11°. am (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van iZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 4 Februari. Feuilleton. Aan liet doodc Meer. JL>iiit5»dLa«£ JÉL^ em'uan. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. "Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad Tvordt 0.10 berekend. - t Voor het eerst sedert langen tijd had in den Schouwburg alhier gisteravond waar eens eene volksvoorstelling plaats. Vooral het par terre en de galerij waren dan ook zeer goed bezet. Het optredende gazelschap der heeren Kreukniet, Blaaser en Bigot gaf met het biy- «pel „Janus Tulp", uit Van Mauriks in druk verschenen werken reeds voldoende bekend, veel genoegen. Herhaaldelijk gaf Tulp, van barbier en aan spreker door eene erfenis tot rentenier opge klommen, reden tot lachen, niet alleen door zijne beweringen dat hij voor dit of voor dat „het geld er voor disponibel had", of als hij de manieren der „bouten vollièro" wilde na doen of als hy sprak van zijne „kleksie" schilderijen en meer van die voor hem vreemde stadhuiswoorden gebruikte of hoorde bezigen, zonder er de beteekenis van te begrijpen. Gevraagd mag echter worden of de heer Bigot nu en dan in het radbraken dier woorden niet wal al te sterk overdreef en of, gelijk de heer Frank deed, oleograp-hie onder de minste lui nog wel gebrulkeltjk is. Men had overigens schik in dezen barbiersbediende, die vrij aardig werd weergegeven, tot zelfs ki het Amsterdamsclie patois (het stuk speelt gedeeltelijk in Amsterdam), gelijk bleek uit heb „vrat een pan", uitgesproken met een tongval, welken een niet-Amsterdammer moeilijk zal nadoen. Ook de overige rollen, zooals die van Tulp's dechter Marie door mevrouw De Boer Van Ró'k, van tante Bet je door mevrouw Boas Muysers, van notaris Brand door den heer Holtrop, van jonker Van Rietheuvel door den heer Kreukniet en van Tulp's zoon Willem door den lieer Mulder werden niet onverdien stelijk vervuld, al waren enkelen van eene zekér, stijfheid niet vrfj te pleiten of soms mot al te rolvast, zoodat de onzichtbare souffleur vaa zijne onmisbare aanwoziglieid meermalen estj bftzonder, doch voor de bezoekers ge woonlijk minder aangenaam blijk gaf. Intusschen, men amuseerde zich; er werd hartelijk gelachen en van de vertooners me.r dan één herhaaldelijk teruggeroepen. De alg&meone vergadering van het Indisch Genootschap te 's-Hage, welke op morgen, Dinsdag 5 Februari, was bepaald, zal niet doorgaan, ten gevolge van plotseling opgekomen ongesteldheid van den Leidscben hoogleoraar Van der Litb, wiens beschouwingen over de verhouding van de wetgevende macht in Nederland tot het centraal bestuur in Indiö alsdan in beraadslaging zouden komen. Deze vergadering is nu uitgesteld lot Dinsdag 26 Februari. De vergadering van 12 Februari over de Borneo quaestie gaat intusschen door. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 31 Dec. 2 Janu ari, alsmede de „Deli-Crt" tot 5 Januari. Gedurende do eerste helft der maand Jan. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niot besteld konden worden J. Broekhuizen, wed. Betas, C. Van Wensen, Van der Lis, J. Hoek, Kasteele, N. Duiver- man, AmsterdamC. Laager, Bergen op-Zoom Rosbergen, Boskoop; mej. M. Van Wyk, 'e-Gra- venhage; mej.H.YanderRaa, 's-Hertogenbosch; D. Werf, Leiden; G. J. W. De Bruyn, Nieuwer- AmstelCoomaus, mevr. Kefler, NoordwjjkG. Schelle, Rotterdam; mej. Van de Buiten, D. Van Schooten, niet vermeld. Briefkaarten mej. E. Van Daalen, mevr. W. P. Bangert, wed. Ansem, J. Eolem, mej. J. H. Burink, J. Van Roojjen, AmsterdamH. Jonker, 's Gra- venhagoL. Van Wissen, RotterdamL. Groot, Warmond; mej. T. Groenenboom, L. Van Wissen, mej. J. J. Rietema, mej. Z. Schuil, mej. E. W. Wynoldy, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar België: Th. Brack, AntwerpenF. Sweyer, Brussel. FrankrijkM. J. Pel, Parjjs. