N°. 8888. A®. 1889. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Sïït nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 6 Februari. Aan het doode 31eer. Donderdag; T Tfetoriaavi. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren bnitcn de stad wordt 0.10 berekoncL De Burgemeester dor gemeente Leiden, Gezien het beeluit van den Heer Commissaris des SConings in do provincie Zuid-Holland, van den 17den Januari 1889 (Provinciaal blad No. 5), houdende regeling van de loting voor de Nationalo Militie, en waarbij den Burgemeesters der gemeenten, waar do loting plaats heeft, o. ra. wordt verzocht om al de hun ton dienste staande middelen aan te wendon, tep voorkoming van dronkenschap bij gelegenheid daf loting; Noodigt de lotelingen dezer gemeente voor de lioh- ting van dit jaar ernstig en dringend nit, zich bjj gelegenheid der loting geheel te onthouden van hetgebruik van sterken drank en daardoor zich te vrijwaren, niet alleen voor do aadeelige gevolgen van dronkenschap in het algemeen, maar ook voor de straffen bij de Wet tot beteugeling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl tevens met Dadruk wordt gewezen op de Strafbepaling, bij art. 252, 1"., van bet Wetboek van Strafrecht gesteld tegen het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand, die in lcennelijken staat van dronkenschap verkeert. Leiden. Do Burgemeester voornoemd, 6 Fcbr. 1889. DE KANTER. Da heereu Re(js te 's Hage, Martin to Haarlem en J. Heskes te Leiden zyn benoemd lot juryleden van hot grooto studenten-gym- naStiek- en schermeoncours, door „Arena" albjer in de maand Maart te houden Dr. A. J. Van Walsem, officier van gezondheid alhier, wordt niet overgeplaatst naar Geertruidenberg, gelijk dezer dagen word gemeld. De uitslag der door den architect den heer Jacobus Van der Heijden alhier gehou den aanbesteding van hot bouwen van vier woonhuizen op een terrein nabij de Heeren straat, gem. Zoeterwoude, is dat werd inge schreven door de heeronJ. De Vos, voor ƒ6580, C. Van Diest f 6-405, P. Peereboom ƒ6320, "Wilh. Van der Drift ƒ6300, H. De Jongh ƒ6200, J. Swart ƒ6100, gebrs. Couvée ƒ6050, J'. Van Riet 6025, R. Nielsen ƒ6005, K. Hardeman ƒ6000, N. Van Leeuwen ƒ5980, P. Kooreman ƒ5870, J. Sirag 5822, N. A. Zskveld 5750, Chr. E. J. Vorhaaff ƒ5620, J. Van dor Tas 5589, en door den heer L. 9. Bink voor 5587, aan wien het werk is gegund. -De uitslag van de aanbesteding ton dienste van don bijbouw aan het gesticht „de Goede Herder", was dat waren ingeloverd 24 bilj., en bleek ingeschreven te z(jn door de hh. Dessins. te Gouda, voor 43,100; J. Slenters, te Haarlem 43,200Claasse, te Rotterdam 43,600wed. Catneri Co., te Rotterdam f 43,339; Rinks, te Zandpoort ƒ44,000; Mühlstaff, te Leiden f 44,607Kryne, te 's-Hage ƒ44,800F. Raay- makers, te Nieuwer-Amstel f 44,820, Wichers Ettmans, te Lobith 45,490Perquin en Zn., te Bsrkel f 45,600; Van der Sande, te Rotter dam 46,280; L. Vlasman, te Amsterdam 46,019Van Groeuendaal, te Nieuwer-Amstel f 46,375; Boers, te Hazerswoude ƒ47,229; Mulders, teRaamsdonkerveer 49,459 ;W. Van Leeuwen, te Hellevoetsluis f 49,640W. Van der Drift f 50,740, J. Van der Kamp on S. Van Leeuwen f 50,640Rietbergen, allen te Leidon, ƒ50,600; Westorhof, te Weesp f 51,400;Vor- brugge, te Waddingsveen ƒ51,485; Cbris- tiaanse, te Leiden ƒ53,633; Van Dommelen, te Lent f 53,700Taverne, te 's-Hage f 54,294. Het werk word aanbesteed onder beheer van don heer E. J. Margrij, architect te Rot terdam en is gegund aan den laagsten inschrijver. Het aantal ingeschrevenen voor de nati onale militie, dat in de gemeente Zoeterwoude gewoonlijk tusschen 30 en 40 bedraagt, is dit jaar buitengewoon hoog; er hebben zich 50 jongelingen aangegeven33 porsonen moeten op 11 dezer aan de loting deelnemen, waar van er 7 redon hebben van vrijstelling wegens broedordienst en 2 als zijnde eenige wettige zoons. Den 14don Februari a. s., op St.