JLJ _i.J Maandasj: Januari. A*. 1889. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad jKikeriki. DE BOTERWET. IPeuilleton. EEN HELD DER MODE. Leiden, 5 Jannari. DACIBl i AI). PHIJ3 DEZER COURANT: Tten Ittl&en pa t mundm.1.10. ynur.o per poet.l.«0. AiJoaderLjiit Kommen.0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN": V»n 1—0 regels ƒ1.05. Iedore regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het in- oasseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit lommer verzonden No. 15 van Kikeriki. Het zal een belangrijke vooruitgang op de oaan der économische ontwikkeling mogen lieeton, als de gelukkige ingezetenon dezer landen geen chemisch laboratorium mitsgaders jen microscoop en andere instrumenten in iiuis behoeven te hebbon om te weten te .romen, of zij nu inderdaad „boereboter' anders gezegd „koeboter", op hun broodje gaan smeren. Want we zullen, als ten minste menscheiyke berekeningen niet falen, eene boterwot krijgen. Zog niet dat zulks onnoodig is, en dat we in de bepalingen van ons Strafwotboek aan gaande het bedrog met levensmiddelen waar borgen genoog bezitten. Uwe redoneering be- wyst, dat gq de praktijk niet kent. Want wat baten voorschriften en strafbedreigingen, als zij toch niet gehandhaafd kunnen worden? Vlak voor de oogen van do politie verkocht men in Neorlands hoofdstad, eene der zeer weinige gemeenten waar van overheidswege Iets wordt gedaan om prevontief toezicht te houden op den verkoop van levensmiddelen, beschimmelde poren, waaraan arme kindertjes zich ziek gegeten hebben. Maar we spreken nu niet over verrotte peren, maar over „boter", cn wel over „boere boter". Of vindt u den naam „natuurboter" misschien mooier? Ook al goed, ge hebt. maar voor 't kiezenNoerland3 taal leent zich uitmuntend voor prachtige woordverbin dingen. Een onmeteiyko, een niet hoog genoeg te waardeeren dienst zal de nieuwo wet ons bewyzen, door het woord „kunstboter" uit de woreld te helpen. De hemel weet, welke 'wazo opvatting van de beteekenis van het voord „kunst" dit heeft doen bezigen om een .urrogaat aan te duiden, maar 't wordt tyd, daar een eind aan to maken. Het fabrikaat, aan 't welk men dien naam ■heeft gegeven, bezit voortreffelijke eigenschap pen, en wie te kiezen heeft tusschon eene goede quaiiteit van dat artikel, en wezenlijke boter van twijfelachtige bereiding, doet, al zpn do prijzen geljk, hoel verstandig ala hij 1) Biographischc schets. Tot de eigenaardigste en bekendste ver- schyningen dor Londensclie voorname wereld ia de eerste dertig jaren dezer eeuw behoorde ontegenzegiyk de overste Brummel, gewoonlijk „beau Brummel" genoemd. Hjj was do onbe perkte beheerscher dor mode, voor wiens schepter zich allen bogen. Do prins van Wales, later koning George IV, vereerde hem iangen tyd met zyne vriendschap, en do hoog moedigste jongo qdelliedon uit de oudste en voornaamste familiön van het land verdrongen zich om kennis met hom te maken. Zjn roem verbreidde zich van Londen uit over ge heel Engeland, en ook op het vasteland werd -zjjn naam in alle hoofdsteden door de jonge dandy's met bewondering gonoemd. Het karak ter en hot leven van dezen man zjjn even ongewoon als bolangwekkend, en hot loont de mocito wel, zijn levensloop te loeren kennen. Goorge Bryan Brummel wa3 geenszins van eene bijzonder veorname of rjjke familie. Zjn grootvader was conditor goweost on zijn vader had de betrekking van particulier secrotari3 bjjllord North bekleed. Ook zjjn geërfd ver- hot eerste kiest, njj heeft dan stellig iets goeds, iets voedzaams, iets