonde geraakt. Van het dak van den watertoren is het zinken bekleedsel afgerukt. Dordrecht: Het water liep o;> enkeleplaat sen dor Voorstraat in de polderstad. Te 's-Gra- vendeel brak de dyk van don Myij older door zeventig huisgezinnen waren daardoor zonder dak. Te Puttershoek is de dyk var den polder Hoeksche Nieuwland bezweken. De spoorweg verbinding naar het noorden was gestremd, we gens eono verzakking van den spoordijk by IJselmonde. Do Haniels en Prinsenpolders zun ingeloopen. Krimpen aan den IJsel: De dijken hebbon hier en daar wel door afslag geleden, maar hielden zich overigons zeer goed. Dit was echter niot het geval met de dykon van den Stormpolder, net westeiyk deel dezer gemeente, hetwelk niet tot de Krimpenorwaivd behoort. Omstreeks 11 uien 'a voormiddags besweek daarvan de IJsoldyk, en liep dio polder, ongo- veer 60 hectaren groot, gohoel onder. Per- soonlyke ongolukken hadden daarby niet plaats, doch de heer Bouwmeester, die het grootste deel van don polder in huur heeft, zal groote schade lyden, on eenige gezinnen moeten de door hen bewoonde huizen verlaten en elders een onderkomen zoeken. Lobit: Een met steenkolen geladen schip, schipper Koek, van Ruhrort komendo en be stemd naar Rotterdam, is gozonkon. Do op varenden konden zich mot moeite redden. HorwynenDo Tielsche sloepboot „Eliza beth" is op de Waal naby Horwynen op eene krib gevaren. Ter hoogto van Zalt-Bommel moest do Nymeegsche boot ankore n, daar do golven over hot dok sloegen en vorachoidene ruiten in do voorkajuit stukspoeldon. Ook op da Merwode naby Gorkum is eene sleep boot ongeveer eene bootslongte op den wal geloopen. VlissingenEon gerucht omtrenthot vergaan e3ner mailboot van hier, is gebleken onwaar te zyn. De mailboot „Prinses Marie" arriveerde Zondag-morgon te Quoensbro', met de dekhutten door zware zoeön stukgeslagen. Egmond aan ZeoEven bezuiden doze plaats is met buitengewoon woedende zeo gelukkig geland do bomschuit „Sch. 128;" zy had hot ankertuig on tweo zwaarden verloron. NieuwedlopDe hier thuis behoorende visch- kotter „Christina," schipper G. Smit, ie by Callantsoog gestrand. De schipper en twee der overige opvarenden werden met moeite gered, terwyl 2 man (L. Groen on Jb. Ram) verdron ken. Het vaartuig zit hoog op 't strand. Vlie: Eon Zweedsch schoenerschip is met zwaron storm door do buitongronden geslagen on heeft vermoedoiyk ankers en kettinge* verloren. Het dryft de Zuiderzee in en sclunten zyn ter adsistentio vertrokken. IJmuidon: Do vischbom Zandvoort 15 is benoorden do Noordpier gestrand. D-j opvaren den hebben ztchzelven gered. NienwediepNa over de Zuidergronden te zij:- heengeslagen, is in .1 j omvJe'lyke nabij heid van het fort Kykduin bij Huisduinen ge strand de Engelsche stoomboot „Goldsbro", in bai'.ast van Antwerpen naar Tartlopool b 'stomrh^So geheelo equipage van 25 man is langs -een lyn gered en atffrer aangebracht.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2