-Valon- tijnsdag, viert J. J. A. Goeverneur, „Jari de Rijmer", do geliofdo kinderdichter, de „Huis vriend" van zoo menig gezin, zjjn tachtigsten verjaardag. Hij is niet alleen oud, maar ook lijdend. Jan Goevernour brengt stil, door velen vergeten, zijne laatste 1 vonsjaren in een boekje van Groningen door. Maar dat hij niet geheel vergeten wordt, blykt uit eene circulaire, welke door een twaalftal zyner vrionden is rondgezonden. Dezen willen den 14den Februari voor hem tot een genoegiyken dag maken. Zy verzoeken allon, die sympathie gevoelen voor den ouden „ryraer", vóór of op 7 Februari a. s. hun por tret en een gulden te willen zenden aan jhr. E. Gockinga te Groningen; de portretten zullen in een album worden vereenigd en dit zal hem op den feestdag door de commissie worden aangeboden. De onderteekenaars der circulaire zijnnr. J. N- Van Hall, J. P. Hasobroek, dr. E. Laurlllard en Justus Van Maurik, allen te Amsterdam; mr. A. W. M. C. Verhuell, te Arnhemdr. Jan Ten Brink, te Leiden: A. Woruméns Bunine. te Rotter- jPo-uAlXo-fcoio.. 6)' Nelly voelde zich krachtiger en frisscher dan ooit; slaap en eetlust keerden terug en terwijl zich de oude ervaren praktiens go- krenkt en bekommerd terugtrok, genoot ik in mijne vaderstad niet zonder zelfbehagen den eersten roem, welke nog op zulke zwakke grondvesten rustte, en de vreugde om den rnynen als een redder in doodsgevaar ver schenen te zyn. Intusachen was ik van den beginne af niet van plan geweest, my op die plaats te vestigen; ik voelde, dat ik nog veel te leoren had en eene stad moest kiezen, welke ruimer hulpmiddelen daartoe aanbood. Ik richtte my toen tot den tweeden arts van het stadje, een bescheiden, niet zeer zelfstan dig man, die tegenover den bereisden jongen collega, zonder voorbehoud, iedere eigen ziens- wyze liet varen en beloofde, juist op den voorgeschreven weg te blijven en mij over het verloop der kuur van tyd tot tyd bericht te sturen. De ouders zagen my ongaarne ver trokken, maar myn geluk en do plicht tegen over rnjjno toekomst wogen zwaarder dan al hunae vurigste wenschen. Nelly zelve legde liet er ijverig op toe, mij wegtekrygen. „Ik had reeds te veel om harentwil verzuimd; het ging toch ook beter en zy wist nu wat. te doen. 6n zou zich door niemand ter wereld laten bewegen, iets anders te doon, dan wat ik goed gevonden had." Ik zie nog dien glim- heb, waarmode zy mu groette, toen zy door teruggehouden tranen nlot spreken kon. Och, Karei, hot was de laatste keer, dat ik deze trouwe oogen zag glimlachen! Zoo reisde ik in volslagen verblinding weg en werd ook in den eersten tyd door de nieuwe praktyk, welke ik in M. begon, zóó geheel in beslag genomen, dat ik steeds uit de brieven der mijnen het besto las. Vooral Nelly's menigvuldige berichten, welke byna eene soort van dagboek vormden, wieg den mij in eene zóó zegevierendo gerustheid, dat ik, wat myne rnooder aan zorg en angst tusschen de regels in liet doorschomeren, op overdreven moederiyke teederheid schoof. Myn collega zocht eveneens elk min of