smakeiyks en vol komen onschadelijks. Do uitvinders hebben de maatschappij en inzonderheid de mingegoede volksklasse een dienst gedaan van niet gering belang. Haar zij deden verkeerd, door hun artikel den naam van „kunstboter" te geven. Onder een andoren, splinternieuwen naam zou hot zyn weg ook wel gevonden hebben. Nu ontgaan zij hot verwijt niet dat zij zoo'n beetje heb ben gespeculeerd op ja, laat ons maar zeggen op do oppervlakkigheid van de mon- schon, 011 zou men hen kunnen beschuldigen van to hebben te konnon gegeven: „Zegt, als go misschien gewoon zyt, uwe boter, alvorens zo in den handel te brenger., een beetje op to knappen met stroop, mot schapenvet, mot salicyl, of wat dan ook, hier is iets dat go veel gemakkelijker en doelmatiger leunt aanwenden, en dat u, zoo ge er misschien nog een goweten op nahoudt, ontheft van de onpleizierige gedachte, een paar arme drommels maagzieklon in het lyf gebracht te hebben. Een andoren naam, maar welken? Vroeger hadden de heoren 't voor 't zeggen nu heeft de Regeering voor hen oone keus gedaan. Volkomen juist is hg niet. Want het surrogaat is margarine en nog verscheidene andere bestanddeolen meer, doch margarine is toch in eik geval het hoofd ingrediënt. En nu wil do wet dat overal, waar eenig ander boterachtig product wordt verkocht dan wat uitsluitend vetdeelen, uit melk bereid, bevat, hotzy op de verpakking, liotzy op do waar zelve, - in duidelijk leesbare letters het op schrift- „margarine" zal vertoond worden. Als dus eij, winkelier, een fust oponmaakt en in uw winkel plaatst, hebt go te zorgen dat het opschrift in hot oog valt. Ontvangt ge de waar bijv. in eene klont, waarvan ge in het klein verkoopt, maak dan dat hot laatst overgebleven gedeelte nog met den stempel afdruk prijkt. Zal het debiet van bet sunogaat daardoor afnemen? Wy gelooven dat de fabrikanten zich noodeloos ongerust maken. De goede waar zal aftrek biy ven vinden, vooral wanneer, wat bopaald het gevolg van dezo wet kan worden, de prys mot de waarde overeenstemt on men minder gevaar loopt voor margarine de prijzen van boter (0 moeten betalen, wat natuuriyk niet de schuld is van de fabri kanten, maar van sommige handelaars in het kloin on van zekere „boeren" van don kouden grond, die hun goedgeioovigen afnemers „;n mogen was, volgens Engoische begrippen, niet gro>t; zjjne ouders lieten hom namelijk „slechts" 30.000 p. s. (ongeveer f 3G0.000) na. Zyne opleiding ontving Brummel aan het voorname college van Eton, dat ten allen tijde by voorkeur door de kinderen der Engelsche aristocratie bezocht werd. Later studeerde hy een tyd lang aan do universiteit to Oxford en nam ten slotte als vaandrig dienst by hot tiende regiment huzaren, dat te Londen in garnizoen lag en den prins van Wales tot chef had. In dezen jongen vorst vond Brum mei een vertrouwden vriend en beschermer. Beiden waren verwende naturen en moesten elkaar wedorkoerig aantrekken. Do prins, dien zijne vleiers „don eersten gentloman van Europa" noemden, was eon even groot modo- held als Brummel. Iiy gaf voor zjjne toiletten jaarlijks do enorme som van 20.000 p. 3. uit, en was op zyne heerschende positie in do voorname dandywereid trotscher dan op den rang, welken zjjne geboorte hem verleende. In de bekonde „Geheime memoires van een ouden diplomaat", die in 1840 te Londen in druk ver schenen, wordt by het bespreken eener zwnro verkoudheid van den prins als het treffendste bewijs voor zyne ongosteldhoid aangevoerd, dat hy zelfs geweigerd heeft, zyn kleerma- ker te ontvangen. stad" potjes met „echte