Gem«n(d Ntenw» Zoowel binnen onze gemeente als in hare omstreken kon men heden een inderdaad verrukkelijk schouwspel gadeslaan, een winter-natuurverschynsel bewonderen, dat zich slechts zelden op zulk eene wijze, als heden het geval was, vertoont aan de blikken van hen, die niet onverschillig zjjn en niet koud blijven (al is de temperatuur ook niet lioog) voor hot schoone, dat moeder Natuur, in welk jaargetijde dan ook, te ge nieten goeft. Het hoogo zoowel als het lagore geboomte was roods in de vroege morgenure bedekt met een blank bekleedsel, maar dit maakte toen, vooral door den heerschenden mist, nog niet. dien indruk, welken het later op den dag uitoefende. In den morgen zag men en dit is iets vreomds dat witte kantwerk, die blanke vacht zich steeds uitbreiden, en toen de dagvorstin haren troon besteeg en eene blauwe lucht zich over het geheel welfde, toen was het wintergozicht aangrijpend schoon. Brandalarm kondigde h e"d en n a- middag tusscben één uur en halftwee aan, dat de eerste brand in bet jaar 1889 binnon do grenzen der gemeente Leiden was uitgebroken. "Weldra bloek het dat de tegenwoordigheid van politie macht, infantorie, een gedeelte der Leidsche schutterij en bluschmateriaal ver- eischt werd op de Middolstegraclit, waar door het dak van perceel 77 groote vlammen en dikke rookwolkon zich oen weg baandon. Dat porceol, thans dien naam niet meer met recht kunnende dragen, deed dienst als berg plaats voor wol (boven) en voor meubelen (beneden), welke daar tevens gerepareerd wer den en hedenmiddag door en op elkander op do straat lagen on stonden. Het pand is het eigendom van den heer N. Dreef in de Groe- nesteeg. Hoe do brand ontstond, is nog niet bekend. Hjj schijnt boven, dus by de wol, een aan vang genomen te hebben. Tal van spuiten, zoo van particulieren als van do gemeente, waren spoedig op de Middel stegracht aanwezig on doden weldra dionst on der leiding der verschillende brandmeesters en van den directeur der Leidsche brandweer. Ook de stoomspuit kwam op 't appèl. De palm der overwinning, in casu voor het eerste watorgovon, viel wel den Woesburgers ten deel, doch ook de spuit der „Leidsche Katoer.- maatschappij" gaf vlug en steeds flink water; do helderheid van dit laatste viel niot zeer to roemen; het schitterde niet in de zonnestralen. Porceel 79 liep een oogenblik groot gevaar, vooral aan het achtergedeelte, ook aangetast te worden door do in z(jne richting gestuurde vlammen. Het bleef evenwel gespaard, daar men den brand vrjj spoedig had bedwongen. Dat de Middelstegracht, vooral hot gedeelte over No. 77 gelegen, met een druk bezoek werd vereerd, behoeft goon betoog. Men had daar een prachtig „point do vue," al betreurden sommigen het nu en dan geen regenscherm bij de hand te hebben om zich togen afdwalendo waterstralen te kunnen beschermen. Van ongelukken werd niets vernomenmen was zoo verstandig op den wal te blijven, al helt deze hier en daar aanmerkelijk af. In de voor het Haagsche kan tongerecht in 1888 behandelde strafzaken werden 3177 vonnissen gewezen, terwijl in 415 gevallen door betaling van do hoogsto boete de vervolging voorkomen werd. „De gestoorde bruiloft" was 't Woensdag voor een aantal paren, die zich te 's-Hage in het huwelijk wilden begeven. Toen zij, en daaronder eonige Scheveningscho brui loftsstoeten, ten stadhuize aankwamen om door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te worden voroenigd, vernamen zjj daar nl. dat aan hun vurig verlangen voor 't oogen blik goen gehoor kon worden gegeven, want de wethouder Wittert was ziek; maar men had naar den heer Godon gestuurd en dus, als de familie een oogenblik wilde wachten Daar komt, terwijl een nieuwe stoet binnen treedt, de boodschapper ademloos terug: „meneor Godon is uit de stadl" Dan naar den heer Mouton, luidt het bevel. Doodsbleek ijlt do bode opnieuw binnen„meneer Mouton is ziek!!" En do aandrang van paren houdt aan! Do wethouder van Openbare Werken dan epgoroepon ter hulpe. Eilacyl de heer Lisman was niot van zijn besluit terug te brengen om zich buiten alles te houden. „Lieve schipper vaar ons over!" neurieden reeds eonige bruidegoms, en de