ïEszjcn'JJiiv&ïX&t v. overlijden van den kroonprins Rudolf van Oos tenrijk. Graaf Walterskirchen, die gereed stond aan tafel te gaan by den minister van bui- tenlandsche zaken, die gisteren de hoofden van zonding tot een gastmaal had uitgenoodlgd, liet zich onmiddellijk van deelneming aan het diner verontschuldigen. In den loop van den avond gewerd den gezant het telegram van zijne regeering met kennisgeving van het overlijden. Do meeste vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te 's-Hage begaven zich naar het rHotel des Indes" om den gezant van keizer Frans Jozef hun rouwbeklag ken baar te maken, tot welk einde de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, zich nog denzelfden avond bij graaf Walterskirchen verveegde. Volgens het „N. v. d. Dag" is de heer Dan. De Lange tot het nederleggen van de eervolle taak van de leiding der Amsterdamsche Caecilia-concerten genoopt door redenen van gezondheid, en dezelfde overwegingen hadden hem er toe geleid, af te zien van het houden van den cursus voor muziekgeschiedenis aan het door zijn initiatief opgerichte Conserva torium voor de muziek. Verder is de heer De Lange voornemens de directie van het Remonstrantsche zangkoor en over eenigen tijd die van de Leidsche afdeeling van Toon kunst neder te leggen. In andere opzichten evenwel blijft hij deelnemen aan het muzikale leven. De aanvankelijke rust, thans verkregen, draagt reeds nu vruchten. De gesteldheid van lichaam en gemoed is beter dan sinds langen tijd het geval was. De defensie-commissie zal in de zitting van a. s. Zaterdag hare werkzaamheden ein digen. Tot commandeur in de orde van Karei III van Spanje is benoemd mr. Hannema, referendaris bij het departement van buiten landsche zaken. Jonkheer Hartsen, minister van buiten landsche zaken, is benoemd tot ridder-groot kruis in dezelfde orde. Door den heer A. R. M. Kaptejjn, inge nieur bi) de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, is concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg Amster dam—Rotterdam. De minister van oorlog heeft eene rege ling getroffen, waardoor het mogelijk wordt eene zesde lichting der militie zoo die by mobilisatie van het leger beschikbaar Is op elk tijdstip en te juister plaatse te voor zien van wapenen, ledergoed, kleeding en uitrusting. (Ree. Mil.) Bi) de herstemming voor een lid van don gemeenteraad te Delft, bekwam de heer V. Van Meerten (lib.) 724 stemmen en de heer J. C. Fabius (a.-r.) 717, zoodat eerstge noemde is gekozen. De voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland, die de Zuid-Afrikaansche Republiek ook by het Duitsche Keizerryk vertegenwoordigt, bevond zich ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Wilhelm te Borlyn, en heeft daar Zaterdag, met den Nederlandschen gezant jhr. Van der Hoeven, deelgenomen aan een diner, dat de rykskanselier ter eere van zyn souve- rein gaf en waaraan 32 vreemde mogendheden vertegenwoordigd waren. De Commissie voor do koninkiyke sub- sidiën aan jeugdige schilders maakt bekend, dat voor één jaar, namens Z. M. den Koning subsidiën zyn toegekend aan de hoerenJan De Jong te Kralingen, F. Deutmann te Zwolle, A. J. H. Van Welie te Antwerpen, A. Briët te Parys en L. Schaeken te Brussel. Ds. J. U. Sypgens, pred. by de Ned.- Herv. gem. te Sellingen, vraagt tegen 1 Aug. a. s. eervol emeritaat. Naar men verneemt, hebben een aantal klerken by de Rykstelegraaf zich tot den minister van waterstaat gewend met een adres, waarin zy om lotsverbetering vragen. Hunne klacht geldt vooral hot gemis van gelegenheid om promotie te maken. Op dat adres zou een afwyzend antwoord zyn ontvangen. Het stoomschip „Oranje-Nassau" arri veerde 29 Jan. van West-IndiS te Nieuw- York; de „Prins van Oranje," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 30 Jan. te Genua; de „Rembrandt" arriveerde 30 Jan. van Amsterdam te Bordoauxide „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, is 30 .Tan. Porim gepasseerd; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Jan. van Southampton. Z. M. heeft: lo. ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsge breken, op pensioen gesteld den kapitein-luit. ter zee W. II. E. Bervoets, en den luit. ter zee 1ste kl. J. J. Poortman, onder toekenning van een jaariyksch peneioen voor eerstge noemde van f 1800 en voor laatstgemelde van 810; voorts eene verhooging van pen sioen voor werkelyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, voor eerstge noemde van f 825 en voor laatstgemelde van f 5252o. bevorderd tot kapitein-luit. ter zee, den luit. ter zee 1ste kl. Z. J. Cambier, en tot luit. ter zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. A. L. Boelen en jhr. J. F. Coertzen De Koek; met ingang van 1 Maart 1889 benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Zandvoort C. J. A. Tret, thans telegrafist lsto kl. by de Rykstelegraaf; den tydeiyken officier van gezondheid 2de kl. by de zeemacht dr. A. Lachawiec, met 1 Februari a. s., wegens eindiging van ?yn vier jarig dienstverband, oorvo! uit den zeedienst ontslagen; voor de lichting van 1889, tot militaire leden van den militieraad en tot hunne plaatsvervangers, bonoomd voor Leidentot lid Bloom, luit.-kol. by het 4de reg. inf.tot plaatsverv. Rutten, kapt. by het 4de reg. inf. Gemengd Nleuwa. Omtrent den persoon, die door de politie alhier is aangehouden wegens poging tot diefstal, vernomen we nader het volgende: Zekere v. L., die in het laatst der verige week by den winkelier B. aan den Ouden Ryn eenige stoffers -had weggehaald, maar betrapt werd door eene vrouw, die uit eene naastbyzynde woning kwam en hem aanried het gestolene weder op zyne plaats te bren gen, kwam ook enkele avonden in deze week zyn bezoek in genoemde buurt hervatten. De winkelier, die voor een tweede bezoek van v. L. gewaarschuwd was, hield een oog in 't zeil. Zyne echtgenoote hield zich schuil in de kamer achter den winkel om v. L.'s visite af te wachten. Het duurde niet zoo heel lang of v. L. was inderdaad in de weer om eenige matten, welke uitgestald hingen, in bescher ming te nemen. B.'s vrouw kwam nu opeens te voorschyn en riep haren man, die den dief nazette, hem te pakken kreeg en, daarin geholpen door eenige buren, de politie, die ook ter plaatse kwam, ging verwittigen van hetgeen was voorgevallen. Aldus was de muis in de val gekomen, in casu v. L. in het commissariaat van poli tie, alwaar hy en eenige getuigen reeds in verhoor zyn genomen. Deze persoon is dezelfde, die verdacht wordt de dranken by den slyter M., aan de Bree- straat, te hebben ontvreemd. Inlichtingen omtrent een paar nog vermiste stoffers en de flesch advocaat worden verzocht. Do Haagsche rechtbank veroor deelde de twee kwajongens, die verleden week wogens diefstal van jassen terechtstonden, tot 6 en 3 maanden, elk met aftrek van 1 maand preventieve hechtenis. Do commissaris van politiete Scheveningen verzoekt, in overeenstemming met het verlangen van den consul-generaal t van Duitschland te Amsterdam, opsporing en bericht van het verblyf van Ludwig Pfister, 18 jaren, herkomstig uit Wurzburg (Beieren), groot en slank van postuur, met blond haar. In 1888 diende hy te Scheveningen in een hotel als kellner, doch liet sedert aan zyne familie niets van zich hooren. De oudste bewoonster der ge meente Maassluis, mej. de wed. Koppels, geb. Logger, is in den ouderdom van 102 jaar overleden. Voor de betrekking van polder- opzichter te Dirksland hadden zich ruim G00 sollicitanten aangemeld. Benoemd is de heer P. De Groot te Alblasserdam. Uit Almeloo wordt aan de „N. R. C." gemeld: Sinds een paar dagen wordt in de socialistische bakkery niet meer gewerkt, ten gevolge van oneenigheid tusschen het personeel onderling. Deze oneenigheid liep Zondag-avond zóó hoog, dat de hulp van de politie moest worden ingeroepen. Do werkstaking van tramweg- beambten te Niouw-York en Brooklyn heeft zich in korten tyd aanmerkelyk uitgebreid. Op het oogenblik zyn 6000 man zonder arbeid en hoewel alles rustig blyft, veroorzaakt de stilstand van hot tramverkeer natuurlyk groot ongerief. De maatschappijen te Brooklyn hebben getracht wagens te doen loopen met nieuw aangeworven beambten, doch de werkstakers wisten dit te verhinderen en de politie bad groote moeite om de orde te