wereld Thans, nu in navolging van hot ont werp Du Tour hot toezicht wordt opgedragen aan de dienaren van politie, van wier over dreven ijver in het bezoeken van werkplaat sen we ons intusschen niet zoo grootsche voor stellingen maken, zegt men vry algemeen: Dan liever inspecteurs! Effen is kwaad treffenen het is gemak kelijker, in een daverenden verklezingsspeech eenige volzinnen te doen weerklinken over „Sociale rechtvaardigheid", dan scherp gefor muleerde en op de practyk gerichte voorstellen aannemelijk te maken. Gemengd Nieuw». Naar men verneemt, is hier in den afgeloopen nacht In het kantoor van den lieer P., fabriekant aan de Middelstegracht, inbraak gepleegd, door een ruit te verbreken, waardoor de dief de pen van het raam heeft kunnen nemen en zoodoende door opschuiving van het raam is binnengekomen. Er moeten twee lessenaars zijn opengebroken, waaruit het eenige aanwezige bedrag van slechts 35 centen (daar de gelden 's avonds steeds worden geborgen) is medegenomen. Een opperman, W. De W., aan een op de Hooigracht in aanbouw zjlnd huis werk zaam, had hedenmorgen het ongeluk van de bovenste sport eoner ladder met steenen naar boneden te vallen. Hy brak een been. Te Katwyk z|]n vier schuiten aangekomen met versche visch. Eene besomde na 9 dagen reis, ruim f 80; twee anderen, elk f 70 en een derde ruim f 60. Deze drie waren j. I. Dinsdag in zee gegaan. Door de politie te Zegwaard is gisteren proces verbaal opgemaakt togen zeke ren P., woonachtig te 's-Gravonhage, wegens het ontvreemden van een paar vrouwenlaarzen. Reeds nu levert het wrak van de „Ango" belangryke belemmeringen en ook gevaar op voor het afgaan der schuiten te Scheveningen ter versch-visschery. By den heorschenden westenwind kunnen de schuiten niet in zee komengisteren werden 15 schuiton afgebracht, welke aan don wal moesten blyven om ongelukken te voorkomen. Ook heden konden zy nog niet afvaren. Deze belemme ring komt aan de visschersbevolking niet te stade. De rechtbank te Haarlem heeft zekeren Do Vos, die verleden week terecht stond wegens diefstal in de Haarlemmermeer, overeenkomstig het requisitoir van het O. M., veroordeeld tot 14 dagen gevangenis, 3 dagen hechtenis en opzonding naar eene Ryks-werk- inrichting. Uit Nieuwediop wordt van heden gemeld: De bomanning van het stoomschip „Bonbrack" heeft hot schip verlaten en is met een Urkerschuit alhier aangebracht. Byna levend begraven. Aan een inwoner der buurtschap Orden, onder Apeldoorn, was opgedragen, aldaar in de heide een waterput te graven. Op ongeveer twintig voet diepte had hij water aangetroffen, de gebruikeiyke ton gesteld en klom weder naar boven om den put af te maken. Nauwelyks halfweg, werd hy weder nedergedrukt; het zand der wanden had losgelaten, en bedolf hem zóó, dat alloon zyn hoofd boven bleef. Verbysterd, wist hy eerst niet wat te doen. Eindeiyk begon hy om hulp te roepen, maar momand hoorde hem in die weinig bewoonde streek. Na oen half uur in dien toestand te hebben doorgebracht, werd hy eindeiyk opge merkt, en trachtte men hem er uit te trekken, maar het opborrelende water had hom vast gezogen. Toon aan het graven, en eindelijk had men één been vry, en de arme man was zóó beangst voor zyn leven, dat hy smeekte hot ander boen maar af te hakkon, opdat hy ton minste het leven hield. Natuurlijk stoorde men zich hieraan niet en haalde hem er spoedig heelhuids uit. De byna levend begravene kwam er met den schrik en lichte kneuzingen af. Men meldt uit Almeloo dat de wettenfabriek aldaar in brand staat. Gistermiddag is ter hoogte van Zalk de stoker B., van de stoomboot „De Ny verheid II," met bestemming naar Rotterdam, over boord geslagen en In den IJsel verdron ken. Ofschoon onmiddeliyk na het ongeval werd gessopt en de roeiboot uitgebracht, mocht het personeel der stoomboot er niet in slagen den dronkeltng to redden of hot ïyk te vinden. Eene bloedige vechtparty heeft op do kermis te Stein plaats gehad. Behalve dat een persoon, door middel van eene rlèk, zwaar aan het hoofd verwond werd, heeft eon ander oen