fF, Vao lip Mui, Br. POPP's Ooeverneiirs Volksboeken. J. A. G. PROOT ZOO», Heeren Notarissen, Een practisch, degelijk Werk Werktuigkunde, Machineleer. •®se®©v©s9®e®ooo®e®a«®s®®0®®© 1 roBrtetaiiiiiilelf Geen Kies® mr!l! Anatherin- Moiidwater Confiseur. Cuisinier, LANGE DIEFSTEEG 13. Leerboek der Natnnrknnde Dr. J. Bosscha Jr. H O EST', ASTHM A'. BROM CHIT IS De dood van kroonprins Rudolf. Het Huis Habsburg is door een zwaren slag getroffen. Door eene onverwachte ramp is de eenige zoon van keizer Frans Jozef in den bloei des levens weggerukt. Aartshertog Rudolf, die door zy'n beminnelijk karakter niet alleen bij de Oostenrijkers, maar ook bij de Hongaren bijzonder bemind was, verliet de hoofdstad voor een paar dagen, ten einde op het slot Mayerlinden, by Weenen, te jagon. De aartshertog was voornemens spoedig te rug te keeren, want op z(jn verlangen was giaaf Stephan Karolyi uit Pesth naar'Weenen ontboden, ten einde den kroonprins ophelde ringen te geven over het verzet der Honga ren tegen de riiouwe legerwet. Oraaf Karolyi kwam gisteren te Weenen aan, maar toon was daar reeds de tijding ontvangen, dat do aartshertog op het jachtslot was overleden. Den 21sten Augustus 1858 werd kroon prins Rudolf, de eenige zoon van keizer Fran3 Jozef en keizerin Elisabeth, geboren. Zjjn plotselinge dood, welke thans officiéél bevestigd is, heeft natuurlijk groote ontstel tenis by de bovolking van Weenen teweegge bracht. Groepen volks zijn steeds byeen voor het paleis, in de voornaamste straten en rondom de Beurs. Van vele huizen te Weenen is de rouwvlag uitgestoken. In het offlciëele boricht wordt gezegd dat de oorzaak van den dood een heftigo aanval van beroerte is geweest, tusschen zeven en acht uren in den morgen. Over den dood liepen te Berlpn gister middag allerlei geruchten. Sommigen meen den te weten dat hy het gevolg was van een moordaanslag, anderen dat hy door een ongeval op de jacht was veroorzaakt. De plaats, waar het sterven hoeft plaats gegrepen, ligt by de badplaats Baden, in het Woener Woud, slechts een uur sporens van Weenen. Volgens de „Wienor Zeitung" echter is het gerucht, dat de dood het gevolg zou zyn van een ongeval ter jacht, onjuist. De telegraaf-bureaux te Weenen worden let- teriyk bestormd. De zitting van den Ryksraad werd onder groote agitatie verdaagd. Alle schouwburgon zyn gesloten. De keizer en de keizerin, die heden naar Pesth zouden gaan, zullen wegens het overiydon van den kroonprins deze reis niet maken. Gisternamiddag hebben de burgemeester van Weenen en diens plaatsvervanger zich naar den opperhofmeester begeven, om getuigenis af te leggen van het diepgevoelde leedwezen der gansche bevolking van Weenen over den slag, welke het Keizerlyk Huis getroffen heeft. Blijkens een particulier telegram uit Weenen werd de kroonprins, toen men hem voor de jacht wilde wekken, dood te bed gevonden Zijn lichaam was toen reeds verstyfd. He heet dat de kroonprins in de laatste dagen zich heeft uitgelaten als had hy van zyn naderend einde een voorgevoel. Graaf Hoyos, die zich te Mayerling by den kroonprins bevond, heeft aan keizer Frans Jozef, wien reeds in den morgen per telegraaf het overiydcn van zyn zoon gemold was, nadere byzonderhedon medegedeeld. De kroonprins was Dinsdag ter jacht gegaan, by Mayerling, met prins Philip van Coburg en graaf Hoyos als gasten. Woensdag gevoelde de kroonprins zich eon weinig ongesteld, waarom hy niet doelnam aan het familiediner in den „Hofburg." Toen de gasten zich reeds voor de jachtpaity verzamelden, en, den