bewaren. Het aeilsohip „Sir Waiver Raleigh," groot 1492 ton, uit Sydney met eene lading wol voor Londen, is naby Audresselles gestrand, doordien de kapitein de Fransche lichten voor die der Engelsche kust had aangezien. Vyf opvarenden, die zich in eene boot begaven, verdronken, doch 14 anderen werden gered, en den volgenden dag haalde men de kapi tein en 8 man van het vaartuig, dat zwaar gehavend op de banken zat. Men verhaalt dat een clubje studenten hier te lande den „brav' général Boulanger" per telegraaf verzocht had mede- deeling te doen van don uitslag der Parysche verkiezing op jl. Zondag en dat de jongelui, in antwoord hierop, in den nacht van Zondag op Maandag werkelijk vanwege den verkozene uit Parys per draad den volledigen uitslag der stemming ontvingen, vergezeld van eene sympathie-betuiging van den generaal met de studenten. Tusschen eenige van debeste biljartspelers van Engeland is in de laatste dagen te Londen een wedkamp gehouden om een championsbeker. Gelyk te verwachten was, wonnen, daar Roberts niet mededeed, Peall en Mitchell ieder al hunne partyen en moesten eindelyk met elkander kampen. Het waren partyen van duizend punten. Vyf stooten had elk gedaan en Peall was nog niet verder dan 25, Mitchell slechts tot 13 gekomen. Toen werd de geest over Mitchell vaardig en hy maakte 987 punten achtereen, waaronder 319 roode ballen, zoodat Peall niet meer aan de beurt kwam. Men herinnert zich de 1500 vaten valschen wyn uit Cette, te Parys in beslag genomen. De voorzitter van het Syndicaat der groothandelaars te Cette maakt thans bekend dat die „wyn", geenszins door een wynkooper, maar door een expediteur aldaar naar Parys- gezonden, afkomstig was van Valencia, m. a. w. volstrekt niet een Fransch, maar een Spaansch mengsel was. BUITENLAND. Frankrjjk. Do heer Floquet heeft gisteren in zyn onderhoud met. het bureel der uiterste linker- zyde medegedeeld dat hy aanvankelyk voor nemens was zich terug te trekken, doch wogens de aanvallen zynor tegenstanders daarvan afzag. Heden zal hy zich in de Kamer van Afge vaardigden verklaren en een votum van ver trouwen vragen. Hy is voornemens een wetsontwerp aan te bieden tot het onderdrukken van de aanvallen op de grondwet en het open baar gezag en zal tevens het wetsontwerp tot herstel van den „scrutin d'arrondissement" (verkiezingen per arrondissement) indienen. De aandeelhouders te Parys der Panama- Kanaalmaatschappy hebben zich tot de recht bank gewend met het verzoek, die Maatschappy te ontbinden en over te gaan tot de benoeming van liquidateurs met uitgebreide volmacht, opdat de nieuwe Maatschappy in het bezit gerake van het geheele actief of van een deel daarvan. De rechtbank heeft de behandeling der zaak tot aanstaanden Zaterdag uitgesteld, ten einde de conclusiën van den procureur der republiek te hooren. Zy benoemde oen bewaarder, om de sommen te ontvangen van alle houders van promieloten, voor al de latere stortingen. Dultaohland. De „Nordd. ALlg. Ztg." ontvangt uit Zanzi bar nadere berichten omtrent de beslagleg ging op het schip met de 78 slaven. Yan de slaven werden er 1G met hunne toestemming ter beschikking gesteld van de bevoegde autoriteit te Bagamoyo, om tot soldaten te worden opgeleid, terwyl de rest over twee Duitsche zendingsposten verdeeld werd. Het onderzoek van het slavenschip „Dhau" ging zonder moeilykheden en men kreeg spoedig den indruk, dat de blokkade niet tegen den handel gericht was. Terwyl tusschen Zanzibar en de kust nog een levendig verkeer bestaat, is dit meer noerdelyk zeer afgenomen. De Duitsche Ryksdag heeft gisteren, na enne onbelangrijke beraadslaging, het ontwerp betreffende de oprichting van een koloniaal leger voor Oost-Afrika by derde lezing onver anderd aangenomen. Er wordt veel gesproken over de toe spraak, door keizer Wilhelm gericht tot de deputatie der groote loge van Berlijn, die hem met zyn verjaardag was komen gelukwen- schen. Tot dusver werd de keizer als een tegenstander der vrymetselary beschouwd. Uit deze toespraak biykt echter dat dit niet het geval is. Oostenr^Hon(j.