twee der schepelingen van de Duitsche bark „Theodor Behrend." Mede werd veel wrakhout, rondhouten en inhouten van genoemd schip in de nabijheid der kust opgevischt. Hot ongeluk by Groonendaal. Een der reizigers van den by Groonendaal verongelukten trein heeft het volgende ver haal gedaan „Van Brussel naar Groonendaal had niets buitengewoons plaats. De trein reed met matige snelheid en schudde niot. „Voorby het eerste blok na Groenendaal gevoelden wy" voor het eerst slingeringen, welke geen dertig seconden duurden. Daarna begon de trein met duizelingwekkende snel heid te ryden. Wy zagen elkaar angstig aan en lichtten instinctmatig onze voeton op. Eenigen wilden uit den trein springon. Een der reizigers zeide tot zy'n buurman„Wy gaan te snel, heeren; wy zullen ontsporen." „Nauweiyks had hy de woorden geuit, of een verschrikkeiyk gekraak word gehoord. Het was alsof de bliksem in den trein sloeg. De wagens werden op en over elkaar ge worpen. Overal hoorde men angstkreten en in korter tyd dan ik hot kan verhalen, werd ons rytuig opgetild en aan alle zyden ver- bryzeld." Het is meer dan waarschyniyk dat nala tigheid de oorzaak van het ongeluk is ge weest. Over eene lengte van 20 meter vóór de brug was het zand van de dwarsliggers, waaraan gewerkt werd, weggogravon. Vgf minuten te voren was echter nog een be ambte er heen gegaan om te zien of alles in orde was. Opmorkelyk was, dat betrekkeiyk zulk een groot aantal wagens, nl. de 5 achterste van den trein, gespaard bleef. Het schynt dat dit moet worden toegeschreven aan het breken van den luchtcylindor van den Westinghouse- rem onder den tonder, waardoor de lucht in de buizen drong en de remtoestollen werden vastgozet. Tot nog toe was men in onzekerheid om trent het lot van mevrouw Brinson en haren zoon, die zich in den trein bevonden. Het biykt, dat zg met gebroken beenen en wonden over het gehoele lichaam naar hare woning te Cureghem vervoerd was. De zoon was, kort nadat men hom bevryd had, overleden. Velen der gewonden zyn aldus aan de ge volgen van de bekomen kwetsuren gestorven. Maar ook oene dame, die volkomon onge deerd uit het puin werd gehaald, was zóó geschrikt, dat zy denzelfden nacht overleed. Eene der gedooden, mevr. Grosjean, is gis teren begraven. De iykkist, welke met bloemen on kransen bedekt was, werd door een langen stoet gevolgd en op aller aangezichten was het diepste medoiyden zichtbaar. Heden en volgende dagen zullon de lyken der andere slachtoffers tor aarde worden besteld. De treinchef Landrin en een der conduc teurs, die als door een wonder ontsnapten aan het gevaar, dat hen allereerst bedreigde, zyn op bevel van den ryksprocureur gehoord. Zy bevonden zich in den goederenwagen, die onmiddeliyk achter den tender volgde en be kwamen niet het geringste letsel. Het blpkt uit de inlichtingen der dagbladen dat, evenals op de slagvelden, ook by het spoorwegonheil te Groenendaal de roofgieren hebben rondgedoold en, in plaats van hulp te brengen aan de ongelukkige slachtoffers, dezen van al hun geld, horloges, kettingen, enz. beroofd hebben. Zeker is het althans, dat oene portefeuille mot 600 fr. spoorloos is verdwenen uit den zak van een der over ledenen, die tevens beroofd werd van zyno portemonnaie met 50 fr. De ongelukkige be gaf zich naar Wavre om deze som by een deurwaarder te storten. Een ander slacht- offbr, dat enkel gewond was en naar het hospitaal St.-Jean werd vervoerd, vroeg ge plaatst te worden in de zaal voor betalenden. Toon men van hem het geld bij vooruitbe taling verlangde, vroeg hy, het uit zyne porte monnaie to nemen, waarin 200 fr. zich moesten bevinden, doch niets was te vinden. De man had na het ongeluk op de plaats des onheils ruim een uur buiten bewustzyn gelegen, en gedurende dien tyd moet men hem zyne por tefeuille ontfutseld hebben. Nog oen derde slachtoffer was zyn gold en zyn horloge met gouden ketting kwyt, enz. Ook andere slacht offers maken van beroovingen melding. Mejuffrouw Dyna Beumer, de beroemde zangeros, behoorde onder de reizigers, geiyk wy hebben medegedeeld, en bevond zich in het compartiment, grenzende aan dat, waarin eene damo werd gedood. Zy verhaalde aan oen dagblad-correspondent, wolk gevoel zich van haar