meer be- denkeiyk verschynsel uit eerbied voor rnyno alwetendheid ten gunste van myne zienswyze te verklaren, en zoo leefde ik steeds zorgeloos voort, tot plotseling de volle duisternis rny omringde. Nelly's brieven, welke in de laatste weken korter waren geworden, bleven plotseling weg. damdr. M. F. A. G. Campbell, Johan Gram en P. Louwerso, allen te 's-GravenhageJ. .II. Egenberger, jhr. R. Gockinga, dr. W. Hec- ker, dr. A. G. Van Hamel en dr. W. Zuidema, te Groningen, In verschillende bladen wordei thans hyzonderheden opgedischt omtrent de eerste maal dat de Leidsche hoogleeraar Rosenstein den Koning bezocht. Het eerst werden die berichten door den Haagechen correspondent der „N. Gron. Crt." in de wereld gestuurd. Op goeden grond kunnen we echter melden dat ze voor het grootste gedeelte volkomen onwaar zyn, zoodat we het onnoodig achten ze ook hier over te nemen. Dank zy het yzeren gestel, en met toe passing van de grootst mogeiyke zorgen, is do gezondheidstoestand van den Koning thans weder in zooverre gunstig, dat de Koniog weer langzamerhand zyn gewonen arbeid kan hervatten. De kamer, waarin Z. M. zich aieestal be vindt en welke een uitzicht geeft op 't basse- cour, is thans voorzien van een aantal coni- feeren. Nu en dan zit Z. M. tusschen deze jeugdig groene planten en ziet dan naar buiten met het verkwikkende gezicht op het prachtig bassocour en de Paleislaan. Men bewondert do volharding van de Ko ningin, die, onvermoeid in hare zorgen voor den hoogen ïydor, het grootste godeelte van don dag aan haren gemaal wijdt. Een enkele rijtoer is hare grootste afwisseling. (N. v. d. D.) Het stoomschip „Leerdam", van Amster dam naar Nieuw-York, passeerde 5 Februari L'zard; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Febr. van Padang. Oen«HS«A Nltn W M. Hedenmiddag had een arbeider, op eene boerdery aan den Zoeterwnudschen Singel werkzaam, hel ongeluk in hot weiland het wiel eener mestkar, waarvoor een paard bespannen was, dat op den loop ging, over den voet te krygen, ten gevolge waarvan ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Katwyk aan Zee zijn gisteren 5 schuiten van de kantvisschery aangekomen. De vangst was de laatste week gering. In publieken afslag besomdon de schuiten van f 20 tot f 58. Met het avondty zyn weer 4 schuiten in zee gegaan. Te Rypweterlng heerschen tegen woordig de mazelen dermate, dat de school aldaar voor onbepaalden tijd moet gesloten blliven. Gisterochtend geraakten in pand 87 aan de Linker-Rotte te Rotterdam de kleeren van een 15 jarig meisje in brand, door dien het te dicht bij den brandenden haard stond. Zy vluchtte de straat op, en werd door oen paar agenten van politie in het water gehouden, waardoor de vlammen werden uit gedoofd. Zy heeft echter zulke zware brand wonden bekomen, dat zy naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. De rechtbank te Amsterdam, 5de Kamer, deed heden uitspraak in de zaak tegen den gewezen reserve-conducteur Fran- siscus Van Horn, boklaagd van doodslag op wylen den hoofd conducteur Ekker. Zy ver klaarde hem schuldig aan het ten laste gelegd» misdryf, achtte zyne bewering, dat by Ekker alleon heeft willen laten schrikken, onaan- nemeiyk en veroordeelde hem tot tien jaren- govangenisstraf. Do matroos 2de k 1. A. G., die in September 1887 te Philadelphia was gedeser- tesrd van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kt. „Koningin Emma der Nederlanden" en zich 19 Januari jl. aanmeldde aan boord