Toestand des Konings. De voorzitter, de heer C. J. Campfens, heette ook hier allen, dames, donateurs en leden, welkem en wees op het toenemen in bloei der veroeniging. Tevens wenschte h(J hen een gelukkig jaar en een genoeglijken avond toe. Nadat de opwekkende tonen der muziek zich hadden doen hooren, ging men over tot het opvoeren van: „Wie zal haar krijgen kluchtspel mot zang in één bedrijf; o^e phi- losophische biljart-raarqueur", komische voor dracht; „De treurende echtgenooten", komisch duet; „Daar is mijnheer!" blijspel met zang in één bedrijf; „Die daar", komische voor dracht; Poesje, poesje, poesje, poesl" komi sche voordracht; tot slot: „Geld! geld! geld!" blijspel met zang in één bedrijf. Na dit opvoeren en voordragen werd den werkenden leden de eerewijn aangeboden. Het feest werd met dansen voortgezet en geëindigd Het kan gezegd worden dat ook deze feestviering in alle doelen is geslaagd. Eene bejaarde vrouw geraakte hedenochtend aan het Utreohtsche Veer alhier te water. Een weesburger uit het Ned. Herv. weeshuis, G. A. T. genaamd, redde d3 drenke linge. Heden deed het gerechtshof te 's-Gravenhage uitspraak in het bekende ker kelijk geschil te Leiderdorp. Gelijk men zich herinneren zal, is de heer Vlug, voor wien jhr. mr. Witsius H. De Savornin Lohman te 's-Gravenhage als advocaat optrad, in hooger beroep gekomen van het vonnis der arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenhage, dat hem in h9t ongelijk stelde tegenover de kerkvoogdij en den predikant te Leiderdorp, voor wien mr. F. Was te Leiden als advocaat optrad. In een breedvoerig gemotiveerd arrest werd vooreerst de vraag besproken of de kerkeraad van de Hervormde gemeente te Leiderdorp bevoegd was zijn kerkgenootschap opnieuw te regelen en in te voeren de bepalingen van de Nationale Synode te Dordrecht, gehouden in de jaren 1618 1619. Het Hof beantwoordde deze vraag ontken nend, op grond dat, daargelaten de vraag of het in 1816 door den Koning vastgestelde Reglement op wettige wüze was tot stand gekomen, de Nederlandsch-Hervormde Kerk dat Reglemont als grondslag van hare orga nisatie heeft aangenomen en bovendien in 1852 een gewijzigd Reglement heeft vast gesteld, zoodat t h a n 8 de Nederl.-Herv. Kerk en dus ook de gemeente Leiderdorp door dat Reglement bestuurd wordt. Geene bepa lingen nu in dat Reglement gaven aan den kerkeraad de bevoegdheid bovengenoemd be sluit te nemen. In de tweede plaats overwoog het Hof, dat uit de verschillende feiten, welke zich hebben voorgedaan, ten duidelijkste was gebleken dat de appellant en de overige kerkeraadsleden zich door woord en daad van de Nederl.- Herv. Kerk hebben afgescheiden, en dat z\j derhalve hebben opgehouden predikant en kerkeraadsleden te zjjn, terwijl ten slotte het Hof besliste dat het classicaal bestuur van Leiden terecht is opgetreden te Leiderdorp, om aldaar te doen wat des kerkeraads is. Op al deze gronden was het gerechtshof van oordeel, dat het vonnis der rechtbank alleszins juist was gewezen, en werd dit vonnis mitsdien bevestigd, met veroordeeling van den appellant in de kosten van het geding. Tegen 31 Januari zijn voorde arrondissements-rechtbank te Haarlem gedag vaard de beruchte stroopers P. H. S. c. s., wegens diefstal van visch onder de gemeente Aalsmeer. Naar men verneemt, zullen genoemde per sonen, die zich reeds in voorloopige hechten s beden, zich nog te verantwoorden hebben wegens diefstal van aardappelen en wegens gewapend verzet tegen een onbezoldigd rijks veldwachter van den prins Von Wied. Vanwege de directie d«r naai school te Scheveningen, onder bescherming van H. M. de Koningin, hoeft Zaterdag de jaarlyksche uitdeeling van levensmiddelen aan de armen aldaar plaats gehad. Do heer Van Goethem, oud-pachter van „Musis" te Arnhem, in benoemd tot kas telein in de „Witte Sociëteit" te 's-Hage. