A*. 1CS9. Portret des Konings. Z. I. WILLEM III IN0. 3SS2. fezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit Bommcr bestaat nlt TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 11 Februari. Feuilleton. Aan liet doode Meer. B „Mevrouw," zeide de vreemdeling, „wil u vertrouwen stellen in een geheel onbekende, die zich wei ia waar niet vermeet, te beloven, •dat by uw kind zal redden, maar die toch on geveer op de hoogte is van datgene, wat het beotje wetenschap in een dergelyk geval voor schrijft te doen?" ü^iassdös: ]F,elb>T,3T:a.jHL DAGBLAD. i'RIJB DEZER COURANT: Voor leiden por 8 Bnaiuidcu..1.10. "ronoo per post1.40. ifzondoriifke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vin 1—6 regols 1.05. Iedere regel meer 0J7J. Orootere lottere naar plaatsruimte. Veor het ln- caeaceron bulten de etad wordt 0.10 berekend. Wil 1 L Na <3v Langdurige slingeringen tueschen hoop en Trees omtrent 's Konings toestand, kwamen in do laatste dagen gelukkig gunsti ger tijdingen en bestaat nu het vooruitzicht dat we dezen laatsten manneljjken telg uit het Stamhuis van Oranje nog eenigen mocht het 'Z0n nog lange tyd, als het hoofd van den Staat mogen bezitten. intus.'chen zal Z. M. weldra den 72 jarigen leeftijd bereikt hebben. Voorzeker in de hui dige omstandigheden voor eiken waren Neder lander een merkwaardige dag! Veel portretten zyn er van Z. M. den Koning reeds vorspreid geworden, ook in houtsnee en steendruk, maar of ze nu juist allen op den naam van fraai of welgelijkend mogen aanspraak maken, is eene vraag, welke we hier in tot midden wenschen te laten. Zeker is het, dat rye met genoegen van don uitgever van het Lci-dïch .Dagblad vernamen,, •dat h(j onzen Abonné'a, met het oog op den aanstaarden verjaardag, eene afbeelding van wil aan'ieden, welke aan de eischen der kunst- beantwoordt. ïlot is niet minder dan eeno staalgravure, in flink formaat, welke door eene der be kwaamste handen is vervaardigd en voor don geringen, zelfs ongehoord lagen prij3 van slechts tien cents zal worden verkrijgbaar gesteld. Dit welgelijkend en keurig portret, een sieraad voor elke huiskamer, is nog niet geheel gereed, doch in leder geval zal tegen den lOden Februari een gedeelte der oplaag beschikbaar zjjn om op dien dag to worden afgeleverd. Den bon, welke Maandag-avond in ons blad eal worden afgedrukt en onverhoopt Mnsdag van eenigen onzer Abonné's niet mocht kunnen worden uitgevoerd, beware men dus, daar voor dezon keor ook na gonoemden dag geldig blilft. Oüloiecle Kennlsgevingett. Kiezerslijsten. -Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden herinneren bij deze belanghebbenden aan de publi catie van 19 Januari jlgeplaatst in het „Leidech Dagblad" avan 21 Januari d. a. v., waarbij is medegedeeld dat tot 15 Februari e. 8. gelegenheid bestaat tot heb doen ran aangifte voor plaatsing op do Kiezerslijsten en dat daarvoor blanco formulieren ter öeorotarie verUrggbaar sijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KA.ETER, Burgemeester. 9 Feb. 1889. E. KI8T, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 14 Fobr., des namiddags to drie uren. Punten ter behandeling: V. Benoeming van eene leeraros in de Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de üoogere Burgerschool voor Meisjes. (17) 2°. Voorstel tot het instellen van eene rechtsvorde ring tegen don pachter van grasgewae langs de Haarlemmer-trekvaart. (10) S4. Staat van af- on overschrijving op de gemeente- begrooting, dienst 1889. (19) 4°# Verzoek van de Afdeeling Leiden en Omstxoken van de Schippersvereniging Schuttevaer, omtrent de bedloning van de bruggen bg nacht. (23) 5°. Voorstel betrekkelijk de verhuring van de lokalen bjj de Hooglandsohe kerk.; 2U Van goed onderrichte zjjde wordt ons mede gedeeld dat gepasaoerden -Zaterdag in de Waag alhier en heden bjj do handelaars en winke liere in boter een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Goneraal werd aangeboden om art. 2 van het wetsontwerp togen do knoeierijen in den natuurbotorhandel uit to breiden. De be doeling van het adres is dat de zoogenaamde boeren met hunne potjes kunstboter ook onder de tonnen van art. 2 zullen vallen, daar de handelaars en winkeliers hooge belasting en hooge patenten moeten betalen en zf) door die zoogenaamde booren veel schade lijden. Onze berichtgever voegt er by dat het to wenschen is voor landbouwers, handelaars en winkeliers, dat hot wetsontwerp door de loden der Tweede Kamer zal worden aangenomen, ten einde den eenmaal goeden