Nü, 8891. Maauda» 11 Februari. A°. 1889. §eze fëourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagenuitgegeven. Tweede Blad. UZikeriki. Feuilleton. IDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per S maandenf 1.10. Franoo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTETN: Van 1—G regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- cas8eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 20 van Kikeriki. Vervolg der ntormberlcliten. Nader meldt men ons uit Scheveningen: Hoe meer 't hoog water heden afkwam, des te meer kwam men tot de zekerheid dat de westerstorm van gisteren en heden voor Scheveningen een ware ramp is. De toestand, waarin een vierde gedeelte der viool, dat aan wal i3, dientengevolge verkoert, allertreurigst. Door het afkalven van strand en duinen in de laatste dagen tot by den straatweg, lagen de schuiten als aan een kade gemeerd. De hevige wostenwinden en hooge golven pakten de logge gevaarten als speelgoed aan. Zy wer den door en tegen elkander geslingerd, som migen opgenomen en omhooggezet. Alle schuiten zjjn min of meer beschadigd, het zy aan want, hetzy aan zeilen of wel aan de vaartuigen zeiven. Een tiental hebben ontzottendo schade be loopon, terwyl een vyftal schuiten van de ree- ders W. Groen, D. Verboon, P. Haring, C. v. d. Toorn en G. Sier Jol geheel onzeewaardig zyn gewordenvan- enkele dezer is Of het voorste óf het achterste gedeelte geheel verdwenen, terwyl weer anderen den zgkant hebben ver loren. De schade ls nog niet te begrooten, maar oppervlakkig wordt deze nu reeds op een f 10- a ƒ15,000 geschat. De goheelo be volking is vannacht en heden in de weer ge weest ook om de schuiten, die omhoog staan, doch door 't afkalven van 't strand|op de aan wal staande schuiten dreigden te vallen, op te halen. En dit te meer daar 't gevaar niet te ovorzion is, wanneer do storm niet gaat liggen en hedenavond te negen uren woder boog water opkomt. Met 't oog daarop wordt ook van de meeste schuiten, die 't gevaariykst liggen en groote averij hebben boloopen, de inventaris geborgen. Omtrent bet lot der op zee zqnde schuiten, wolko, behalve de loggers, op eej 40- a 50-tal begroot worden, ls men zeer ongerust, daar sedert den bekenden Pink- sterstorm geen zoo ruw wodor heeft gewoed. Niet alleen do vloot hoeft geleden, maar ook het strand. Op sommige punten is dit weggeslagen tot aan den ryweg. Van den steonen toegangsweg tot 't paviljoen van den prins Von Wied is minstens een patr meter in zee weggeslagen. Naby het Hótel Aan liet doode Meer. 10) Hij stond juist mot zichtbaren weerzin van zijne bank aan den haard op, toen de waardin zelve binnenkwam en jammerend uitriep dat de kindermeid mevrouw dringond verzocht, by haar te komenaan verder reizen viel niet te denken; het kind stierf onder hare banden. De hoorder in de aangrenzende kamer verliet liet venster. Als door eeno vreemde macht gedreven, deed by een paar schreden naar de deur; toet) stond hy weer stil en schudde zuchtend het hoofd. Hy trachtte zyne wandeling, do smallo kamer op en neer, weer te hervatten, maar by iedaren tred stond hy stil en hy luisterde naar hetgeen er in huis gebeurde. Zyne sigaar was uitgegaan. Werktuiglijk ging hy naar 't licht om haar weer aan te steken, maar eer hy or aan dacht, had hu het kleine vlammetje nfet zijn adem uitgeblazen. Nu staarde by in het duister op de uitdooveade vonk aan de pit en plotseling ovorvioj.bem eone onaangename huivering. Nog een enkel oogenbük en het kleine, roede lichtend puntje was verdwenen. Mis- Gami en het Kurhaus staat de zee tot aan den dyk en de steenen trap. Van het „Ango"-wrak was niets te zien en toch is aan deze belemmering in zee veel te wyten van de schade, aan de vloot berok kend, daar de zeelui, bevreesd om met. het slechte weer om den Noord te landen, metr zuidwaarts aankwamen, waardoor de schuiten te dicht op elkaar kwamen te staan. De meeste avery is dan ook aangebracht aan die schui ten, welke meer zuidwaarts ankerden. In zulke tyden vooral doet zich het genus van oene haven het sterkst govoelen. Behalve vloot en strand, heeft 't meest go- leden het „Hólel Garni", waarvan vele dak bedekkingen, schoorsteenen en gevoliysten zjjn vernield. Het Kurhaus hield zich goed en komt er af met verlies van een schoorsteen en een-ig- zink, dat van de daken woei. De hooge schoorsteen boven den winkel van den heer Berenbak, welke zich een meter of vyf boven de Galeries verhief, is geheel weggi- s'.agen. Vele villa's hebben-schade-aan daken en goten, terwijl het Artillerie-park, benoorden