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam heeft zich gisteren aangemetd A. G., gediend hobbende als matroos 2de kl. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Koningin Emma der Nederlanden" en in September 18S7 te Philadelphia van dien bodem gedeserteerd. Hij heeft sedert verschillende reizen gedaan met particuliere schepen en is met een dezer nu vóór eenige dagen in het vaderland teruggekomen. Een vrij hevige uitslaande brand ontstond Zaterdag-avond te Amsterdam, om streeks acht uren, in een manufactuurwinkel, gevestigd in het perceel No. 3, in de Ljjn- baansteeg, veroorzaakt door het in brand ge raken van naphtha bij het wasschen van handschoenen. De vlammen sloegen spoedig uit het benedenhuis en dreigden, wegens de engte der steeg, ook het huis aan te tasten, dat tegenover het brandende perceel stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en trad met groote kracht op, zoodat de brand, welke in den aanvang een bedenkelijk aanzien had, weldra was bedwongen. De winkel is geheel uitgebrand en de bovenverdiepingen bekwamen brandschade, terwijl het perceel aan de over zijde geblakerd werd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. AH.) Te Susteren vermaakten zich Zaterdag eenige kinderen op het ijs. Onder hen bevond zich ook het driejarig zoontie van den landbouwer Peters aldaar. De spe lende jeugd werd niet weinig verschrikt door een 19 jarigen knaap, zekeren E., die, zonder eenige aanleidende oorzaak, den kleinen P. mot een scherp voorwerp men zegt met eene bijl, welke hjj gebruikte tot het kappen van hout in het bosch eene gapende wonde aan het hoofd toebracht. Men vreest dat de hersens van het kind getroffen zijn. Te Vriescheloois de behuizing van L. Waratje geheel afgebrand. De inboedel, welke niet verzekerd was, werd hoofdzakelijk gered. De brand is ontstaan in de schuur. Te Kalkwijk (Hoogezand) is de behuizing van A. Warnders afgebrand. De inboedel werd ook hier gedeeltelijk gered. Yan beide branden is de oorzaak onbekend. Twee vrouwelijke ingezetenen van Staphorst zyn op het Lichtmis-kanaal, gem. Nieuw-Leuzen, door het ijs gezakt en ver dronken. Twee andere volwassen jongedochters uit Rouveen, die tegelijk te water raakten, werden gered. De premie van 150,00 0 fr. in de geldleening der stad Brussel van 1887 is ten deel gevallen aan een schilder, werkzaam aan de fabriek „Céramique", te Maastricht. Volgens te Antwerpen ontvangen telegram van het loodswezen te Ylissingen, is op de hoogte van het Zuid-Voorland een onbekend gebleven stoomschip gezonken. Het beloofde land. Aan een brief van een landverhuizer naar Brazilië aan zijne familie in de residentie ontleent de „H. Crt." het volgende ter waarschuwing: „Wy hebben een boel nieuws, rhaar geen best. Wy zyn schandeiyk bedrogen, want van land, koeien en huis is geen sprake. Wy moe ten hard werken om in het leven te blyven. Van de week hadden wy op een dag met ons vieren 37'/, cent verdiend. „Door weinig eten en hard werken zullen wy beproeven, zooveel over te sparen, dat we weer naar Holland terug kunnen komen; want het is hier niet vol te houden. Wy eten ryst, maïs, zwarte boonen en wat gezouten spek. Slapen doen we op malsstroo op de planken. Ons huis is een vierkant hok van leem, en ons meubilair eene tafel en twee banken. „Wy moeten op