H\ 3861. Maandag; 'T «Xaii.i.i.a.'HU A\ 1889. Tweede Blad. @ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. De Ster der Wijzen. Leidei), 5 Januari. PRIJS DEZER COURANT ▼oor Leidoü per 3 maanden1.10. franco por post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. OSioIeele Kennlagevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen xj dozo op alle leveranciers, werkbazen, enz., die ver het afgeloopen jaar 1888 ten laste der gemeente enige vordering hebben, die uiterlijk vóór nlto. anuari e. k. ter gemeento-Secretarie (afdeeling inaneiën) in te levoren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, i Jan. 18S9. E. KIST, Secretaris. Deze ster moet, volgens getuigenis van som- nige geleerden, dit jaar weer zichtbaar zyn. Fogal opmerkelijk, als we mogen aannemer, lat het 315 jaren geleden is, sedert zy voor t laatst is waargenomen. Hetgeen wij hier- jmtrent lezen is voor velen zeker oud nieuws, n anderer oogen wellicht onbolangrijk of on juist, maar er zullonertoch ook zijn, die er de aandacht op willen vestigen. Aan het adres van laatstgenoemden richten wij de volgende mededeeling, ontleend aan dr. Meyioom's „Leven van Jezus," eone mededeeling, die bjj gelegenheid van het Driekoningenfeest niet hors de saison zal bevonden worden. „De hoogleeraar Kaiser verhaalt ons, in zijn Sterrenhemel, deel I, biz. 287-2S9, dat eriD -den tijd van Tycho eene nieuwe ster aan den hemel verscheen, die niet werd opgemerkt, voordat zij reeds in aanzienlijken luister aan den hemel prijkte en alle andere sterron in heerlijkheid overtrof. Zy was zelfs sterker van licht dan do planeet Venus, zoodat zij op den vollen middag gezien kon worden. Na eenige maanden verminderde haar glans, en nadat zp van 1572 tot 1574 was zichtbaar geweest, verdween z(j geheel. In de jaren 945 en 1260 heeft men eveneens onverwach cene heldere ster aan don hemel waargenomen, on men heeft eenige reden om te vermoeden, dat deze -sterron dezelfde waren als die, welke in den leeftijd van Tycho verscheen, daar z\j zich in dezelfde streek van den hemel vertoond moe ten hebben. Er bestaat alzoo eenige grond, om te vermoedon, dat deze ster telkens na 314 of 315 jaron weder zichtbaar wordt." Wij voegen bier nog bij, dat do ster van Tycho zich bevond in het sterrenbeeld Cas- siopoa, en is het nu iets meer dan eene gis sing, dat die ster om de 314 of 315 jaren zichtbaar is, dan moet zij, van 1572 terug- tellende bij zoodanige tydvakken, met eene speelruimte van twee jaren voor 't verschij nen, helder worden en verdwijnen, ook waar to nomen geweest zijn in het jaar 0, hot jaar van Jezus' geboorte, en zal zy weer schijnen in 1889. v. B. De Raad dezer gemeente zal Donderdag a. s. weder eene vergadering houden. Hot Stedelijk Museum in de Lakenhal alhier werd bezocht: I In de maanden November en December 1888 door 1810 personen, als: 437 tegen betaling en 1373 kosteloos. «Gedurende het geheelo jaar 1888 door 15,903 personen, als: 385C tegen betalingen 12,047 kosteloos. Do volgende voordracht is opgemaakt ter benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier, ter vervul ling van de vacature-dr. B. Kruytbosch: lo. dr. P. H. Damsté, leeraar aan het gymnasium to Gorkum; en 2o. dr. C. H. Kinderman, con rector aan hot gymnasium te Sneek. Tevens geven B. en Ws. den gemeenteraad ■n overweging, deir heer E. Tb. Borlo, aan gesteld tot tijdelijk leeraar in do Frarsche ■aal aan het gymnasium alhier, thans defini tief te bonoemen, met ingang van 1 Maart a. s. I Door de „Annoncen-Uhr-Actiën Gesel!