>e'_rr -.--ï-re- ijjanKwa Al de gekwetsten, d'o maar eenigszins ver voerbaar waren. ïju thans naar hot hospitaal „St.-Jeau" te Erussol overgebracht. TeHoey- laert waren gistermorgen nog slechts vier slachtoffers aanwezig. Van dezen zijn er drie overleden. Met de opruiming van den wog is men zoover gevorderd, dat do rechterljjn weder be rijdbaar is. Tot het verwijderen van de groote stukken steen, moet men gebruik maken van dynamiet. Bij den aanvang der zitting van de Kamer, zwaaide do minister van openbare werken gisteren lof toe aan z(jn personeel on aan allen, die blijken van toewijding gegeven heb ben. Hjj zoide dat ioder zijn plicht gedaan heeft en er een onderzoek is ingesteld. De afgevaardigde Hanasen3, uit Luik, sprak ernstig zyne afkeuring uit over do traagheid, waarmodo or hulp gezonden is. Hy verlangde dat er volledige inlichtingen gegeven zullon worden. De minister hield vol dat deze aanmerkin gen ongegrond waren. De afgevaardigde Casse, uit Brussol, zeide ook dat er vele blyken van moed en plichts betrachting waren gegeven. De toestand dor gewonden, die in de ver schillende zinkenhuizon verpleegd worden, is over 't algemeen bevredigend. Eemgen zijn er echter, die na do amputatien, welke noodig waron, bozweken. Vrouwen en mannen waren op het bericht van het ongeluk to voet uit Brussel gekomen en wendden zich tevergeefs tot den procureur des konings, tot den spoorwegingenieur en tot de gend irraen om te weten te komen of hun bloeJvorwanteen echtgenoot, een brooder, een kind zich ook onder do slacht offers bevonden. De vrouw van don machinist, wiens verschrikkelijk vormmkt lyk zoo spoedig mogelyk naar Brussel was gozonden, was per telegraaf gewaarschuwd dat haar man dood was en het ljjk naar Hoeylaert was vervoerd. De ongelukkige was toen, omdat or geen trein was, te voet naar genoemde plaats gekomen, waar men haar moest mode- deelon dat zy do reis tevergeefs gedaan had, daar hot ljjk van haern man reeds por oorsto gelegonheid naar Brussel was vervoerd. Onder do reizigers, die zich in den troir. bevonden, tolde men ook mejuffrouw Dyna Beumer, d9 beroemde zangeres. Z(j was mot eenige andere artisten op rois naar Namen, waar zij des avonds op een weldadigheids- concert moos', zingen. Eorst ging, goljjk wij reeds meldden, liet gerucht, dat z(j ondor de slachtoffers behoorde, hotgoen gelukkig go- blekon is onwaar to z(ju. Zy bad in een dor achterste waggons plaats genomen en is er, evenals hare reisgezellen, ongedeerd afge komen. Wat nog sterker isdenzelfdon avond heeft zy, ondanks den schrik, nog te Namon gezongen en met dubbel succes, ten gevolge van do onzekerheid, waarin men te Namen verkoerdo of men haar nog levend zou zien. De advocaat-generaal Janssens ging op jacht en daar hy zyn hond by zich had, meende by plaats te nemen in de dorde klasse. Aan gezien er geono plaats meer was, nam hy een kaartjo eerste klasse en liet zjin hond, ir» het compartlmont voor honden. De hond, die in den eersten waggon was, werd gedood, on do meester, die aan het eiDde van den trein plaats gekregen bad, kwam er onge deerd af. Ook by dit spoorwegongeluk is het bewezen, dat het steeds goed is by het geringste on rustwekkende, dat men in een trein hoort, de boenon op te hoffen en deze zoo mogelyk op do bank uit te strekken. Aan hartverscheurende tooneelen natuurlijk geen gebrek. Hier ligt in het hospitaal een lief, aanvallig meisje en roept in hare yier.de koorts om broertje of stoekt de armen uit naar „mama". Elders kwam oen zoon 't station binnen yion, 't gelaat doothbloek door ongerustheid en vroeg naar zyne moeder. Waar is zy? - „Zy behoort onder de slachtoffers 1" - Ge kwotst? „Doodl" was 't koude antwoord on do arme jongeling zonk ineen. In de zaal, waar te Hoeylaert de gewon den verploogd werdon, kwam een Brusselsche koetsier, dia van het ongeluk gohoord had en wist dat zijne dochter in den trein was. In de kamer gekomen, waar een 19-jarig meisje zonder voeten lag, sloeg hy den deken op en r:ep„noen, dat is ze nietJtyn dochter heeft mot zulk lang haar." Hierna volgde de wan hopigs vader den directeur naar een ander vertrok, waar een jong meisje zooGven was