I n sa nge<S Nlouw» Dinsdag 1.1. hield de sociëteit „Vredebest" te Waddingsvoen, een feestavond voor hare leden en geïntroduceerde!). De familie Cantor, uit Rotterdam, vergastte de aanwezigen op allerlei humoristische bijdragen, welke her haaldelijk de lachspieren in beweging brachten. Er heerschte eene recht aangename stemming onder het i alrijk opgekomen publiek. Met eeu bal werd de feestavond gesloten. Aan de Zuidkade is een IJsclub opgericht met,53 leden. Door de Delftsche p o 1 i t i e z ij n aangehouden W. L. R., oud 18, en N. De Z., -oud 15 jaren, wegens diefstal van een kist sigaren, ten nadeelo van een winkelier aan het Oude Delft. De Z. werd reeds op ver zoek zijner moedor, eone weduwe, van zjjn 10de tot zijn 13de jaar in een verbeterings gesticht verpleogd. Daar ter stede is ook in beslag genomen een valsch guldensstuk, borstbeeld Willem II, jaartal 1845. Het bekende vooruitspringende huis op het Rembrandtsplein te Amsterdam, zal weldra niet meer alleen staan. Ook het huis op den anderen hoek der Bakkorsstraat wordt verbouwd en in de nieuwe rooilijn ge bracht. Te Amstordam is aangifte gedaan van een diefstal van f 1500 aan buitenland- sche effecten on f 50 aan Hollandscho munt specie. Gisternamiddag werden te Dor- dreeht naar het huis van arrest overgebracht twee jongelingen, de gebroeders D. en J. D., 22 en 17 jaar oud, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal ten nadeele hunner oudors. Zekere namelijk BÜITKNLAND. V., een oppassend werkman, had by de politie aangifte gedaan dat tydens de afwezigheid züner vrouw, die reeds een vyftal weken in het Gasthuis verpleegd wordt, waar zy eene belangryke operatie h9eft ondergaan, een aantal gouden en zilveren voorwerpen en ïyfgoederon waren ontvreemd. Niemand anders dan zyne beide stiefzonen kon hij van die daad verdenken, en workolpk bleken ook deze de daders. Do kleodingstuk- kon haddon zy by een uitdrager en de sie- radiën in een huis van verkoop met het recht tot woderinkoop en by een goudsmid verkocht, terwijl zy de opbrengst voor het grootste gedeelte aan sterken drank enz. hadden doorgebracht. Nog slechts enkele guldens waren in hun bezit. Aangezien beidon varensgezellen zyn, be stond er vrees dat zy zouden trachten zich aan de straffende hand der justitie te ont trekken, om welke reden zy tor beschikking van don officier van justitie naar de gevan genis zyn overgebracht. C.) Sedert de n ationaal-liberale party en Yon Bismarck weder zulke dikke vrienden zyn, wordt alios wat den rijkskan selier betreft door de nationaal-liberale pers met de meeste reverentie besproken. Zoo lezen wij heden in een dier organen „Vorst Von Bismarck heeft een voor hem zeer smarlelyk verlies geleden. Zyn zw&Tte doghond, Tiras, die aan zyn hoer mot aandoen lijke trouw en liefde gehecht was, heeft ten gevolge van ouderdoms zwakheid in zyn kamer don laatsten adem uitgeblazen. Onder de oude boomen van het park dat aan het paleis van den rykskansolier grenst, wordt den trouwen gezel oen graf bereid." Een dor op het schoon li oids- concours te Spa bekroonde jonge dames, Betty Stiickart, zal in een Boriynschen schouwburg debuteeren, als figurante. Jaluzot, de eigenaar van de „Printemps" te Parys, gaf aan zyn personeel een bal, dat hem -10,000 fr. koste. Eon aardige reclame Te Nieuw- York kwamen onlangs drio kinderon, twee, acht- en negenjarige, meisjes en oon zevenjarige knaap aan, zonder iemand by zich. Aan hunne kleederen was oen bordpapior bevestigd, waarop stond„Aan alle treinconducteurs!" De drie kinderon zullen hun tocht voortzotten naar Galveston, in Texas, waar zy hun vader zullen ontmoeten. Zy komen uit Duitschland. Hunne kaartjes hebben zy in don zak. Te Parys speelden twee zeer jongo kindoren met de embrasse van een gordyn. Het eene kind sloeg die om den hals van het andere deze wilde zich loswikkelen, maar. in plaats daarvan, raakte hij nog meer daarin verwardtoen de moeder thuis kwam, vond zy hot anno kind gestikt. Fmnlcrjjk. Morgen heeft te Parys de verkiezing van