het Oranje-hotel, geheel dooreen is geworpen. Esn detachement artilleristen vertrok heden nacht te halftwee uit Den Haag en kwam nog juist bytyds om met de grootste inspar - ning de kanonstukken, affuiten enz. zóó te verplaatsen, dat ze tegen wegspoeling bevei ligd waren. Om zich van de geweldige kracht der zee een denkbeeld te vormon, diene dat twee steenen welpunten, die jaren lang naby den vuurtoren aan 't strand staan, zyn wegge slagen. By ob nam men heden de overblijf selen waai'. Dat het niet aan duizenden nieuws gierigen ontbrak, kan men zich voorstellen. Alle vervoermiddelen brachten nieuwsgie rigen aan om de verwoostingen, aan Sche veningen toegebracht, gade te slaan. Velen vonden gastvryheid op de sociëteit „Neptunu6" aan hot strand. Daaronder merkte men ook op den hoor Patyu, oud-burgemeester. Men verwachtte den heer burgemeestor en don heei wethouder voor publieke werken en andero raadsleden, aan wie per telegraaf of telefoon van den stand van zaken was kennis gegeven. 320ste STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. Trekking van Zaterdag 0 Februari. No. 8590 ƒ1000 en Premie ƒ30,000. No. 20683 Premie ƒ3000. No. 14113 ƒ200. No. 1853, 4370 ƒ100. scüien hing het daarnaast ook slechts aan eon zijden draadje en eon levensvlammetje, waar aan meer gelegen was dan aan dit eindje kaars, verdween in den duisteren nacht. Moge het to loor gaanWelk recht hebben wij, ons er mee te bemoeien? „Misschien, wanneer wy bet weer trachten aan te blazen, blusschen wy het des te stelli ger uit met onze lompe handen. Wat hindert het ook? Één mensch moer of minder in het leven te behouden, die zelf misschien nog eens zal wenschen, nooit geboren te zyn, voor wien misschien een uur komt, waarop hy eveneens aan zyn eenigen vriend „goeden nacht" zegt, om nooit weer te ontwaken!" Weer luisterde hy en hield den adem in, om geen letter, welke van binnen kwam, te verliezen. Toon was het opeens alsof hy een klagend stemmetje hoorde roepen, en dadelijk daarop de zachte vrouwenstem, welke het geruststellend toespraktoen een heftig wee- nen, daarna eene diepe stilte. Langer hield hy het niet uit in zjjno duis tere eenzaamheid. Hy wilde alleen maar eens zien, hos het er mee stond; by vond zich- zelven een onmensch, dat hy zich alleen in het geheele huis in een verren hoek verstopte, terwyl zelfs deze ruwe moaschen deelneming betoonden. Haastig opende hy de deur en ging Prijzen van 363 2OT9 6067 7463 10976 13076 16629 16438 19471 67 4067 6328 8788 95 15711 17689 19009 20159 813 *903 «894 6313 12868 16524 16072 KIETEL 209 2190 3382 5-932 7286 9359 13923 15988 17880 386 2201 3791 6238 7663 9405 14236 16169 18484 769 41 3956 6570 8274 9911 55 16858 18609 919 24B6 4150 6726 8399 10248 14354 17494 54 1,346 2520 504-1 6984 8705 10560 14848 17512 19117 1814 M 6298 7020 8960 11117 14950 17791 20410 1920 3051 6509 7124 9095 11237 15198 17810 73 2077 93 6920 31 9186 12427 15955 KOLONIËN. BATAVIA, 5 12 Januari. (Eransche mail.) Aan ^ïet verslag der voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Aljeh en Onder- boorigbeden, loopende van 10 tot en mot 23 December 1888, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Verscheidene posten in de linie worden gedurende den vorslagtyd meer of minder hevig beschoten. Ook werden nu en dan schoten gelost op transporten en op troepen, die de wacht in het blokhuis Paganie betrokken. Op den 14den Dec. losten Atjehers schoten op de werkers aan den kogelvanger te Lampermé; oen Europeesch fuselier kreeg daarby een schotwond in den linkerschouder. In den nacht van 17 op 18 Dec. braken Atjehers de rails van de stoomtram op, niet ver van het blokhuis Lamara en tussclien Lampermé en het blokhuis aan de Lingkar. By herstel der aangerichte schade op laatst genoemd traject, was hot vuur van den vyand nogal hevig en werd ook do versterking Tjot Iri vry hevig beschoten. In den nacht van 10 op 11, van 16 op 17 en van 21 öp 22 Dec. werden eenige honderd meter telefoondraad geroofd; naar ingekomen berichten worden tegenwoordig hiervoor, alsmede voor het be schadigen van de spoorbaan, gedroste dwang arbeiders gebezigd. Patti word door Telok Kroot bezet. Tydens de daar geleverde ge vechten, moet Toekoe Hoessien Longbattah zwaar gewond zyn. Onderhoorighedon. Tussclien de federaties Pedir en Gigieng heerscht nog voortdurend spanning. Do tot de federatie Gigieng be boerende hoeloebalang Bintara Paleuh, die beloofd had zich met het hoofd dier federatie te verzoenen, kwam zyne belofte niet na, omdat hij zich weer door do hoofden der