Het duudvonms van den moordenaar "Wangsa Zal llaandag 14 Januari ie Batavia voltrokken worden. Om aan de nieuwsgierigheid van duizenden te voldoen, vermelden wjj - schrijft de „Java- bode" dat Wangsa eene goede gezondheid geniet. Gisteren' heeft liy om gezelschap ge vraagd. Hieraan werd voldaan, door drie man doers van de gevangenis by hem te sturen. Buiten z(Jne oei hielden inmiddels 6 personen wacht, t. w. 2 piekeniers, 2 mandoers en 2 oppassers. Hy verzocht toen om koffie en koekjes, die hem verstrekt werden, later nog om sigaren; hy kroeg toen een heel kistje manilla's; later nog om ketan, die eveneens verstrekt werd, en, eindelijk, om eene gebra den gans. Ook de gebraden gans werd hem gegeven, en "Wangsa, die trouwens in de gevangenis reeds dik en vet geworden is, hoeft zich die goed laten smakon. Hedenmorgen was alles op: de gans, de ketan, de manilla's en de koekjes. Door de goede zorg van den kapitein der pikeniers, werd aanhoudend op deze soort gal genmaaltyd toezicht gehouden. Bjjna alle officieren van het Indisch leger, die er paarden op nahouden, zjjn toegetredon tot de vereeniging, die zich heeft gevormd om een zeker bedrag uit te bet.Jen, wanneer er oen paard van een der leden is gestorven. Het bedrag, dat hun wordt uitgekeerd, is, zooals men verhaalt, f 250, terwijl bij een sterfgeval slechts f 1.50 betaald behoeft to worden door elk der leden. De resident van Bagelen bericht, onder dagteokening van 29 December jl., dat do koortsen, welke in de zuidelijke streken van dat gewest bijna immer voorkomen, sedort eenigon tijd oen epidemisch kprakter hebben aangenomen. Voornamelijk is dit het geval in de afdeeling Koetoardjo, waar het aantal koortslijders op ongeveer 7000 geschat wordt. Do epidemie breidt zich westwaarts uit over do afdoeling Keboemen en heeft vermoedotijk haar ontstaan te danken aan de weersge steldheid en den slechten waterafvoer. Tegen den redacteur van de „Soer. Ct." i3 door den raad van justitie te Soerabaia rechtsingang verleend naar aanleiding van een brief, in dat blad opgenomen over som mige bestuursdaden van den assistent-resident van Sitoebondo. Volgens hot „Bat. Nieuwsbl.", heeft do heer Do Sturler, eigenaar van het land Tjio- mas, persoonlijk aan Z. Exc. don gouverneur- gen or aal een request ter hand gesteld, waarin hij verzocht om eene schadeloosstelling van 2 ton, voor het nadeel, hem toegebracht door het wederrechtelijk en willekeurig ingrijpen in de zaken van het land Tjiomas door de plaatselijke besturende ambtenaren. Do „Nieuwe Vorstenlanden" meldt: In vereeniging met don resident van Madioen, hoeft onzo resident op do grens van Solo Patjitan een goeroe goarresteerd, die eene nieuwe loer verkondigde, n.l. de anfassia. Dit is eene nieuwe leer in het dikirren en bestaat daarin, dat men, terwjjl men aan Allah denkt, zijne ademhaling telt. De ver kondiger dier leer behoorde te Patjitan thuis en is ook derwaarts gedirigeerd. Van het te Batavia geloopen hebbend gerucht, dat de jeugdige Toeankoe Daoed met zijn geestelijken mentor Tengkoe di Tiroe zich binnen onzo positiön zouden ophouden tot hot voeren van onderhandelingen betref fende hunne onderwerping, wordt in hot ver slag met geen woord gerept. (Bat. Iibt.) De „Javabode" schrijft: Hoewel de „Java- sche Courant" nog altijd blijft zwjjgen, is er reden te gelooven, dat ons bericht over eene gunstige wending der zaken in At joh niet geheel en al van grond was ontbloot. Door don gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot notaris te Banjocmas, de eaudidaat-notaris E. W. C. Haighton. Tot hulponderwijzeros F. A. Monsinga. Ingetrokken: De rvorkzaamstetting van den verificateur 4do klasse F. W. Kiehm, als ontvanger en zijne plaatsing als zoodanig te Bezoeki. Werkzaam gestold: Als ontvanger, de verif. 