bloote voeten loopen; een schoenmaker vindt hier geen werk. Daaren tegen moeten we gewapend naar ons werk gaan. „De natuur is schoon, dat is waar. Maar wat heeft men daaraan, als men niet veel meer is dan slaaf; het eenige onderscheid is dat wy geen slaag krygen. „Wil toch ieder waarschuwen, niet naar Brazilië te gaan, want men zou er zich te laat over beklagen." De „Wiener Corresp." deelt mede dat men, op aanvrage der Duitsche regeering, te Brussel wilde overgaan tot de arrestatie van een photograaf, Ehrlich genaamd. Die man, Duitsch onderdaan, wordt er, naar het schynt, van beschuldigd voor eene groote som gelds aan de Fransche regeering de plans geleverd te hebben van de vestingen Frank fort aan den Oder en Straatsburg. Toen men zich van hem wilde verzekeren, had hy België bereids verlaten. In hot paleis van den keizer van China te Peking is een hevige brand uit gebroken. Oodanks alle pogingen, kon men hot vuur niet meester worden, voordat een groot gedeelte van het paleis in de asch was gelegd. In het Kanaal heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de Fransche stoomboot „Belgrano",uit Buenos-Ayres. en de „Romulus," eene Engelsche boot. Het Engelsche vaartuig werd midscheeps met zulk een kracht getroffen, dat het in minder dan tien minuten zonk. Het Fransche schip kwam met ingedrukten boeg te Duinkerken binnen. Het had al de Engelschen der „Romulus" aan boord, op één na, die waar8chynlyk verdronken is. De aan varing had plaats voor Zuid-Foreland by kalm en helder weder. De Engelsche boot had 22 man aan boord. KOLONIËN. BATAVIA, 17-20 Dec. (Engelsche Mail) Zaterdag is met de „Zuid-Holland" de assis tent-resident E. Van Assen uit Nederland teruggekomen. Wanneer generaal Van Teyn nu ook hier is, zullen wel spoedig de plannen der Regeering omtrent Atjeh bekend worden. Het schynt dat de minister van koloniën daaromtrent wel eene gevestigde meening h9eft, doch de beslissing overlaat aan de Regeering hier en dat er geen sprake is van eene geheele ontruiming. Java-Bode De uit Nederland van den intendance cursus teruggekeerde officieren van de militaire administratie zyn ingedeeld als volgtDe lste luit.-kwartiermeester Broeksma by het gewes- teiyk intendancebureau te Padang, zyn collega Kluppell by dat te Soerabaia, terwijl de nog niet gearriveerde heer Vries te Batavia biyft. Wy vernemen dat de lste luitenant der infanterie Van Deventer, geplaatst by het sub.- kader te Batavia, aan zyn plan, om voor de krygsschool examen te doen, is teruggekomen, doch dat de lste luit. Nypels van Atjeh naar Batavia zal worden overgeplaatst om aan ge noemd examen deel te nemen. Java-Bode Een goede maatregel is in den laatsten tyd door de meeste hoofden van plaatselyk bestuur ingevoerd, om nl. by elkaar onderling inlichtingen in te winnen naar de persoonlyk- heid van eiken Chinees, die zich in eene of andere afdeeling wenscht te vestigen. Sedert geruimen tyd was het gesticht voor berri-berri-lyders te Buitenzorg meer dan stampvol, zoodat vele lydera onder de kettin- gangers te Batavia, niet geplaatst konden worden. Den 14den Dec. is echter, naar wy vernemen, by het plaatselyk bestuur bericht ontvangen, dat er thans 21 plaatsen in ge noemd gesticht beschikbaar zy'n. Zouden wy hieruit mogen afleiden dat de ziekte althans eenigszins aan het afnemen^ is? (Java-Bode.) De „Loc." bericht dat de Indische auto riteiten rapport moeten uitbrengen omtrent de vraag in hoeverre het aantal uren, dat de telegraafkantoren op Zondag gepend zyn, kan worden verminderd. Tot leeraar in de geschiedenis en aard- rykskunde aan het gymnasium Willem III te Batavia is aangewezen de heer A. J. Ten Brink. De Atjeh-correspondent van het „N. Pad. Hand." schryft dd. 9 Doe. dat het Gouvts. ss. „Zeemeeuw" een Atjehsche tonkang calan- geerde, komende van Singapore, die o. a. eene lading inhield van: 200 achterlaadgeweren, 40 revolvers, 60,000 patronen, 600,000 slag hoedjes en etteiyke vaten buskruit. Alles werd prys gemaakt, terwyi de opvarenden aan het be stuur te Edi zyn overgeleverd. Door den gouverneur-generaal van Nod.