.X se»»» Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen. Het heldscbc Tooneel. De beer Rosier Faassen is in de laatsto jaren niet bijzonder gelukkig geweest met zijne tooneelproducten. „De Remplaeant" kon ons niet bekoren, „Malle Anne" kon evon- min onze goedkeuring wegdragen en zijn nieuw, gisteren voor het eerst alhier opgevoerd tooneelspel „Het Bultje" verdroot ons zelfs in hooge mate. Evenals de ongelukkige in de „Viool van Cremona", Quasimado in do „Notre Dame do Paris", Krates in den roman van onzen Justus Van Maurik, is het bultje ook hier een braaf, verheven, met edele gevoelens begaafd wezen, dat bemint, dat innig liefheeft, maar die liefde niet durft bekennen, op alle mogelijke wjjze dien hartstocht tracht te smoren, overtuigd dat hare vergroeide rugge- graat geene wederliefde kan opwekken. Toch is dit hier het geval. Een jonge, on bezonnen, maar rechtschapen man, Frans Hartor, chef van het huis "Wollers, heeft haar zijn hart en hand aangabodenlijj heeft baron zielenadel leeren bewonderen en haar lichame lijk gebrek ten eenenmale uit het oog verloren. De vereemging dezer beide wezens vormt natuurlijk het einde van dit tooneelstuk. Daaromheen heeft de auteur nog eene soort van amourette gevlochtenwel eene zeer merk waardige, eene zeer bijzondere species van het genus liefde. Eene jonge, opgewekte, zelfs wereldscho weduwe, dio twee jaar na don dood van haren echtgenoot een brief van dezen in banden krijgt, waarin de doode haar ver klaart dat het werkelijk niet kwaad voor haar persoon en zelfs zeer goed voor de zaak zou zjjn, indien z(j den boekhouder-kassier Barends tot zjjn plaatsvervanger aanstelde, indien zy met dezen in bet huwelijksbootje stapte, lykt ons nogal naïef toe. Nog naïever echter, indien zij, de weduwe, zich van hot wijze van dozen raad ook oogen blikkelyk overtuigd houdt, en haren kassier toevoegt: „Zeg oons, mijn dooie man zou gaarne zien dat ik met jou trouwde, want hjj vindt je een verstandig en accuraat mensch, in staat om den boel weer op z'n pooten te brengen; ik wil wol, jjj zekor ook, he?" En de boekhouder zegt: „asjeblieft, Mevrouw, ik heb al lang zoo iets van binnen gevoeld, maar ik heb het niet durven zeggen." Dit is hot tweede huwelijk. Te midden van dit alles beweegt zich nog een komedianten- troop, welke met het geheel al bitter weinig te maken heeft. En daarmede worden vier lange bedrijven gevuld. Maar hoe? Eerste bedrijf. E9n kantoor, waarin drie personen beurt om beurt tegen eene doovo juffrouw schreeuwenduurt tion minuten eeno andere juffrouw, die alles dooreenratelt; opnieuw tion minutenbeiden af, om niet meor te verschijnen; de directeur van de komediantontroep komt oenige gebroken vazen loenen voor zijn decoratief; ton slotte blijkt dat de jonge schoono weduwe, mevrouw Wallers, eonige neiging gevoelt voor haren chef de bureau, Frans Harter. Tweede bedrijf Een ongelukkig meisje, dat slechts ovor een enkel onderwerp weet te sproken, namelijk over haar eigen bult (psy chologisch gehoel en al met de waarheid in strijd); ook zij bemint dienzelfden Frans Harter, die ton huizo harer moeder woont. Derde bedrijf. Achter do coulisses van don schouwburg, waarin de komodiantentroep „Abalino de grooto bandiet" opvoert; een aantal kwinkslagenhet bultje is toevallig getuige van een gesprek, waaruit zij ver neemt dat die Harter eigenlijk een ollendoling is, die haar als het voorworp van een bittoron spot, van eone lage weddenschap heeft go- kozen. Vierde bedrijf. Alles komt terecht. De aardigheden, de kwinkslagen, welke hot geheel versieren, of hover ontsieren, indien dit nog mogelijk is, zjjn van hot allerlaagste allooi; bijv. oen knecht zegt: „de directeur van de komedianten vond dat ik zoo mooi sprak, dat het jammer zon zijn indien ik geene z w ij g e n d e rol bij de voorstelling vervulde. Hij noemde dat galant (figurant) zijn. „Hebt gjj dien komediant zien spelen?" vraagt er ee». „Ja wel, zes en zestig," antwoordt de ander. Dat waren de van geest tintelende zetten. Eene andere aardigheid be stond uit het uit de hand slaan var. een presenteer blaadje, met porties (js gevuld, dat eon knecht don gasten aanbiedt. Buitendien alles oud, niets