Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Een Rijkdom AANBESTEDING. WHISTSPEL Anthraciet-Kolen, Boel-, Inziet- mMMelirei Opinio Mooii ra (los, Opera Den Haag. BLANKENBERG Co. BUITENGEWOON LAGE TARIEVEN voor bet vervoer van BESTEL- en VRACHTGOEDEREN van en naar Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest en Leiden. Rolschaatsen- en Schietbaan. Tilbury en Tuig! ONTVAN GEN Gedurende hef speelseizoen zijn de Tekstboekjes der Opera's Bloemkweekerij FLORA, VOOR 30 STUIVERS. Het vergrooten en verbouwen der bestaande openbare School aan den Leidschendam. De Veertig Voorschriften Yrtf gevolgd naar het Franscli TE BEKOMEN BIJ DE Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. gegooid. De beklaagde had vroeger omgang gehad met zekere S. Guldomond, maar deze wilde op een gegeven oogenblik niets meer van hem weten, en knoopte met Jan Maarsen omgang aan. De beklaagde gaf eene andere voorstelling van de zaak dan de getuigen deden, doch de subst. off. ging daar niet op in, hield hem schuldig aan het ten laste ge legde, en eischte eene veroordeeling tot 5 boete, subs. 2 dagen gevangenisstraf. In beide zaken uitspraak over acht dagen. De Haagsche turfoplichting, waarvan boroids molding gemaakt is, heeft nog een staartje. Men kan het bedrijf door den verdachte (er is er maar één, daar de ander ter goeder trouw bleek gehandeld te hebben) eene oplichting „in duplo" noemen. Immers, nadat h(j de schuit met lurven tijdens de afwezigheid van den werkelyken eigenaar, had laten wegvoeren, verkocht hij de lading aan een koopman, wien hy boven dien nog in het getal bedroog, door 1000 stuks turvon meer op te geven dan hy wist dat in het vaartuig geborgen waren. De laatste kooper liet de lading naar het Spui brengen, zoodat, toen de politie kwam ter plaatse, waar zy de schuit zou vinden, het vaartuig zoek was. Beiden dader en schip zyn later opgespoord. Indertyd werd een zoutzieder te Dordrecht, door de arrond. rechtbank aldaar veroordeeld tot eeno geldboete van ruim f 400,000. Gisteren werd voor het hof te 's Gravonhage deze zaak in appèl behandeld. Belangwekkend was de vraag, of ten deze het appèl regelmatig wa3 ingesteld en vervolgd. Op verschillende gronden werd door den Byksadvocaat jhr. mr. De Brauw betoogd, dat het appèl, ten deze onregelmatig inge steld, niot-ontvankeiyk was, terwyi mr. Jac. Van Gigck met kracht het tegendeel betoogde. Woensdagmiddag werd het schip, bevaren door schipper Hollander, met eene sleepboot naar Arnhem gesleept. By het passeoren van de gemeente Doorwerth, viel het 6 jarig zoontje van den schipper by onge luk overboord, en verdween al dadeiyk in de diepte, zoodat het kind verdronk. Het ïykje is nog niet opgevischt. Door de „Carnaval-commissie" t3 Breda is tot de verschillende vereenigingen te dier stede het verzoek gericht, om deel te nemen aan den grooten gekostumeerden optocht, welken de commissie zich voorstelt, by voldoenden steun, op Maandag 4 Maart te houden. De eerste machinist van het stoomschip „Prinses Elisabeth" der Stoom- vaartmaatscbappy „Zeeland", te Vlissingen, had, terwyi by bezig was in de werkplaats dier maatschappy, Woensdag namiddag het ongeluk een stuk yzer van ongeveer 1500 KG. zwaarte op het hoofd te krygen, waar door hy zeer ernstig is gewond. Met eene raderbaar is hy naar zyne woning gebracht, alwaar hy gisternacht is overleden. Een aantal werklieden van de steengroeven by Quenast, in België, die eenigen tyd geleden wegens geweigerde loonsver hooging den arbeid staakten, hebben eene betooging gehouden. De politie kwamtusschen beide en er volgde een gevecht, waarin verscheidene personen gewond werden. Twee hunner zyn sedert aan hunne wonden over leden. De bekende Mackie, die in 1885 de Ryksbank te Hamburg voor 10,000 mark oplichtte, is te Parijs gevangengenomen en door de Fransche regeering aan Duitschland uitgeleverd. Uit Hirschberg, in Silezië, wordt gemeld dat het gevaar voor overstrooming geweken is, aangezien de stand van het water in hoogte afnemende is. De rechtbank te Duisburg heeft Nikolaas Auler, die den 14den October des vorigen jaars te Oberhausen den politiedienaar Dreyer door een messteek in den rug dermate verwondde, dat diens dood onmiddeliyk volgde, wegens doodslag tot tien jaren en ééne maand tuchthuisstraf