ff. I. i. DEE KINDEREN, Lien. C. J. HEINTZ ZOOM. Arabische Gomballen KLIKEE, Tricot-Tai ^XtK EN MAfy B. H. J. POLS, HooimcEt 2. Lelden H. WILLE Co., Van Houtea's, KorFs k Grates, Te huur, JENEVER -S BRANDEWIJN Te huur of te koop: Gelden op 1ste Hypotheek 80,90 en 100 Cts. p. Liter. Specialiteit Echte Fransche Korsetten Veeren Kapok Wollen Donzen Katoenen Paardeharen Springveeren Kapok Zeegras Stroo zeer praktisch in het gebruik Aanbevolen Haagsche Kookschool. TE LEIDEN. Cacao. LEES HET GOED! AMSTERDAMMERS, met De Zaaier, is de aankoopsprys der fokdieren geringer, maar ook het gevaar voor schade. Door het sterven van een hengst gaat een groot kapi taal zoo goed als teloorby een stier kan men in vele gevallen door tydige slachting een groot deel van de waarde redden, daar het vleesch in de meeste gevallen in consum tie kan worden gebracht. "Wel is waar moet worden erkend dat voor sommige streken van ons vaderland ver betering van het veeras wordt aangeboden door kruising met Shorthorn melkvorm voor melkkoeien en met Shorthorn vleeschvorm voor vetgroei en dat de koopprijs van uit muntend Shorthornvee Z6er hoog is en gelijk staat aan dien van een goeden hengst. Doch daargelaten nog dat, naar het oordeel der com missie, de vraag of werkelijk de kruising met Shorthornvee voor sommige streken van ons vaderland aanbevelenswaardig is, eene nog open vraag is, welke de commissie niet ver mag uit te maken, zoo is stellig die kruising in de groote veestreken van Nederland nadeelig geweest en mag dus als vaststaande worden aangenomen, dat, zelfs indien hier en daar bedoelde kruising op duurzame resultaten zou kunnen bogen, toch geen algemeen belang voorhanden is, op grond waarvan Staatshulp zou kunnen worden ingeroepen. Door dergelijke overwegingen liet de com missie zich ook leiden ten aanzien van de vraag of, waar de veeteelt nog op lagen trap staat en de veehouders behooren tot de onbe- middolden, voor wie de aankoop zelfs van be trekkelijk weinig kostbaar vee geheel onmoge lijk is, niet van Staatswege moet worden hulp geboden. De commissie was van oordeel dat zjj zich had te plaatsen op een standpunt van algemeen belang en dat, wanneer van dat standpunt de zaak wordt bezien, ook in de bedoelde gevallen Ryks hulp niet onvoor waardelijk noodig is. Indien hier of daar geene verbetering tot stand komt zonder steun, dan ligt het in die exceptioneele gevallen op den weg van provincie, gemeente of landbouw- vereeniging om te hulp te komen. Slechts wanneer ook hier de krachten te kort schieten, bestaat er geen bezwaar voor het vorleenen van eenig subsidie van Staatswege. Kruising van schapen en varkens met an dere rassen blijft noodig, doch de kosten, daardoor veroorzaakt, gaan de particuliere krachten niet te boven, en Staatshulp is hierbij evenmin dadelijk noodig. Al meent alzoo de commissie dat de alge- meene belangen der fokkerij van vee, varkens en schapen niet eiscben dat voor den aan koop, het onderhoud of het aanhouden van goede exemplaren de Staat geldolyken steun verleent, eenstemmig was zjj van gevoelen dat het in hooge mate wenschelyk moet worden geacht dat het buitenland voortdurend aan ons uitmuntend rundvee worde herinnerd. Indien van Rijkswege inzendingen van vee op buitenlandsche tentoonstellingen krachtig werden bevorderd, dan zou daardoor, naar de meening van de commissie, inderdaad een groot algemeen belang worden bevorderd. De slotsom van hare overwegingen is al- zoo dat de commissie de eer heeft Uwer Excellentie als haar gevoelen mede te deelen, dat het van groot belang is voor onzen vee stapel, dat het Rijk inzendingen van vee op buitenlandsche tentoonstellingen krachtdadig bevordere, maar dat overigens voor de ver betering van ons rundvee, schapen- of var- kensras in het algemeen geldelijke steun van Rijkswege niet onontbeerlijk moet worden geacht." Bjj het verslag is eene nota gevoegd van den heer Coolen, die had