prins niet ziende, inlichtingen vroegen, ontvingen zy van 's prinsen lyfdienaar tot hunne groote ontsteltenis de mededeeling dat de kroonprins aan eene beroerte gestorven was. Tegen den middag verspreidde zich het ge rucht in enkele kringen, maar niemand wilde het gelooven, en eerst te twee uren was de ontzettende gebeurtenis te Weenen aig.meen bekend. De keizer en de keizerin droegen er te elf uren reeds kennis van. Op het jachtslot te Mayerling werd ver zekerd dat het lijk te 1 uur 's namiddags te Weenen zou aankomen. De beschikkingen voor do begrafenis zullen morgen worden ge nomen. Alle leden der keizerlyke familie zyn in den loop van den dag ten paleize den keizer en de keizerin en prinses Stéphanie komen condoleeren. In den namiddag hebben de pausolyke nuntius en alle gezanten en verdore vertegenwoordigers van het buiten land aan graaf Kalnoky hun diep leedwezen betuigd. De Senaat der universiteit te Weenen heeft besloten de academische lessen te doen staken heden zal worden beslist op welke wyze het rouwbetoon zal worden geregeld. De gemeenteraad van Weenen hield in den loop van den ochtend eene buitengewone zit ting. Het bestuur der Beurs besloot, onder betuiging zyner diepe getroffenheid, de Beurs te sluiten, ook op den begrafenisdag. Alle bals en andere feestelykheden van het carnaval zyn u tgesteld. De overleden aartshertog, met een uitste kenden aanleg begaafd, genoot eene uiterst zorgvuldige opvoeding. Reeds in zyne jeugd toonde Rudolf groote liefde voor de natuur wetenschappen, terwyl in het byzonder de vogelwereld hem aantrok. Als ornitholoog verwierf de aartshertog zelfs in de geleerde wereld een goeden naam en stond hy jaren lang in persoonlyk en schriftelyk verkeer met den beroemden natuuronderzoeker Brehm. Ook voor land- en volkenkunde toonde de jeugdige aartshertog steeds groote belangstel ling. Hy maakte groote reizen en wist het geen hy zag en hoorde op zeer aantrekkelyke wyze mede te deelen. Bekend zyn de reis- beschry vingen van d9n aartshertog: „Vyftien dagen op den Donau" en „Eene reis in het Oosten", de vruchten eener reis langs den Donau en van een bezoek aan Palestina. Even wel vergat de prins ook zyne eigen staten niet. Men kent het uitgebreide en nog niet geheel voltooide werk „Oostenryk in woord en beeld". Deze beschryving van de verschillende staten der Oostenryksch-Hongaarsche monarchie, waartoe de meest bekende geleerden mede werkten, werd begonnen op aansporing van den kroonprins, die zelf tot de yverigste mede werkers behoorde. Ofschoon de overleden aartshertog in de eerste plaats beoefenaar der wetenschap was, ontbrak hem toch evenmin de militaire geest der Habsburgers. De hooge rang, weikon de kroonprins in het leger bekleedde hy was veldmaarschalk en inspecteur generaal der in fanterie was voor hem niet alleen een eere ambt, hetwelk hem krachtens zyne afkomst toekwam. Met de meeste belangstelling volgde de kroonprins de ontwikkeling van het Oos tenryksch-Hongaarsche leger en dat hy ook de krygszaken met zyne gewone nauwgezet heid bestudeerde, daarvan getuigden de voor drachten, welke de prins meermalen over ver schillende onderdeelen der krygswetenschap in beperkten kring voor de officieren hield. De invoering der talryke en vaak ingrypende hervormingen, welke in de laatste jaren in het Oostenryksche leger zyn ingevoerd, werd dan ook steeds door den kroonprins met alle kracht gesteund. Den lOden Mei 1881 trad Rudolf in het huwelyk met de 17-jarige prinses Stéphanie, de tweede dochter van koning