overleden. De arme man durfde niet binnen gaan. VerrsJjans al zijn moed verzamelende, 'öopt hy do kamer binnen on ziet zyne dochter Eggen, die by onder het uiten van een wan hoopskreet oon kus drukt op de van bloed roode lippen. In een boschje vond men een bruidskrans, terwyi de bruid zwaar gekwetst was wogge- dragen. Maar weer elders hoort men een verhaal, waarby men te midden der tranen een glim lach niet kan onderdrukken. Iemand, die zich in den trein bevond, had op het oogenblik van den schok gelegonheid om uit zyne coupé te springen. Veilig op den grond gekomen, betast hy zich aan nlle zyden, en als hy bo- raerkt dat er niets gebroken is, begint hy in zyne vreugde een dollen schotschen dans uit te voeren, die zyne metgezellen moet hebben doen geloovon, dat hy plotseling krankzinnig geworden was. Öpmerkoiyk was dat byna alle verwon dingen aan de boenen of do voeten waren toegebracht. Betrekkelyk slochts weinigen hadden kwetsuren aan het bovenlichaam en het hoofd ontvangen. Eene afschuwelyke byzondorheid vermeldt de „Iadépondance." Terwpl op eiken trein van den Belgischen en den Franschen Noor derspoorweg, zegt zy, een verbandkistje aan wezig is met de allernoodzakeiykste eerste hulpmiddelen by een spoorwegongeval, schynt de administratie van de Belgische Staats spoorwegen dit onnoodig te achten, zoodat dan ook Zondag in de eerste oogonblikken, ten einde by de ernstige verwondingen hot bloed te stelpen, by gebrek a3n pluksel het paardenhaar uit do kussens gebezigd is moeten worden. Dat een verband met zulke hulp middelen de vroeselyksto gevolgen kan heb ben, behoeft wel niet te worden gezegd. Het is thans bewezen dat de ontsporing heeft plaats gehad vóór do brug instortte zoodat dus de lezing als zou de troin door hot instorten van de brug zyn ontspoord, welke reeds van den aanvang door de inge nieurs werd betwyfeld, als onjuist moet wordon verworpen. De trein reed in volle vaart tegen den linkerpyier, waardoor deze op 5 meter afstand werd geslingerd en do spanten, welke hij droeg, naar boneden kwamen. By do opgraving der locomotief ontdekte men, dat do as van een der rechter wielen der locomotief gebroken was. Door oen inwoner van Brussel, wiens naam bekend is en die door don ryksprocureur zal worden gehoord, is eene ernstige verklaring afgelegd, welke wellicht tot ontdekking van do oorzaak van hot ongeluk kan leiden. Deze getuige verzekert dat hy zich, toen de troin in aantocht was, naby do brug bevond, waarop hy drio mannen, diehom verdacht voorkwamen, zag boen en weer loopen. Of hier werkelyk aan boos opzet moet worden gedacht, zal natuurlyk nog moeten blyken. De Duitsche keizer heeft eon val gedaan, gelukkig zonder zich te bezeeren. Toen hy een bezoek bracht aan zyne groot- moedor, de keizerin-weduwe Augusta, en haastig uit hot rytuig wilde stappen, bleef een zynor sporen haken. Keizer Wilhelm viel voorover, doch het tapyt, dat den grond bedekte, brak zyn val, zoodat bij geen letsel bekwam. buitenland. SVMkryk. President Camot heeft bewilligd in het ver zoek om ontslag van den heer Ferrouillat als minister van justitie en van den heer Dela- porte als secretaris bij het departement van koloniën. De hoer Guyo-Dessaigne is tot minister van justitie benoemd. Deze is afgevaardigde voor Puy-de-Döme; indertyd was hy voor zitter der radicale linkerzyde; thans behoort hy tot de party der onafhankelykenhy is rapporteur over do militaire wet. Naar het heet, is de afgevaardigde van Gard benoemd tot onderstaats-secretaris voor de koloniën. De Kamer van Afgevaardigden heeft, by de verder» beraadslagingen over het ver bod van nachtarbeid van vrouwen in fabrie ken, dit ontwerp met 281 tegen 207 stem- mon aangenomen. Er wordt echtor ruimte gelaten voor uitzonderingen in byzondore ge vallen, voomameiyk ten opzichte van de be- dryven, welke met het inleggen van sardines in verband staan. In de commissie ter voorbereiding der verkiezingen per arrondissement werden zeven leden gekozen, die het ontwerp genegên zyn, en vi3r van tegenovergesteld gevoelen. In hot geheel stemden 218 afgevaardigden voor en 1S2 tegen iat ontwerp. DaltMhlacd. By de derde lezing in den