4do kl. jhr. C. J. K. Goldman. Geplaatst: To Bezoeki, do verif. 4de kl. jhr. C. .1. K. Goldman. In het gouv. Sumatra's Westkust do waars, adsp.- eontroleur J. K. 1'. Maks In de res. Madura, do ambtenaar voor den burg. dienst B. L. Van Bijlcrelt. Toege voogd: Aan den controleur van de con- trèlo-afd. Serang, do burg. ambtenaar J. II. Ziesel; aan deu ads.-res. van Ngawi, de ambtenaar voor den burgert, dienst r. K- W. Kern. Bepaald dat geplaatst blijft: In het gouv. Sumatra's Westkust, do eontr. 2ile kl. I,. Knappert, GÜS'teld: Tev bdscliikkiug van <jen xqptrolcui- der coctróle-afd.Foorworedjo. afd. van (Ken naam, de ambtanaar voor den burg, dienst, W. II.B.eking. Ocpartement van Oorlog. Voile ond: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. van den generalcn staf J. F. Brcijer. Ontslagen: Eervol nit 'slands dienst, wegenèc volbrachten diensttijd, do lete commies bij liet dep. der marine J. I'. Dumhuf. Benoemd: Tot lst-oa lnit. dor genie jhr. E. C. Siberg; tot knpt.-kwartierm. bjj de mil. adm. P. Vaa Eïtcr (met verlof in Nederland) en J. De Visser. Opgedragen: Aanden bij het Indische leger gedetacheerdeii kapt.--der iaf. van bet Noderl. leger H. M. W. Van Meel, om vóór of op den Oden Maart on aan den laten luit. der inf. G. A. Van- Brie! om vóór of op den 19den Maart 1880 naar Nederland terug te koeren. Hersteld: Bij liet wapen der inf. boven de formalin in activiteit, de 1ste luit. op non-act. F. H. C. F. D. Von Gommingen. Gestold: Ter bcseiiikking van den algcmecnen secretaris do ambtenaar voor don burg. dienst C. J. Feith. Bepaald: Dat liet ontslag uit 's lands dienst van deu vendumeester bij het vei-dukantoor te Soera- karta, H. C. Fiseer, wordt beschouwd als te zijn ver leend „eervol." Benoemd: Tot secretaris der res. Banjoemaa de contr. 1ste kl. P. J. F. Van Heutz; der res. Madoera, de lete commies op hét residentio-kantoor te 9oe- rabia P. F. Yerduin Lunel. Door den rosident der Preanger-Begentscbappen: Toegevoegd: Aan den assistent-resident van Bandoeng, de burgerlijke ambtonaar P. A. M. Spaan aan den ass.-rcs. van Soekaboemi, de burg. ambte naar A. Sehultz. Door den resident van Pasoerocan aan don controleur vau do contróle-afd. Kota-Malang, aid. MalaDg, de ambtenaar voor den burg. dienBt L. Van Weelderen. Vertrokkon passagiers per Nedorlandech ss. „Zuid- Ilolland," kapt. S. Otto, Daar Nederland: de heer J. L. Wieelius, gep. lste .commies bij bet departement van marine, J. P. Pomliof, eclitg. en 4 kind., mej. Meyer, luit. ter-zee '2de kl. M. E. B. J. Klnjjt, do boeren B. Neueuliagen en K. F. Van Eek. BUITENLAND. FrftnUryk. Wederom heeft bjj Parijs een duel plaats gehad en dat wel ten gevolge van een artikel, voorkomende in eon der laatst verschenen nommers van „Gil Bias", ondorteekend door Colombine. Mot het oog daarop, heeft de lieer Catulle Mendès, redacteur van de „Echo de Paris", aan don lieer Ernest Leblauc, schrijver van het artikel, een brief geschrovon, daar hy oenige uitdrukkingen beschouwde als be- leedigend en lasterljlk. De heer Ernest Leblanc droeg den heoren Louis Davyl en Jules Guérin op don heer Catulle Mendès te verzoeken hot door hem geschreveno te herroepen en anders horstol van eer