Leopold van België. Den 2den September 1883 werd uit dit huwelyk prinses Elizabeth geboren, het eenige kind, waarmede dit huwelyk werd ge zegend. Daar in Oostenryk-Hongarye de vrouwelyke linie, hoewel niet van de regeering uitge sloten, toch eerst in aanmerking komt indien geen mannelijke afstammeling uit de rechte lyn van het Huis Habsburg-Lotharingen in leven is, treedt keizer Frans Jozefs oudste broeder nu als troonopvolger op. Door den dood van 's keizers oudsten broeder Maximi- liaan van Mexico, is nu aartshertog Karei Lodewyk de naaste erfgenaam des keizers. Aartshertog Karei Lodewyk is een man van 56 jaren, die, na eerst gehuwd te zyn geweest met prinses Margaretha van Saksen en de aartshertogin Maria, in 1873 t n derden male in het huwelyk trad met de aartshertogin Maria Theresia. Zijn zoon Frans Ferdinand, dus na hem de vermoedelijke troonopvolger, is ge huwd met eene Saksischeprinses. Ook te Brussel werd de tijding van het plotseling overlyden van koning Leopolds schoonzoon met groote deelneming ontvangen. De minister-president Beernaert en de minister van buitenlandsche zaken, prins Chimay, ver lieten terstond de Kamer, welke juist byeen was, ten einde onmiddollyk den koning hunne deelneming over het geleden verlies te be tuigen. Evenals te Weenen, werden ook te Brussel 's avonds de schouwburgen gesloten. Het onverwacht overlyden heeft niet minder te Berlyn een zeer diepen indruk gemaakt, omdat de kroonprins door herhaalde bezoeken te Berlyn zeer bekend was, en ook in vele kringen zoor geacht werd wegens zyne ont wikkeling op literarisch en wetenscbappeiyk gebied. Het eerste bericht, hetwelk aangaande bet overlyden naar het buitenland is gegaan, was gericht aan den Duitschen keizer. Diep getrof fen, begaf deze zich dadolyk naar den Oosten- rykschen gezant, die hem weenend ontving. De keizer bleef geruimen tyd by den gezant. die een Tcslamcnt onder hunne berusting hebben, verleden door den Heer C.-IISOLUS MICHAEL DE51GEL of diens Echtgenoote Mejuffr. CAT II Ut IA'A VOGELS, beiden overleden to Bodegrave, onderscheidenlyk 9 dezer en 2 Augs. 11., worden beleefdelyk verzocht daarvan zoo spoedig mogelyk mede doeling te doen aan hun ambtgenoot Mr. G. H. FUHRI SNETHLAGE, te Woerden. voor f 1.— in plaats 4.80. GROTIIE, Kennis van Werktuigen, ten dienste van Ingenieurs, Architecten, Werk lieden, Fabrikanten en Particulieren. Onmis baar handboek voor olkmet honderden hout gravures en duidelyke platen. Prys 4.80, nu slechts ƒ1. Dit weik handelt over heitoestellen - werk tuigen voor het opvoeren van vloeistoffen, touwen en kei tingen, hefboomen, katrollen, windassen, hellend vlak, schroeftukels en tuigen, bak, schrank en schalk, domme krachten, knnen, hyschmachines, verdeelng der werktuigen emmers en tonnen hoozedak, waterwip, schipraderen, trommelrad, ketting molen, watersclnoef, roteerende pompen, een- trifugaalpompen, zuigorpompen, andere pom pen, spuiten en honderden andere werktuigen, geschreven door Prof. D. GROTHE, voor de Polyt. School te Delft. Dit practisch, zeer duidelijk, groot degelyk werk over werktuigkunde van Prof GROTHE van do Polytechnische school te Delft, onmis baar voor elk, die met werktuigen temaken heeft, voor elk fabrikant en werkman, leveren we tydelyk nog franco af voor f 1.