INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur! Daar ik er geen oogonblik aan heb getwij feld of gij het onderstaando in het „Leidsch Dagblad" zoudt willen doen plaatsen, bon ik zoo vrjj bet u hoden daartoe te overhandigen. Zooals elk ingezeten der stad Leiden be kend zal wezen, bestaat de Haven uit twee gedeelten: één gedeelte aan deze, één ge deelte aan gene zijde van den R(jn. Er zou sprake kunnen wezen van een drukken en van een stillen, van een breeden en van een sruallen of smalloren kant. Men zou ook zeer good kunnen gewagen van eene zijde, waarop zeker gedeelte veeltijds een moeras wordt aangetroffen wegens gebrek aau bestrating en overvloed van diepo kuilen, oen moeras, hoogst hinderlijk voor hen, die passagiers eener stoomboot geweest zjjn of dat willen worden, lastig voor degenen, die por as, zoo overdag als in het holst van den nacht, vrachtgoederen van booten of schepen halen of die daarheen brengen. Niet zonder reden zou men als eigenschap van dien Havenkant, in hot bozit van dat moeras, ook kunnen opgeven dat er de pas sage voor voetgangers, nabjj de brug en ook nog een aardig eindje van daar verwijderd, bijna steeds zeer belommerd wordt door (geen dienst doende) rijtuigen, welke hot bereiken der klinkerstraat onmogelijk maken, den mensch dwingen dat deel van do straat, voor voertuigen en diereu bestemd, te be wandelen en hem veeltijds daardoor niet ten onrechte met wrevel vervullen. Om aan te duiden dat men den anderen Havenkant op het oog heeft, zou men, wanneer men do windstreken niet wilde noemen en zich eenvoudig wenschte uit te drukken, kunnen spreken van de Haven, waar men do stoomhontzagorij en de scbeepmakerij vindt. Op een adres kan evonwel zulk eeno eigen schap of aanduiding moeilijk vermeld worden, en toch zou het den brievenbestellers mis schien do taak, wat het bezorgen van brieven enz. op de Haven betreft, veel lichter maken. Wat is met do Haven toch het geval? Dit: Op het eene gedeelte der Haven, hee- tende Haven, en op het andere gedeelte dei- Haven, heetende óók Haven, (het staat wit op blauw) treft men perceolen aan met het zelfde huisnummer, iets, waarvan het hinder lijke, niet enkel voor brievenbestellers, maar ook voor anderen en niet hot minst voor do bewoners, telkenmale wordt ondervonden. vyo ik u £OOii fjiuv/t. gwüran. Ziytl Uil I11ÖU tevens van voel nut wezen, do öéne zijde van de Haven, de stille bjjv., een anderen naam te geven? Alsdan kon de nummering dor porcoe- len toch dezelfdo blijven. Geschikte namen zjjn er genoeg, als bjjv. Stille Haven, Wilhelmina-kade, Scheepmakers- dijk, Prinsessegracht, enz. enz. Misschien zou Van-Hout-kade wel de voorkeur verdienen, omdat aan Jan Van Hout, bekend uit het beleg van Leiden, niet, zooals aan Van der Werf, Van dor Does en Boisot, indertijd bij het 'nerdoopen van straten, recht is wedervaren. Waarom aan den één niet, en agn de drie anderen wel? Het zou dus inderdaad hoogst wensclielyk zjjn, zoo het Dagelijksch Bestuur van Leiden, gesteund door den Gemeenteraad, het aantal door hem reeds tot stand gebrachte verbete ringen vermeerderdo met dezehet officieel herdoopen van den óénen Havenkant en als gevolg daarvan het doen aanbrengen van dien naam op het straatnaambordje. Dan, na die eenvoudige en weinig kostbare plechtigheid in de Gemeenteraadskamer, zou aan vele vergissingen een einde komen, dan zou menigeen niet moer genoodzaakt zjjn telkenmale onaangenaam gestemd te worden, dan zou met een groot aantal bewoners der Sleutelstad tegemoet gekomen wordon aan den bescheiden wensch van Een vijand van oorzaken tot verwarring. Leidf.n, 5 Januari 1889. BUITENLAND. Frankrijk. Het centraal monarchistisch comitié te Parijs heeft besloten by de verkiezing in het depar- toment dor Seine op 27 dezer geen candidaat te stellen. Do Parjjsche gemeenteraad heeft 200,000 fr. beschikbaar gesteld voor de electrische verlichting van de avenue de l'Opéra en van de groote boulovards (van do Madeleine tot den boulevard