bruidjes voegden er bjj „Fahre inich geschwind!" Een lichtstraal in de duisternis 1 De burge meester!Helaas, men had niet aan de wet gedacht. De burgemeester is goon lid van den Raad en mocht dus, niet Reeds was men der wanhoop nabij, toen dé heer Michiels Van Verduynen werd gevon den die juist van de reis terugkeerde en nu, zooals hij uit den trein was gestapt, de func tion overnam, den verlaten post bezette en de huwelijken sloot. Haagsche Crt.) Men schrijft uit Amsterdam aan het „Haagsch Dbl.": Zooals bekend is, moet in 't voorjaar (1 Maart) de afdeeling Amsterdam van den Soci- aal-Democratischen Bond het „Volkspark," dat zij voor f 30 per week in huur had, ontruimen, daar de eigenaar het perceel onder den hamer wil brengen. Indertijd is hier opgericht de Arbeiders- Maatschappij, eene veroeniging op aandeelen, welke de Koninklijke goedkeuring heeft erlangd en onder andoren eene broodbakkerij heeft gesticht, voorts ten dool hebbende de exploitatie van eigen lokalen. Deze Maatschappij is echter niets anders dan eene verkapte onderafdeeling van den Sociaal-Democratischen Bond, daar het geheele Bestuur en al de leden bekende sociaal domo craten zijn. Wel heeft het indort(jd eenige moeite gekost de Koninklijke goedkeuring te verworven, maar door de bemoeiingen van mr. N. A. Caliscli, een bekend radicaal advocaat alhier, is die goedkeuring verleden jaar eindelijk verkregen. Naar wij vernemen, is thans genoemde Arbeiders-Maatschappij in onderhandeling tot- het aankoopon van eenige perceelon op do Bloemgracht, ten einde aldaar oen groot vor- eenigingslokaal te stichten, dat natuurlijk in de eerste plaats zal moeten dienen voor de bijeenkomsten der uit het „Volkspark" verdre ven sociaal-democraten. Kr as! Het „Rott. Nb 1." deelt mede dat eene dame te Delft op Nieuwjaars dag een gelukwensch aan haren minnaar zond, doch verzuimde de plaats van beslemming (Rotterdam) op de adreszijde te schrijven. Niettemin kwam Donderdag-avond de kaart aan 't juiste adres. Als ons de kaart, zegt genoemd blad, niet getoond ware, zouden wij het bezwaarlijk heb- bon geloofd. Het getal nieuwjaarskaartjes, ten postkantore te Amsterdam bezorgd, zoo van daar als uit de provincie, wordt op een half millioen geschat. Een man en oene vrouw, die voor nemens waren met hunne 3 kinderen heden met het stoomschip „Edam" naar de Argen- tynscho Republiek te vertrekken, en daarom reods al hunne bezittingen hadden opgeruimd, z(jn op het oogenblik, dat zy zich aan boord begaven, op hun besluit teruggekomon, en weder naar hunne oude woonplaats, Tilburg, teruggekoerd. Ook tegen den socialist Van der Stad, die op verschillende plaatsen in hot district Wolvega optrad, is proces-verbaal opgemaakt. Een reizigor, die zich den 31ston Dec. op de laatste boot van Stavoren naar Enkhuizen bevond, wordt vermist. Men heeft op do boot bij eene der radorkaston z(jne overjas gevonden en daarin eenige brieven aan zijn adres, waardoor men te weten is gekomen wie de eigenaar van de overjas was. Het was een inwoner van Groningen, en zjjne familio is zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld van hetgeen er vormoedeljjk gebeurd is. 't Zjj by ongeluk, 't zij door eigen toedoen, is do man waarschijnlijk in het water gevallen on verdronken. Woensdag-ochtend vond men in het open veld onder Silvolde slapende zekeren H. S., die door misbruik van sterken drank bedwelmd geraakt en gevallen was, en zoo den nacht buiten heeft doorgebracht. Aan het behoud van zijn leven wordt ge wanhoopt. Naar men aan de „Zw. Crt." mededeelt, i3 Donderdag een geval van var kensziekte (besmottolyke vlekziekte) gecon stateerd te Arriën, gemeente Ambt-Ommen. Het varken is verbrand en de noodige maat regelen zijn genomen om de verspreiding dor ziekte tegen te gaan. Gisteravond ondervond de laatste trein van Amsterdam naar Den Helder bijna twee uren vertraging. Naby Hugowaard was nl. eene dryfstang van de locomotief gebroken, welke daardoor de waterpomp stuk sloeg. Uit Den Helder werd daarom eene locomotief ont boden en zonder verdere ongelukken kon de reis ton slotto voortgezet worden. Een 7 9-jarige besteller aan het kantoor der staatsspoorwegen