van Zr. Ms. wachtschip to Amsterdam, is by vonnis van den zeekrygsraad van gemeld wachtschip ten zake dezer desertie veroordeeld tot eene mili taire gevangenisstraf voor den tyd van drie maanden, mot ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair-geöm- ploioerde te dienon gedurende den tyd van vijf jaren. By feilen Oostenwind zyn gister avond te Amersfoort drie woningen afgebrand. In den tyd van éón uur was de brandweer do vlammen meester. Gisteren zyn te Nieuwediep uit zee twee lijkon aangespoeld van verongelukte opvarenden der Duitsche bark „TheodorBeh- rend," waaronder ook dat van een der kinderen- van den kapitein. De vier gereddon hebben het marine-hospitaal te Nieuwediep hersteld verlaten. To Meppel loopt het gerucht dat Geert Roo, veroordeeld wegens moord, op zyn zoontje gepleegd, en thans verblyf houdende in de gevangenis te Groningen, krankzinnig is geworden. Een vrachtrijder te Neuenhaus dronk op eene bruiloft zooveel jenever, dat hy dood bleef. Het juiste aantal slachtoffers by het spoorwegongeluk by Groenendaal is thans bekend. Yan de 300 reizigers, die zich I in den trein bovonden, zijn er 15 dooden i en 45 gewonden, waarvan velen zeer ernstig. In plaats hiervan schreef, ongeveer een half jaar na myn vertrek, de arts, dat hem oen nieuw consult zeer gowenscht toescheen. De toestand was in do laatste dagen zóó veran derd, dat h-ö niet op de oude wijze durfde voortgaan. De oudera verzochten insgelijks dringend, dat ik komen zou. En toch kon ik talmen, wel is waar niet op losse gronden, maar omdat by eenigen mynor patiënten juist dood en leven op het spel stond. Een telegram deed my eindelyk uit myne achteloosheid opschrikken. „Eene bloedspuwing had plaats gehad; wanneer ik niet oogenbllk- keiyk kwam," schreef moeder, „zou ik Nolly misschien niet meer in leven vindon." Laat in den nacht kwam ik aan, zelf dood ziek. Want op de vreeselyke reis waren mij plotseling de schellen van de oogen gevallen en met dezelfde scherpzinnigheid, welke ik destyds had aangewend om my in myne dwa ling te versterken, zocht ik nu alle tegen- gronden en liet my opzettelyk door de over tuiging pynigen, dat ik, ik heel alleen, dit dierbare .jonge leven zou hebben te verant woorden. Ik waggelde jatameriyk de trap van het zoó welbekende huis op. Toen ik bovén moe der tegenkwam, met droge oogen., maar met gotioel verwarden blik en ik van haar hooren moest: „ge komt te laat!" was het mij» byna eene uitredding. Ik was bang geweest voor do oogen van mjjn arm zusje, evenals een moordenaar be vreesd is voor hot brekend oog van zyn slacht offer. En toch was het byna nog vreesetyker in dat stille gelaat te zien, dat opgeruimd en- zonder eenig verwijt in de kussens rustte. Ook klaagde niemand anders my aan. 7.y haddon allon nog vertrouwen in my en gaven andoren omstandigheden de schuld. Ik echter was als verpletterd onder het gewicht van mijn toorn, myne ellende en van de zwaarste zelfbeschuldiging. Toen vader my, zwaar al» een ïyk, in de armen viel, toen ik de sterf kamer binnentrad, en geheel bewusteloos in snikkon losbarstte, zoodat de menschen bene den op straat bleven staan, toen daarop do oude dienstboden binnentraden, die het kintf hadden verafgood en moeder, die geheel ver anderd scheen.o! heden nog ryzenmy do haren te berge, als ik aan dat vreeselyke uur terugdenk. De oude vrouw riep om wijn voor my; wy zouden op Nelly's gezondheid drinken. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1