naam der Hollandsche boter te doen herleven. Moge het voorbeeld van Lelden navolging vinden ook in andere groote steden 1 - De heer A. J. Backer, Brenstraat 91 alhier, heeft ter bezichtiging gesteld zeer echoone voorwerpen, welko verloot zullen wor den. Die voorwerpen, waaronder geene enkele zaak wordt aangetroffen, welke niet gebruikt kan worden of beschadigd is, zyn groot in getale en leveren een indordaad voor hot schoonheidsgevoel streelenden aanblik op. Met vrymoedigheid kan aanbevolen worden den heer Backer een bezoekje brengenvooral het schoone geslacht zal er veel vinden, dat het in bezit zou wenschen te hebben. Welnu, liet is moge'.yk iets van dat schoone te be komen. Het eerste, wat mon daartoe even wel moet doen, is een lot te nemen a 50 cents, waartoe men te gerqeder zal overgaan, wanneer men weet dat Fortuna geano vry- heid wordt gelaten over nieten te dlsponee- rexn Prof. Rosenstein te Lolden on prof. Stok vis to Amsterdam zyn tot correspondeerende leden der Berlynsche „Verein für innero Me diate" benoemd. Door dykgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder zyn op de voordracht voor secretaris van dien polder geplaatst de heeren: rnr. H. P. De Kanter, te Brielle; mr. G. C. Evorwjjn Lange, te Amsterdam en mr. J. Van Buttingha Wlchers, te Leiden. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 3 hectoliters, waren de hoogste pryzen 40, ƒ20.50, 4.80 en 2.15de laagste fi0, ƒ20.50, 4.20 en ƒ2.10. De heer G. Vlug te Leiderdorp heeft voor het beroop naar de Ned.-Geref. gemeente te Koudekerke, bedank*. Naar wy vernomen, kan hedenavond in de Staatscourant een gunstig bulletin over den toestand des Konings in de afgeloopen week verwacht worden. Do algemeens toestand is zeer verbeterd. De oetlust neemt toe. Z. M. kan zonder inspanning zyne bezigheden ver richten en beweegt zich ook gemakkelyker. Men meldt ons uit Den Haag dat van eene plechtige en feesteiyke viering van het 75-jarig bestaan van het 3do regiment huzaren op a. 8. Woensdag, met het oog op 'e Konings gezondheidstoestand, geen sprake kan zyn. De officieren vereenigen zich aan een kamo- raadschappeiykon maaltyd en aan het corps wordt een extra-maal uitgereikt. Het stoomschip „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Febr. Kaap St.-Vincent; do „Fvotterdam" vertrok 9 Febr. van Nleuw-York naar Rotterdamde „Zaandam" vertrok 8 Febr. van Santos, via Hiivro en Duinkerken, naar Rotterdamde „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 0 Febr. Kaap Rocca; de „Prlnse3 Marie", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 9 Fobr. to Suez; de „PrinsFrederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Febr. van Colombo; do „Prins Maurits" vertrok 5 Febr. van Paramaribo naar Amsterdam. Gemeagd Nleawa. Toen het stormgeloei jl. Zaterdag avond een weinig was bedaard, begaven zieh- de leden der schilders- on behangerevereenh ging „Steun zy ons doel" naar het lokaal Ephraïm, dat getooid was met vlaggendoek en aan weerszyden van het toonoel met vlaggentröpeeön, welke de buste van onzen Koning omgaven. Te negen uren opende de waarnemende- voorzitter de feostvergadering. Allen, dona teurs, genoodlgden en loden met hunne vrou wen of meisjes heette hy welkom; hjj wenschte dat de avond wezen zou eon avond van genot, on hoopte dat men het symbool der vereeniging„Steun zy ons doel" niet uit het oog zou verliezen. Deze leuze heeft de vereeniging eerst sedert kort als de hare aangenomen, in plaats van de vroogere, minder bevredigende „Doel". De voorzitter eindigde met oen „Leve do- vereeniging!" welke woorden gevolgd werdeo- door applaus van de aanwezigen. Nadat de muziek een feestmarsch en do ouverture „.Jubelkldnge" had doen hooren„ trad het Internationaal Variété- en Operetten- gezelschap, onder directie en met medewer king van den heer J. S. Cantor, utt Rotter dam, op. De chanteuse mej. Anna, die het eerst voer het voetlicht verschoon, mocht een ieder» goedkeuring wegdragen, evenals de komisch» coupletzanger de heer Jacques. Don werk zaamheden op het bijna onzichtbare Ijzerdraad door mej. Alexandrina alsmede den aloudeiv komiek den heer Cantor vielen bijvalsbetui gingen ton deel. De heer Barends bewees aan de „trapéze- équilibre" een man van t vak te zyn. Het „flesschen-concert", door de heeren Cantor en Jacques en met begeleiding der piano gegeven, voldeed uitstekend en niet minder ook het „baliet-pantomime" en „do- vermiste bruid", komische vaudeville in éérv bedryf. Het gezelschap van den beer