gewenscht dat de commissie in meer bijzonderheden ware ge treden ten aanzien van den toestand in die gewesten, waar de veefokkerij op kleine schaal wordt uitgeoefend en, bij gemis aan samenwerking door belanghebbenden, eenige leiding en ondersteuning van overheidswege onmisbaar is. Geraeagd Nlaavra. Hot tentoonstellingsgebouw van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid in den Koe kamp te 's-Hage is thans geheel afgebroken. Alleen eene massa planken bedekt nog het middengedeelte van den Koekamp, welk veld, nadat ook de overige gebouwtjes zullen opge ruimd zijn, dus weldra wederom het oude en schilderachtige aanzien zal herkrijgen, dat het door zijne ligging aan den zoom van het Haagsche Bosch biedt. De „Amsterdamsche Sportclub" heeft besloten aan den heer Couvée als her innering aan zjjn voortreffelijk rijden te Ham burg, hare groote zilveren medaille toe te kennen, daar te Hamburg geen derde prijs was uitgescheven en genoemde heer een tast baar bewijs van hulde ten volle verdiende. De onlangs te Haarlem opgerichte Argentijnsche Bond, ten doel hebbende in lichtingen aan landverhuizers naar Argentinië te verstrekken en de emigratie derwaarts te bevorderen, is reeds ontbonden. Het bericht, dat een perceel aan de Bloemgracht te Amsterdam door de socialisten zou zijn gekocht, blijkt onjuist te zijn. In eene der wijken te Stadskanaal is Maandag ochtend het lijk van een nog on bekend manspersoon gevonden. Het schijnt dat hij doodgevallen is. Het wordt bevestigd dat de Rus sische half godsdienstige, half-militaire expe ditie naar de Roode Zee, te Tadjura is aan gekomen. Zoowel Engeland als Italië zullen een wakend oog houden op de handelingen der Russen aldaar. Te Spotsville, in Kentucky, is eene brug ingestort, terwijl zich daarop onge veer 25 personen bevonden. Zij vielen allen in de rivier; 21 van hen slaagden er in zich te redden, doch de anderen verdronken. De overstroom ingen in China zjjn thans voor een groot deel gestuit. Men is er nl. in geslaagd de groote bres in den djjk der Hoangho te stoppen, waardoor de rivier bijna geheel binnen hare oevers is te ruggekeerd. Te Dortmund zijn in de laatste jaren herhaalde malen groote prijzen uit de loterij gevallen. Een bierbrouwersknecht aldaar won kort voor Kerstmis een hoofdprijs uit'de Weimarsche loterij, ten bedrage van 25,000 mark, en jl. Zondag ontving een arm werkman de hem welkome tijding dat hij in de Silezische goud- en zilverloterij eene gouden staaf ge wonnen had, ter waarde van 50,000 mark. Den gelukkigen winnaar is reeds eene som van 45,000 mark uitbetaald. Het door de te Parijs bestaande „Yereeniging van Pransche vrouwen" gegeven bal in het operagebouw, waarvan de opbrengst moet ten goede komen van het ondersteu- nings- en verzorgingsfonds van oude officieren der land- en zeemacht, liep glansrijk van stapel. Over de 9000 toegangskaarten werden er verkocht, 2000 uitnoodigingen waren ver zonden en alle plaatsen bezet. Generaal Bou- langer, die verwacht werd, is weggebleven. INGE20NDEN. Zeg Jan, zei mijn vrouw, wist jy dat de Leienaars al meer dan zes duizend jaren uit visschen gaan, terwyi ze hun rietstok slechts uit bet venster behoeven te steken om Nu, als ze aan een ongedempte gracht wonen, kindlief, hebben ze misschien kans om een soort visch te vangen, die niet erg in tel is. Maar hoe kom je aan die geleerdheid? Wel, dat zegt V. hier in de courant en er staat ook dat je een schildery kunt zien, die je met warmte zal vervullen, of met verwondering, of met schrik, ontzetting, af- gryzen en wat dies meer zy of je.koel zal laten; waariyk, dat staat er altemaal. Trek nu gauw je jas aan en loop naar Reinke, daar staat-ie. En waarachtig, daar stond-ie en ik stond er ook, brommond en wel. Moest ik daar nu voor door de kou? 