Ryksdag der bogrooting, nl. by don post, welke is uitgetrok ken voor den Rykskanselier, bracht de advo caat Munchel gisteren, namens de liberale oppositie, do aanklacht tegen prof. Geffcken ter sprake. De liberale afgevaardigde betoogde dat de openbaarmaking van de akte van beschuldiging tegen professor Geffcken, welke op last van den Rykskanselier geschiedde, ten eenenmale in stryd is met de gebruikelyke rechtspleging. De minister Von Schelling (justitie) ant woordde dat de regeoring het formeele recht van publicatie had. Daarop zeide de heer Richter (vryzinnig), dat de Rykskanselier zelf de verlangde inlich tingen behoorde te geven. Spreker noemde de handelwyze der rogeering en had deze dan ten minste ook nog de verdediging open baar gemaakt onverantwoordelyk j8gons verdienstelyke mannen als de heeren Von Roggenbach en Von Stosch, die by de zaak niet dan zeer zydelings betrokken waren. Prof. Geffcken was, vond hy, met het dagboek honderdmaal discreter geweest dan de Ryks kanselier mot zyn rapport daarover aan den keizer. Spr. hield zich overtuigd dat Von Bismaxcks houding na het verschenen van het bewuste dagboek hem in de geschiedenis niet zou worden toegerekend als eene nieuwe bladzyde in het boek van zyn roem (leven dige bijval links). De afgevaardigde Klemm (conservatief) deed opmerken dat de openbaarmaking vol gens de wet geoorloofd was. Dr. Windthoret (centrum) daarentegen meende dat het voor den Ryksdag tyd was zich tot den keizer te richten met een vertoog, dat andoro wegen Ingeslagen moesten wordon. De minister van justitie Schelling verklaarde dat de liberale pers voorbeen had aangedrongen op do openbaarmaking van de akte van be schuldiging, maar, nu dit is geschied, keurt zy het af, dat de zaak bekend is gomaakt. Toch was het alleen daardoor mogelyk aan te toonen, dat tusschen het openbaar minis terie en het Ryksgerechtshof geen verschil van meening van gewicht bestond. Dat Hof heeft aangenomen dat objectief feiteiyk hoog verraad ia gepleegd en dat ook in do akte van beschuldiging toen slechte een objectieve mede deeling der feiten is gegeven. Alleen in punton" van ondergeschikt belang weok het oordeel van het Ryksgerechtshof af van dat van het openbaar ministorio. „Indien door deze zaak eenige leemte is gebleken", voegde de minister or by, „dan is hit alleen dit, dat er geen wet bestaat, vol gons welko personen, die zich aan verregaand misbruik van vertrouwen hebben schuldig ge maakt, voor den rechter kunnen gedaagd worden." De wet eischt voor eene veroordeeling ook boos opzet. Dr. Windthoret noemde do publicatie verdor nog een» tegenspraak met het recht, dat allo burgers in elk geval behooren te eerbiedigon. De afgevaardigde Sabor (sociaal-democraat) riep„En het is de schuld der natie, dat zulk eene publicatie mogelyk was!" Ton besluite van hot debat, dat reeds vyf uren geduurd had en herhaaldelyk tot toe juichingen nu links en dan rechts had aan leiding gegeven, voerde nogmaals Windthoret het woord. Hy wekte luidruchtige vrooiykheid door de verklaring, dat hy, in een soortgelijk geval als het onderwerpelyke, niemand aan raden zou z IJ n e brieven te publiceerenen voorts, dat, indien de thans aan de groene tafel gehuldigde beginselen in voile werking moesten treden, het voor een leder zaak werd zich «ene flinke kachel aan te schaffen, ten einde alles te kunnen verbranden, en aldus de komst van een op huiszoeking afgeriebten politieman met een gerust gemoed te kunnen verbeiden. Van de gematigde middenpartijen nam geen spreker aan het debat deel. Na afloop er van werd do geheele begrooting vlug aangenomen. De Rykskanselier, tegen wien heteigenlyk gemunt was, was niet in het Huis verschenen. Oostenr.-Hong.