revolverkogel in den buik be komen. De marechaussee heeft ter plaatse oen onderzoek ingesteld. Eenige personen teHeinkens- zand, die vast besloten waren om zich zoo spoedig mogolyk naar de Argontynscho Repu bliek te begeven, zijn, na al hetgeen om trent dat land is bekend geworden, van voor nomen verandord. Te Ootmarsum is gisteravond brand ontstaan in de sigarenfabriek van den hoer Linde. De brandweer was vlug by de hand, doch kon niet verhinderen dat alles verbrandde. Er is weinig van do fabriek over gebleven. Men verneemt dat alles verzekerd is. De oorzaak is onbekend. Te Potorsheim, naby Maastricht, zyn gisteravond de woningen van den schoen maker Frissen en den landbouwer Borren door brand vernield. De geheele inboedel, be nevens eene hoeveelheid leder, werden eene prooi der vlammen. Ook eene geit en een varken kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd de oorzaak is onbekend. Omtrent het verbranden van do stoorawasschorij „Maria Jacoba" te VIis- singon, waarvan wy gisteren molding maakten, deelt men Uit Vlis3ingen het volgende mode aan de „Middelb. Crt.": Om halfzeven Donderdag-avond brak de brand uit on in een oogwenk stond het hoofd gebouw in vlam; hot is groctendeels uitge brand. Het woonhuis van de directrice bleef behouden. Do spuiten, ook die van het wacht schip en de militairen, waren aanwezig en hadden vrij spoedig do vlammen onderdrukt. Naar men zegt, moet de brand ontstaan zyn op den stoomdroogzolder. Omstreeks een jaar geleden, 16 Februari 1888, is deze inrichting ook afgebrand. De schade i3 door assurantie gedekt op Amsterdamsche beurspolis. Een zestal maat- schappyen hebben de polis goteekend. „Trompenburg" in 's Gravenland, het voormalige buitenvorbiyf van admiraal Tromp, is te huur. Voor liefhebbers van geschiedkundige herinneringen is deze tyding zeker niet zonder belang. Uit Livorno wordt gemeld dat aldaar des avonds eene aardgolving is waar genomen, welke zich later nog herhaalde. Beide bewegingen hielden eenige seconden aan. Tot voorzitter van het Huis van Volksvertegenwoordigers in den Staat Michigan is onlangs verkozen do heer G. J. Diekema, een man van 29 jaar, uit Nedor- Jandsche ouders geboren. Telegrammaii. PARIJS, 25 Januari. De bladen vestigen de aandacht met welgevallen op den tegen spoed, dien de Duitscher3 te Zanzibar onder vinden. Het organiseeren van oen leger, uit inlanders bestaande, aangevoerd door Duitscho officieren, door den Ryksdag voorgesteld, wordt als onmogeiyk in de praktyk afgeschil derd, vooral daar de sultan van Zanzibar alle prestige verloren heeft door het toestaan der blokkade, zoo nadeelig voor den handel. Naar de wljzo, waarop de Duitschers zyn opgetre den, blyft hun slechts de keus het land te iinnexeeren en een leger van 20,000 man Europeanen voor bezettingstroepen daarheen te zenden of zich geheel terug te trekken en het verwervenvan koloniën voorgoed op te geven. WEENEN, 25 Januari. De gemeenteraad heeft .eene vervolging ingesteld tegen het „Deutsche Volksblatt," een antisemitisch or gaan, dat brieven tegen de leden van den raad publiceerde, or.derteokend Weiner, een drukker, die het monopolie van aanplakken in de stad heeft. Weiner verklaart die brie ven niet geschreven te hebben. NIEUW-YORK, 25 Januari. De Tarwemarkt opende heden over het geheel onregelmatig, maar zwak. Voor export ging niets om, doch de toevoeren waren klein. De markt scheen verder te dalen, maar bevestigde zich later, daar de haussiers flink als koopers optraden en door de contramine gedekt werden. De pryzen verbeterden circa 1 ct. op do slotkoersen van gisteren en de markt sluit pryshoudend. Op berichten uit Havre en Brazilië was de Koffiemarkt flauw en sluit ze kalm. Er ging niet veel om. Het schijnt dat tot deze pryzen sterke partyen genegen zyn te verkoopen. De Bra ziel offertes zyn ongeveer op de pariteit op onze markt. PARIJS, 20 Januari. Het gerucht wordt tegengesproken, als zou de minister van marine naar Toulon bevel hebben gezonden, om een groot transport troepen naar Tonkin gereed te maken. CARRICK