door middel van wapenen te eischen. Dezo koos tot gotuigen do heer Edmond Lepelletier en Lueien Métivet. Eene ontmoeting had plaats te Nouilly. Bij den vierden uitval werd de heer Err.est L9blanc aan de linkerwang gewond; die wond was twoe centimoters diep. Do geneesheeren achtton dit evonwei geene reden om den strijd op te geven. B(j den zesden uitval werd do heer Ernest Leblanc getroffen aan de bovenste lip, tor rechterzijde. Daardoor was de hoer Leblanc niet moer in staat verder te duelleeren. Te Parijs is overleden een Poolsch com ponist, de heer Lewita, oud-onderwijzer aan hot conservatorium te Warschau. Mede in Frankrjjks hoofdstad is gestorven een drama-dichter, do heer Gabriel do Lurieux. Iiy was zes en tachtig jaren oud. Ook de heer Jules Ten Brink, componist, is aldaar overleden. De hoer Jules Ten Brink werd geboren in 1831 te Amsterdam. Hij was een leerling van Heinze, Dupont (Brussel) on Richter (Leipzig), ging op botrekkelijk jeugdigen leeftijd naar Frankrijk, was van 1860 '68 dirigent te Lyon en vestigde zich toen te Parijs, waar hij zich door orkestwerken bekend maakte. Lemoureux en Colonno voerden onlangs nog twee daar van uit. In 1869 werd eene opera van hem in 1 acte „Calonice" met bijval in het Athénée opgevoerd en eene opera in 3 actes was aan genomen door het Theatre Lyrique. Kolonel Senart heeft eene offlciëele be risping ontvangen, omdat hij aan z(jn regiment eene dagorder hoeft uitgevaardigd, waarin de Duitsche overheden worden gelaakt, wegens hare weigering om oen pas af te geven aan een officier van gezondhoid van hot regiment, die zich naar Straatsburg wilde begeven. Doltaohlan dL Bi) de behandeling in den Rijksdag van don post „telographie" zelde gisteren de staatssecretaris Stephan, dat, ten gevolge eener overeenstemming met Engeland, te rekenen van 1 April a. s., het vaste tarief van 40 pfonnige zal vorvallon en het woord- tarief van 20 tot op 15 pfenüige zal worden verminderd. Eene rechtstreeksche verbinding met Engeland is tot stand gekomen en thans heeft men over 14 lijnen te beschikken. On derhandelingen van gelijken aafd worden rao.t Nodérland en. Belgie gevoerd en het voornemen bestaat Hamburg in rechtstreeksche vorbinding to brengon met Liverpool. s4fA goedkeuring van den geheelen post, ging ;de Rijksdag voor onbepaaldon tyd uiteen. Graaf Willem Von Bismarck, de oudste zoon van den rijkskanselier, is tot regeerings- president van Hanover benoemd. In tegenspraak met de beweringen der officieuze Duitsche bladen, wordt uit St.-Poters- -t burg geraeTd, dat' de verloving tusschen den czarevitch en prinses Alice van Hessen-Darm- stadt zeker is, doch dat het huwelijk, met het oog op de jeugd der prinses, eerst in 1890 zal worden gesloten. In eene plechtige adiëntie hoeft de Duitsche keizer in de witte zaal van het paleis te Berlyn het buitengewoon gezantschap van den sultan van Marokko ontvangen. Hot hoofd der deputatie las hem in het Arabisch een schrijven van. den sultan voor, dat een tolk vervolgens in het Duitsch vortaaldo. De keizer dankte den sultan voor z(jno gelukwenschingen en drukte den wensch uit, dat de goede be trekkingen tusschen Duitschland en Marokko meer en meer zouden worden bevostigd. Het gezantschap was gekomen in gala- rijtuigen, omringd door een schitterend militair geleide. De audiëntie word. bijgewoond door de keizerin en de prinsessen, die zich in de hofloge bevonden, en voorts door de ministers, generaals en de hoogste ambtenaars. Het comité voor de