N°. 8860. Zaterdag 5 Januari A*. 1889. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. b. dat zy, dio zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den laten October nog aan den ijker op de daarvoor aan gegeven dagen ter herijking moeten aanbieden d. dat by het terugontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te overtuigen of die van het goed- of af keuringsmerk zijD voorzien. 5 Vervolgens wordt ter kennis van de belangheb benden gebracht, dat, volgens besluit van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, van den 15den November 1888, de letter Z in den gewonen druk vorm schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merli zoowel bjj don ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bjj den ijk van gasmoters de Konink lijke kroonterwjjl het kantoormerk voor de gemeente Leiden ie het cyfer 7. Feuilleton. De gevolgen van eene leugen. 8 lot.) Leiden, 4 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot in- casseeren buiten de sUd wordt 0.10 berekend. Oflioieele Kennisgeving-en. HERIJK. If Burgemeeeter en Wethouders van Leiden, gezien III t besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den lOdeD December 1888, No. 11/1 (Provinciaal blad No. 80), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1889; herinneren den ingezetenen dezer go- jneente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, Ifctt. a. der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad No. 37), tot het doen herijken van alle reeds in ge bruik zijnde ma4cn en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten cn gewichten op den 8, 9. 10 en 11 Januari, voor de gewone gewichten, benevens de maten en Btrijkers, Y->orwijk I, op 15 en 16 Januari, II, 17 en 18 Januari, III, 22, 23, 24 en 25 Januari, IV, 29, 30 en 31 Jan. en 1 en 5 Febr., V, 6, 7, 8, 12 en 13 Februari, VI, 14,15,19,20,21,22,26,27 en28 Febr. VII, 1, 5, 6, 7, 8, 12 en 13 Maart, VIII en de buitenwijk, op 14, 15, 19, 20, 21 en 22 Maart; 'v voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij raedicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, Ilf, IV en V, op 26, 27 en 28 Maart, VI, VII, VIII en do buitenwijk, op 29 Maart, 2 en 3 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze gemeente zal worden gehouden op den 26 en 27 April, 17 en 18 Mei, 7, 8, 28 en 29 Juni, 19 en 20 Juli en 9 en 10 Augustus van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 23aten Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zg verplicht zijn hunnomatenengewichtCD, behoorlijk DROOG en SCHOON, bij den ijker op voorgeschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen c. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, hot gobruik n of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte atempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; cn Burgemooster en Wothoudera voornoemd, 3 Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Jan. 1888. E. KIST, Secretaris. Burgemoeeter en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaat- I "Wij verlieten ijlings het gebouw door eene achterdeur, ten einde standjes te vermijden, en terwijl ik een huurkoetsier aanriep, verwijderde Monssot zich in eene stortbui. Hy moet sliknat thuis zijn gekomen, want als men eene lijkrede lioudt, gaat men niet onder eene paraplu staan. Het voornaamste was, dat hy op deze wyze bevrijd werd van zijne lastige schepping, en dit was werkelijk wel eene verkoudheid waard. Wy hadden afgesproken den volgenden dag elkander weer te ontmoeten; hy kwam, maar hemel, in welk een toestand! I „Wat is er gebeurd? Waarom zet gezoo'n gezicht alsof gy uit den doode waart verrezen liep ik, zoodra ik hem zag. „Hoe ik er zoo uitzie? Och, dat is niets, dat komt omdat ik den ganschen nacht op het politie bureau heb doorgebracht." I „Op het politiebureau?" I ja- Di© onnoozele hals, die naast ons zat to drinken, heeft de geheele buurt in rep en roer gebrachtmen heeft my in hechtenis genomen, den geheelen nacht aan den politie- 8elijke belasting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op 31 Januari a. s. bij den Gemeente-ontvanger aangifte to doen, door inlevering van oen behoorlijk ingevuld en door den aaucever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1889 koste loos ten kantore van den Gemeente ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Jan. 1889. E. KIST, Secretaris. Onze stadgenoot de heer J. G. H. Mann, directeur van het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie, bevestigt in zyne muzikale kroniek van Leiden aan „Caecilia" dat de gedurende eenige jaren door -e heeren Striening en Enderle alhier gegeven serie van kamermuziekavonden, mot medewerking van andere artisten, dit jaar door