N\ 8873. Büaancïi&fi: A0. 1889. [Dit nommcr bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. jKikeriki. De Argentynsche Republiek. Eene Nnpelsche Geschiedenis. §eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Janoari. SI. Januari. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. FRUB DEZER COURANT i ▼om Jiidflo ptr S maanden1.10. Franc? por port.1.40. lAmxiorlpo Rommel*.0.0S. Aan do Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 17 van Kikeriki. Daar laten de landverhuizers zich thans heen- lokken. Ook uit ons liove vaderland zien wy velen derwaarts gaan ten bate van de Neder- landscb Zuid-Amerikaansche stoombootdienst, tenzy die stoombootdienst er meer om hun nentwille gekomen is. De Hollanders hebben wel de i naam van hok- en honkvast te zyn, maar da daad van landverhuizing is hen daar om niet vreemd. Hoevele duizenden Neder landers verlieten sinds de laatste 50 jaren de plek, waar eens hun wiegje stond? Yoor wei nigen hunner was het de plek van hun graf. Desondanks gaat by ons de landverhuizing een gt regelden gang, en het is wel aan te nemen dat de wyzo lossen der ervaring voor onze naar lotsverbetering hakende landgonooten niet verloren gingen. Het dat al kunnen be richten en mededeelingen over hetgeen land verhuizers aan gene zijde van den Oceaan te wachten staat, ongetwyfeld voor onze land- genooton nuttig zyn, al werden ze voor onze brooders in het Zuiden (de Belgen), gedrukt en uitgegeven. Landverhuizing komt onder de Belgen veel minder voor dan by ons, maar sedert de jongst verloopen vier jaren schyncn de Belgon door eene emigratie koorts aangetast. De bevolking is sterk toegenomen en do mededinging om het dagelyksch brood evenzeervelen gaat het slecht, en zoo vallen zy ligt ten prooi aan agenten, wier belang het is, scheepsladingen passagiers te wervon. De heer E. Van Bruyssel, sedert vele jaren consul-generaal voor België bij de Argentyn- sche Republiek en de republieken van Uruguay en Paraguay, werd onlangs bovorderd tot den rang van minister-resident. Hy scbreof ver scheidene boeken over de handels- en ny verheids betrekkingen tusschen België on Amerika, en nu onlangs is van hem verschenen by Falk, uitgever te Brussel, een werk, ten titel voe rende: „De Argentynsche Republiek, hare natuuriyke hulpbronnen, landbouwkoloniën en F"emlleton. 7) Hier kon geen twyfel meer bestaan; het mei8je was krankzinnig en de geneesheer was verplicht zyne woorden dubbel te overwegen, ten oinde niet door eenigo overylde uitspraak hot kwaad nog te verergeren. Maar wat beteekende de brief, welken de oude dienstbode hem gegeven had? De toe stand was in elk geval zeer moeilyk en in gewikkeld en Paolo besloot daarom eene af wachtende houding aan te nemen. Ginevra, die reeds wist dat haar Paolo ïdeinmoodig van aard was, schreef zyn be vreemdend stilzwygen dus aan zyne aange boren bedeesdheid toe en achtte het 't boste om hem wat aan te moedigen. „Heb maar geene vrees, mijn dierbare Paolo", fluisterde zij met een betooveronden glimlach. „Papa is uitgegaan en wy zijn hier alleen, geheel alleen." Paolo was nog altyd sprakeloos. „Kom dan toch tot uzelven myn goliefdo," vervolgde Ginevra, terwyl zy hem by de hand vatte en zyne wangen teeder streelde„bedenk toch, al mocht papa onverwacht terugkomen, in dit ergste geval, dan verklaart gy hem open hartig hoe de zaken staan. Gy zegt dat gy my haar belang als aantrekkingspunt voor land verhuizers." Het komt ons voor dat mededeelingen van oen zoo bevoegd persoon van nut kunnen zijn aan den kring van lezers