meestor maakte, toon zy na don schok uit den trein stapte en zich te midden van zooveel dooden en gewonden bevond. Zy zag reizigers, die als krankzinnigen in alle richtingen de vlucht namen. Eene vrouw kwam haar buitengewoon waanzinnig voor; deze ongelukkige brulde, terwyi zy zich de haren uit het hoofd rukte en hare kleederen aan flarden scheurde; vervolgens zette zy het op een loopen en verbazend snel klauterde zy den spoordyk over en nam de vlucht in het bosch. Aan het station te Groenendaal weigerde men het telegram aan te nemen, dat mejuf frouw Beumor naar Brussel wilde zenden om hare familie gerust te stellen. Do zangeres hoeft zich bereid verklaard, wanneer men een concert ten voordeele der slachtoffers waarvan velen in behoeftige omstandigheden verkeeren wilde organiseeren, op dit con cert mode te werken. De Belgische minister voor spoorwegen, posteryon en telegraphie, de lieer Vanden- peoreboom, heeft nog in de Kamer van Afge vaardigden de verklaring afgelegd dat het spoorwegbestuur zich, volgons hem, aan geen plichtvorzuim schuldig gemaakt en ten spoe digste do vereischte hulp verleend heeft. 't Onderzoek, dat oogenblikkeiyk is inge stold, is nog niet afgeloopen, doch dit is, vol gens den minister, zeker, dat eerst de trein i3 ontspoord en toon 't viaduct is ingezakt als gevolg van den schok. Do hulpvaardigheid was groot. Allereerst moest genoemd worden die der doctoren Haubor en Warnotte, der inwoners van Hoey- laort, der Brusselsche doctoren, 't bestuur van Brussel en de direction der hospitalen allen zonder ondorscheid hebben godaan wat zy konden. Toen de minister tot zoover met zyne mededoelingon was gekomen, was hy zeer bewogenzyne oogen zwommen in tranen. Niets ontbrak't linnen was in voldoende hoeveelheid aanwezig en 't vervoer der go- kwetsten geschiedde met den noodigen spoed. In den trein zeiven bevond zich wel degelyk eone verbandkist, welke echter met de wagens verbrijzeld werden, zoodat ze niet voor don dag kon gebracht worden. Wanneer de ge moederen eenigszins tot bedaren zyn gebracht, zal men inzien dat hier niets is veronacht zaamd. Twee afgevaardigden beschuldigden de directie van nalatigheid en er ontstond eene langdurige discussie, waaraan ook de minister president Boernaert deelnam. O. a. verlangde een der afgovaardigdon, dat aan de gewonden en de bloedverwanten der overledenen schade loosstellingen, en aan hen, die h.ulp verleenden, bdooningen zouden worden toegekend. Terwyl deze zaak aan do orde was, kwam de tyding van oene nieuwe ontsporing, ditmaal by Namen. Gelukkig waren de gevolgen mindor ernstig dan by de eerste. Zy werd veroorzaakt, doordien de sneltrein Brussel Arlon, die Maandag avond het station verliet en reeds oene zekere snelheid had, in bot sing kwam met eene locomotief, die mot een wagon achter zich aan het rangeoren was en door oen slecht begrepen sein zich op het verkeerde spoor bevond. De schok was hevig. Do rangoerende locomotief werd otte- lyke meters uit het spoor geworpen en de wagen, die zy achter zich had, werd vernield, terwijl do locomotief van den sneltrein met de oerste twee rytuigen ontspoorde. Behalve groote stoffoiyke schade, is ook het verlies van menschenlevons te betreuren. De stoker J. Combo en de rangeerchef A. Grosfils bleven op de plaats dood. Van den sneltrein werd de machinist Chs. Evrard ernstig gewond, terwijl enkele reizigers lichte kneuzingen be kwamen. De toestand van don machinist Evrard is zorgwekkend. Doordien het ongeluk zoo dicht by het station plaats had, is op 3 lynon het verkeer gestremd. Dr. Cooper van Pittsburg heeft octrooi genomen voor eene nieuw uitgevonden methode, om lyken, in plaats van ze te ver branden, tot een klein vast volume te brengen, dat geheel reukeloos is, niet tot bederf kan overgaan on er als marmer uitziet. Dit ge schiedt door liet lichaam by eene hoogo tem peratuur te persen. Het lichaam van een volwassen mensch wordt door deze methode tot een kloinen omvang herleid (circa 12 tot 15 centim. diameter). Er is reeds eene maat- schappy opgericht om deze uitvinding te ex- ploiteeren. De yzerenkooi. yv ,aa rin de doos met do Fransche krbojijuweeleri zal worden geplaatst, is nu in de Arollo galery van hot Louvre museum