ongenoegzame deelneming niet doorgaat. Hy laat daarop de volgende mededeelingen volgenOok de abon- nements-concerten van schrijver dezes, gedu rende twee jaren met ingenomenheid en be langstelling door het publiek bezocht en algemeen geroemd, zullen om dezelfde reden niet plaats hebben. Waar dit aan toe te schryven? Eensdeels aan do Hollar.dsche traagheid van vele menschen, die, waar eene lyst tot inteekening rondgaat, nog eens wach ten, en nóg eens wachten met teekenen en dan eindelijk, als de lijst is gesloten, omdat er beslist moet worden of de inteekening voldoende is om de concerten te laten door gaan, hun leedwezen betuigen en herhaalde lijk verzekeren van plan te z(jn geweest om te teekenen, doch bet wegens allerlei redenen verzuimden. Maar er is nóg eene oorzaak, die, al moge zy vreemd schijnen, toch waar is. De concerten zijn hier te goedkoop! De „Maatschappij vo°r Toonkunst" verleent voor vjjf gulden 's jaars met twee dames toe gang tot drie of vier concerten, waarop uitstekende solisten en beroemde orkesten optreden. Nu kan de „Maatschappij" dit doen, daar z(j een zeer groot aantal leden heeft eene particuliere onderneming, die bovendien nog in haren aanvang is, kan dit niet, en kan dus niet, ik wil niet eens spreken van con- curreeren, doch zelfs niet daar naast staan, tenzij het publiek zijne eischen matigt. En dat doet het publiek niet, of ten minste te weinig. Voor zeer weinig geld (50 of 75 cents) eischt men een voortreffelijk orkest, voortref felijke solisten, nieuwe werken, enz.Het is een treurig verschijnsel, dat uit bet niet doorgaan van de kamermuziek-avonden en de abonnements-concerten blijkt hoe weinig liet post gehouden, dezen morgen ondervraagd en my, bij gebrek aan bewijzen, voorloopig op vrije voeten gesteld." „Arme vriend!" „Beklaag my toch niet. Dat is niets." „Maar wat hebt gij aan je vrouw verteld?" „Ik heb haar gezegd, dat ik den nacht had doorgebracht met daar ginder de kinderen te sussen. Och, die kleine Baradouls Hoe, in 's hemelsnaam, heb ik toch de noodlottige in geving kunnen hebben, om twee kinderen aan Jules te geven, daar ik er zelf geen had?" „Ik raad het reeds „Drommels, het is doodeenvoudig; mijne vrouw wil er één tenminste aannemen. Wat zegt gij daarvan?" „Ik zeg niets, ik denk er reeds over na.... Laat ze door de familie opeischen." „Er is geene familie meer, ik heb achtereen volgens al de familieleden gedood.Het wa3 eene ware slachting!" „Bedenk andere familieleden." „O noen, dat ontbreekt er nog maar aan het is mij veel te slecht bekomen." „Dan, vriendlief, zie ik maar nog één middel het is een uiterste en ik kan my vooretollen, dat het u tegenstaat. „Zwyg; ik heb alles begrepen. Maar bet is te verschrikkelijk, myne handen nog te bezoode publiek (de goeden niet te na gesproken) ge negen is wat uit eigen boezem voortkomt te steunc-n en aan te moodigen, en aldus iedere poging tot verheffing en veredeling' onmoge- lyk maakt. Naar wij met genoegen vernemen, is heden na afgelegd examen tot de hoogste klasse voor viool aan de Koninklyke Muziek school te 's-Gravenhage toegelaten onze jeug dige stadgenoote mejuffrouw Joh. Oudshoorn. Het zal zeker haren vader, die, ais dilettant, zelf zyne lossen en zorgen aan haar besteedde, veel genoegen doen deze op eene voor hem zoo eervolle wyze beloond te zien. Wij spre ken volgaarne met hem den wensch uit dat de jonge violiste door verdere en yverige studiën eenmaal aan genoemde school haar einddiploma bekome, om later de stad harer inwoning tot sieraad te mogen zyn. De gisteravond per Nederlandsche mail aangebrachte berichten uit Indië loopen niet verder dan die, reeds in het begin der week per Fransche mail ontvangen en medegedeeld. Er bestaat golegenbeid tot verzending dor correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Amsterdam," van Botterdam vertrekkende. Ten postkantore all ier moeten de brieven enz. uiterlyk morgenochtend om 7.55 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Zondag G Jan. zal des morgens om 10 uren de heer J. Gann Dun, em. predikant te Byswyk, voor de Ned.-Herv. gemeente te Zoeterwoude optreden. Zeer vele ingezetenen van Oudshoorn zijn niet ingenomen met het souvenir, dezer dagen door het gemeentebestuur den heerll. Kloot aangeboden. In aanmerking nemende dat de heer Kloot 37 jaren zitting in den Baad heeft gehad, waarvan byna 30 als wethouder, had men algemeen den waardigen man een doelmatiger geschenk toegedacht dan eene tafelschel, als zijnde een voorwerp, dat in den togonwoordi- gen tyd byna in geen enkel gezin meer ge zien of gebruikt wordt. Een plan wordt beraamd om dat souvenir alsnog te verwisselen voor een ander, dat meer in overeenstemming is met den togen- woordigon tyd. De uitslag van eene op heden gehouden verkiezing van één notabele by de Ned.