-Indië afin do volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. ver lof naar Europa, wegena ziekte, aan den griffier van de landraden te Pamakason en Sampang fMadoora) mr. O. H, Langomejjer. B o n o e m d Tot griff. van de landr. te Pama- kasan en Sampang, de ambt. voor de rechterl. macht, ter beschikking, mr. J. A. Ament; tot adj.-griiT. van den landr. te Semarang, de griff, van den landr. to Djoewana (Japara) H. E. Deibert; tot griff. van den landr. te Djoewana, do adj.-griff. van den landr. te 8emarang H. L. Piotore; tot notaris te Soerabaia, do not. tevens vendum. to Sidoardja (Soerabaia) J. A. Cambier. Tot onderw. 2do kl. do ambt op non-act. H. D. J. Rjjnenbcrg, laatstelijk die betrekking bekleed heb bende. Tot voorz. van den landraad: a. tePalembang.de voorz. van den landraad te Rembang, mr. C. Wjjbrandi, b. to Rembang, de voorz. van don landraad te Pati (Japara) mr. J. Yan Assen. Tot hulponderwijzer M. Verschoor. Verplaatst: Van de ros. Menado naar de ree. Lampongscho Districten, met intrekking van zijne verplaatsing naar het gouv. Celebes, de benoemde contr. 2de kl. H. W. Yoenhuizen; van de afd. Natal (Tapanoeli) naar de onderaf. Loeboe Basong (Padang- sche Benedenlanden), met intrekking van zjjno ver plaatsing naar de onderafd. Baros, do contr. lste kl. F. Twiss. Geplaatst: In de res. Bezoeki, de ambt. voor don burg. dienst F. H. J. Privé, thans werkzaam in het gouv. Sumatra's WeBtkust; in de res. Madioen, de ambt. voor den burg. dienst W. F. Van Zutphen, thans werkzaam in de res. Palembang: in de rcs. Pasoeroean, do ambt. voor den burg. dienst G. F. K. Van Huls; in do res. Pekalongan, do ambt. voor den burg. dienst J. Do Vogel; in de res. Madioen, de ambt. voor don burg. dienst P. K. W. Kernaan de op. lag. school to Kediri, de herbenoemde hulp- onderwijzeres W. P. L. De Roos. Gestold: Ter beschikking van den dir. van binn. best. de ambt. voor don burg. dienst, W. H. Becking en J. Van Aalst. Aangesteld: Tot burg. ambt. en gesteld ter bt -hikking van den dir. van binn. best., om te wor den werkzaam gesteld: by zjjn dep. G. Th. Stibbc; bjj het binn. bost. A. H. J. G. Walbeehm, J. P. Dom, A. Schultz, J. H. Ziesel, P. A. M. Spaan en Ch. F. Borel; van den dir. van finaneiën, om bjj zjjn dep. te worden werkzaam gesteld, A. L. Kamerling. Bopaald: Dat geplaatst blijft in het gouv. Cele bes de benoemde contr. 2de kl. F. Wiggors, met in trokking van zjjne verplaatsing nair de res. Lam pongscho districten. Ontheven: Op verzoek, eervol van hare tjjde- ljjka werkzaamstelling als hulponderwjjzeree E. H. Th. Van Bloemon Waanders. Departement van Oorlof. Ontslagen: Op ver zoek, eorvol uit Zr. Me. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. W. Klatt. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den lnit. der inf. A. A. Van Vloten. Tijdelijk belast: Met de waarneming der be trekking van meesterknccht-Bmidvuurwerker bij den art.