neergezet. Zy is 1,15 M. hoog. Eene yzeren leuning houdt het publiek op een behooriyken afstand. In het begin der volgende maand zal de tentoonstelling dor juweelen worden geopend. Een groot deel vandenAmeri- kaanschen staat Nebraska is door een ver- schrikkelyken orkaan geteisterd. In verschil lende steden zyn woonhuizen neergeworpen en de openbare gebouwen zóó beschadigd, dat deze afgebroken moeten worden. Vele persoon- lyke ongelukken hadden plaatsby het instor ten ran eene school word een twintigtal kin doren gedood en werden velen met gebroken armen en beenen gered. Te Omaka lieten in één huis vyf personen het leven. De electrische verschynselen, met den orkaan gepaard, deden allo klokken, pendules en horloges stilstaan zegt men. De gisteren in de nabyheid van Falga op strand geworpen bom „Sch. No. 22," schipper Den Hoyer, zit zeer hoog en buiten allo gevaar. By gunstige gelegenheid zal men het vaartuig afbrengen. Lloyd's agent te Brest seint dat het Fransche stoomschip „Vendée," goladon met wijn, by Santec is gezonken. In hot Engelsche graafschap Cumberland is de longziekte opnieuw onder het vee uitgebroken. Te Cardew-Hal! moesten 126 stuks vee, waaronder kostbare melk koeien, geslacht worden, terwyl op eene andere plaats 109 stuks moesten worden afgemaakt. Uit Shanghai wordt aan de „Stan dard" gemeld dat de strenge winter een hongersnood veroorzaakt heeft in do provinc;ën Shantoeng en Mantsjoeri. In de buurt van ChimKiang is een kwart-millioen menschon verhongerd. Elders schynt de hongersnood minder erg te zyn. BUITENLAND. Frankrijk. Generaal Boulanger heeft naar Royat, waar hy eenige dagen van de vermoeienissen van den verkiozingsstryd zal gaan uitrusten, een eigen kok moegenomen. De reden van dezen voorzorgsmaatregel is dat, naar hij beweert, dezer dagen eene poging is gedaan om hem te vergiftigen. Om zyne populariteit te St.-Denis te vor- grooten, heeft de generaal een prachtigen rui ker van witte leliën en anjelieren gezonden aan elk der drie bruiden, die Zaterdag 11. aldaar in hot huweiyk traden. By het geschenk was een brief gevoegd, waarin de generaal schroef, dat de warme steun, dien hy van de inwoners van St.-Denis had ondervonden, het hem onmogoiyk maakte, te vergeten dat de afgevaardigden dier stad gewoon waren ruikers aan de rosiires aan te bieden. De heer .Jamais heeft bedankt voor het ambt van ondorstaats-secrotaris voor de koloniën. Ooetenr.-Hong.-Monarchle. Do brief, weikon do Hongaarsche schryver Maurus Jokaï in zyn blad „Nomzet" mede deelt als door kroonprins Rudolf voor zyn dood aan baron Szögenyi gezonden, luidt in zyn geheel aldus: „"Waarde Szögonyi! Ilierby zend ik u een codicil. Handel overeenkomstig den Inhoud daarvan en van het testament, hetwelk Ik voor tweo jaren met toestemming myner gemalin heb gemaakt. In myne studeerkamer in don Hofburg staat naast de canapé een tafeltje. Met den gouden sleutel, welken ik u hierby zend, kunt ge de lade openmaken en daar zult ge al myne geschriften vinden. Ik draag aan u op deze te schiffon en ik laat aan uw oordeel over te kiezen, welke gy geschikt acht voor openbaarmaking. Ik moet sterven. Groet, namens my, alle goede vrien den en kennissen. Wees gelukkig! God zegene ons geliefd vaderland. Uw Rudolf." Baron Szögonyi is reeds begonnen met eene vergadering te beleggen van de redacteurs van het bekende werk „Do Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie in woord en beeld." Gelijk de voorzitter mededeelde, gaf keizer Frans Jozef den wensch te kennen dat het werk tot een aandenken aan zyn zoon in donzelfden geest zou worden voortgezet. In de plaats van den overleden kroonprins, zal de kroonprinses-weduwe do uitgave onder hare byzondere hoede nemen. Hot trok nogal de aandacht dat noch kar dinaal Simor, noch kardinaal Haynald de ter aardebestelling by woonden. Beide prelaten lieten zich wegens ongesteldheid verontschul digen. Evenwel heeft kardinaal Haynald toch in eon brief aan zyne ondergeschikten den j dood des prinsen medegedeeld en hun .aan- bevolen voor de zielorust van den overled-:- j prins te bidden. De Russische overste Boschnow, vertege. woordiger van het infanterie-regiroeat No. St. werd op de reis naar Weenen door sneem