boereboter" komen brengen. Als er in «ene gemeente eene openbare markt voor boter is aangowezen, dan mag er, vol gens deze wet, geene margarine worden ge bracht. Natuuriykzy behoort daar evenmin thuis als schelvisch of peperkoek. Heeft men voor margarine eene markt noodig, welnu, daar kan in voorzien worden. Daar zyn belanghebbenden, die van deze wet oene onmiddellyke verbetering wachten van den boterhandel met het buitenland, inzonderheid met Londende landbouw com missie gaat van deze onderstelling uit, en ook do Regeering onderschrift haar grootendeeis. Zéó optimistisch zjjft wy niet. In Engeland, in Frankryk, in Duitschland heeft men reeds wetten tot wering van surrogaten, hetzy in zuiveren, hetzy in gemengden toestand, en wij gelooven dat bet gevaar, de gansche massa in beslag to zien nemen, de leveranciers van slechte waar wel zal aansporen op do andere, ouderwetscho manier de markt te biyven be derven. Do goede naam onzer boter op de markt te Londen, om ons tot deze te be perken, kan herwonnen worden, doch op eeno gelieol andere manier. Men moet te rade gaan met den smaak der Britsche consumen ten wat betreft kleur en zoutgehaltein daar voor geschikte fabrieken bepaaldeiyk voorde Londenscho afnemers arbeiden, onder nauw- gezotte, wetenschappelyke controle; daarginds een magazijn openen waar niets anders wordt toegelaten dan het artikel van die fabriek en van andere, welke op gelyko voonvaardon wilton samenwerken, en don verkoop doen geschieden door een volkomen vertrouwbaar, met hot. vak bekend agent. Al wordt or door eene soortgolyke vennootschap do eersto jaren eenig verlies geleden, by ijver en volharding kan de overwinning niot uitblijven. Maar met dat alles heeft de nieuwe boter- wet, welke waarscbjjniyk in hot voorjaar in de Tweede Kamer zal worden behandeld, niets te makenwe spreken er slechts van omdat er 0. i. iets anders nog noodig is dan oen wet, om van belangrijken invlood te zyn op do pryzen van het echte product. De ryzende beweging, welke in liet vorig jaar viel op te merken, de laatste weken alleen uitgezonderd, zal misschien voor een goed deel daaraan zyn toe te schryven, dat eraan de vervaardiging meer zorg wordt besteed,— en in die richting moet men biyven voortgaan. Regeeringsmaatregolen, die de controle, op welke levonsraiddolon ook, verscherpen, achten we zeer aanbevelenswaard, en daarom kunnen we ook vrodo hebbon met 6ene wotsvoordracht, wolke eenige middelen daartoe in uitzicht stolt. Biy vondo verbeteringen, welke den handel een nieuwen bloei verzekeren, verwachten we alleen van den yvor en de nauwgezetheid der produconten, alsmede van hunne verstandige samenwerking. Laat men deze achterwege, dan zal het geroep om Regeerings tusschen- komst, al wordt er ook tot zekero hoogte aan voldaan, geenszins de verwachte uitwerking hebben. De commissie van financiën heeft onder zocht het in hare handen gestolde voorstel van burgemeester en wethouders tot vorhoo- ging van eenige artikelen der begrooting voor dit jaar. Er zyn daartegen by haar geene be zwaren en zy adviseert daarom het voorstel aan te nemen door goedkeuring van den sup- pletoiren staat, in ontvangst en uitgaaf be dragende 5235. Hoezeer de Verordening op de heffing van schoolgeld, lager onderwys, alleen melding maakt van het verleenen van restitutie in geval van vertrek uit of vestiging in de gemeente tusschentyds, zoo komt het B. en Ws. toch voor dat er in dit bijzonder geval geen bezwaar bestaat eene gunstige beschikking te nomen op het verzoek van den heer W. J. Arriëns oin