-cooBt. winkel te Soerabaia, de ambt. op waehtg. H. Houweling, laatstelijk 2de baassmid bij het marine- établ. aldaar. Departement van Marine. Vergunning ver- leond om te repatriëerenAan den lsten luit. der mariniers L. A. C. Furnee, den luit. ter zee 2de-kl. H. J. Knottnerus, id. ill F. Pinke, de off. van gez. lste kl. A. W. Pulle, de luit. ter zee 2de kl. G. S. H. Burgerhout, idem L. J. Gmjoolen, idem L. E. A. T. Ter Haar, de kapt. ter zee jhr. T. E. Do Brauw, de off. van gez. 2de kl. W. M. Mortens, luit. ter zee lste kl. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wij- borgli, off. van gez. 2de kl, dr. A. Lachawiec, luit. ter zee lste kl. B. Brutel de la Rivióre, id. 2de kl. H. J. Pak, id. J. H. Van Leent, id. R. O. J. Ver schoor, id. W. CorneliB, id. S. P. l'Honoré Naber, id. E. Kastelijn, off. van gez. 2de kl. dr. J. A. Jel- gersma, off. van adm. lste kl. A. Vermeulen, lnit. tor zee lste kl. J. H. Strootman, id. 2de kl. F. Bot. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Een myner vrienden heeft te Amsterdam de voorstelling van „Pépa" bygewoond en was, hoewel moeiiyk te voldoen, opgetogen over het stuk, zoowel als over de opvoering door het Parysche tooneelgezelschap. Ook de heer Róssing, kunstcriticus, van het „Nieuws van den Dag", recenseert de bewer king en vertolking byzonder gunstig, en ik meen dus te mogen aannemen dat ons Dins dag a. 8. „een avondje vol kunstgenot" wordt aangeboden. Ik heb meermalen bygewoond dat Fransche voorstellingen hier ter stede buitengewoon slecht bezocht warenhet zou my leed doen, voor alle betrokken party en, indien dit Dins dag a. s. weder het geval ware, en ik neem dus de vryheid myne stadgenooten tot een bezoek op te wekken. Zy zullen het zich niet beklagen. Een van myne kennissen let wel, geen vriend beweert dat „de lui hier niet genoeg Fransch verstaan om dergeiyke voorstellingen te kunnen genieten", maar dat heer is heel na familie van Nurks en zyne beweringen gaan dus in den vuilnisbak. Uw dienstw. Dr., Leiden, 21 Jan. '89. Masque de fer. CORRESPONDENTIE. Een bewoner van het Levendaal tusschen Geerengracht en Zyd- gracht klaagt er over, dat verleden week na Maandag de vuilnis-ophaalder daar niet meer is verschenen, waardoor de bewoners geen raad meer met het vuil weten. In huis kun nen ze het niet houden, de vuilnisbak is vol en op straat of aan den wal mogen ze het niet gooien. Genoemde bewoner vraagt of de pachter ook hier zyne verplichtingen niet moet nakomen. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg, ep Zaterdag 19 Januari, ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: De stoombierbrouwery „De Posthoorn", aan de Oude Vest No. 179, alsmede het dubbel heerenhuis met tuin daarnevens No. 179a, gecombineerd, kooper J. Hartevelt Az. q.q., voor f 39,001de bergplaats met afzonder- lyke bovenwoning, nevens voorgaande per- ceelen Nos. 179Sen No. 179c, kooper H. Koster, te Oegstgeest, voor f 5000. Ten overstaan van den notaris J. W. J. Pape: Een heerenhuis met achterhuis en tuin, aaa de Haarlemmerstraat No. 123, met uit gang aan den Stillen Ryn, kooper J. Vogele zang, voor f 8400het huis en erf, waarin horlogemakersaffaire, aan den Nieuwen Ryn No. 4, in bod f 4000, niet verkocht. 's Konings geneesheer, dr. Vinkhuyzen, is Zaterdag-avond nog van Den Haag naar Het Loo vertrokken. De Koning heeft ook gisternacht niet veel geslapen. In den algemeenen toestand was geen verandering en ook de krachten bleven dezelfde. Het officiëele bulletin van heden luidt aldus „'s Konings toestand blyft voor het oogen- blik bevredigend. De krachten komen lang zaam by, ofschoon in de laatste 24 uren de hooge lyder minder rustig is geweest."

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2