- schaft te Hamburg is ook hier aanvraag gedaan om in deze gemeente oen zoogenaamd „Meteorologi3ch-Siiulen-Uhr" te plaatsen, drie meter hoog, bevattendo oene zeer duidelijke tijdsaanwijzing, een thermometer, barometer, enz., en zeer geschikt voor het aanbrengen van advertentiën. De commissie van fabricage is met do zaak ingenomen en burgemeester en wethouders stellen don gemeenteraad voor, de toestemming tot de plaatsing te verleenen. Er zullen dit jaar alhier weer twee kunstbeschouwingen in de Stadszaal plaats hebben, namelijk op Woensdagen 9 Januari en 13 Februari. Dr. P. W. Korthals, wegens zijne reis in Nederlandsch-Indië en zijne onderzoekingen omtrent de Nederlandsch-Indische flora met roem bekend, heeft het Koloniaal Museum te Haarlem met eenige belangrijke grondstoffen van Java en Borneo verrijkt; onder deze eene verzameling gom- en harssoorten en werk tuigen tot goudwinnen, op Borneo bij de iniandors in gobruik. Door gor.oemdon heor is ook voor het Ryk aan het Ethnographisch Museum te Leiden ton geschenke gezonden met het verzoek die voorwerpen, weiko gemist kunnen worden, aan hot Koloniaal Museum te Haarlem af te staan eene verzameling van modellen van gebouwen, landbouw-, visscherij- en huishou delyke gereedschappen enz. van Java, en voorwerpen en modellen van vaartuigen, wapens en afgodsbeelden, vischtuig enz. van Borneo's Zuidoostkust. Op 1 Januari 11. bedroeg het aantal militaire studenten aan de Rijks-Universiteit te Leiden 6, te Utrecht 6, te Groningen 4 en aan do gemeentelijke Universiteit te Am sterdam 15. Iiot ÏTc.Uorl(v*.doo!.o TnïnKnuwhlnd Satti- pervirens" is heden in oen nieuw gewaad ver schenen, en wol in 16 kleine pagina's, tegen de vroeger 8 groote. Daardoor is het formaat nu handiger. Beroepen is bij de Nederlandscb-Her- vormde gemeento te Aarlanderveon (toez.) ds. C. Hengevold, prea. te Rumpt, die voor Bleiswijk heeft bedankt. Hot door het kantoor Alfen in 1888 verzonden aantal telegrammen bedroeg 3182, dat der ontvangen telegrammen 3334, dat der opgenomen en verdergeseinde telegram men 325. Hot sedert 1 Aug. 1888 geopende telefoon kantoor te 's Molenaarsbrug verzond 233 en ontving 282 tolegrammen. Het telefoonkantoor te Woubrugge, dat hot geheele jaar goopond was, verzond 205 en ontving 120 tolegrammen. Men schrijft ons heden van het Loo Do toestand van Z. M. den Koning liet inderdaad in de laatste dagen wel eens te wenschen over. Nu en dan openbaart zich bij Z, M. zekere matheid en behoefte aan slaap, zoodat de Koning vaak in en uit het bed gaat. Z. M. gebruikt nog altoos medici nale dranken. Over het algemeen wisselt de toestand den eonen dag met den anderen af. Sedert 31 December houdt Z. M. wederom voort durend zjjne kamer en vereenigt hy zich niet meer mot H. M. de Koningin en de Prinses aan tafel. De werklust in de voormiddaguren biyft echter steeds onverzwakt, gelijk nog dezer dagen uit tal van maatregelen, op 's Konings initiatief genomen, kon biyken. De nachten zyn niet altijd rustig. De door den minister Keuclienius uit Indië opgevraagdo stukken in de bekende zaak van den eervol ontslagen kapitein Wil- link-Keljen zijn thans op het departement van koloniën ontvangen. De heer Kotjen, daartoe ontboden door den minister, werd in de laatsto dagen bij het onderzeek der stukken lierhaaldeiyk door ZExc. in diens kabinet geboord. De majoor Juckema Van Burmania baron Rengers, van den staf der cavalerie, is in rang en function overgeplaatst by Bot 3de reg. huziron. Naar men