Nederland stiptolyk nakome; mr. C. Van Lookeren Campagne, voor het jaar 1889, be noemd tot leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool to Zalt-Bommel; den hoer D. P. Van Nouhuys, arts, met ingang van 6 Jan. a. s., benoemd tot offic. van gez. der 2de kl. b(j de zeemacht; met ingang van 1 Fe bruari 1889 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor to Sittard, F. P. A. Van der Schriock, thans directeur van het postkantoor aldaar; den met verlof hier to lande aanwezigen lsten luitenant kwartiermeester van het leger in Nederlandsch- Indiö L. M. Van Olst, wegens ziekte, met ingang van 1 Januari 1889 eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. GrCMongd Kioawe Na don oerston Januari hot nieuwe jaar mot tal van gelukwenschen te zijn ingetroden, werden hedenmorgen vele inge zetenen reeds, terwijl het zelfs nog donker was, op minder aangename wijze verrast door de offi- ciëele gelukwensching vanwege hot gemeente bestuur in den vorm van het besclirijvings biljet der inkomstenbelasting. Bij menigeen, die op oudejaarsavond na het opmaken zjjner balans mogelijk minder prettig gestemd zal zijn geweest en misschien wel mot de handen in het haar heeft ge zeten, zal deze stemming zoo tijdig op den eersten werkdag des jaars, er niet beter op geworden zijn. Er schijnt haast by het work tezyn, onge- twyfeld ook om zoodoende den belanghebben den spoediger het aanslagbiljet zelf te kunnen doen geworden en daardoor de betaling, wegens de verdeeling over meer termijnen, voor velen gemakkelykor te maken. In ieder geval zal do spoedige bezorging zeker wel kunnen worden aangemerkt als een bewijs er van hoe goed het gemeenteiyk be heer is ingericht, hoe spoedig daar de zaken afloopen. Door de politie alhiorisgedu- rende het afgeloopen jaar tegen 281 personen, schuldig aan verschillende misdry ven en over tredingen, proces verbaal opgemaakt, zoomede tegen 462 personen wegens openbare dronken schap en togen 194 personen, die de Alge- meene Politie verordening hebben overtroden. Gedurende dat jaar hebben zich by de politie om nachtverbiyf on onderstand aange meld 598 personen, die in de richting naar hunne woonplaatsen zyn voortgeholpen, ter- wpl 411 personen wegens openbare dronken schap in voorloopige politiebewaring moesten worden gesteld. Door dsn heer F. J. H. Driessen, magazynhoudor van uurwerken en horlogema ker alhier, is ruim een half jaar geledon aan de nieuwe katholieke parochiekerk van St.- Odulphus te Assendelft een kostbaar uurwerk geleverd, dat sedert dien tyd getoond heeft in den toren de proef van alle weersgesteld heid te kunnen doorstaan. Do nauwlettende zorg in het stellen on onderhouden van het om zyne schoonheid ge roomd wordende uurwerk, strekt onzen stad genoot dus tot eer. Word verleden jaar op Nieuw- jaarsdag reeds overal schaatsen gereden, nu is de vorst op 1 Januari ingevallen. „Zal het doorgaan?" zoo vraagt mon zich af on ieder geeft daarop ^jchzelven een antwoord over eenkomstig hetgeen hy het meeste hoopt en wenscht. Liefhebbers van schaatsemyden zien nu zeker elk oogenblik naar de tram of de vlaggetjes van de ysbaan al wapperen; dan toch is het oogenblik, dat men de schaatsen zal kunnen aanbinden, daar. Eeno familie, met de stoomtram van Leiden in de richting naar Haarlem rei- zonde, liet een hond, waarvoor anders vracht had moeten betaald worden, achter do tram medoloopen. By den wissel even voorby Oogstgeest gekomen, werd het dier, door eeno aankomende tram in het nauw gebracht, overrodon. Als eene byzonderheid kan ver meld wordon dat te Rypwetering eene kip, toebehoorende aan J. Zandvliet aldaar, op den eersten dag van dit jaar oen ei van buitongowono zwaarte en afmetingen gelegd heeft. Hot woog eon hectogram, terwyi do lengte 7 en do grootste dikte 5 cM. bedroog. Dit dier heeft hot nieuwe jaar dus wel good ingesteld. De trein dor IJsel S t oom t ra m wog maatschappy, welke gisteravond tohalfzoven uit Don Haag vertrok en te kwartier over zevenen ongeveer don Veurschen Tol, onder Veur, bereikte, reed, by dien tol, een boeren wagen van achteren aan. Het zevental personen, 3 vrouwen, 3 man nen en 1 kind, in don wagen gezeten, kwam er, tot veler verbazing, zonder kwetsuren af, hoewel hot voertuig deeriyk werd gehavend. Een steenen paal, by de plaats des aan- rydens staande, werd, vermoedeiyk