'n Vrouw met een kind op haar schoot, een krombeenig, leeiyk kind, lichtgevend genoeg om op de ysbaan 'n Well's-lamp te vervangen, daarvóór een man in een stuip of zoo iets en een schaap, van achteren gezien, dat, volgens de courant, „schynt te trachten zyn naamgenoot te bewonderen". Uit den rechterhoek komt een houterige heer in een slaaprok met „meer licht"; de man draagt een brandende kaars; hy heeft aan de Well's-lamp niet genoeg. Links een koeiekop, die, volgens genoemden V., „zich stout in het westen vertoonten daarom „een raadsel is". Het geheel in water- en-melk-kleuren. Nydig op den schilder, op den scbryver in de courant, op mijn vrouw, stapte ik naar huis, de oplossing van het koeiekops-raadsel aan een of anderen tëte-de-veau overlatend. Mocht, dacht ik, de schilder een yverig en aanhoudend gebruik maken van de (volgens den inzender bestaande) „aan weinigen bekende gelegenheid, welke zich in Leiden voordoet om een artistieke leiding te genieten", dan zal hy er misschien in slagen eenmaal iets artistieks te schilderen, al is het maar een gewone koeiekop, onverschillig in welke wind streek. J. Fabrikant in Binnen- cn üuiicn- Jaloczteën, sedert 30 jaren gevestigdHooigracht 113, 18- is Verhuisd naar de Bakkersteeg No. 11, by de Haar lemmerstraat, alwaar hy zich voor alles, wat het vak aangaat, beleefdeiyk blyft aan bevelen. Werkplaats: Ecgcwerfsteeg 3 D. beschikbaar a 4 en 4l'/4 pCt-, tot hoogstens 60 pCt. der getaxeerde waarde van het onderpand. VAN IV. STEPPEE, te Alplrsbach, tegen hoest en aandoeningen dei- slijmvliezen; het is een losmakend en verzachtend middel, dat onmiddel lijk de prikkeling in de luchtpijp, waardoor het hoesten ontstaat, weg neemt. Doozen van 20 en 40 Cents. Hoofddepot bij A. W. GROOTE ZOON, Kaberstraat 43. Amsterdam, en verder bij RE YST KRAK, Leiden EN bij de groote en kleine maat tegen Kraaierstraat 13. ALFEN, D. 214. BOTERMARKT 5 EN 6. IN u. VAN '4 Ecdckantcn, Wiegen cn Veldbedden. tairaJJMSSI", DOOR DB Prijs f 1.25 per slak. Verkrijgbaar bij: g van DE RUYTER HARMSEN, te Utrecht, J is te Leiden te bekomen by N. K. SWE- MER, Drogist, Mare. Prys f 1.50 en 3 2 ƒ2.50 per flacon. Wacht U voor namaak, 2 2 wat in omloop isl Zie getuigschriften. 2 VAN IIOUTËN'S Cacao in bussen vol gens vastgestelde détail-pryzon. Korff's Cacao losse per ons 0.26 CJrootes' Cacao p. ons ƒ0.24 en 0.20 Koekjes Clioeolaad van af 3 tot 8 Cents. Anijstablettcn 4'/2 Cents. Rapenburg 97. A. WAGEMAAS. met 1 Mei of eerder: een net liccrcnhuis op de Oude Heerengracht, met vyf Kamers, Keuken en vele gemakken, benevens een Pakhuis, geheel ingericht voo: Kaashandel. Adres: Haven, Zuidzyde, No. 17. een HEEREVHUIS, bevattende, zoo beneden als boven5 Kamers, Keuken, Droogzolders, Schuurtje en oen lief Tuintje. Te bevragen by den Heer I. W. VAN EGMOND, te Val kenburg. 6 Voor slechts. ƒ1.—. No. 1. Bid en Werk, Tooneelen uit het leven van Jan Luyken, 1649 1712. 1 dl. met gekl. pi. No. 2. Een Woelewater of Amster dam in 1?47 1751, Histor. Verh. 1 dl. met gekl. pl. No. 3. Voor 't Vaderland, Tooneelen uit het leven van J. C. J. Van Speyk. 1 dl. met gekl. pl. No. 4. Een Eiberlijn, Tooneelen uit het leven van D. V. Coomhert. 1522- 1590. 1 dl. met gekl. pl. No. 5. De Doode Vlieg, Tooneelen uit het leven van Vondel. 1 dl. met gekl. pl. No. 6. Een Horoskooptrekker, Too neelen uit hot leven van den befaamden Dr. J. C. Ludeman. 1 dl. met gekl. pl. No. 7. De ïaaler, Bijbclsche Scheur kalender voor Ï889, voor oud en jong, bewerkt door H. KARSSEN, voor- en achter- zyde bedrukt, op fraai Schild. niet erg voordeelig? De lu UPil Illl zes splinternieuwe, echt mooie Volksboeken van E. GERDES en De Zaaier van H. KARSSEN, alles samen voor slechts ƒ1. Zorg nu maar om spoedig zoo'n keurig pak Boeken en Kalender, voor slechts 1.— In bezit te krygen. Voor buiten de stad alles franco thuis, op ontvangst postwissel van slechts 1.10, waar- by staat: Pakket Amsterdammers. Verkrygbaar by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boekon, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6