restitutie van schoolgeld. Zooals toch uit dat adres en het rapport van het hoofd der Jongensschool blijkt, is de zoon van adressant wegens oen hem over komen ongeval verhinderd geworden sedert do maand Juli jl. de school te bezoeken, ter wijl, wanneer vermoed had kunnen worden dat do gevolgen van het ongeval van zoo langen duur zouden geweest zyn, ongetwij feld tot afschryving van den leerling zoude zyn overgegaan. Op gronden van billijkheid geven B. en "Ws. den gemeenteraad daarom in overweging aan adressant restitutie te verleenen van betaald schoolgeld voor zijn zoon "W. Arriëns over de iaatsto twee kwartalen van het jaar 1888, tot oen bedrag van 15, zullende alsdan voor don anderen zoon van adressant, mede leerling van de Jongensschool 1ste klasse, hot volle schoolgeld worden voldaan. Hier ter stede is opgericht eene afdeeling van de Schippers-Vereeniging „Schuttevaér," aanvankeiyk met 20 leden. Tot voorzitter is gekozen do heer P. J. Verkoren en tot secre taris do heer E. Los. De overige bestuursleden zyn do hoeren G. Van Parys, J. B. Van der Nat en J. Ruigrok Van de Werven. Mot do onbevooroordeelde wjjze, waarop de troonopvolger steeds zyne vrienden koos, haalde hjj ook den jongen vaandrig in den kring zijner intieme konnissen. Daarmedo was Brum- mel's geluk bevestigd, de eerste sport beklom men op de ladder, welke hem tot aanzien en macht zoude brengen. Do vertrouwelijke om gang met den prins van Wales verschafte den kleinzoon van don conditor in zekeren zin een pas, waarop de meest exclusieve kringen zich voor hem openden. Het duurde niet lang, of Brummel begon zyn triomf to vieren en zyn overwicht in modezaken te doen gelden. Toen zijn regiment van Londen naar Manchester vorplaatst werd, nam hy weidra zyn ontslag om in do hoofd stad te kunnen biyven. Den zomer bracht hy, zooals dat in Engeland in den regel gebruik is, op het land door by zijne voornaamste en aanzieniyksto vrienden, do hertogen van Rut- land, Bodford, Devonshire en anderen, waar hy zeker was, een kring van oude en jonge mannen uit do groote werold vereenigd te vinden en nieuwe lauweren te oogsten. Zyn aanzien en zyn invloed namen snel toe. Hy werd het ideaal van alle dandy's, dat zy te vergeefs in sieriyke kleeding, verschyning enz. trachtten to bereiken. Zelfs den prins van Walés stelde hy in do schaduw, en dezo moest ten slotte zelf good of kwaad voor de autoriteit van zyn vroegeron beschermeling buigen. Geen wonder dus dat deze van een modo- hoer langzamerhand oen despoot der mode werd. De wetten, welke hy met tirannieke willekeur gaf, vondon overal oene gunstige ontvangst. Als hy toilet maakte, was altjjd- een dozyn hertogen of markiezen tegenwoordig, die hem met gespannon aandacht gadesloegea en van hem trachtten te loeren. Brummel echter behandelde deze voorname leerlingen, zyner kunst met groote onverschilligheid cn bodiendo hen dikwyi3 met niets minder dan beminnelyke gezegden, als de volgende„Nu, wat wilt gy Ziot gij niet, dat ik myne tanden poets?" Dan borstolde liy zyne tanden met da meeste zorg vorder en ze in don spiegel be kijkend, ging hy na oene pauze voort: „Ik geloof dat daar eeno vlek is; neen, het is maar een weinig koffie. Dit tandpoeder is voortreffelijk. Denkt niet, dat gy het recept daarvan krygt; gy zult het niet hebben." Voor 't overige was Brummel togenover zyne vrienden uit de hooge en boogato aristo cratie geenszins zoer voorkomend en mei vleiei y hooft hy zich zelfa tegenover den koninklijken prins niet ingelaten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1