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van TOO, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 40, f 20.50, 4.20 en f 2.10. Met 't oog op 's Konings gezondheids toestand kan er natuurlijk geen sprake zyn van eene feesteiyke viering van Zr. Ms. ge boortedag, den lflden dezer maand, op de wyze zooals dit in de residentie gebruikelyk is. Aan eene feestverlichting wordt dit jaar dan ook niet gedacht. Toch is het gemeentebestuur voornemens om, mocht, naar men hoopt, de burgeiy zich den 19den Februari in verblydender berichten omtrent den toestand verheugen, dezen dag niet stil te laten voorbygaan. De jongste berichten omtrent den gezond heidstoestand van Z. M. den Kening luiden gunstig. Sedert geruimen tiid gevoelde Z. M. 4) Ik was een in zichzelf gekeerde, licht geraakte, zeer onbeminnelijke knaap, reeds vroeg tot diep peinzen en overdenken ge neigd. Nu eens bewaarde ik dagenlang een diep stilzwegen, om dan weer plotseling in hartstochteiyke uitbarstingen te vervallen, en vandaag nog denk ik met diepe schaamte aan het waarlyk bewonderenswaardig geduld, waarmee mijne pleegouders my verdroegen en myn temperament zochten te matigen, zonder het my ooit, ook slechts door één blik, te laten gevoelen, dat ik hunne verwachtingen teleur stelde. Dat werd plotseling anders. Ik was ongeveer twee jaar in huis, toen de heiligste wensch mijner pleegouders vervuld en hun een kind geschonken werd; het schoonste, begaafdste, lioftalligste wezen, dat ik ooit go- zien heb. Eensklaps klaarde de lucht in het huis op; ikzelf werd een verstandige, goed willige knaap en op het kleine meisje verzot als eene kindermeid. Ik hield my uren lang met het kind bezig, leerde liet loopen en pra ten en kon myne prettigste bezigheden en al myne schoolkameraden er om vergeten. Ook jegens de ouders was ik als geheel veran derd en zyzelven, in plaats van my nu te voel te vinden, schenen hunne goedheid te ver dubbelen en ons beiden steeds als een wezen lijk broeder- en zusterpaar te beschouwen, dat gelijke aanspraken op hunne teederheid had. Ja'réft vergihgen zoo en myn broederlyk gevoel voor de kleine Nelly nam toe met de jaren en wel zooveel te meer, daar eene zeldzame overeenkomst van onze karakters steeds dui- delyker aan den dag kwam. Ook zy was geen van die zachte, onderworpen, gemakkelijk te regeeren meisjes, die aan hare moeders oven weinig last veroorzaken als later aan hare echtgenooten. Zy kon van de dolste vrooiyk- lieid plotseling in de diepste zwaarmoedigheid vervallen.voor zoover men by een kind van zwaarmoedigheid spreken kan. Dan sloop zij uit den tuin, waar hare kleine vriendinnen tierden en lachten, met een ernstig gezicht stilletjes naar myn studeerkamortjen ging tegenover mij aan de schrijftafel in het eerste het beste mjjner boeken zitten lezen. Ik was toen reeds op school met hart en ziel natuurvorschor en had nooit eene andere gedachte dan in do modicynen te gaan stu- doeren, ovenals myn vader. Dan liet ik haar myne verzamelingen zien, verklaarde haar hot skelet van een grooten zich niet