een lid voor de Kamer van Afgevaardigden plaats. De „XlXe Siècle" berekende dat tot dusverre te Parys en in do voorsteden 1,500,000 Boulangistischo verkïezirigsbiljetten zyn aan geplakt, welke eene uitgave hebben veroorzaakt van 120,000 fr. VoorJacques is de weelde der aanplak biljetten niet zóó buitensporig gewoest. Maar toch dragen de muren 600,000 plakkaten te zyner aanbeveling. Kosten 50,000 fr. De verkiezing van 27 Januari is dus voor do aanplakkers om van de leveranciers van papier niet te sproken eene goudmyn. Wie Parys in de laatste dagen niet gezien heeft, kan zich niot voorstellen, hoo het er nu uitziet. Alles is beplakt, vele muren zelfs met eene dikke laag papier, want de voor standers van den eenen candidaat hobben de vr.ondelykheid de biljetten van den tegen stander door ovordekking te vardonkermanen. Met ladders klimmen de aanplakkers naar boven om ook de ruimte in de hoogte in te nemen, zoodat Jiet hier en daar zelfs moeilyk valt met het bloote oog zich het genot van de opwekkende lectuur te verschaffen. Stand beelden zyn van beneden tot aan den top be dekt met papier, dat allo kleuren van den regenboog te aanscbouwon geeft. Het ruiter standbeeld van Jeanne d'Arc verdween er onder, doch voor een paar dagen is het ont daan van al dat fraais. De trappen van de groote opera pryken ten gunste van Boulanger. Zy vertoonen de nationale driekleur en maken op een afstand gezien, geen slecht effect. Er is, zooals men weet, nog een derde can didaat te Parys, een revolutionnair, die in het afgeloopen jaar een zoo gewichtige ról heeft gespeeld by de arbeidstaking der Parysche aardwerkers. De afgevaardigde Andrieux, ge wezen prefect van politie en oud-gezant te Madrid, die gewoon is wilde sprongen temaken, heeft aan „le Cri du Peuple" 100 fr. gezonden voor de kosten van Boulé's candidatuur, en die som van den volgenden brief doen vorgo- zeld gaan „Ik heb u niet noodig te zeggen, dat ik niot hetzelfde programma heb als de burger Bouló. Ik verzoek u intusschen eene onaf- hankoiyke bydrage van my aan te nemen, niet als oen bewys van instemming met de revolutionnaire politiek, maar als een protest tegon de electorale zeden, aie hot mandaat van afgevaardigde onbereikbaar maken voor hen, dio noch do inschrijvingen der kapitalisten, noch de geheime fondsen van h9t, ministerie van binnenlandsclie zaken te hunner beschik king hebben." Do weddenschappen voor en tegen generaal Boulanger houden aan. O. a. heeft de hoer Meyer van de „Gaulois" mot den heer Mayer van de „Lanterno" voor 10,000 fr. gewed dat de generaal verkozen zal worden. Hy ver klaart c. q. do helft in hert' fonds voor de „victimos du dovoir" en de andore helft in de kas van de Veroeniging der Parysche jour nalisten te zullen storten. Zooals gemold is, heeft de Fransche minister van financiën zich verklaard voor eene proefnoming met een munt van nikkel. Deparlementscommissie, aan welke het onder- zook dezer quaestie was opgedragen, zal nu een voorstel indienen tot ontmunting der stukkon van 20 centimes in zilver en tot het in omloop brengen van nieuwe 20-centimes- stukken van nikkel, tot een bedrag van 2,000,000 fr. Om ze van de zilveren munt te onderschei den, zullen deze stukken niet rond, maar 12- hoekig gemaakt worden. Zy zullen een ge wicht hebben van 40 gram en 20 mM. in doorsnede meten. Dultaohland. Drie reizigers, waaronder een Italiaan, slaagden er in de Fransch-Duitsche grenzen zonder pas te overschryden, door zich onder de bank van hun waggon te verbergen. Op aanwyzing van andere reizigers, werden alle drie, toen zy te Mühlhausen uit den trein stapten, gearresteerd. Twee van hen werden weder over de grens teruggebracht; de Ita liaan alleen werd in hechtenis genomen. Hertog Adolf van Nassau is gisteren te Neuwied aangekomen. De prins Von Wied ontving hem aan het station Weiszenturm. De ontmoeting wordt in verband gobracht met eene bespreking over de Nederlandsch- Luxomburgsche aangelegenheid. De zoons van prins Georg, zoo wordt uit Moiszen gemeld, de eerste