ON SUIR, 25 Januari. Daar do heer O'Brien heden niet voor het hof is ver schenen, werd hy tot vier maanden gevan- aenisstraf veroordeeld. Dit vonnis steunt op do overweging dat O'Brien gisteren verklaarde geen verdediger te hebben. BUCHAREST, 26 Januari. De Kamer heeft hot voorstel verworpen om de havens Galatz en Braïla weer tot vryhavens te maken. Door dit besluit wordt de schelding bevestigd tus- schen de conservatieven, waarvan een gedeelte do regeering steunt, terwyl een doel getrouw blyft aan hun leider Catargi. Dit besluit is eene overwinning voor het ministerie. Do minister-president Carp had zich ten stelligste tegen het voorstel verzet, daar de verklaring van Galatz en Braïla tot vryhavens alleen die mogendheden ton goede zou komen, welke geen handelstractaat mot Rumonië hadden gesloten, terwyl het de andere mogendheden, die bereid zyn handels verdragen te sluiten, zou terughouden zich eenige opofferingen daarvoor te gotroosten. BERLIJN, 26 Januari. Ryksdag. Bij de behandeling van hot ontwerp betreffende Oost- Afrika, deelt graaf Herbert Von Bismarck mede, dat verdere byzonderheden betreffende het ontwerp zullen worden gegeven door kapt. Wissmann. Door den moord der zendelingen is de toestand nog verergerd. De marine alleen is niet in staat het ge stelde dool te bereiken en heeft groote be hoefte aan de medewerking van een koloniaal leger. De regeering heeft oen man van er varing uitgekozen en kapitein Wissmann tot Rykscommissaris benoemd. Nadat de minister dit had gezegd, nam kapitein Wissmann het woord. Tijdons Wiss- raann's rede komt prins Von Bismarck binnen. Wissmann wyst er op, dat de oostkust van Afrika het gewichtigste punt is, waar de slavenhandel met vrucht kan bestreden wor den. Ook tot verhindering van den invoer van wapenen en krygsvoorraad moeten de kustplaatsen heroverd worden, want met zacht lieid is niets uit te richten. Volgens een plan, dat door hem is ont worpen, moet de opstand zoo spoedig mogelyk gedempt en daarna de invoer van wapenen nauwkeurig bewaakt worden. De kuststaten zyn zeer vruchtbaar en voordoelig. De Engel- schen weten dit zeer goed. Tegen do engozondhoid van hot land zal op den duur door de praktyk wel een middel worden gevonden. Volgens Wissmanns over tuiging zal Duitschland zijne opofferingen ruimschoots beloond zien. De tegenwoordige opstand was reeds sedert langen tyd te verwachten. De opstand is niet door de Duitschers veroorzaakt, maar het uitbreken er van is slechts door hon bo- spoedigd." (By deze woorden juichte prins .Bismarck den spreker levendig toe en drukte hem de hand). LEIDEN, 30 Januari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instlt.) Verwachting: wind west of noord west. Thermometer-standgisteravond om 3 uren 6' Celsius 42.8° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 6° C. 42.8" F.; 's midd. 12 uren 7° C. 44.6° F.; 's namiddags 4 uren 1° C. 44.6° F. Het „Indisch Genootschap" te 's Gra- venhage zal, behalve de reeds aangekondigdo voordracht van den Leidschen hoogleeraar mr. Van der Lith, op 5 Februari a. s., ook den 12den dier maand eene vergadering houden. Alsdan zal de heer R. Wynen het onderwerp „Noord-Borneo en het tractaat van 1824" behandelen. Eerste Kamer. Het algemeen debat over de Staatsbegrooting is heden afgeloopen, nadat de minister van oorlog verklaard had dat het rapport omtrent de defensie binnen enkele dagen den Koning aangeboden zal worden en dat de Regoering zich in zake de defensie niet van haar standpunt zal laten terugbrengen. Het hoofdstuk Justitie werd eenparig aan genomen; het hoofdstuk Oorlog echter met 37 togen 6 stemmen. De Vesting- en Spoor weg-begrootingen, zoomede het Waterstaats budget, werden eveneens aangenomen. Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nedorland over de maand Nov. 11., bedroeg bot aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 21.4 Arnhem 18.7; Dordrecht 23.9; 's-Gravenhage 20.6; Groningen 18; Haarlem 20.5; 's-Her- fogenbosch 27.1; Leeuwarden 16.2; Leiden 19.3; Maastricht 20.5; Rotterdam 21.8; Utrecht 19.2. In de Donderdag jl. gohouden vergadering van de afdeeling land- en tuinbouw te Aals meer zyn de statuten van de naamlooze ver- eoniging tot bevordering van de groententeelt aldaar aangenomen on vyf bostuurscommis- 8arissen "gekozen. Tot tuinman van den aan te leggen „proeftuin" is benoemd de heer R. Kost te Sloterpolder, die primo Maart in functie treedt. De rechtbank te Haarlem heeft heden F. W. Hoogerbeets, die 10, 11 en 12 Jan, jl. torecht stond wegens poging tot moord op Rika M., en wegens poging tot doodslag op den heer Balabrega, in den avond van 5 Sept. jl., en tegen wion door den off. van justitie eene gevangenisstraf van 5 jaren werd geöischt, tot die straf veroordeeld. Ten opzichte van de qua6stie der exploi tatie van de lyn Amersfoort Nyraegen worit door den minister van waterstaat aan de Eerste Kamer medegedeeld dat by de Regee ring is ingekomen eene overeenkomst tus schen de Exploltatie-Maatschappy en de Hol- landscho IJzeren Spoorwegmaatschappy, waai by onder zekere voorwaarden aan laatstge noemde onderneming wordt toegestaan me! treinen in eigon boheer en met eigen trek kracht reizigers en goederen te vervoerer tusschen Kesteren en Nymogen. Die overeenkomst is by de Regeering ii onderzoek. Er is niet afgezien van hot brengen vai de Exploitatie-Maatschappij te Amsterdam. Het overleg tusschen de dopartementei van koloniën en van waterstaat, handel ei nyverheid over de vermindering van por voor drukwerken, monsters enz. bestem voor Nederlandsch-Indië, heeft nog niet ge leid tot overeenstemming. Met de Neder] Indische Spoorwegmaatschappy is eene ovei eenkomst gesloten, waarbij het vervoer va postpakketten tegen verminderde vracht ove hare lynen is geregeld. Ook de minister i voor de invoering van een uniformtariof. Mocht blyken dat het formaat der post bladen voor Nederland niet doelmatig is, da kan de vorm zonder bezwaar veranderd wordei Het voornemen bestaat om by het wet: ontwerp, dat tot wyziging van de bestaand wetgeving op de postoryon in bewerking i het smalle strookje gras door de donkere heide alsof het een voetpad ware, maar het was geen pad en hot was ook niet geraden het er voor to houden, want hot liep regel recht uit op oen grooten poel, dieper en groo- ter dan een der overige. De haas stoof eensklaps op, want hy had een plomp in het water golioord. En voort vloog hy, als bezeten, met groote sprongen; nu eens geheel in elkaar gedrukt, met alle vier de pooten onder het lichaam en met gekrom- den rug, dan weer tot z.yne volle lengte uit gestrekt, snelde hy als een pyl uit den boog voort over do heido. Do vos stak den spitsen kop in de hoogte en keek den haas vorbaasd na. Hy had niets van den plomp in het water gehoord, omdat zyno schuilplaats achter eene kleine verheven heid lag, en daar hy vast overtuigd was ge- heol volgons de regelen der jachtkunst ge handeld en zichzolf geenerlei onvoorzichtigheid te verwyten to hebben, kon hy niet begrypen wat den haas zoo opeens scheelde. Lang bleef hy zoo staan met opgeheven kop en zijn grooten, ruigen staart in de strui ken verscholen, de vraag overwegende of do hazon nu slimmer, of de vossen dommer waren geworden. Maar toen do wostewind oen heel eind weegs had afgelegd, werd hy tot noordenwind, later tot oostenwind, daarna tot zuidenwind, on eindoiyk kwam hy opnieuw van over do zee als westowind, wierp zich op de duinen, strook over de vlakte, en zuchtte en klaagde zoo lang en zoo wonderlykin dedrogo heidestruiken. Maar toen ontbraken er in de herberg van Kramp een paar verwonderde gryze oogen, on een blauw katoenen japonnetje, dat te eng geworden was. De vrouw van den herbergier zat meer dan ooit te voren in de verlegenheid, en begreep er maar niets van; niemand be greep er iets van, bohalve Anders, de postiljon*, en nog éón ander Maar als de ouden van dagen aan de jeugd eene recht ernstige waarschuwing wilden ge ven, begonnen zy veelal aldus: „Er was in de herberg van Krarup eenmaal een meisje, dat Karen heette.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2