oprichting van een standbeeld voor keizer Wilhelm, te Mannheim, heeft bosloten do vervaardigers dor vier be kroonde schetsen uit te noodigen tot het inzonden van. nieuwe ontwerpen, en tevens die kunstenaars, die niet deelnamen aan hot eerste concours, eveneens te verzoeken mo dellen ln te zonden. Zooals bekend is, heeft de jury geen der veertien ontwerpen, inge komen by den eersten wedstryd, een eersten prijs kunnen waardig keuren. Ita.11%. Een aantal arbeiders zonder werk, .die gis- toron te Rome bij het Castollo vergaderd waren, geraakten in botsing met de overheid, Ion gevolge waarvan zij naar hot midden der stad vluchtten, waar in verscheidene straten do vensters van winkels vernield werden. Op verschillonde punten der stad ontstonden onge regeldheden, waartegen de politie mot kracht optrad en waarby zy een aantal personen in hechtonis nam. Dientengevolge heerschte er groote opgewondenheid in de stad. In do Kamer zyn er interpellaties tot do legoering aangekondigd, om haar te vragen welke maatregelen zy denkt te nomen om eene herhaling van zulke ongeregeldheden te voorkomen. Donderdag waren de kardinalen, het corps diplomatique en de Romeinsche adel togenwoordig by den dienst in de Sixtynsche kapel, ter gelegenheid van den verjaardag van den dood van Pius IX. De budget-commissie verzocht over- logging der rekoningen betreffende Massowah, daar de leden vermoeden dat millioenen voor den dionst in Afrika op andore hoofden zyn gebracht, om do Afrikaansche politiek minder kostbaar te doen schynen. In April zal eene proef genomen worden met eene godeelteiyke mobiliseering op groote schaal. In 't geheel zullen twee legercorpsen, 50,000 man vormende, op do boen worden gebracht. Oo«tenr.-Hong.-Monarelile. Do Weener bladen spreken nog niet over het vorband, hetwelk er bestaat tusschen don dood van kroonprins Rudolf en het ge- lyktydig plotseling overlyden der barones Yetsera. De pers eerbiedigt don wonsch, wel ken de keizer heeft geuit, dat men niet meer zal spreken ovor de omstandigheden, waar onder de kroonprins een einde aan zyn leven maakte. Yan officieuze zyde wordt medege deeld dat geen der ledoa van den „hoogen adel" hy het droevige drama is betrokken, maar men beschouwt dit als eene bevestiging der geruchten, daar de Vetsera's niet tot den hoogen adel kunnen gerekend worden. Het jachtslot Meyerling is door den keizer afgestaan aan het klooster van Heiligenkreuz, onder verplichting dat do sterfkamer van derf prins zal worden hervormd tot een kapel, waar elk jaar op 30 Januari een mis voor de zielerust van den prins zal worden gelezen. In don afscheidsbrief aan den keizer heeft de kroonprins vergiffenis verzocht voor de daad, welke liy onvermydelyk achtte, en aan zfjno gemalin, kroonprinses Stéphanie, heeft hj)-.verzocht de laatste kussen aan zyn doch tertje te geven. De brief aan laatstgenoemde was reeds, eenige dagen vóór don zelfmoord, in den hofburg, geschreven en was naar Meyerling medegenomen. Het Huis van Afgevaardigden hield eer gisteren weer zyne eorste zitting na's prinsen dood, en wel eeue avondzitting, waarby voor het eerst het gebouw electrisch werd verlicht. Do voorzitter Smolko opende de vergadering met een verslag dor audiëntie, welke hy by den keizer had gehad. De keizer verzekerde den voorzitter, dat hy steed3 getrouw zyne regeeringsplichten zöu blyvon vervullen. Do keizer eindigde met een woord van hulde aan de keizerin en zeide„wat ik in deze droeve dagen te danken heb gehad aan myne innig