origineels, goen enkele nieuw10 truc. Het op het tU0J)?e! brengen van doorgn is stokoud: eene pari om jonge meisjes te be- koron reeds vertoond in „Een weddenschap" van eon onzer Hollandsche auteurs; een come- diantentroep, dio de hilariteit moet opwekkon, reeds door Von Moser in „De Sabtjnsche maag denroof' voor het voetlicht gebracht. Het geheel maakte werkelijk een treurigen indruk; het deed ons menigmaal de vraag stellenis „het Bultje" wezenlijk uit hetzelfdo brein gesproten, dat ons „Zwarte Griet," „Anne-Mio," „Patjjn Co." en zoovele andere stukkon heeft geschonken, waarop onze natio nale toonoelliteratuur immer met rechtmatige! fleren trots zal wijzen? Wjj houden ons over tuigd dat zelfs de plagiaris George, die in de eerste acte ook nog een Seitenhieb ontving, zijn letterkundig stoeltalent te laag in eere houdt om het aan dit laatsto product van den anders zoo begaafden auteur-acteur te bosteden. Over do uitvoering zelve kunnen wjj niet anders dan met lof gewagen. De acteurs en de actrices hebbon de uiterste pogingen aange wend om ten minste iets van hunne bjj uit stek ondankbare rollen terecht te brongen. Krachtig en tevens met gevoel werd de eenige waardige scène, de dialoog tusscher. het bultje en Harter, in de laatste acte, door mejuffrouw Beukers en den heer Tartaud weergegoven. Zjj waren zelfs in staat het niet bepaald opgetogen publiek voor eene korto wijle te boeien. De heer en mevrouw Faassen leverden ons oen tweetal uitstekende karika turen van een directeur van een rondreizend tooneelgezelschap en diens echtgonoote. Met eon woord van hulde aan de overige spelers meenen wij ditmaal te kunnen volstaan. De heer Rosier Faassen mocht een kranB ontvangen uit handen der schouwburgcom missie, de heer Victor Faassen een der stu denten-commissie, terwijl mej. Beukers met een sierlijken bouquet werd vereerd. De laatste was ongolwijfeld het meest verdiend. De zaal was goed bezet. Mr. L. H. Gemasgd Niaavri. Het driejarig meisje, dat gis- ternamiddag in de ouderlijke woning op de Uiterstegracht zulke vreeseljjke brandwonden bekwam, is reeds kort daarna in het acade misch ziekenhuis overleden. De 17-jarigo Leidsche jongen, die zich in eene tapperij te Leiden schuldig maakte aan diefstal van een tinnen liter en ten klokgewicht en van eon boerenwagen oen wagonsleutel ontvreemdde, is door de arron- dissements rechtbank te 's Hage tot 5 maanden gevangenis, verminderd met 2 maanden wegens ondergane preventieve hechtenis, vor- oordeeld. De brandspuiten, welke dezer dagen nogal dienst doden, trokken ook gis teravond bij tal van monschen do aandacht. Mot den meesten spoed werd koers gezet naar de OraDjegracht en-wel naar het steenkolen- magazijn van den heer Aiies, waarvan wij bereids in ons vorignummeVmelding maakten. Bij het bewuste perceel g'ekomen, ontwaarde men echter dat van brand nog geen sprako was; wèl was on is men tpog bozig do brand stoffen uit het magazijn te verwijderen. Uit een hoeden-'en pottenwin kel, aan den Z.-O.-Buitonsingel te 's-Hago, sloegen gisteravond omstroeks 10 uren do vlammen, welke daar vermoedelijk reeds eoni- gen tjjd onbemerkt haddon gewoed, want toen reeds was het winkelhuis bijna uitgebrand. Met eenige flinke emmers water en een straal van den slangenwagon werd het vuur spoedig gebluscht. De bowoners waror. afwezig. De commandant van de brandweer, de opper- brandmeester en do hoofdman der brandweor, alsmede de hoofdcommissaris van politie waren spoedig op hst terrein van den brand. De Scheveningsche visschers- bevolking is druk aan 't graaien. Binnen weinige weken zal de lage kunstweg aan 't strand, weer ontruimd zijn van de schuiten, welke dan ter schrobnetvisscherij zullen uit gaan. Die bedrijvigheid, gezien van den hoogen kunstweg af, is eon zeor aardig schouwspel. Alles toch is opnieuw in de woer. De vis- schors rusten 't vaartuig uit, de scheeps timmerlieden herstellen do schade, door woer of wind berokkend. Vrachtwagens voeren af en aan ladingen ijs om de vlsch versch te houden, hetgeen ovorbodig zou zijn, wanneer Schoveningen eene zeehaven bezat, ten gevolge waarvan de logge bommen door snelzeilende loggers zoudon wordon vervangen, dio in en uit zouden