- in plaats ƒ4.80, tegen zending van een posi wissel, waarop IVcrl.iui-kunde moet staan by GEIIKs. COHEN, Magazijnen van Goedkoope Boeken, te Arnhem of te Nijmegen. van DE RUYTER HARMSEN, te Utrecht, g is te Leiden te bekomen by N. K. SWE- 9 MER, Drogist, Mare. Prjjs ƒ1.50 en g ƒ2.50 por flacon. Wacht. U voor namaak, wat in omloop is! Zie getuigschriften. ®0««©3©#e®e®3©Q®9©©-©®®«aoo»a Tegen Tandsteen, tegen poreus Tand- vleesch, tegen lichtbloedend Tand- vleesch en verrotting, tot het be vestigen van loszittende tanden; voor allen, die het wereldberoemde, echte K. K. Hof-Tandarts gebruikt hebben. Boven ieder ander Tand water te verkiezen als voorbehoedmiddel tegen Tand- en Mondziekten. By gebruik van het Mondwater en Dr. POPP's Tandpasta of Tandpoeder behoudt men steeds gezonde en schoone Tanden, een eerste vereischte tot het behoud van eene gezonde maag. Dr. POPP's Tandplombeersel, om zelf holle kiezen te vullen. WA ARSCHTTWING. Alle bestaande namaaksels van Anatherin-Mondwater zijn voor de gezondheid schadelijk volgens Analyse, daar zij de tanden zeker zullen be derven; daarom waarschuw ik hier mede het geëerde publiek voor aan- 2P9** koop van zulke namaaksels. Dr. J. G. POPP, K. K. Hof-Tandarts en Uitvinder der Ana therin-Preparaten te Weenen. Depots te Leiden: By N. K. SWEMER rn REI.TST KRAK, Drogisten; S. W. H. ROTTEVEEL en A. J. GROEN, Winkeliers. Alsook in alle Apotheken, Parfumerie Ma gazynen en by alle Drogisten in Nederland. By alle Boekhandelaren zyn verkrygbaar: Prijs per deel met 1 plaatje en in geïllustreerd omslag f O.S5. Lotgevallen van de heilige Genoveva van Brabant. Do Hut van Oom Tom of de verschrikkingen van het slavenleven in Amerika. Mario of de Dochter van het Regiment. De schoone Magelona. Avonturen in den Nieuwjaarsnacht. Abel lino, de gevreesde Bandiet. Ali-Baba en de veertig roovers. Hendrik van Eichenfels of de wonderbare wegen der Voorzienigheid. Rosa Van Dennenburg of de zegepraal der kinderliefde. Fortunatus, zyn tooverhoedje en geluksbeurs. De maagd van Orleans. Jozef Zwartmantel, het huzarenkind, of wat God doet is welgedaan. Willem Tell of de eedgenoten van den Rutli. Geschiedenis der schoone Hirlanda of de ze gepraal der onschuld over de boosheid. De Goudsmid van Parys. Gaston van Frankryk of de man met het yzeren masker. Tyl Uilenspiegel, zyne grappige invallen en streken. Fra-Diavolo of de Herborg te Terracina. Hertog Ulrik van Wurtemberg. Prins Eugenius, de dappere ridder. Beatus, de kluizenaar. Het Opperhoofd der Amakozen. De Schatgravers in het zwarte woud. Nathan, de woudlooper. Do stiidont van Ulm. Het koralen kruis. Doctor Faust of het verbond met Satan. Schinderhannes, de rooverhoofdman. Do Veldtocht in Rusland. Do Smid van Hoornberg. Roynoud het Wonderkind. Rinaldo Rinaldini. De Schoone Carolina. Helena, de Keizersdochter. Hoofdagenten der Brusselsche Brandwaarborg- Maatschappü, opgericht A°. 1821. Vaste Premie voor Huizen ƒ0.65 p. duizend. Inboedels 1. p. Kantoor: Hooglandsclie Kcrkgraclif 43. Alom verkrygbaar de nieuwe drux van net DOOR 3 din. ingf 13.50. Geb. f 15.-. Talryke certificaten van Geneesheeren bewy- zen dat geen enkel geneesmiddel zoo heilzaam werkt ter bestryding dezer kwalen als de keatino s BÓRST-P AST ILIE N Eene enkele Pastille brengt reeds verlichting aan. Zy bevatten geen Opium, noch Morphine, noch eenig ander sterk-werkend bestanddeel en kunnen door de zwakste gestellen verdragen worden. Het publiek gelieve vooral te letten op de woorden: Heating's Congh Lozenges, door het Engelsche gouvernement op het roode cachet afgedrukt en zonder hetwelk niet eene doos echt is. De Fabrikant: THOMAS KEATING, Chemist te Londen. Depot te Rotterdam hy F. E. VAN SAN TEN KOLFF. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6