J. S. Cantor veretaat de kunst te amusoeren. Nadat het middemachteiyk uur reeds lang had geslagen, schaarde men zich ton dans om- aldus het 15de goed geslaagde jaarfeost to- besluiten. In de Stadszaal werd gister avond door het gezelschap van den heer Klok uit Den Haag een „grand spectacle-concert varió" gegeven, dat wel niet heel druk be zocht was, maar den aanwezigen toch veoL ID - Zj) was nog niet in staat te antwoorden. De plotseling in den dringendsten nood op dagende hulp overmandoharen geest. „Als 't u belieft," zeide by, terwyi hy een visitekaartje uit zyne portefeuille nam, „u zal -mijn naam we! niet kennen, maar do titel, welke er vüór gedrukt staat, zegt u wel zoo veel, dat reeds anderen my vertrouwd hebben. Of zü daarmee goed of kwaad deden, doet nier niete tor zake. De jonge vrouw bleef voor het baj liggen, strekte echter de ééne hand, wolke niet het hoofdje van. het kind onder steunde, naar don vreemdeling uit en zeide „Ik ge'ioo; dat u mg door God gezonden is, die zich ovor mg erbarmd hoeft. Ik stel ver trouwen in u." „haat dm dadeiyk eerie kruik met koud bronwater en een houten kuipje brengen. Voor liet overige zal ik zelf wel zorgen." Hij opende snel do beide lags vensters, nam de zvare deken van het bed en sproidde sleehls eene. groote plaid als dek over het kind uit; toen riep hij den knecht weer binnen, die met de anderen buiten op het portaal mor rend stond af te wachten, wat deze eigen machtige inmenging te beteekenen had. Hy vroeg, of ór in de nabijheid geen ijs of sneeuw to vinden was. Er was wel wat te vinden, antwoordde de knaap brommig, maar dan moest men «en halfuur door het woud naar boven, naar een rotshol' stjigen, waar het ijs nooit kon weg smelten, omdat er zomer en winter geen enkele zonnestraal kon doordringen. Morgenvroeg wilde hy wel eens gaan zien. „Versta my goed," zeide de arts„daar leg ik een goudstuk op tafel. Nu hebben wij halftien. De maan staat aan den hemelliet booze weer is bedaard. TVie mij vóór balfelf oen arm vol sneeuw of ijs naar beneden brengt, die heeft het goudstuk verdiend. Morgen vroeg mag hy mij een gletscher voor 't huis brongen, ik betaal hom geen cent. „Aangenomen!" zeide de knecht met een onderdrukt lachen en maakte dat hij de deur uitkwam. Intusscben bracht de oppasster het water en een leeg houten tobbetje. Zonder vorder iets te zoggen, nam de vreemdeling het kind uit het bod, ontkleeido het spoedig en gaf het aan de moeder om het vast te houden, ferwyi hy het over het gehoele ïyfje met het yskoude water afwaschte. Hij droogdo het toen evenzoo handig af, droeg het weor in bed en wikkeldo het gloeiende hoofdje in een vocaLgen doek. Het kind, dat zich zoo pas hog schreiend in zjjn arm gewrongen had, scheen de weldadigheid Tan deze ver- frissching dankbaar te onderTinden. Het hield op, met zoekende blikken rond te staren, keek eens stil en verwonderd zijne moeder aan en elóot toén de oogen met een diepen zucht. „Het sterft!" riep de oppasster overluid en barstte in hovig weenon uit. „Ik heb bet wel dadeiyk gedachtdat koude water en nog bovendien by open vensters.o, mevrouw, waarom hebt gij het toegelaten?" „Zwyg oogenblikkclyk," snauwde do vreem deling haar toe, of gy verlaat de kamer! Ik hoop, mevrouw," ging by op zachter toon voort, „dat u geene wonderen van my ver wacht. De strijd, welken wij te voeren heb ben, wordt niet in één enkelen nacht beslist. Hst kind heefc eene lievige zenuwzinkingkooris en onze eenige zorg moet zijn, te voorkomen, dat ook de hersenen aangetast worden. Maar laat u niet door ieder nieuw versobynsol in nieuwe opgewondenheid brengen. Voor zoe- ver ik oordeelen kan, zyn er geene veront. rustende omstandigheden voorhanden. Ziet u, het opent weer de oogen. De natuur voelt, dat men liaar te hulp komt. Hoe oud is het kind?" „Even zeven jaar." „Een mooi kindZoo flink ontwikkeld Wat moet u geleden hebben F' Tranen ontsprongen den oogen der moeder. Zy drukte het gezicht op het heete liandjo, dat op de donkere plaid rustte en alle angst der laatste uren loste zich weldadig in hevig weenen op. Eindelyk stond zy op en liet zich, metoeir- dankbaren blik, op den stoel vallen, welken- by voor haar naast het bed had geplaatst Ook hy nam een stoel en ging aan het voeten einde zitten, de oogen met kalmen ernst ep het kleine meisje gevestigd. Z(1 zwegen <m de oppasster, die zich thans over hare ondoor dachte woorden schaamde, ging om de vjjf minuten den vochtigen doek vernieuwen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1