verneemt, is een prediker uit Indië, met verlof hier te lande, benoemd tot commies by het departement van koloniën, ten einde in het byzonder te worden belast met de behandeling der aangelegenheden van de zending ln Nederlandsch-Indië. Men leest in hot „Centrum": Verschil lende bladen molden, op grond van een bericht in het „Vaderland", dat dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, „wegens ernstige ongesteldheid voor oen tydlang naar het Zui den gaat". Wy kunnen dienaangaande mededeelen dat dr. Schaepman, tot ontspanning van de vele vermoeiende werkzaamheden der laatsto dagen, eene kleine vacantie hoeft genomen, doch dat hieraan geouo bijzonder onrustbarende strek king behoeft to worden toegekend. Moge ook de gezondheidstoestand van het geachte Kamerlid voor het oogenblik niet meer zoo krachtig zyn als vroeger, van oene ernstige ongesteldheid, welke een verbiyf in het Zuiden zou noodzakeiyk maken, is ge lukkig geen sprake, zoodat de mededeeling van het „Vaderland" als zeer overdreven kan worden beschouwd. Volgens „De Maasbode", is dr. Schaepman reeds tot herstel zyner gezondheid voor eenigen tyd naar Florence in Italië vertrokken. Het verbiyf aldaar schyut op zes wekon bepaald te zijn. Volgonsdo „Amst. Crt.", zou do ziokte, waar aan dr. Schaepmau ïydt, do suikerziekte zyn. Uit 28 sollicitanten is tot gemeente ontvanger te AVageningen benoemd de hoer C. J. F. Brem; ambtenaar ter gemeente-secre- tario, en wei na eue sieinumig uy IVJLing mui den heer P. J. Rijkens te Oosterbeek. Mr. D. Josephus Jitta, lid van den Amster damschen gemeenteraad, is wegens zyne deel neming aan het laatstelyk te Brussel gehouden congres voor internationaal recht benoemd tot ridder der Leopoldsorde. De minister van waterstaat, hanuel en Dijverheid brengt ter algemeeno kennis dat voortaan de postkantoren ambtshalve belast zyn met de zorg voor de lovering van het „Nederlandsc.he Staatsblad." Omtrent den abon- nementsprys zyn aan die kantoren inlichtingen te verkrijgen. Op verzoek van den- heer E. Gerst, civiel-ingenieur, is ingetrokken de resolutie van den minister van koloniën, waarbij hy ter beschikking van don gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië werd gesteld om te worden benoemd tot opzichter der 3de klasse by den waterstaat en de burgerlyke openbare werken daar te lande. Ds. P. Van AVyk Jr. te Rotterdam ont ving van een weldoener, die onbekend wenscht to biyven, f 1000, ten behoeve van de stich ting van oen lidmatenhuis voor de Evange lisch Lutherscho gemeente aldaar. Na de afwyzing van de subsidie-aanvraag voor de Hoogduitsche Opera te Rotterdam door den Gemeenteraad, heeft de directeur voor het volgend soizoen voor de directie be dankt. De „N. Gron. Crt." verneemt dat de in vulling der lysten ten dienste der door de hoogo regeering samon te stollen nyverheids- statistiek by eenige der voornaamste gemeen tebesturen op zoovole bezwaren en mooielyk- lieden, vooral van finantiëelen aard, stuit, dat door eenigen hunner aan den minister van waterstaat, handel en ny verheid het voorstel is gedaan om de invulling der lysten, waarmee zeker eenige maanden tijds is gemoeid, te doen geschieden op 's ryks kosten door daartoe afzonderlyk aan te stellen personen, die alsdan dó invulling persoonlijk huis aan huis zuilen verrichten. Het zal de vraag zyn, zegt het blad, of de minister, mot het oog op de groote kosten. PRIJS DES. ADVERTENTIE Ni V*n 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Orootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. welke