kunnen gaan, terwijl do bommen minstens eenlgo etmalen in zee moeten blyyen. Te Zoeter meer is aan g'ifte ge daan, dat in die gemeente voorkemt een geval van besmetteltjko ziekte (febris typhoïdoa). De Land- en Tuinbouwvereeniging te Aalsmeer heeft zich in de laatste twe9 jaren beijverd om de landgebrulkers te bewegen zich door het telen van groenten eene nieuwe bron van inkomsten te scheppen. Herhaalde malen liet zQ sprekers optreden, die dit onder werp behandelden; bovendien verspreidde zij kosteloos eene handleiding voor het kweeken der meest geschikte groenten. Tot op zekere hoogte had zjj voldoening van haar streven. Althans in het afgeloopen jaar kon geregeld eeno schuit met Aalsmeersche groenten naar do markt te Amsterdam varen. Van eene eigenlijke groententeelt was echter nog geen sprake. Voor een groot deel was dit een gevolg van de algemeenheid der gegeven inlichtingen, terwijl tevens onbekendheid met de eischen der markt oorzaak was, dat men niet aUyd de gewenschte prijzen kon bedingen. De Land- en Tuinbouwvereeniging is thans bezig met het vormen van eene Maatschappij voor groententeelt, welke ongeveer 2 H.A. land in gebruik zal nemen. Hierdoor zal aan ieder belanghebbende getoond kunnen worden, hoo eon groentenkweeker moet handelen. Het benoodigde kapitaal is in aandeelen van f 10 reeds voor oen groot deel bijeengebracht. N. R. C. Vanwege de „Amsterdamsche Sport-club" werd heden op het ijs een wed strijd gehouden. Zestien kampioenen hadden zich laten Inschrijven, waaronder „meesters" uit Ame rika, Engeland, Rusland, Duitschland en Oostenrijk en verder eenige bekende liefheb bers uit ons land (Jurrjens, Pander enz.) De wedstrijd zal over drio dagen verdeeld zjjn: heden word de baan 1-maal, Woensdag wordt ze 2-maal en Donderdag 4-maal gere den, zijnde respectievelijk een halve, één en twee Engelscho mijlen. Aan hem, die op al de banen winner is gebleven, zal do prijs, bestaande in den zilve ren bekor, ten deel vallen. De oreiigo prijzen zjjn gouden en zilveren medailles. De uitslag van heden, den eersten dag, is als volgt: Von Panschin, uit St.-Petersburg, do gouden mod.; K. Pander, uit Haarlem, de zilveren mod.Levedag, uit Engeland, en Tebbutt, ook uit Engeland, de bronzen mod. Te N i e u w-B eierland is Zondag namiddag een knaap van 6 jaren door het ijs gezakt en levenloos opgehaald. In eon onbewaakt oogenblik geraakte gisternamiddag het 2'/2-jarig zoontje van don voehoedor v. S. aan den Osdorperweg, gem. SloteD, in eone byt en werd kort daarna levenloos opgehaald. Eone 5 4-jarige weduwe in het Achterom, buiten de Kamperpoort te Zwolle, dio zeor veel gebruik maakte van sterken drank en zich Zondag daaraan weder te buiten ging, is gisterochtend dood in hare woning gevon den. (Z. C.) Door de politie te Middelburg is naai- het Huis van Arrest overgebracht oone vier-en-twintigjarige dienstbode, die in haren dienst oen lessenaar had opengebroken en ƒ400 ontvreemd. Omstreeks vier uren brak gister middag een hevige brand uit in de boeren hofstede van den heer D. Brugman te Lutje winkel (gem. Winkel). Binnen weinigo oogen- blikken stond de ganscho woning in vlam. Het vee kon gered worden, maar verder is van den inboedel b(jna niets gespaard. Do bewoner was bjj hot ontstaan van denbrand niet thuis, daar hy eon zjjnor vrienden van het station Schagen afhaalde. Bfj z(jn terug keer vond hy zyr.e woning in de asch liggen. Men zegt dat hooibroeiing de oorzaak van de ramp is. Huis en inboedel waren verzekerd. De laatste stoomtram van Oos terhout naar Breda is Zaterdag-avond door den uit Tilburg komenden trein op den Over weg aan den Driesprong nabij Breda aange reden, doordien de machinist te laat merkte dat do slagboom openstond. De locomotief van de tram bevond zich reeds over de rails; do tweede wagen werd eeliter geheel ver- bryzeld; do eenige zich daarin bevindende passagier, de heer F. Paro, 1ste luit. dor infanterie, had de tegenwoordigheid van geest er uit te springen, waardoor hy zich het leven redde, daar hy ongedeerd op den zy weg kwam. De derde wagen werd van den verbrij zelden losgerukt en achteruitgeworpende zich daarin bevindende conducteur kwam er met eene lichte verwonding