luitenant Johann I i Georg en de tweede luitenant Max, zullen na Paschon de universiteit te Freiburg gaan be zoeken. Hun gouverneur zal zyn do ritmeester Von Reitzenstem. Uit Göttingen wordt bericht dat als op volger van prof. Rosenberg de privaat docent dr. Broek tot hoogleeraar in do vergelykonde anatomie en ontwikkelingsgeschiedenis te Dorpat is aangesteld. Men verzekert dat de bozittingen der kroon voor oen half millioen mark-in de zaken 'der Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappy betrokken zyn. Gisteravond is te Beriyn tor eere van don Duitschen commissaris voor Oost-Afrika den heer Wissmann, die op het punt staat van' te vertrekken, door de Duitsche Kolo niale Maatschappy eene feesteiyke byeenkomst georganiseerd, aan wolke ongeveer 500 per sonen hebben deelgenomen. Onder hen be vonden zich o. a. de president van den Ryks- dag Lovetzow, Bennigsen, hooge militaire en marine-ambtenaren, enz. Nadat er verschil lende .toosten waron uitgobracht, heeft Wiss- mafin' eene korte redevoering gehouden, welke zich kenmerkte door eene groote mate van bescheidenheid. Hy heeft eenvoudig verklaard zich by het vervullen van zyne taak te zullen laten leidon door het strengste plichtgevoel, vertrouwende op het woord dos dichters, dat de mensch in beteekonis wint naarmate zyn levensdoel hooger staat. Uit het oogpunt der politiek hoeft de bijeen komst niets byzonders opgeleverd. De Borlynsche Academie heeft in eene feostelyke zitting ter nagedachtenis van Fre- derik den Grooten, den verjaardag van keizor Wilhelm herdacht. Professor Mommsen hield eene feestrede, waarin hy de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar herdacht. Ten slotte deelde de secretaris mede dat de Academie den ter herinnering aan het verdrag van Verdun ingestelden prys voor hot beste ge schiedkundig werk over do jaren 1883 tot 1887 had toegekend aan don geschiedschryver Max Lebmann, voor zyne biographie Scharn- horst. De tegenbezoeken van de Europeesche vorsten, wien keizor Wilhelm een bezoek bracht, zullen in dezelfdo volgorde plaats heb ben. Achtereenvolgens zullen de czaar, de keizer van Oostenrijk en de koning van Italië zich naar Beriyn begeven. Ter hunner eere zullen groote feesten gegeven worden. Men verwacht dat deze bezoeken eerst zullen geschieden na 16 Juni, het einde van den hofrouw. Het huwelyk van prinses Sophie van Pruisen met den Griekschen kroonprins zal in hot voorjaar niet te Beriyn, maar te Athene worden voltrokken; men verwachtto, volgens de „Post", te Beriyn moeilykheden by de kerkelyke plechtigheid. Men zegt dat keizerin Froderik het legaat van de hertogin Galliera (5 millioen fr.) na lang aarzelen heeft aangenomen. By den Ryksdag is gisteren weer een vervolg ingediend van hot Witte Boek, be treffende de aangelegenheden in Oost-Afrika. Dit vervolg bevat het rapport van den consul- generaal Michabelles te Zanzibar, over den aanval van Bushin, don aanvoerder der Ara bieren, op Bagamoyo, 17 Dec. 1888, een over zicht van den toestand te Bagamoyo en Dar- es-Salam op 2 Jan. 1889, en voorts een ver slag van den Duitschen gezant te Londen van 12 Jan. betreffende de verdryving der christelyke zendelingen te Uganda. Wel is waar behelzen al deze verslagen slechts mededeelingen ovor feiten, welke reeds bekend zyn, maar toch is het niet zonder gewicht dat ook in deze verslagen reeds wordt gewezen op het feit, dat de oorzaken der ongeregeldheden toegeschreven moeten worden aan de gevolgen der blokkade, omdat daar door de handel wordt belemmerd en de inland- sche bevolking zoodoendo uit nood tot het plegen van gewelddadigheden wordt gedreven. Ook wordt door den consul medegedeeld dat de ziekten op de schepen, welke deelne men aan het blokkoeren der kust, zich steeds uitbreiden. Het Duitsche en het Fransche hospitaal te Zanzibar is reeds overvuld met de zieken, die daar tor verpleging zijn opge nomen. ,Reichsanzeiger" meldt dat do vice- Goltz tot bevelvoerend admiraal is en den chef der admiraliteit zal vervangen. Groot-BrltannlS. Uit