hieruit zullen voortvloeien voor het rijk, in dit voorstel wel zal willen treden. Naar de „N. R. C." verneemt, is het rapport der commissie van enquête omtrent hulpverleening bij spoorwegongelukken, door don minister van waterstaat aan de Tweede Kamer overgelegd, in handen gesteld van de directiön der spoorwegmaatschappyen, om- daarop te adviseeren. De benoemde officior van gezondheid 2de klasse by de zeemacht D. P. Van Nouhuys, arts, wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voet3luis, om tevons dienst te doen in de maritieme ziokeninrichting aldaar. {Sis.-Crt.) Naar de „Asser Crt." meldt, is den Ge deputeerden Staten der provincie Drente door den minister van binnenlandsche zaken ver zocht den Raad der gemeente Smilde namens Zyne Excellentie uit te noodigen, zyn besluit tot toekenning van eervol ontslag aan alle onderwijzers tot hystand in de openbare lagere scholen in die gemeente in te trekken, ter voorkoming dat hot, als strydig met het algemeen belang, ter vernietiging aan Zyne Majesteit den Koning worde voorgedragen. Het stoomschip „Prins Maurits" ver trok 3 Jan. van Nieuw-York naar AVest- Indiö; de „Schiedam" vertrok 3 Jan. van Nieuw-York naar Amsterdamdo „Drente," van Rotterdam naar Java, vertrok 4 Jan. van Port-Said; de „Prinses Amalia," van Amsterdam n. Batavia, vertr. 4 Jan. v.Genua. Z. M. heeft pensioen verleend aan: FT. Borger, ryksveldwachter, f 367J. C. Mos, id., f 287benoemd tot kantonrechter-plaats- vervangor in het kanton Heerenveen AV. H. Houwing, ontvanger der registratie en domei nen te Heeren veen- de hoeren P. H. AViersma, V 1 TT 1 - n rtnfa Ct Aïtf)"- muiden, en J. C. Y. Bussingh De Vries, pre dikant bij de Hervormde gemeente te Nieuw- Helvoet, benoemd tot prodikant bydeProtes- tantscho gemoerde in Nederlandsch-Indië. INGEZONDEN. Mijnheer dc Redacteur.' AVy, Hollanders, hebben over het algemeen den naam van een practisch volk te zyn. Toch gaan wy nog voort omstreeks Nieuwjaarsdag de postkantoren met onze kaartjes te over- stroomen, zeer ten nadoole van de gewone handelscorrespondentie en de Zondagsrust der ambtenaren. AVaro het Hoofdbestuur der Pos- teryen nu maar zoo verstandig als in België en Frankrijk, waar al die felicitatie kaartjes in groote kisten worden geborgen en voor verzending en distributie desnoods de geheele maand Januari wordt gebruikt al naar ge lang de gewone werkzaamheden gedoogen zich met die prullerieën to occupeeren dan was het kwaad niet zoo groot. Maar bier wordt die stroom van kaartjes even ernstig behandeld als de gewone correspondentie on aangezien de massa te groot is, ïydt het post verkeer er de eerste dagen van Januari by zonder door. Is daar nu niets tegen to doen? Waarom b. v. de frankatuur van kaartjes van 30 Doe. tot 4 Januari niet op 3 cents gebracht; dan zou de stroom wel wat verminderen en do overmatige arbeid der postambtenaren meer winstgevend worden. Die meerdere winst kon dan worden aange wend om voor do postwissels eone hetere soort karton te gebruiken, want hot tegenwoordige is al bijzonder slecht. De vezels van hout of stroo liggen byna los op de oppervlakte, zoodat men eene eigenaardige soort van pennen noodig heeft om ze te beschryven. Vooral tegenover het buitenland staat dat slechte karton zoo armoedig. Het publiok betaalt cent per stuk en by groote hoeveelheden is daar toch, dunkt my, wel wat goeds voor te leveren. Leiden, 5 Januari 1889. Een handelaar.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5