opgehouden en kwam daardoor eerst den da; na de begrafenis te Weenen aan. De Chines- sche gezant liet op hot hotel Impórial dj Chineesche rouwvlag hyschen. Do keizer ont ving Dinsdag tat van generaals, die tot bjj- woning der begrafenis te "Weenen warei aangekomen. Ook de „National-Zeitung", een blad, het. welk men geenszins van jacht naar opzien- wekkende nieuwtjes kan beschuldigen, deelt thans mede dat de zoo plotseling verdwenen jeugdige barones Votsera stierf onmiddeliyk na den kroonprins en op het kerkhof van Heiiigenkreuz, het bokende dorpje by Meier- ling, in alle stilte 's nachts begraven werd, Hare moeder ontving een brief, door haat vóór haron dood geschreven, waarin zy mede deelt dat zy es de prins besloten hadden ta zamen te sterven. Deze dame heeft dus óf zichzelve om het leven gebracht, öf is dood geschoten geworden. Volgens nadere berichten uit Weenen, leefde de 19 jarige barones Mary Vetsora sedert langen tyd te Weenen met hare moeder, die weduwe is van den vroegeren gezant te Bucharest, en met eéne oudere zuster. Zy moet voor vier maanden mot kroonprins Rudolf bekend geraakt zyn. De kroonprins wendde zich de vorige maand persoonlijk tot den Paus om te scheiden van zyno gemalin. Loo XIII gaf hiervan kennis aan keizer Frans Jozef, die zoo beslist mogolyk weigerdo toestemming te geven tot ue"echt scheiding. Daarna vertrok de kroonprins Maan dag naar Meiorling, waar do barones Vetsora hom Dinsdag volgde. Eene gravin Lariscb, die eene rol van vertrouwde spoelde, ontving zekere aanduidingen, welko ten gevolge had den dat de politie heimeiyk onderzookingon: deed. Terwyl deze in het work gesteld wer den, had de catastrophe plaats. Ook de barones Vetsera zou een kogel in bet hoofd gekregen hebben. Tot na hare begrafenis bleven het jachtslot en de omtrek voor ieder afgesloten. De moeder (eene Griekin) van de overledene barones Vetsera vertrok met hare andere dochter Zondag naar Venetië. Bovendien wordt door een plaatselyk blaadje, hetwelk te Baden (by Weenen) verschynt, het bericht medegedeeld dat de kroonprins is doodgeschoten door een jachtopziener, zekeren Werner, dio zichzelf terstond daarna een kogel door het hoofd schoot. Het blad werd onmid deliyk in beslag genomen, maar het praatje werd niettemin naar alle kanteD verspreid. Uit deze verschillende berichten blykt weer, hoe noodig het is dat de rogeering haar voor nemen, alle byzonderhedon over den dood va» den kroonprins openbaar te maken, ten spoe digste uitvoere. Alleen indien dit geschiedt, kan aan het verspreiden van dergelyke ge ruchten, welke grootendeels op gissingen be rusten, een oinde worden gemaakt. Volgens mededeelingen uit Wsenen, heeft keizer Frans Jozef, in overleg met koning Leopold van België, bepaatd, dat de kroon prinses-weduwe Stéphanie gedurende baar leven een Inkomen zal gonieten van 200,009 gulden. Dit bedrag zal elk half jaar aan koning Leopold to Brussel worden uitbetaald. De kleine aartshertogin Elizabeth, hot dochtertje van de» kroonprins, biyft in elk geval te Weenen by hare grootouders, onder voogdy van keizer Frans Jozef. Indien do prinses later in het huweiyk treedt, ontvangt zy de helft der som, welke haar moeder is toegelegd, terwyl by sterfgeval do overlevende de geheele som zal ontvangen. Of prinses Stéphanie Weenen zal verlaten, is nog niet zeker. In strijd met de mededee- ling, dat zy' voornemens is zich t® Brussel metterwoon te vestigen, wordt uit Weenen gemold dat de kroonprinses te Weenen zal blijven, daar zy zich na don dood van haren gemaal niet van hare dochter en de keizer- ïyke familie wil scheiden. De keizer heeft eono proclamatie uitgevaar digd, waarin hij, ook uit naam van de keizerin en prinses Stéphanie, zyn dank betuigt voor de treffende biyken van deelneming en ge hechtheid, by den dood van kroonprins Rudolf. Hy zegt vorder„Ik bid God, my de kracht te schenken om te volharden in mijne pogin gen voor het algemeene welzijn en tot hand having van den vrede." Ten slotte geeft de keizer de verzekering, dat hy den weg, tot dusver door hem ingeslagen, zal blyven volgen. Naar het „Berl. Tgbl." verneemt, zal de kroonprinses de beschikking van haren gemaal,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2