af. Er is een onderzoek ingesteld. Hot programma voor de intor- nationale liardrijderyon op schaatsen, dezen winter te Heerenveen te houden, is verzon den. Do baan, 1609 M. lang, heeft den vorm van een hoefyzer, welks uiteinden by elkander zyn gebracht. De bocht heeft eene lengte vati 157 M., zoodat voor de beide rechte zjj den 726 M. ovorbiytt. Voor het meesterschap van Nederland zyn uitgeloofd: 1ste prys ƒ600, een diploma en eene gouden med.; 2de prys 300 en een diploma; 3de prys ƒ60 en een diploma; 4de prys 30 en een diploma. Voor het meestorschap van Nederland voor heeren liefhebbers: 1ste prys eene gouden med.; 2de prys eene zilv. med.; 3de en 4de prys ieder eene bronzen med. Ieder, die aan een van de wedstrijden wenscht deel te nemen, moet zyn naam, woonplaats en ouderdom, onder byvoeging van het inleg - geld van 6, opgeven aan den heer mr. M. M. Yan Heioma, huize „Voormeer," te Heeren veen, uiterlyk te 12 uren, één dag voor den eersten wedstryd. Te Groningen is de inhoud van de brievenbus aan het postkantoor in brand gestoken. Een gedeelte der beschadigde of byna verbrande brieven en andere stukken is ton gevolge eoner aanwijzing op hot adres aan de afzenders teruggegeven, terwyl het overige aan de geadressesrdon is kunren wor den toegezonden. Hot aantal leden der Voreeni- ging voor lykverbranding zou thans naar men meldt, 7466 bedragen, waarvan in Zwoden 3012, in Denemarken 1316, in Nederland 1128, in Duitschland 1040, in Italië 580 en in Zwit serland 390. Toen Vrjjdag-avond de opera te Madrid uitging, ontplofte er plotseling eone bom, welke naby den uitgang was neergelegd. Of dit aan zorgeloosheid of aan boos opzet te wyten is, is niet bekend. De firma Schlikker Söhne, fabrikanten te Schuttorf, heeft 50,000 mark vastgezet, met het doel om ieder jaar de rente er van onder hare arbeiders te ver deelen, daags vóór Kerstmis. Byna vyf jaren geleden ontving de burgemeester van Weenen 100,000 gulden van een onbekende, die verklaarde nader te zullen opgeven voor welk byzonder dool hy die som bestemde. Zyn naam kon mon vinden in een bygevoegd verzegeld couvert, dat eorst over vyf jaren geopend mocht worden. Die termyn was den lsten dezer byna vov- strekon, toen een man by den burgemeester kwam om hem 20,000 gulden te overhandigen van denzelfden onbekenden gever, die daarbij verzocht, de opening van het couvert nog maals vijfjaren uit te stellen. Aan dien wensch zal natuuriyk voldaan worden, maar het ge meentebestuur weet nog altijd niet wat er mot die 120,000 gulden en de bygokomen rente gedaan moet worden. Een levensmoede. Een b o- dionde van een wynhandelaar to Farys be merkte Woensdag morgen eeno vrouw, die, eon jongetje aan de hand houdende, nu eens naar do oevers der Seine liep, dan torugging om oenige oogenblikken lator woer in de diepte te blikken en te verdwijnen, wanneer zy zag dat men haar bespiedde. Gebruik makende van een oogenblik dat zy zich onbe spied waande, haalde zy een touw uit de» zak, waarmede zy hot kindje aan zich vast bond. Hartstochteiyk omarmde zij den kléine, die, onbewust van hetgeen zou geschieden, haar toelachte; zy raapte al haren moed samen en wierp zich in het water. Moeder en kind zouden in de golven zijn omgekomen, indien de bediende hen niet ware nagespronge* en hen na voel moeite had gered. Naar den commissaris van politie gebracht en daar ondervraagd, bleek do zelfmporde- naarstor eene vrouw te zyn, die buiten be trekking was en, ten einde raad, beslote» had aldus een einde te maken aan haar rampzalig leven en dat van haar vierjarig zoontje. Nu weder loopt het gerucht, dat de beruchte Engelsche moordenaar Jacq the Ripper te Breda vertoeft. Velen, en vooral vrouwen en kinderen uit de volksklasse, maken zich deswege byzonder beangst. Vóór drie jaar stierf de bekende ryke Amerikaan Vandorbilt, een vermogen nalatende van 200 millioen dollars. Volgens de „New-York Herald" bezit de familie thans in het geheel 274 millioen met een inkomen van 13,864,000 dollars 'sjaars. Volgens nadere berichten be- draagt het actief van den boedel dei Parysche effectenmakelaarsfirma Bex 4'/s, het passief 11 millioen fr.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2