en tot tien jaren verlies van eer, zoomede in de kosten van het geding veroordeeld. Met groote koelbloedigheid hoorde de moordenaar, die hardnekkig bleef ontken nen, de uitspraak van het vonnis aan. In het Grand-Théatre te Riga, in Rusland, viel dezer dagen tydens de voor stelling de groote gaskroon boven in de zaal plotseling omlaag. Twee personen werden onmiddeliyk gedood en zes anderen zwaar gewond. Op onkele plaatsen in de Oostzee is de scheepvaart door dryfjjs belemmerd. De Dat is nu juist wat iedereen hebben wil lees nu eerst hot aanbod goed na, en zorg dan maar om or tydig by te zijn. No. 1. Mevrouw Rasdier, of de zonder linge levensbeschouwingen der Vrouw van een ryk geworden Spokkooper. Prys f 2.50. Zoo'n vermakelijk, koddig boek is voor eikoen aangename lectuur; 'tis waar, men raakt wel vermoeid van het vele lachen, doch dat zal niemand kwaad doen. No. 2. XAVIER DE MONTEPIN. De wrank van den Koddebeier, Parysche Sensatie- roman, 1 Deel, 302 bladz. Prys f 2.50. lste Afd. De Minnares van den band- heer, 2de Afd. drnnne en Madeleine. No. 3. !5e Komiek, Keur van Chanson netten, Komische Scènes, Luimige Voordrachten en Samenspraken in Proza en Poè'zic. No. 4, Me Vroolijkc Toovcnaar, eene verzameling van 88 wondervolle tooverstukjes, zeer vermakeiyk om uit te voeren. No. 5. Geïllustreerde Humoristische Scheurkalender voor 1889, met niet minder dan 365 Plaatjes en koddige byschriften. TCJ dat nu ni9t een rykdom? Is dat nu J. niet een Pak, dat wel f G.- moest kosten? Is dat nu niet een raadsel om dat alles voor 1.5(1 weg te doen? Maar genoeg, het staat er; en al is het lste werk alleen byna het dubbele waard, toch geef ik alles, 1 tot 5, dus den Scheurkalender met 365 Platen er ook by, voor den spotprys van ƒ1.50. Ik behoof niet to zeggen dat de Postwissels met massa's zullen inkomen't spreekt toch vanzelf, iedereen zal zoo'n Pak willen hebben ik lever echter slechts af zoolang er voorraad is; wie dus draalt met bestellen, kan te laat komen. Te bekomen by K. BOEGE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam. Voor buiten de stad franco, mits op ontvangst Postw. van slechts I.6Ö, waarby moet staan „R nnd gelachtig lanbo d." Zaterdag vrije oefening met Salon en Windbuks. Na 7 uren: vrije oefening met de Rolschaatsen voor Damos en Ileeren. Zondag te 3 urenPrijsschieten om 3 mooie prijzen. Aanbevelend, H. HilNNEHElKS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS var. Stompivijk, zullen op Zaierdag den lOden Februari 1889, des voormiddags te lialf- elf, ten Raadhuize dier Gemeente, AANBE STEDE* Aanwyzing in loco zal plaats hebben op Donderdag den 14den Februari 1889, des voormiddags te halfelf, door den Architect M. A. DE ZWART, te Voorburg, by wien inmiddels nadere inlichtingen te verkrygen zyn. Bestekken en teekeningen zyn a ƒ1.— per stel te bekomen ter Secretarie van Stomp ivijk, te Leidschendam, en by genoomden Architect. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DUIJVENDIJK Burgemeester. VELT HUI JSEN, Secretaris. haven van Baltischport is geheel door het ys ingesloten en schepen, welke te Windau aan kwamen, meldden dat zij groote ysmassa's hadden ontmoet. In het Kanaal heeft eene aan varing plaats gehad tusscben de stoomboot „Nereia," van New-Castle naar St. Nazaire, en het schip „Killochin," van Lyltelton met graan naar Londen, ten gevolge waarvan beide schepen zonken en 23 personen het leven verloren. Uitgeput bereikten de anderen (19 in getal) de kust. Naar uit Zanzibar aan de „Times" gemeld wordt, eischen de Arabieren zulk een buitensporig losgeld voor de gevangen zende lingen, dat de Duitschers de onderhandelingen hierover opgegeven hebben. De Fransche zen delingen zetten die nu voort. De sultan weigert eene stoomboot te zenden om ben af te halen, niettegenstaande hy bekend is met den ge- v.iarlyken toestand, waarin zy verkeeren. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In het algemeen belang neem ik de vry- heid eenige plaatsruimte in Uw blad te ver zoeken. Door de opneming van het volgende zult U mij verplichten. De te dezer stede zoo gunstig bekendstaande vereeniging „Kennis is Macht" zal met primo Maart a. s. een cursus openen in de Neder- landsche taal, wat voorzeker zeer is toe te juichen. Niettegenstaande het vele en goede onder- wys, dat tegenwoordig wordt gegeven, blykt het nog steeds dat velen zeer achterlyk zyn in hunne moedertaal; ja, dat die taal, onze eigen taal, dikwerf schandelyk wordt ver knoeid en geradbraakt en wel hoofdzakelyk doordien er na volbrachte schooljaren weinig gelegenheid is zich verder te bekwamen of de taal te onderhouden. Daar aan bovengenoemde vereeniging ook onderwijs wordt gegeven in de moderne talen, is het zeer nuttig de Nederlandsche taal te onderwyzen. M. i. toch kan men veel gemak- kelyker eene vreemde taal leeren, wanneer men goed op de hoogte is van het Nederlandsch. 't Is dus voor velen eene gelegenheid welke zy niet voorby mogen laten gaan, maar er TE KOOP: eene byna nog geheel nieuwe Tilbury, prachtig en sterk bekleed, met Lantaarns er by, voor den spotprys van ƒ168 en dito Tuig, met Berlynzilver ge monteerd, voor 33; ook beiden afzonderlijk TE KOOP. Dagelyks te zien i/h. Logement Het Bruine Paard", by A. BEUK, te Sassenheim. By A. "W. SIJTHOFF te Leiden is ver schenen VAN HET in twee regelige rympjes vervat en van toelichtingen voorzien. VAN J. Brunton DOOR IVTr*. .T. "Van Lennep. DERDE DRUK. PRIJS ƒ0.75. welke geen reuk of walm veroorzaken, geene sin tels nalaten en totaal verteren. Ze zyn by uit stek geschikt voor open Haarden, Kachels, enz. K. T. CAROIV, Hollandsche Spoor. integendeel in hun eigen belang gebruik van moeten maken. Van harte wonsch ik dan ook dat de ver eeniging „Kennis is Macht" hare moeite be loond mag zien, doordien velen zich by de inschryving aanmelden, en dat zy steeds moge bloeien tot algemeen belang. U mynen dank betuigend voor de verleende plaatsruimte, verblyf ik, mynheer de redac teur, Uw dienstw. dienaar, Een voorstander. Mijnheer de Redacteur! Veel bestryding heeft de Brochure van mr. J. h. De Vries (Uitbreiding van Leidens Grondgebied) nog niet ondervonden. Na het lezen scheen het mij toe dat de schryver op eene zaak niet genoeg de aandacht heeft ge vestigd, namelyk de zorg voor do gezondheid. Dat men in onze voorsteden er eone zonder linge manier van bouwen op nahoudt, soms hot en haar door elkaar, is nog niet zoo slim, maar dat ieder vry is om de stoten vóór of achter zyn huis te dempen of als vergaarbak van fecaliön te bezigen, dat is, dunkt my, niet zonder gevaar. In den zomer zal het menig wandelaar zyn overkomen dat er „something rotten" in de nabyheid was en dat moet toch op de gezondheid geen gunstigen invloed uit oefenen. De uitgevers van ons praktisch ingericht Adresboek van Leidon hebben intusschen in den 30sten jaargang een maatregel genomen, welke my niet aanbevelenswaardig toeschynt. Terwyl er aan toegevoegd zyn de Adresboe ken van Leiderdorp, Katwijk en Valkenburg, die velen van groot nut zullen zyn, werden alle ingezetenen naby Leiden weggelaten, wier woonplaats onder Zoeterwoude of Oegstgeest ressorteert. Dat zyn er inderdaad niet weinig en verreweg de meesten zyn toch voor de stad zelf van veel belang. Deze omissie schaadt aan de bruikbaarheid en ik vraag mijzolven af: welke reden kan er voor de uitgevers wel bestaan hebben om Katwyk on Valkenburg op te nemen, terwyl Oegstgeest en Zoeter woude, die er evengoed in behoorden als Leiderdorp, zijn er uitgevallen. Met dankbetuiging voor de opname noem ik my Een Leidenaar. Maren dijk 51a, en Bïaniïeniniertrckvnart. De ondergeteekende beveelt zich ten zeerste aan voor het onderhouden van Tuinen en het aanleggen daarvan. Teekeningen van plannen voor het aanleggen worden ten spoe digste gratis vervaardigd, naar de tegen woordige regelen der Tuin-Architectuur. Rotgiverken mot Waterval en Fon teinen en de grootste Versieringen wor den zeer spoedig en smaakvol geplaatst. Rruldsbouqucttcn en andere Bloem werken worden élégant bewerkt. M. J. VAS LAEKS. op het Raadhuis te Leiden, op Maandag den Hden Februari 1889, 's voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 3500 Hectoliters Gas-Cokes, verdeeld in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks by afslag, tegen dadelyke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek. Kloppen zeven Cents por HL. Bezorgen vyf n n Koopen en Bezorgen zes Cents per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazyn in de Pïoterskerk-Koorsteeg 28, uitorlyk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6