van het „Leidsch Dagblad" on aan vordor uitgebreide kringen, zoodat het een practiseh werk mag goacht worden, hior de vertaling te laten volgen van dat gedeelte uit het boek van genoemden heer Yan Bruyssel, hetwelk rechtstreeks slaat op de zaken, waarby landverhuislustigon het meest belang hebben. De oppervlakte van de Argentynsche Repu bliek wordt geraamd op byna 3 millioen O kilometer, of zoo groot te zyn als Europa zonder Rusland, Turkije, Griekenland, Oosten- ryk en Spanje. Het gebied strekt zich uit tusschen den 19den en den -listen graad Z-B. en den 59sten en den 72ston graad W.-L. Grooto klimaatverschillen heeft dus die repu bliek. Aan de grenzen van Patagonië is het byna koud, terwyl het noordelykst gedeelte tot in den Steenbokskeerkring reikt. Planten en dierenryk bevatten groote verscheidenheid van soorten, waarvan velen by ons onbekend. De provinciën der Republiek zyn onderling en met de centrale regeering verbonden door eene soort confederatie, en genieten eene bijna volkomen onafhankeiykheid. Voor het open baar onderwijs heeft men overal veel zorg, en overal heerscht groote vrijheid. Vreemdelingen kunnen, wanneer de regee ring geen bezwaar maakt, zelfs binnen twee jaren Argentijnsch burgerrecht verkrygen. De kinderen, uit genaturaliseerde vreemdelingen geboren, worden als Argentynsche burgers ingeschreven. Ongeveer midden in liet grondgebied der Republiek breidt zich een terrein uit over de randen der provinciën Buenos-Ayres, Cordova, Santa-Fé, San-Luis en Mendoza, welks vlakke bodem langzaam naar het weston ryst. In die ganscho streek voeren onuitroeibare plan ten, dicht saamgegroeid, heerschappydaarin is geen enkele boom. Ten westen in de Republiek zyn de Ande- sche provinciën mot vruchtbaren bodem en ryk aan mineralen en edele metalen. De noor delijke provinciën zyn ook vruchtbaar, maar aan den zuidkant, by Patagonië, is het land dor en droog en steenachtig, doorsneden van dwars uitgestrekte rotsketenon. De rykste en meest ontwikkelde provinciën zyn Cordova, Santa-Fé en Entre-Riosdaar hebben de gronden dan ook al zekere waarde. gaarne tot uwe vrouw wilt hebben en ik zeg hem dat ik u tot man hebben wil. Wat kan hy er dan togen doen? Hy moet altyd ja zeggen." Paolo vond hot raadzaam het jonge meisje op denzelfden toon te antwoorden. Krankzinnigen, zoo dacht hy, moet men nooit door tegenspraak opwinden. Hunne eenmaal opgevatte voorstellingen worden daardoor ster ker en gevaarlyker van aard en het is dus beter, langs omwegen, hen op andore gedach ten te brengen. Hy vatte daarom Ginevra vertrouwelyk by do hand, iets, dat hem te lichter viel, omdat het meisje er op dit oogenblik betooverend schoon uitzag, en begon op vleiendon toon: „Zeker, mijne geliefde, hierover kunnen wy echter later nog praten. Voorloopig hooft uw papa mij in de hoedanigheid van geneesheer naar u toegezonden om uwe ongesteldheid te onderzoeken en u, zoo het noodig is, een ge neesmiddel voor te schrijven. „Och, onzin 1" zeide Ginevra met schitterende oogen. Mijne ziekte komt alleen voort uit ver langen naar u. Nu, nu ik u bij my heb, ge voel ik my volkomen wel, zóó wel, dat ik het u in 't geheel niet zeggen kan." Daarbij legde zy haar hoofdje weer zóó vleiend tegen zyn schouder, dat Paolo nog verlogener werd dan te voren. Om een kwar tiertje te winnen, ten einde met zichzelven te kunnen overleggen, wat hy nu 't beste zou Voor immigranten, die geon ambacht ken nen, is in de Republiek moeilyk plaats te vin den. Er zijn twee Universiteiten in de Repu bliek, welke ruim voorzien