to Sittard, ze kere J. Franssen, die gisterochtend te zes urou eene kennisgeving naar het gehucht Wintoraeken te bezorgen had, geraakte, waar- sohynlyk ten gevolge van den dikken mist, naby het brugje aan den Ophovonderdyk, in de Geleonbeek, waaruit zyn lyk eenige uren later is opgohaald. Een huiseiyko twist werd Don- dordag voor de Zwolsche rechtbank behandeld. Eene vrouw uit Dalfsen moest vorschynen, omdat zu haren man geslagen en met een mes gesneden had. De vrouw had gewild dat haar man bij eeno ander een kleinigheid zou gaan vragenop zyne weigering had zy haren man by de haren door de kamer gesleept en toon zy 's avonds op dezelfde vraag weor eon wei gerend antwoord ontving, zei zy, dat hy geono aardappelen kreeg; wyl de man daarop den ketting van den ketel vasthield, sloeg zij hem mot 't scherpe van een mes op 't hoofd, zoo dat hy bloedig verwond raakte. De vrouw be kende 't feit schreiende. Volgens den man was er anders nooit ongenoegen tusschen hen gewoest. Op eone vraag of zij 't nu weer goed samen konden vinden, antwoordden bei den bevestigend. Het O. M. eischte tegen do vrouw drie maanden gevangenisstraf. Te Glasgow is een moord gc- pleegd, overeenkomende met dieu, welken Jack the Ripper op zyn geweten heeft. Zekere Stephenson, 18 jaar oud, heeft een meisje op eene verborgen plaats gelokt, waar hy haar zeven dolksteken heeft toegebracht. Op het hulpgoschrei van het meisje kwam de politie toeschieten en nam den moordenaar gevangen. Het slachtoffer behoorde tot eene arme familie. "William Barrett, de vermoedelyko moorde naar van den jongen John Gill, is voor de rechtbank te Bradford verschenen om zich tot eone voorloopige hechtenis te hoorenver- oordeolen wegens de beschuldiging, die op hem rust. De gevangene is eon boer met oen gezond uiterlijk on schynt minder onverschillig dan de eerste maal, toen hy voor de recht bank verscheen. Do voorloopige hechtenis is bevolen, daar Barrett niet nauwkeurig kan mededeolen welken tyd hy in gezelschap van den jongen Gill heeft doorgebracht. Op vorzoek van sir Robert Mo- rier, Britsch gezant te St. Petersburg, maken de Londensche bladen eeno merkwaardige briefwisseling openbaar, tusschen hem en graaf Herbert Von Bismarck gevoerd naar aanleiding der aantygingen, door de „Küln. Zeitung" tegen den gezant gericht. Volgens de „Köln. Ztg.", zou sir Robert Morier, dos- tyds gezant te Darmstadt, in 1870 den maar schalk Bazaine onderricht hebben ten aanzien der bewegingen van het Duitsche loger. De gezant hoeft daarop aan graaf Von Bismarck geschreven dat deze beschuldiging niets dan vuige laster was, en daarby ge voegd een brief van wylen den ex-maarschalk Bazaine, dd. 8 Aug. 1888, waarin deze de be wering dor „Kóln. Ztg." ten stelligste tegen spreekt en vorzokert dat hy in 1870, bevel voerende over Metz, met sir Robert Morier ten eenonmale onbekend was, terwyl de maar schalk de hem in de „Köln. Ztg." toegedichte uitlatingen uitdrukkelijk loochent. Op grond hiervan vorzocht sir Robert Morier, by schryven van 19 December jl., graaf Her bert Von Bismarck de scbandeiyke lasteringen der „Köln. Ztg." door de „Nordd. Allg. Ztg." te doen tegenspreken. Den daaropvolgenden Kerstdag antwoordde graaf Von Bismarck den gezant met een stroef briefje, waarin o. a. deze volzin voorkwam„Noch de toon noch de inhoud van uw schryven veroorloven mij uw zonderling verzoek in te willigen en tegenover de Duitsche dagbladpers de houding te laten varen, welke my door mijne ambte lyke stelling voorgeschreven wordt." Op oudejaarsavond schreef sir Robert Morier weieraan graaf Von Bismarck dathy alsnu ver plicht was de bedoelde stukken aan de Engel 8che bladen te zenden, dewijl de minister geweigerd had hem genoegdoening te ver schaffen door openbare of bijzondere logen straffing van deze afschuwelijke lastertaal achter welke de openbare meening in Duitsch land ambtelyko inblazingen zoekt. De gezant verklaart ten slotte dat hy op verdere aan vallen der „Köln. Ztg." of van soorlgelyke bladen geen acht meer zal slaan. De meeste Londensche bladen keuren de weinig diplomatieke heftigheid van sir Robert's brieven af, maar sproken evenzeer