Sébastopol) tijdens de tentoon stelling. Louise Michel heeft oen nieuw blad op gericht onder den naam van „1'Union Inter nationale des Femmes". Zij richt daarin tot de leden harer sekse de ernstige aanmaning, zich toch niet langer met beloften van staat kundige rechten te laten paaien. „De tyd is gekomen", schrijft zy, „dat de vrouwen de haar toekomende plaats in de maatschappij innemen en zichzelven recht verschaffen". Aan de prefectuur van politie te Parys is oen afzonderlyk bureel geopend voor de ont vangst van de verklaringen der vreemdelin gen, die te Parys wonen, welke overeenkom stig de ministeriëele besluiten moeten wor don ingeleverd. Dit bureel is geopend den éden October en op SI December gesloten, gedurende Welken tyd 8-1000 vreemdelingen zich hebben laten inschryven. Thans zyn er te Parys nog 100.000 vreemdelingen, die niet aan hun plicht voldaan hebben, voor wie thans een nieuw bureel aan do prefectuur is geopend. De Parysche gemeenteraad heeft weer 150,000 fr. toegestaan voor de bataillons sco- laires. De ex-generaal Boulanger en zyno vrouw zyn voor don president van het gerechtshof van do Seine verschenen. De generaal voerde als grief tegen zijne vrouw aan, dat zy bij het huweiyk van hunne dochter niet tegen woordig was geweest, waarop mevr. Boulanger antwoordde dat haar man geen fortuin had en toch zyner dochter 200,000 fr. bruidsschat had moegegeven. Hy had die dus moeten nemen van de fondsen, die zyne staatkundige vrienden hem hadden toevertrouwd, of hy was op eene andere, nog minder te verdedigen wqze aan dat geld gekomen. Op deze beschul diging bleef de generaal het antwoord schuldig. Het openbaar ministerie heeft aan prof. Geffcken voorlezing laten doen van do akte van beschuldiging. De zaak zal dus eerstdaags dienon. Prof. Geffcken wordt steeds in buiten- gewono afzondering gehoudennu reeds drie vekea geloden werden hem allo boeken ont nomen, pen en papier geweigerd on wordt niemand dan rechtsboambten tot hem toege laten. De gevangene verkeert daardoor in eene zeer zenuwachtige stemming. Yon Bismarck zal 14 dezer zyne groote jaarlyksche redevoering uitspreken, waarin hy den buitenlaudschen toestand slechts opper vlakkig zal aanroeren en hy zich byna uit sluitend met de koloniale politiek zal bozig- h/tiulaja De „Kreuzzeitung" houdt staando dat weldra nieuwe kredieten voor oorlog aange vraagd zullen wordon. Keizer Wilhelm II heeft de orde van den Zwarten Adelaar verleend aan den ex-minister van binnenlandscho zaken Von Puttkamer, wien keizer Frederik zonder eenigo onder scheiding ontslag had gegeven. Keizer Wilhelm hoeft don kunstschilder Conrad Kiesel opgedragen een groot portret van do keizerin voor zyn studeervertrek te maken. Italia. Magliani, minister van financiën, heeft aan eenige afgevaardigden verklaard, dat de finan- tiëele toestand van het rijk beter was dan hy aanvankeiyk dacht. Het deficit zal te over winnen wezen, zoo de minister van oorlog niet te hooge eischen stelt. Voor de kredieten voor oorlog, door de Kamer toegestaan, zullen nieuwe belastingen noodig zy'nwordt echter aan hot leger geeno verdere uitbreiding gegeven, dan zullen de tegenwoordige moeilykhoden gemakkelyk op te lossen zyn. De minister der schatkist, Perazzi, zal in Februari mot de begrooting gereed zyn. De stad Napels zal Gladstono eon adres aanbieden en in de villa, welke hy bowoont (Garibaldi woonde daar in 1882), een marme ren steen ter herinnering doen plaatsen. De regeering gaat voort met hare toe bereidselen, opdat het corps voor de expeditie in Afrika reeds in den loop dezer maand kan op marsch gaan. Slechts inlandsche troepen, onder leiding van Italiaansche officieren, zullen deelnemen aan de expeditie. België. Te Brussel is de eorste aflevering verschenen van een nieuw tydschrift: „La Jeune Fille" getiteld, en dat alleen bydragen zal behelzen, door vrouwen geschreven. Het staat onder de boscherming van do gravin van Vlaanderen, do schoonzuster des konings. Het merkwaar digste is wel, dat