in de behoefte aan recruten voor ambtenaren van allerlei aard. Bovendien zyn diploma's van Universiteiten buiten do Ropubliek, daarbinnen niet geldig zy worden voor niets getold. Voor handwerkslieden is er genoeg te doen loonen zyn tamelyk hoog. Leerlingen verdienen 2 fr. per dag, karrevoerders 4 fr., timmerlie den 10 fr., metselaars 14 fr. en steenhouwers 17 fr. per dag. Men zy steeds indachtig dat het onvoorzichtig is om daar aan te komen, zonder de taal des landB to kennen, i. e. Spaansch. Ook moet men, om niet al te groote teleurstellingen te ondervinden, zich vóór de inscheping van eene plaatsing hebben verze kerd. Want al is de commissie, die de be langen der immigranten behartigd, nog zoo vlytig, het is daarom niet hare schuld dat ■nieuwelingen soms lang op plaatsing moeten wachten en inmiddels kennismaken met gebrek en ellende. Wel is waar zyn voedingsmiddelen goedkoop te krijgen, maar kleedingstukken, meubelen en alle andere voorwerpen van eerste behoefte zijn schromeiyk duur. In het hartje der provinciën is er nog veel behoefte aan arbeiders, maar er wordt eenige tyd gevorderd om er de noodige narichten van in te winnen. Voor arbeid in de steden staat de evenaar tusschen vraag en aanbod. De nieuwaankomelingen zijn er zonder hulpmiddel. De toekomst der Republiek ligt in den land bouw. Hy trekt _jneer en belooft meer dan de veefokkery. Hieraan is het toe te schryven dat in sommige provinciën de prys voor grond al betrekkaiyk hoog is. Over het algemeen kan men nu nog voor redelyken prys eigenaar van voordeelige terreinen worden. De heer Van Bruyssel geeft op dat eene som van tien duizend franken noodig is om eene kolonie te vestigen; onder kolonie ver staat hy een stuk gronds van 32 mylen (lieues) met hoove, stal, schuren, omheiningen, landbouwwerktuigen enz. De Argentijnsche regeering maakt het betalen zeer gemakkelyk en dit is in het belang des lands, welks bodera door landbouw koloniën moet vruchtdragend gemaakt worden. Uit het voorgaande blykt dat deArgontyn- sche Ropubliek zoo min als eenig ander land ter wereld, een luilekkerland is, en dat men deugdeiyk zyne stekken moet steken, alvorens daarheen te gaan. D. H. aanvangen, wendde hy voor, noodzakelyk een zieke in de buurt te moeten bezoeken. „Gy wilt my immers wel voor een paar oogenblikken verontschuldigen, nietwaar?" zeide hy, haar vriendeiyk toeknikkend. Ik wil dat eerst afdoen; dan kunnen wy daarna des te ongestoorder met elkander praten." „Wel zeker, myn Paolo. Doe geheel zooals gy het 't beste vindt, maar biyfniet lang uit; ik heb zoozeer naar uw byzjjn verlangd." Paolo nam afscheid. Toen hii door de gang deur in de vestibule trad, stootte de oude Sunta hem licht in dezyde en fluisterde hem, terwyl zy schalks met de oogen knipte, toe: „Gy, deugniet, waarom hebt gy myne meeste res zoo lang laten smachten? Ach, do heden- daagsche mannen zyn allen uit boterdeeg ge bakken. In myn tyd was dat geheel anders! Zy blikte naar boven als wilde zy den hemel tot een stommen getuige voor do waarheid van haar zeggen aanroepen. Paolo echter sloeg zich met de vlakke hand tegen het voorhoofd en mompelde„Of ik ben niet goed bij myne zinnen, öf dit geheele huisgezin behoort met pak en zak in 't gekkenhuis." Op do straat gekomen, trok hy den brief uit den zak, welken Sunta hem overhandigd had. Deze was niet go3loten, maar al ware hy dit ook geweest, toch zou hij hem geopend heb ben, want hy achtte het zyn plicht als ge neesheer niets te verzuimon, wat hem eenig FRUS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer/0.17t. Grootere