door den boerenwagen, welke er met geweld tegen terecht moet zyn gekomen, verbryzeld. De arrondissements-rechtbank te 's-Hage veroordeelde de vrouw, di6 zich aan diefstal van een stamp uit eene waschkuip had schuldig gemaakt, tot 2 maandenden timmerman, die in een winkel in de Tromp straat aldaar eene party wol en eenige zak doeken had ontvreemd, tot 4 maanden, ver minderd mot 1 maand wegens ondergane preventieve hechtenis. Daarna stond terecht een 17 jarig jongeling, die in eene tapperij aan den Nieuwen Ryn te Leiden een tinnen liter en een koperen klok- gewicht, alsmedo van een boerenmelkwagen een wagensleutel ontvreemd en een en ander by een uitdrager aldaar verkocht had. Substituut officier van justitie mr. baron De Vos Van Steenwyk requireerde voor die feiten 6 maanden gevangenisstraf. Mr. M. M. Montyn merkte op dat een der rechters, die thans geroepon waren over deze zaak te oordeelen, tot de verwyzing naar de terechtzitting had medegewerkt, hetgeen artikel 149 Wetboek van Strafvor dering by voorkeur niet wenschte, ten einde eiken invloed op het oordeel der rechters, welke voor den beklaagde ongunstig zou kunnen werken, te voorkomen. Verder wees pleiter nog op een paar onregelmatigheden in do dagvaarding, en hoopte dat de recht bank met een en ander rekening zou houden. Ten slotte beval ZynEdelGestrenge beklaagde, die reeds vroeg zyn vader verloren en het mogelijke gedaan had om eerlyk aan den kost te komen, maar daarin niet voldoende ge slaagd was, in de clementie der rechtbank aan. Uitspraak a. s. Maandag. Naar men verneemt, zal er eerst daags tusschen het dorp Bodegrave en het op een uur afstands gelegen gehucht Nieuwer- brug eene telefonische gemeenschap tot stand gebracht worden. Door den Haven-Stoombootdienst te Amsterdam zyn in het vorige jaar ver voerd 995,736 personen, tegen 887,420 in 1887. Door de Amsterdamsche Omnibus-Maat- schappy werden gedurende het 4de kwartaal vervoerd 2,266,005 passagiers, tegen 2,318,493 in hetzelfde tydvak van 1887. Totaal van af 1 Januari 9,550,873 passagiers, tegen 9,950,371 in het jaar te voren. Het Panopticum werd bezocht door 96,000 personen. Bovendien telde de gruwelkamer 33,000 bezoekers. Het Panorama bezochten 41,000 personen. Aan de kiosken werden in het afgeloopen jaar 1,676,012 couranten verkocht. De brandweer werd gealarmeerd voor 951 geruchten van brand, 790 schoorsteenbranden, 798 kleine en 32 groote binnen-, 27 kleine en 7 groote uitslaande branden en 3 scheeps branden. 13,214 personen bezochten de universiteits bibliotheek, 12,660 boeken werden daar ge raadpleegd en 4727 uitgeleend. In het afgeloopen jaar zyn meer dan 4000 vreemdelingen als zonder middel van bestaan over de grenzen des rijks uit geleid. Volgens nader bericht, is de ge- rechtelyke vervolging tegen Fortuyn ingesteld op grond dat hy in eene openbare vergade ring te Drachten, sprekende over de Franscho revolutie, gezegd zou hebben„Ook zoo moet gy, arbeiders, u thans tegen de bestaands wetten van den staat verzetten en dezelve vernietigen 1" Een treurig ongeval vervult velen in Gorkum met deernis. Het 12-jarig zoontje van een zeer geacht Ingezeten dier gemeente, te Almkerk gelogeerd zynde, heeft spelende zich de lis van het touw, waarmede zakken naar boven geheschen worden, om den hals geslagen, met hel treurig gevolg, dat hy door het luik is gezakt en men hem eerst vond hangen, toen het leven reeds verdwenen was. Te Heusdon hoeft men den lOOsten verjaardag gevierd van don ouden en oud- scheepskapitein Jan Van Herwaarden, die ge boren werd den 26sten December 1788. Jan Van Horwaarden is driemalen gehuwd geweest en heeft mot elke zijner echtgenooten zyne zilveren bruiloft geviord. Zyne derde vrouw is nog in loven. Twee zoons en dno dochters zyn hem ge spaard gebleven. Het aantal zyner nakome lingen bedraagt honderd twintig. In den nacht van Donderdag op Vrydag 11. had op de Zuidorzee, naby Muiden, een treurig ongeval plaats. Een schip, geladen met lange turf, bestemd voor Katwyk, ge raakte door eene sterke bries op zyde en wel zóódanig, dat voor den schipper, M. A. Bosscha, woonachtig te Assen, en diens knecht mets anders overbleef dan zoo spoedig mogelyk het boveneind van den mast te bereiken. De deining werd zóó sterk, dat do genoemde per sonen byna kennis met hot water maakten. In dien hacheiyken toestand