de leiding in handen is van do koningin der Belgen, die er in schryft onder den naam van „mevrouw Reyer." Het eerste nummer bevat o. a. eene beschouwing over letterkundige onderworpen, geschreven door prinses Clémentine, die zich als schryfster „Martha d'Orcy" noemt. Zooals reeds uit den titel blykt, is hot tydschrift bostemd om door meisjes gelezen to worden. De regeoriug hoeft bij de Kamer oen wetsontwerp ingediend tot oprichting eener Belgische Grondcrediet-Bank. Uit Brussel wordt aan de „Frankforter Zoitung" gemold dat thans, nadat de onder handelingen met Duitsche bankiers mislukt zyn, omdat de Staat geweigerd heeft de ver langde garantie te verstrekken, vanwege het gemeentebestuur van Madrid getracht wordt by Belgische bankiers eene leening van 125 millioen fr. te plaatsen. Die loening zou in 60 jaren aflosbaar zyn en moeten strekken tot aflossing der oudere schulden, terwyl ongovoor 60 millioen fr. voor openbare werken zouden dienen. Groot-Brltcnnilé. Do Nederlandscho gezant te Londen heeft goene modedeeling van lord Salisbury ont vangen, als zou de afkondiging van het pro tectoraat zyn uitgesteld tot aan do regeling der grensquaestie. Onderhandelingen worden thans tusschen Groot-Britanniö en Nederland gevoerd met betrekking tot do grensregeling in Bornoo. Te Gweodore, in Ierland, hebben weor uitzettingen van wanbotalendo pachters plaats gehad. Te Donegal waren tot uitzetting van één pachter noodig 80 soldaten en 150 politie agenten. De elf mannen, die het huis van den pachter verdedigden, ontvingen de rech terlijke macht met eene hagelbui van steenen, en eerst na een gevecht van vijf uren en op bedreiging van den commandant der troe pen, op het huis te zullen schieten, gaven zij zich over. De hoer O'Brien, lid van het Parlement voor Ierland, is met verscheidene anderen op bevel der regeering gearresteerd op grond van de bepalingen der Crimes-Acte, het toe spreken der volksmenigte. Hu olancL Uit Moskou wordt geschreven dat er eene groote bedryvighcid heerscht onder de tech nische afdeelingon van hot Russische legor, waar men met koortsachtigen yver werkt aan hot goroedmaken van verdedigingsmid delen voor het rijk, tot hun koogsten graad van volmaaktheid. Zoo vervaardigt men thans i.. iwi i.nui-rie-arseuaai ie moskou twee kanonnon van eon geheel nieuw stelsel, uit gevonden door een Russisch kolonel, in gar nizoen in den Kaukasus. Mon zegt dat deze stukken geschut, geladen moteenobyzondoie kruitsoort, voel meer draagkracht zullen heb ben dan alle andere kanonnen in deEuropeescho legers. Een dezer schietwerktuigen, spoedig gereed, zal vervoord worden naar St.-Peters- burg, waar do proefnemingen er mede zullen ge schieden ten aanschouwe van czaar Alexander. Het andere stuk geschut zal te Moskou blyven, om onderzocht te worden door het centrale comité voor hot geschut. De toestand van de czaiina wordt als zeer ernstig beschouwd. Do geneebkeerea meenden do eerste symptomen van vervol gingswaanzin te ontdekken. Doctor Leides- dorfer uit Weenen wordt verwacht, die hare zuster, do hertogin van Cumberland, be handelde. Eene groote katoenspinnory te Moskou, die van de firma Ganeschin, is totaal afge brand. De schado bedraagt een half millioen roebels. Servië. Met buitengewone geestdrift heeft do be volking te Belgrado hare instemming betoond met hot aannemen van de Grondwet, zoo mede met de amnestie, welke verder reikt dan verwacht werd. Alle straten der hoofd stad waren versierd en verlicht, terwyl een fakkeloptocht door de straten trok. Koning Milan zond een zyner vrienden tot Prinses Ghika, tante van koningin Natalia, om tot eene betere verstandhouding met baar te geraken. Dat bericht (uit de „Figaro") klinkt wel wat zonderling. De Koningin ontvangt te Yalta dagelijks een groot aantal brieven en telegrammen van vrienden uit Servië, vol betuigingen van sympathie. Gomckgd Nieuws. De beide kinderen van zekeren Louis Vanderbecq te Landas (Frankrijk) sliepen zeer ongeregeld en veroorzaakten daardoor