zoo wel als in de laatst verloopon dagen. Dr. Yinkhuyzen is gisteren van het Loo te 's Hago teruggekeerd. Omtrent don toestand van Z. M. den Koning wordt aan het „Hbl." hedtn het vol gende medegedeeld: De moedeloosheid, de gedruktheid, die den hoogen lyder kwolden, zjjn geheel geweken. In het begin der vorige week werd op een avond Z. M. plotseling door een duizeling be vangen en stortte neder. H. M. de Koningin, wier vertrekken onder die van Z. M. gelegen zyn en die gereed was zich ter ruste te be geven, hoorde den val en snelde aanstonds ter hulp, terwyi de bedienden, wier wacht kamer vrj) ver van 's Konings slaapvertrek verwyderd is, van het ongeval, dat gelukkig geene nadeellge gevolgen heeft gehad, aan- vankelyk onkundig bleven. Een der gevolgen van den schok, dien de gezondheid des Konings heeft doorstaan, is dat Z. M. zich zoer afgemat gevoelt en dairom gedurende het grootste gedeelte van den dag rust neemt. Ook Zondag, toen dr. Vinkhuyzen gedurende eenige uren op het Loo vertoefde heeft Z. M. den dag grootendeels te bed door gebracht. Dat de toestand des Konings voor hot oogenblik geen zorg verwekt, mag afgeleid worden uit het feit, dat do hofarts dr. Vlaan deren, de laatste drie nachten niet me sr, zoo a's te voren, op het Paleis heeft doorgebracht. Heden had ten Raadhuize dezer gemeente de openbare verpachting plaats van het op halen der brug over den Rijn, tegenover de kerk te Leiderdorp, en van het passagegeld van den tol op die brug, alsmede van do woning, koe- en paardenstalling, wagenschuur en verder getimmerte, voor den tyd van 5 jaren. Daarvoor waren ingeleverd drie inschrijvlngsbiljotten, respectiovelyk bedragende /'900, 1000 en f 1040. Tot opbod overgegaan zjjnde, is de pacht gegund en toegewezen aan don lieer P. J. Ramaker, pachter aldaar, voor de som van 1300 'sjaars. De tegenwoordige pacht bedraagt ƒ1102 per jaar. Het van hier aan het „Haagsche Dbl." gemolde bericht als zou den heer Mann door do officieron van het vierde regiment infanterie een prachtige dirigoerstok zyn aangeboden, biykt geheel ongegrond te wezen. Vanwege den Algemeenen Politiebond is voor 20 jarigen dienst de zilveren medaille uitgereikt aan J. De la Rie, sedert 22 jaren veldwachter van Zoeterwoude. Het stoomschip „Oranje-Nassau ver- wvuubinuvitjni+t jl' j. scmsr aap, dat ik in een hoek aan het hoofdeneind van mijn bed had staan en sprak met het kleine ding over zaken, waarvan een kind niet het minste begrip heeft. Daarvoor bewoog zy mij weer een ander maal aan hare kinderspelen deel te nemen it kookte met haar voor hare poppen, be handelde dezen, wanneer zjj aan de scharlaken koorts lagen, welke ik haar eerst kunst matig met mjjn penseel bezorgd had, of plantte in haren kleinen tuin allerlei genees kundige kruiden uit myne botaniseertrommel. Erg teeder waren wy nooit met olkander. Eéne enkele maal heb ik haar op den mond gekustdat was, toen ik, negentien jaar oud, naar de universiteit ging. Hoe zwaar het my ook viel, het ouderlyk huis te verlaten, zoo meende ik om myne waardigheid als man op te houden, er niets van te moeten laten merken, ofschoon ik geen woord kon zeggen, toen myne goede moeder mij met tranen in de oogon omarmde. Do kleine achtjarige Nelly stond er by, bleek en zonder iets te zoggen. Ik wondde my met eene grap tot haar, gaf haar allerlei zotte opdrachten, door haar tot verpleegster van mijn dierenrijk en opzichtster over myn kamfer en spiritus aan te stellen en sloeg