-Herv. gemeente te Benthuizen, in de plaats van den heer P. Van Driel, die als zoodanig bedankte, is, dat met meerderheid van stemmen daartoe is verkozen de hoer J. Bogaards. len met het bloed dezer onschuldigen, die ik reeds tot weezen heb gemaakt. Men wordt eindelyk al die misdaden moede." „Ik zou in uwe plaats niet aarzelen." „AVelnu dan, luister, bewijs mij één dienst; belast u dan hun dood aan myne vrouw to berichten." „O! zeer gaarne." Ik begon op het laatst er zelf schik in te krygen, en den geheelen weg over had ik pret als ik my het gezicht voorstelde, dat mevr Morissot zou zetten, wanneer ik haar de nood lottige tyding bracht. Eerste teleurstellingzy was uit. „Er is geen twyfel aanriep Morissot, ten toppunt van wanhoop. In haar ongeduld is zy ze reeds gaan halen." „Mevrouw heeft een brief voor my'nheer achtergelaten," zelde het kamenierlje. „Ziedaar, lees, myn vriend. Ik heb er de kracht niet toe." Hij liet zich uitgeput op een stoel neer vallen en ik las: „Hoe, hebt gy niet begrepen, dat ik sedert twee maanden jo voor den gek houd en je voor je grove leugen iaat boeten? Nu zal het wel uit zyn, denk ik; ik vergeef je alles!' Op Oudejaarsdag werd in de openbare raadsvergadering van Bodegrave herdacht het 25 jarig lidmaatschap van den heer W. P. Brunt. De voorzitter herinnerde in 't kort wat. met medewerking van den jubilaris in eene kwart eeuw is tot stand gebracht, waardoor de ge meente in bloei is toegenomen. Na hem de hartelijkste gelukwenschen te hebben toege sproken, waarby de wensch werd uitgedrukt dat hy nog vele jaren in den Baad zitting moge hebben, werd hem eeno prachtige zil veren bokaal met inscriptie aangeboden door den voorzitter en de leden van den Baad. In gevoelvolle woorden bedankte de heer Brunt voor de hem gebrachte hulde. Te Haarlemmermeer werden in het jaar 1888 geboren340 m. en 297 vr. personen totaal 637 personen, waaronder 7 tweeling geboorten. Overleden zyn: 136 m. en 129 vr. of in het geheel 265 personen, zynde 1 op de 57 zielen. Levenloos geboren werden 35 kinderen. Er werden 106 huwelyken gesloten, terwyl echt scheidingen niet plaats vonden. In de gemeente vestigden zich 403 m. en 394 vr., dus 797 personen. De gemeente werd verlaten door 452 m. en 463 vr., dus door 915 personen. De bevolking bedroeg op 31 Dec. des jaars 1887: 7794 m. en 70S5 vr. of 14879 zielen, terwyl zy telde op 31 Dec. 1888: 7949 m. en 7184 vr. of 15,133 zielen. Yan deze 15,133 inwoners behooren er 9795 tot do Ned.-Herv., 3 tot de Fransch- of AVaalsch-Horv., 25 tot de Evang. Luth., 7 tot de Herat. Evang.-Luth., 221 tot de Doopsgez., 10 tot de Bemonst., 831 tot de Chr.-Geref., 4216 tot de Boomsch-Kath., 9 tot de Oud- Boomschen, 4 tot de Ned. Israëlieten, 3 tot geene gezindheid, 1 tot de Baptisten. De bevolking dor gemeente Voorhout bestond op 31 Decembor 1887 uit 708 man nen en 554 vrouwen, te zamen 1262 personen. In 1888 werden aldaar geboren 51 kinderen, als: 30 jongens en 21 meisjes. Er vestigden zich in die gomeento 52 mannen en 16 vrou- won, totaal 68 personen. Overleden zyn 13 personen van hot mannelyk en 7 personen van het vrouweiyk geslacht, totaal 20. Naar elders vertrokken 53 mannon en 38 vrouwen, totaal 91 personen. Do bevolking dier ge meente bedroeg dus op 31 December 1888 724 mannen en 546 vrouwen, te zamen 1270 zielen. Er werden 9 huwelyken gesloten. Levenloos werd aangegeven 1 kind van het vrouweiyk geslacht. In Den Haag is eene school van de doleerende gemeente geopend met een 70-tal leerlingen. Ds. C. H. Koopman, pred. bij de Ned.- Herv. gemeente te Amsterdam, die in den laatsten tyd ziokelyk was, heeft zyne betrek king nedergelegd. Door de Algemeeno Kekenkamer is, by besluit van 24 December 1888, tot eersten klerk benoemd de heer F. AV. Van Loon, tweede klork by het college. Sts.-Crt De gemeenteraad van Botterdam vor- eenigdo zich gisteren met het afwyzend praead- vies van B. en AVs. om aan de directies der Hoogd. Opera, Vereenigde Botterdamsche Tooneeli8ton en Holl. Opera gemeenteiyke subsidie te geven van resp. f 15,000, 10,000 en ƒ8000, zoodat (na eene warme discussie en mot 31 tegen 2 stemmen) niet alleen afwyzend word beschikt op deze drie aan vragen, maar ook op het adres van adhaesie, geteekend door 228 kunstvrienden. In deze zelfde zitting kwamen in voorstellen tot uitbreiding van de varkenswaag, tot her vorming van het lager onderwys en werd de heer Hendrik Muller benoemd tot eerelid der commissie van het Museum voor Volkenkunde. Mevrouw Van Asch van Wyck Van Vredenburch te Amersfoort heeft aan de dd. schuttery aldaar een vaandel geschonken. Het zal Maandag worden uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1