geliefde echtgenoot, de keizerin, en wolk 6en groote steun zij my is geweest, kan ik niet boschryven. Ik kan den hemel niet genoog danken, dat my zulk eene levensgezellin is gegeven. Vertol dit verder. Hoe meer het bekend wordt, hoe aan genamer hot my zal zyn." De koning en de koningin van België zyn weer naar Brussel vertrokken. Op uitdruk kelijk verlangen van koning Leopold werd hem door geen der leden van het keizerlyk huis uitgeleide gedaan. Kroonprinses Stéphanie is niet meegegaan. Do weduwe van den kroon prins blyft te Weenen en zal als bescherm vrouwe van het werk „Oostenryk in woord en beeld" voortaan in plaats van den kroon prins do vergaderingen der redactie presi- doeren. Het „Fremdenblatt" wydt een hoofdartikel aan don ovorleden kroonprins, waarin ten krachtigste wordt geprotesteerd togen de be wering van eenige Fransche bladen, dat kroonprins Rudolf een legenslander was van het verbond van Oostenryk Hongarye met Duitschland en Italië. Het orgaan van graaf ICalnoky botoogt nadrukkeiyk dat de prins steeds volkomen instemde met de buitenland- scho staatkunde van zijn vader en vooral Oostenryks aansluiting by Duitschland altyd krachtig heeft bovorderd. Groot-Brltannlë. Medegedeeld wordt dat de heer Gladstone den heer John Morley heeft doen weten dat hy voornemens is Napels den lOden Februari te verlaten om den 20sten te Londen te zyn, don dag voor de opening van het Parlement. Zooals men weet, verzette de Iereche afgevaardigde O'Brien zich ook ditmaal by zyne gevangenzetting weder hevig tegen do pogingen om hem de gevangeniskleeding aan te trekken. Men heeft hem thans vergund gedurende zyn straftyd te Clonmel ztJne eigen kleederen te dragen en zich in de zieken- a'doding der gevangonis op te houden, waar hy beter voedsel ontvangt. Het uitleveringsverdrag tusschen Mexico en Groot-Britannië is door beide staten goed gekeurd en in het Mexicaartsche Staatsblad openbaar gemaakt. Tegen morgen, Zondag, wordt door de Metropolitan Radical-Federation eene demon stratie in het Hyde-Park te Londen op touw gezet om te protesteoren tegen de wyze, waarop Balfour de politie in Ierland laat optreden en do dwang wetten ten uitvoer legt. Amerika. De „Herald" meldt uit Nieuw-York dat senator Sherman een voorstel hooft gedaan om oen krediet van twintig duizend pond sterling toe te staan, ton einde de regeering der Unie in staat te stellen de belangen van Amerika op de landengte van Panama te verdedigen. Bayard lieeft den Amerikaanschen consul- generaal op de Samoa-eilanden, wiens hande lingen de rogeering der Unie mishaagden, uitgenoodigd zyn ontslag te nemen, doch de consul-generaal weigert eh tart Bayard, hem zyn ontslag te geven. Eene enquête, welke men bezig is in Victoria en Britsch-Columbia te houden, heeft aan het licht gebracht dat er jaarlyks drie honderd duizend pond opium heimelijk in de Vereenigde Staten wordt binnengesmokkeld, en bovendien tallooze Chineesche mannen en vrouwen. In Chineesche vrouwen wordt een geregelde menschenhandel gevoerd. De Chineesche meis jes worden in China voor dertig of veertig pond gekocht, en daarna te San-Francisco vorkocht voor gemiddeld driehonderd pond per persoon. Deze handel in gele slavinnen geschiedt door bemiddeling vmn een Anglo- Chineesch-Amerikaanseh syndicaat. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken, waaïvafi de Inzenders hun naam niet aan de Redaètie-bekend maken, worden ongeplaatst tër zijdé"'gélegd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6