toen vertrouwelyk den arm om haar heen trok 1 Feb. van Nieuw-York naar "West-Indië; de „Prins Frederik" vertrok 2 Feb. van Batavia naar Arasterdamde „Castor" arriveerde 2 Feb. van Shields te Marseille; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 Feb. te Genua; de „Edam", van Rotterdam naar Buenos-Ayres, arriveerde 2 Feb. te Montevideo; de ,P. Caland" vertrok 2 Feb. van Nieuw York naar Amsterdam; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 3 Feb. te Padangde „Leerdam," vaa Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 4 Feb. Dovor. Nleaw*. De negende jaarlyksche feest- viering van de werkliedenvereeniging „Een dracht zy ons doel" had Zaterdag-avond La het café „Vondelhoven", aan den Stationsweg alhier, plaats. Nadat de vroolyke tonen van een feest- marsch door de zaal weerklonken hadden, opende de voorzitter de samenkomst en heette hy allen van harte welkom. Uit do verslagen, welke achtereenvolgens werden uitgebracht door den secretaris, den penningmeester en den secretaris van het weduwenfonds, bleek o. m. dat het aantal leden dor vereenigïng het vorig jaar bedroeg 178, doch dat tydons dit vereenigingsjaar 40 personen als lid waren aangenomen en 32 door verschillende omstandigheden voor het lidmaatschap bedankten. Niet onopgemerkt mocht blyven dat een drietal leden door den dood aan de voreeni- ging ontviel, ondei wie ook een lid van het bestuur, en dat men kort na het uitbrengen van het vorig jaarverslag een zwaren strijd had to stryden gehad door het groot aantal ziektegevallen by leden der vereenigïng. Het eerste halljaar van dit vereenigings jaar was moeiiyk, maar do schoono leuze der vereenigïng: „Eendracht zy ons doel" heeft zich niet onbetuigd gelaten. Het tweede half jaar liep gelukkiger ten einde, zoodat het jaarfeest nu niot achterwege behoefde te blij ven en de finantiéele toestand bevredigend mag genoemd worden. Vervolgens kreeg men eene ouverture te genieten en kon men daarna zyne aandacht 6chenken aan het blyspe! in twee bedryven door J. Broekhof!' Bz.„De Transvaalscfce deputatie op Kikkerdorp." Van hen, die voor het voetlicht verschenen, kan getuigd worden dat zy veel werk gemaakt hadden van hunne rollen. Ook „Op 't Bivouac", episode uit het sol tot een vaarwel. Maar, terwijl ik haar hartelijk kuste, voelde ik met schrik, dat zy hevig ineen kromp, als had haar eene adder gestoken en hoe zy, plotseling in onmacht vallende, de oogon sloot. Zjj kwam echter weldra weer bij en schreef my reeds den volgenden dag een recht aardigen, kinderlyken brief. Na dien tyd echter heb ik hare lippen nog maar eens weer aangeraakt.toen zy koud en voor altyd gesloten waren! Hoe het toon verdel ging, gedurende de zes jaren, dat ik my op vorschillendo universiteiten ophield, hoe ik het vond, als ik in de vacantie thuiskwam, dat zou eene lange en tamelyk eentonige ge schiedenis zyn. Er kwam iets vreemds tus- schen ons, broeder- en zusterpaar, gedeelte- ïyk wel door mijne schuld, daar myne weten schappelijke studiën my steeds meer in beslag namen. Het wondorlyke kind werd van jaar tot jaar stiller tegen my en nog slechts in hare allerliefste brieven vond men den toon van onze kinderjaren terugmaar ook Je brioven werden zeldzamer. Uiterlyk ontwikkelde zy zich juist zooals mon verwacht had. Zjj was reeds op veertien jarigen leeftyd volwassen, nog een weinig schraal, maar eene volkomen jonge dnme. Wordt vervolqd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1