hunne afkeuring uit over de lompheid van graaf Von Bisraarcks briefje, waarvoor geene enkele verontschuldiging te vinden is, terwyl daaren tegen de verontwaardiging van den gezant wel eenigszins verklaarbaar was. Het is zeer opmerkelyk dat de gisteravond Berlyn verschenen bladen voor verreweg hot grootste gedeolte nog in het geheol geen bericht over deze zaak ontvangen hebben, en dat dus klaarblykelyk de telograafmaatsohappy Berlyn, welke officieuze berichten open baar maakt, ditmaal gezwegen heeft In de bladen, welke op de hand der regeering zyn, vindt men zelfs geene particuliere telegrammen, die van de publicatie melding maken. (iV. R. C Meer dan vijftien jaren ia het geleden, dat te Londen een zoo zwr.ro mist hing als in de laatste dria dagen. Van Jo eene zydo der straat kan men de huizen aan de andere zyde der straat niot zien. Do lichten der straatlantaarns zyu gloeiende spykers golyk. Tolegrammon. (Zie de buitenlandsche berichten in het 2de blad St. PETERSBURG, 4 Januari. Het minis terie van oorlog heeft de wet omtrent de grenzen van leefty'd uitgewerkt en d' n corps commandanten ter goedkeuring toegezonden. De wet beoogt de verjonging van het corps officieren. AVie op 4-5-jarigen leeftijd geen regiments-commandant is en op 58 jarigen leeftyd geen divisie commandant, krjgt ont slag. Do wet treedt vormoedelyk met hot voorjaar in werking. BELGRADO, 4 Januari. In den lando wor den toebereidselen gemaakt tot verdere feest- 1 viering naar aanleiding der nieuwe grondwet. Eeno deputatie zal den koning hulde gaan brengen.' Volgens gerucht, zou de le'dor der^ liberalen, de heer Ri3titsch, belast worden a met het vormen van een nieuw kabinet. MADRID, 4 Januari. Bij de te Esperanza lij (provincie Oviedo) plaats gehad hebbende myn- .j? ontploffing werden 27 arbeiders gedood en S vele werklieden gewond. PARIJS, 4 Januari. Op bevel van den profeet van het Noorder-departement, is een Üuitscli veehandelaar, dio Lahne moet heeton, over,.v de grenzen des lands gezet. LONDEN, 5 Januari. Het schip „Kate Car nic", van Brunswick naar Rotterdam, is oj A zea door de bemanning, die gered word, ver laten. NIEUW-YORK, 4 Januari. De Tarwemarkt I opende heden c. hooger op berichten uit Engeland, daar de toevoeren klein waren. Hierop daalden de prijzen echter, oindaöffi schynbaar de markt werd opgedreven om te| kunnen realiseeren. Later konden do pryzenu echter een gedeelte der daling van s/e c. op, de slotkoersen van gisteren terugwinnen eni sloot de markt prijshoudend. De Koffiemarkt oponde hooger, daalde later,] verbeterde echter weder en sluit vast. BERLIJN, 5 Jan. (Rbl.) Zooeven is professoi Geffken uit de gevangenis ontslagen. Hol proces tegen den hoogleeraar wegens open baarmaking van keizer Frederiks dagboel: is krachtens besluit van het „Reichsgericht' te Leipzig gestaakt. "WASHINGTON,-5 Januari. Het Huis var Afgevaardigden heeft zyne goedkeuring go hecht aan het ontwerp, hetwelk reeds doo den Senaat is aangenomen, betreffende hi kanaal van Nicaragua. LONDEN, 5 Januari. De „Standard" ver] neemt uit Konstantinopel, dat de Porte alt noodige maatregelen heeft genomen om de: Ismid-spoorweg in bezit te nemen. Mon weel nog niet welke houding de Engelsche e: Oostenrijksche gezanten zullen aannemon. EEIDEiV, 5 Januari. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instit.) Verwachtingveranderiyke winc Thermometer-standgisteravond om 8 uiei 1° Celsius 30.2° Fahrenheit; hedenmor - gen om 8 uren 5° C. 23° F.'s midd. 1 uren —4° C. 24.8° F.'s namiddags 4 iire -3° C. 26.6° F. Per telegraaf wordt ons hedenavond ail Den Haag gemeldZ. M„ de Koning heeft de laatste weken meer last gohad van zpfl! chronisch lyden. De spysvertoring is in inter siteit achteruitgegaan, waardoor de blotójj making minder gunstig was. Do krashten van den hoogen lyder nemij in don laatston tyd niet too. Hot stoomschip „Bantam", van Amstt dam naar Batavia, vertrok 5 Jan. van Suk do „Conrad" vertrok 5 Jan. van Batavia na Amsterdam; de „Prins Frederik", van Aij sterdam, arriveerdo 5 Jan. te Batavia; i „Zaandam" arriveerde 3 Jan. van Amsteri^- te Montevideo.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2