Zanzibar wordt dd. 24 Jan. gemeld: De Engelsche zendeling Brooks is Maandag met zijn gevolg van 16 personen in de naby- - Do admiraal benoemd lieid van Saadani vermoord door kustbewoners en Arabieren van Zanzibar. De „Times" meldt nader dat Brooks gedood is, eenvoudig omdat hy een blanke was en als wraakneminig voor do handelingen der Dnit- schers. Do sultan heeft alle Arabieren van Pemba naar Zanzibar gerooperi, naar aanleiding van het gerucht, dat zy Seyid Abdul Aziz zouden uitgenoodigd hebben van Muzeat tot hen te i komen. Twee officieren van het garde-regiment te Londen kregen twist en besloten te boksen. Het gevecht had plaats ln de cavalerie-manége in Hyde-Park en duurde 32 minuten! Ten gevolge van dit schandaal heeft een der offi cieren zyn ontslag uit den dienst moeten nemen. Yelen donken dat het meerendeel dör Iaridvorhuizers naar Amerika uit Ierland afkomstig is. Het blykt echter dat Engeland en Schotland een veel belangrijker aandeel leveren. In de eerste tien maanden van 1887 en 1888 kwamen in de Vereenigde Staten 237,814 Engelsche en Schotsch'e landverhui zers aan, tegon 129,779 uit Iorland. Ook de toevloed van Italiahen is atuimerkelyker grooter 1 geworden. Vereenigde Staten. •Eon voorstel om den president dor Unie een half millioen dollar beschikbaar te stellen tot handhaving der Amerikaansche rechten op Samoa, vindt in de Unie-staten algemeene goedkeuring. De openbare meoning vat dit voorstel, welks aanneming in de beide Con- groshuizen ontwyfelbaar heet. op als eene waarschuwing aan Duitschland, dat de Unie- staten verdore inbreukmakingen niet zullen dulden. De „Evening Post" zegt dat de Duitsche veroveringsplannen op de Samoa-eilanden reeds van oude dagteekening zyn. Kort nadat Cleveland optrad, kwam een officieus onder handelaar, namensYon Bismarck, Bayard poison of de Unie-staten zich tegon eene eventueele Duitsche inlyving der Samoa-eilanden zouden verzetten, hetgeen Bayard stellig bevestigend beantwoordde. De Amerikaansche regeering verwachtte na zulk eene pertinente verklaring geene verdere pogingen tot annexatie, maar zag zich daarin teleurgesteld. Deze mededeeling van het blad vindt be vestiging in do verklaringen van den Ameri- kaansehen consul in Samoa, Sewall, voor de commissie uit den Senaat, door den „New- York Herald" gepubliceerd. Sewall zeide te geloovon dat Yon Bismarcks politiek op Samoa oen deel uitmaakt van oen met Engeland be konkeld plan om de Samoa-eilanden onderling te verdoelen, met uitsluiting van de Unie- staten. De „Standard" verneemt uit Nieuw-York dat in Amerika de beweging over Samoa toe neemt. Hooggeplaatste personen bepleiten het nemen van uiterste maatregelen. Hnmenië. De Rumeensche regeering heeft een aantal Russische en Bulgaarsche onderdanen ver bannen, op grond dat zy tegen een bevrien- den staat samenzweringen smeedden. By de huiszoekingen, door de politie ingesteld, wer den wapenen en oproerige geschriften gevonden. IE Uit Cairo wordt gemeld dat de Arabieren een aanval op Yr'ady Haifa in den zin hebben. Walad El Njuml zal, naar mon zegt, de der- wischen aanvoeren. De Egyptischo en Engelsche ruitery van jj Soeakim hebben een verkenningstocht in de richting van Handub gemaakt. Het bleek dat de aanhangers van den Mahdi ongeveer 1300 4 man sterk en met 5 kanonnen en 400 geweren gewapend waren. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. "WEEK van 13 tot en met 19 Jan. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. 8tandk. 13 Januari. 1.80 C.15 7 17.2 14 4.30 6.15 8 17.4 15 n 4.30 C.30 8 17.4 IC 4.30 6.15 7 17.0 17 4.30 6.15 8 17.2 18 4.90 6.8» 7 17.5 19 4.30 G.15 8 17.4 Dit beteekent: Wanneer mon 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sngg'e London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes een iiebt wordt verkregen, dat in sterkte gelijk siaat met 17.2, 17.-1 enz. Standaardkaarsen, waarvan elkt kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uuï vorbrandt.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6