-Mo nnrchle. Uit Weenon wordt gemold dat rrof. Hof maan gisteren by den aanvang van zyn col lege verklaarde, dat hy in zyn rapport over de lykschouwing van den kroonprins gezegd had wat naar zyn beste weten de waarheid was en dat hij al hetgeen daarin voorkwam, bleef staande houden. Hot stoffelijk overschot van den kroonprins is gisteren ter aarde besteld. Sedert den mid dag waren te Weenen alle winkels en kan toren gesleten. Het gedrang in den omtrek van hot paleis, dat reods in don vroegen ochtend buitengewoon groot was, na.n gedu rende den middag nog toe, daar uit de om streken on de provincit-n een groot aantal belangstellenden aankwam. Daar by kwamen nog de bewoners der voorsteden, waar alle fabriekon en winkels gesloten waren. Terwyl de klokken in alle kerken wordon geluid, stolde de eonvondigo stoet zich om streeks vier uren in bewoging. Voorop ging een eskadron cavalerie, dat gevolgd werd door do hoogste hofbeambten, in rytuigen, met zes paarden bespannen. Daarna kwam do lykkoets, door zes witte paarden petrokken. Aan weerszyden liepen vier pages met bran dende kaarsen. Over het Burgploin, het Michaelsplein en het Jo/.efsplein, ging men langs de Augustiner- en Tegetshoffstmten naai de kerk dor Capucjjnen op de Nieuwe Markt, waar het hof en allen, die tot bijwoning der plechtigheid waren genoodigd, reeds bij een waren. Aldaar knielden in de eerste ry de kelzer en het Belgische vorstenpaar neder. De keizerin en de kroonprinses waren niet ter kerke. Toen door do zangers der hofkapel het Libera werd aangeheven, trad de koizer uit den bidstoel en lag hy geruimen tyd alleen by de ïykbaar geknield. Daarop *,verd do kist, vooi afgegaan door de geesteiykheid mot fakkels, grafwaarts gedragen. De keizer gaf don koning van Belgiö een teeken, waarop hy, in gezelschap zyns broeders.. Karei Lodewyk, van zyn neef Fran3 Ferdinand van zijn schoonzoon Leopold van Beioren en van hertog Philips van Coburg in den graf kelder afdaalde. Van persooniyke ongevallen is niets bekend, hoewel het godrang wegens het fraaie weer veel grooter was dan den vorigc-n dag. Toen werden 19 personen gewond, waarvan ernstig. Ook gisteren had het vrywiiligo reddlngs- genootschap op verschillende plaatsen in do nabyheid van het paleis ambulances opgericht. Volgens het „Wiener Tageblatt" is van de vyf brieven, welke de kroonprins vóór zijn dood heeft geschreven, de hngste aan zijne moeder, de keizerin, gericht, en daarin wor don ophelderingen gegoven over do beweeg redenen, welko don prins tot zelfmoord noopten. Daarentegen is de brief, wolken zjjne gemalin, de kroonprinsos, ontving, reeds eenige dagen vóór het vertrek van den prins uaar Meyorling geschreven. De „Münchenor Neueste Nachrichten" werd te Weenen in beslag genomen wegens een ■artikel met byzonderhoden omtrent den dood van baronos Maria Vetsora, die te Moierlinde» denzelfden dag als de kroonprins overleed em wel door vergif. Het was eene dame van slechts nogGntion jaar oud, die in de hoogaristocra- tischo kringen en aan het hof zeer gezien was; eono brunette, zoer levendig, met prach tige oogen, hoewel geone buitengewone schoon heid, oeno byzonder elegante verschijning, dis door frischheid van goost allen tot zich trok. Do kroonprins kwam nu en dan ten huizs van hare moeder, doch zonder dat men daarin ooit iets vreemds gevonden bad. Ook was het 19 jarige meisje verloofd met een neef van haar, Henri de Baltazzi, oen officier, die in ds sport wereld zekere vermaardheid verwor- ven had. Vanwege da regeering zullen eerst na de begrafenis nadere byzonderheden over don dood van den kroonprins worden medegedeeld. Telegrammen. WEENEN, O Februari. Het „Fremdenblatt" beweert, dat do door Maurus Jokai in da „Memzet" openbaar gemankte laatste blief des kroonprinsen aan Szógyenyi niet nauwkeurig is woorgegeven. Van andere zyde wordt hier omtrent opgemerkt dat de brief toch in alle opzichten juist is, vooral wat die passages betreft, waarin sprake is van het scheiden uit dit levon en welke betrekking hebben op den groet aan de vrienden en do heilbede voor het vaderland. Ofschoon de brief niet van een datum voorzien is, schynt hij op Dinsdag den 29sten Januari te Meyorling geschreven te zijn. EDINBURG, 5 Februari. Do rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard in het proces in zake eerroof, dat de hear TV moll do „times" boeit aangedaan in Bei-a.! anafhankelyk van het gerectitelyk on- erzoek, dat te Londen wordt voortgezet-. Den he»r me!' is zijp eisch ontzegd on hy is veroonie i in de koste* van het -geding.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2