niet weinig last aan de mooder, die sl zelden de nachtrust kon genieten. Met buurvrouw werd geraadpleegd, om een e. uit te vjnden dat de kinderen van diet zou genezen. Na eenige discussie kwam beide vrouwen tot de slotsomdat een afko van papavers zonder twijfel zeer heilzaa. werken. Vrouw Vanderbecq maakte het cj sol goreed en gaf er i aren kleintjes v; drinken, dio dan ook spoedig in een i slaap violen, om nooit weor te ontwakei zy waren vergiftigd. Bij een feestmaal, onlangs huizo van eon Amerikaanschen electric: kundige gegeven, werd o i ystaart opgebi met eeno electrische gloeilamp er binnc Hat moet oen kort, maar zeer duur ge«| zijn geweest. Bij eon brand te Praag is de gr schilderij van Liska, onlangs op do ton stelling te Miinchen met da gouden me bekroond, oene prooi der vlammen gewo Do weg van Posillipo, op torischo wyze zoo dikwyls genoemd stukje paradys, op aarde gevallen", de tioneele weg der romantische wandeling^ dor vrooiyke uitstapjes, de via di Posij dio sedert eeuwen in alle gedichten en beschry vingen over Napols verheerlykt vj is voor een dool ontoegankelyk geworden eene vreesolyke bergstorting, welke den e« Januari in den nacht plaats had. Het geil van den weg tusschen do restauratie AlI di Pielro en het historische paleis Vonn4 wordt aan den rechterkant begrensd - hooge bergen van tufsteen, welker to] mot citroenen en druiven beplant zyn. Si onheuglyken tijd had men diepe en b: grotten onder in die bergen uitgehouwet, het noodige bouwmateriaal te verkrygen.il zamerhand begonnen die uitgravingen ej ongerustheid te baren, want er ontstoj dreigende spleten in den steen. Maar het; weel bleef zijn gang gaan. Den 24- en camber ongeveer nam de angst toe; heil meentebestuur weed gewaarschuwd en dj geiiieur Marangio kwam het geval onderzoij Hy ried aan, hot uilhouwen van steenei middellijk te staken, en berichtte dat er stig govaar bestond. Vier dagen lo Lor schenen nog andere ingenieurs ter plaJ en hun allen blook de toestand zóó geii lyk, dat zij den werklieden terstond ben op te houden. Den eersten Januari wsrel spietori zóó groot geworden, dat men dol- z m in de nabyheid van den berg et ruimen, Ue Herborg van Ciccio 'o monte eerst. Kwartier na middernacht viel, me! dondorend goraas, een stuk van den berg J benedon, en begroef de herberg van Cico. monte 6n den weg tot aan de zee toe hoeveelheid tufsteen, die gevallen is, w berekend op vjjf duizend kubieke meters, liierby zal hot niet blyven; nog gedurig er een kloiner of grootor stuk van boven n en een ander deel van den berg vertoont! eene dreigende spleet, dat men de storl daarvan ieder oogonblik kan verwachten, ingenieurs vorzokoren dat deze tweede 1> storting, welke wel viermaal zoo groot zal als de eerste, zich van het westen naar oosten bewegen zal, dus van Posillipo n Napels, en hot groote paleis Leuci en! Trattoria delta Sirene, die reeds schade gels' heeft, zal bedelven. Zeven of acht gr? blokken, welke op verren afstand in do^ terecht zyn gekomen, steken daar nu uiil nieuwe klippen, en wordon reeds door visschers gebruikt. In do geheele via di T lipo heeft dit ongeluk eene hevige ontste nis veroorzaakt, en ieder vreest door dergeiyk ongeluk getroffen te worden. 1 de doortocht gestremd is, moeten zy, die den anderen kant der bergstorting wonen,: met bootjes over de zee naar Napels bege' (Uit de Gazzetla del popoio van Turyc LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gas/ubr WEEK van 23 tot en met 29 Dec. Datum. Uur. Aantal. Gom. E: Standi 23 December. 4.15 6.15 7 17.4 24 4.15 6.15 8 17.0 25 4.15 0.15 7 17.4 26 4.15 6.15 8 17.4 27 4.15 6.16 7 17.4 28 4.15 6.15 8 17.4 29 4.15 6-15 8 17.4 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 3- litora per uur van zulk gae verbrandt in een Sri .i London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 ga dl ec-n liebt wordt verkregen, dat in sterkte gebjkf^ met 17.4, 17.0 enz. Standaardkaarscn, waarvan kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6