letter* naar plaatsruimte. Voor het in- oasteeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het „Hopital Wallon" alhier heeft een aan- getoekenden brief ontvangen, met het post merk Alfon a/d Rijn, inhoudende eene gift van f 200. Alhier is goslaagd voor het eerste ge deelte arts-examen de heer J. E. Vermaas; tot tandarts is bevorderd de heer E. Van den Stempel. De cursus in het hoefbeslag zal vanwege de Hollandscho Maatscbappy van Landbouw gegeven worden door den heer P. C. Muyzert, paardenarts te Leiden. Hy zal aanvangen op Woensdag 23 dezer, 's avonds te 7 uren. Er hebben zich tien deelnemers aangemeld, waar onder slechts twee uit Leiden. Te Utrecht is gehouden de tweede zitting der voorloopige synode van de doleerende kerken. Er word, naar eene ingekomen vraag en daarover uitgebracht rapport, besloten dat- in Friesland voortaan drie classes zullen zyn do cla8se Dokkum, die van Franeker en de gecombineerde classe Leeuwarden, Sneok en Heerenveen. Voorts werd, naar aanleiding van het oordeel der classis Leiden, Gouda en Den Haag over hare splitsing, besloten haar te machtigen tot splitsing in dier voege, dat de classis Leiden afzonderlyk zy, en Gouda en Den Haag gecombineerd biyven. Het Amsterdamsch Studentencorps heeft besloten eene prysvraag uit te schryven voor een studentenlied. De woorden zullen door een Amsterdamsch corpslid moeten zyn ver vaardigd, maar voor het muzikale gedeelte staat de mededinging open voor een ieder. De koning van Denemarken heeft be noemd tot ridder van de Danebrogsorde den heer J. C. L. B. Falk, chef van de firma J- F. van Leeuwen Co., te Amsterdam. Door den Koninklyken West-Indischen Maildienst is de bouw van een stoomschip,, ten behoeve liarer lyn, opgedragen aan de inrichting Feyenoord, van de Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam. By dezelfde inrichting is tevens in aanbouw gebracht een stoomjacht voor den heer Vos- Van Hagenstein te Dordrecht, welk vaartuig den naam zal dragen van „Opal." (N. E. C De paardenarts J. De Jongh is voor de geneeskundige commissie te Soerabaia ver schenen en moet met een spoed-certificaat naar Europa vertrekken. Hy is, naar men meldt, door een aan kwaden droe3 lydenct paard besmet. aa—wc—aPB———Ba—— licht zou kunnen geven over de oorzaak van deze zonderlingo verstandsverbystering. De brief luidde als volgt: Geliefde en aangebeden Ginevra.' Van de wyze, waarop gy deze regelen zult opnemen, hangt myn geluk of myn ongeluk,, myn leven of mijn dood af. Gy herinnert u dat Marcello, de vertegenwoordiger vah het huis Chiassi, u meermalen van liefde heeft gesproken. Gy hebt echter steeds zijn aanzoek afgewezen, omdat zyn leelyk voorkomen w afschrik inboezemde. Gy kendet de edele, reine ziel niet, welke in dit onbohaaglyk omhulsel verborgen is. Thans kent gy die, myne dier bare Gmevra, want deze Marcello heeft zich aan u geopenbaard zooals hy zich nooit aan een sterflyk wezen openbaarde. Ik, uw Paolo, dien gy zoo onbeschryfiyk liefhebt, ben dia Marcello, dion gy toenmaals verafschuwde*. Thans, nu gy my zoo honderdmaal verzekerd hebt, dat gy myne ziel en niet myn vergan- kelyk lichaam bemint, thans waag ik het voor myn waren naam uit te komen en u te smeeken, datgene, wat gy Paolo beloofd hebt, den boven alles gelukkigen Marcello te schen ken. Ik zie uw antwoord met koortsachtig ongeduld te gemoet. Gy kunt nu bewyzen- dat het u ernst was met de zuiverheid van uwe gevoelens. (Wordt vervolgd.y

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1