federatie Pedir liet overhalen, zich by Pedir te blyven aansluiten. Hot hoofd dor federatie Gigieng zond een gemachtigde naar Kota Radja, om de Gigiensche aangelegenbeden te bespreken. De hoeloebalang van Pakan Baroe, tastend door de leego golagkamer naar het portaal. Do deur aan de overzpde stond aan lichtstralen vielen door do reetthans hoorde hy eerst duidelyk het kind steunen en de moeder het troosten. Men moest thee voor het kind zotten, zeide de waardin, om het aan het zweoten te krygen. Toen volgde weer eone stilte. Men vernam slechts het mompelen en zuchten der meid, dkr in een hoek op de knieën lag en het eene „Onze Vader" na het andore bad. „Leg er nog oene deken op," zeide de koetsier. „Het kind heeft 't koud. Zie maar, hoo het met. de handen wringt. Het bevriest f" Do knecht was aan den haard bezig en bukte zich juist om een groot stuk hout op den flikkerenden gloed te leggen, toen hy eensklaps eene stevige hand op zyn schouder voelde, welke hem tegenhield. Toen hy omkeek, stond de vreemdeling achter hem. „Gy doet geen spaander er moer by," be val hy hem op een toon, welke gewoon scheer), gehoorzaamd te worden. .„En je maakt dat je wegkomt, en jelui ook 1" ging by voort tot de overige toeschouwers. „Het is hier eene lucht, waarin een gezond mensch moet stikken. Hebt gy my verstaan?" De anderen keken elkaar aan; slechts do Toekoe Bintara Pinang, maakte zich wederom meester van eene oorlogscontrabande, die voor Pedir bestemd was. Op de Oostkust was het over het algemeen rustig. Eene bsnde, welke zich in 't Pedawasche genesteld en versterkt had, werd door hot hoofd van dat staatje verdreven en de daar- gestelde chicanes vernield. Door den gouver- nementsstoomer „Zeemeeuw" werd op de Oostkust eene tongkang, met eene noemens waardige hoeveelheid oorlogscontrabande be vracht, achterhaald en opgebracht. Tegen 17 van de 22 vrügesprokenen in do tweede Tjilegonsche muiterszaak zpn maat regelen genomen tot politieke verwydering. Vrydag 4 dezer werd met do behandeling der derde zaak aangevangen. Men berekent dat alle zaken nog vóór het einde dezer maand zullen zyn afgedaan. Opgedragen is het bevel van Zr. Ms. torpedoboot „Cerberus", aan den luit. ter zee der lste klasse B. De Groot. Wegens langdurig verbiyf in deze ge westen, is vergunning verleend om te repa- trieoren aan den luit. ter zee lstekl. J- H. Meyer. De sedert van Atjeh naar Batavia ge- evacueerde lste luit. der inf. H. O. Holwerda is overgeplaatst bij het 18de bat. infanterie te Buitenzorg. Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, is toegestaan aan den lsten luitenant dei' inf. Van der Star, vandegam.- compagnie te Serang. Naar men ons meedeelt, zal genoomde officier aldaar vervangen wor den door den lsten luitenant Reling Brouwer van hot 10de bat. inf., in garnizoen te Wel tevreden. (Bat. Hand.) De 2do luitonant der artillerie L. Tiele- nius Kruythoff, van de 2de compagnie (2de veldbattery) te Banjoe-Biroe, is overgeplaatst by de 14do cornp. artillerie te Padang. De Nederlandsche consul te Penangonts ving een schrijven van den gouverneur van Atjeh, dat de havens van Pedir, Ajer Laboe, Endjoeng en Pantei Radja voor den handel ge sloten zyn. De „Pinang -Gazette" heeft vernomen dat negen Nederlandsche oorlogsschepen do blok kade zullen handhaven voor gonoemde inland- sche staatjes. Deli-Crt Do resident van Deli, de heer Schever, heeft om gezondheidsredenen een verzoek om 2 jaren verlof naar Europa aan do Regeoving ingediend. Tot adjudant van den gouverneur-generaal is bonoomd de luitenant Van Polanen Petel. vreemde damo en de oppasster van het kind zagen vóór zich en bemerkten niets van het geen er in do kamer voorviel. Do moeder lag op hare knlet-n voor het bod, en had liaren arm om haar steunend kind geslagen, als wilde zy het tegen een roover verdedigen. De oppasster stond naast haar en staarde radoloos wanhopend haar pleegkind in de angstig rondstarende oogen en op het in de koorts brandende mondje,, dat van tyd tot tyd een zwak kermen voort bracht. Zij verschrikte thans, alsof zy der. dood in levenden lijvo zag naderen, toen de vreemdeling naar het hoofdeinde van het bed ging, zyne hand op het gloeiende voor hoofd en op do slapen legde, hot kleine, magere armpje groep en den pols voelde. Do kreet van schrik, welken zy onwillekeurig slaakte, wekte ook de moeder uit haar troosteloos staron. Zy zag vol verbazing naar don vreem deling op, en een plotselinge zweem van hoop werd op haar gelaat zichtbaar. (Wordt vercalqd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5