-Monttrohlei De minister-president Tisza werd na de stemming over de legerwet een vol uur met zyne ambtgenooten in het gebonw der Kamer van Afgevaardigden belegerd. De studenten hielden vóór den ingang rumoerige betoogiDgen en verlangden Tisza te zien. Zyne vrienden on de andere ministers lieten echter niet toe dat de heer Tisza zich naar buiten begaf,, terwyl verscheidene afgevaardigden der oppo sitie den studenten en het gepeupel ver zochten zich te verwyderen, doch tevergeefs, en eerst toen de bereden politie met getrok ken sabel de levenmakers uiteenreed, konden de ministers zich naar huis begeven. Des avonds veranderden de betoogingen in woeste volksoploopen, zoodat de soldaten tus- schenbeide moesten komen en de drukste straten afzetten, echter niet zonder dat een groot aantal personen was gevangengenomen en meer dan eens op de rustbewaarders ge schoten was. Toen de orde daarna nog niet terugkeerde, liet het hoofd der politie alarm blazen, terwyl hyzelf te paard de menigte in naam der wet aanmaande uiteen te gaan. Daar tegenstand geboden werd, drongen de soldaten de menigte terug, waarby verschei dene schermutselingen plaats hadden. Hier en daar in de stad werden baldadig heden van geringe beteekenis gepleegd. Het volk vernielde eenige straatlantarens en sloeg hier en daar een aantal ruiten in, o. a. by winkels, waar het portret van den hoer Tisza voor het raam lag. Eindelyk, omstreeks tien uren in den avond, kon men zeggen dat het oproer, dat geheel aan het gepeupel en niet aan de studenten moet worden geweten, gedempt was. Gcmeeuteraad. In de hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heerenDe Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha Wichers, Zillesen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Yan Hamel, Schneither, Fockema Andre®, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, De Sturler, Van der Hoeven, Cock, Tieleman, Zaalberg, Has- Eolbacb, De Goeje en Kaiser. Afwezig met kennisgeving de heeren Was, Driessen, Nykamp en Koetser. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomeneene beschikking van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op de reclame van W. C. Hoffmann tegen zyn aan slag in de plaatseiyke directe belasting, by welke beschikking reclamant is teruggebracht van de 8ste naar de 5de klasse der inkomsten belasting, zoodat op zyn verzoek om als niet- belastingschuldige te worden beschouwd afwy- zend is beschikt; verder een adres van A. B. Steyger, houdende verzoek om een ge deelte sloot aan den Rynsburgersingel te mogen dempen en het gedempte gedeelte in gebruik te mogen nemeneen adree van de afd. Leiden en omstreken der schippers- vereeniging „Schuttevaer" om eene reling te doen plaatsen aan de stadszyde van de Span- jaardsbrug en om eene wyziging te brengen in de tegenwoordige bediening der bruggen in deze gemeente; eene kennisgeving van de directrice der hoogere burgerschool voor meisjes dat mej. Kapteyn hare betrekking als leerares tot 1 Mei a. s. wenscht te blyvam vervullen, waarom verzocht wordt het aan haar reeds verleende eervol ontslag met dien datum te doen ingaan, en niet met 1 Februari a. s., zooals eerst door haar gevraagd was. Op voorstel van den Voorzitter werd dit dooi den Raad dadeiyk goedgekeurd. De voordacht voor de nieuwe benoeming kan spoedig wor den te gemoet gezien. Tevens deelde hy mede dat wederom ƒ79,000 by de Leidsche Bank in prolongatie is belegd, alsmede dat heden akte van con cessie is verleend aan de heeren Ribbink, Van Bork Co. voor den aanleg en de exploi tatie eener telefoon binnen deze gemeente. Eindelyk kwam nog in een verzoek van C. Heemskerk om vergunning tot het maken van eene losplaats op den strook gronds langs de Haarlemmertrekvaart naby Pietgyzenbrug, bij Noordwijkerhout. Aan de orde kwamen nu de volgende punten 1°. Verzoek van Dr. W. Weebers, om continuatie als stads-geneeskundige. (1) 2°. Benoeming van een lid der Plaatselijke School commissie. (8) go. Verzoek van J. A. Frank, om continuatie van de huur van den keldc-r ouder het llaadhuis (2) 4°. Idem van W. J. Zwetsloot, ter bekoming van groud langs de Haarlemmertrekvaart (5)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2