bleven zy ver- keeren tot den morgen, toen eene voorby- varende stoomboot redding bracht en do onge- lukkigen verder door ingezetenen van genoemd dorp op de liefderyksto wyzo worden verpleegd. Men kan zich den treurigon toestand van don schipper, een oppassend huisvader, voor stellen, die met leede oogen moest aanzien dat lading en al wat los aan boord te vinden was, het schip verliet en in de zee weg spoelde, waardoor hy zich geheel van zyn middel van bestaan beroofd zag. Zaterdagavond, omstreeks zes uren, is zekere N., wonende te Dubbeldam, op den 's-Gravendeelschen dyk, tusschen het Veer en den laatsten molen, aangevallen door oen manspersoon van tamelyke lengte, met een lagen hoed, nadat deze eerst aan N. ge vraagd had hoe laat het was. Het was te doen om het horloge, hetwelk de onbekende scheen te weten dat N. bezat. Eerstgenoemde viel hem daarop aan, rukte eerst don ketting stuk en kreeg daarna ook het horloge in handen; maar N. gaf den stryd niet op,trok zyn mes en gaf den straatroover daarmede zulk een stoot, dat deze kreunende zich uit de voeten maakte, nadat N. zich echter eerst weder in het bezit had gesteld van zyn eigen dom, dat de duideiyke teekenen der worsteling draagt. Maandag brak te Enkhuizen in het woon- en winkelhuis van de wed. M. Sluiter, bewoond door den heer Schuyt Best, handelaar in comestibles, een felle brand uit. Door het krachtdadig optreden van de brand weer bleef het vuur tot genoemd perceel be perkt, dat geheel uitbrandde. Do oorzaak is onbekend. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Te Erica (Drente) ia uit een vaar water opgevischt het iyk van een vyf-en twintig jarig jongeling, die sedert den twooden Kerst dag was verdwenen. Daar er aan het hoofd sporen van geweld en bloedstorting zichtbaar waren, denkt men hier aan eene misdaad. De politie doet onderzoek. Een persoon, die den 3den Decem ber naby Duiken, Pruisen, een 7 jarig meisje ontvoerde, is thans te Budel met het kmd door de marechaussee aangehouden. Het kind was door hem gestolen om voor hem te bede len. Hy is gevankeiyk naar Roermond go- bracht. Te Wychen is in korten tyd de landbouwersbehuizing van C. Rutten geheel in do asch gelegd, waarby de aanwezige oogst, de geheele inboedel en alle landbouwgereed schappen verloren gingen, twee geiten en twea koeien in de vlammen omkwamen. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de bewoners slechts op ïyfsbehoud bedacht konden zyn en er by gebrek aan middelen aan geen blusschon te denken viel. Oorzaak onbekend. Alles was, doch zeer laag, verzekerd. Nieuwjaarsmorgen om drieuren is onder Diepenveen afgebrand „Do Kolkbosch bewoond door den landbouwer Barmentloo. De inboedel is grootendeels gered. In den brand kwam een paard om. Te Loenen op de Veluwe is het huis van den landbouwer B. met don ge- heelen inboedel eene prooi der vlammen ge worden. Het vee bleef gespaard. De vrouw en het kind bekwamen hevige brandwonden. Er bestaan redenen om aan te nemen dat hier kwaadwilligheid in het spel is. De „New-York-Herald" deelt mede dat zy het bericht betreffende het op roer te Mexico heeft ontvangen uit El Paso, waar juist - het was 28 Dec. - het feest van den heiligen Innocentius werd gevierd. Deze dag is in Mexico wat de 1ste April by ons is, zoodat het bericht betreffendo het oproer daardoor voldoende wordt opgehelderd. Het was dus slechts een verzinsel. In de gasfabriek te Santiago, provincie Cadix, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarby tien personen gedood en ver scheidene gewond zyn. Te Tarragona zal eene meeting plaats nob- ben om te protesteeren tegen den invoer uit Italië van 200 okshoofden wyn, welko in de haven liggen. Een droevig ongeval. In het klooster der barmhartige zusters van St. Eli- zabet, in Essen, werd eene jonge zuster ^et slachtoffer van haar beroep. Toen zy alleen in de cel van een tot waanzin vervallen zieke kwam, wierp deze zich op haar en worgde haar. buitenland. Dultsohland. By de groote Nieuwjaarsreceptie aan het hof richtte de keizer het woord tot enkele personen, doch, zoover men weet, zyn daarby door Z. M. geene staatkundige toespelingen gemaakt. De moeder der keizerin, de 53-jarige hertogin Adelheid van Sleeswyk Holslein, is ernstig ongesteld, ten gevolge van een val op den gladden parketvloer van haar salon, waarby zy met het achterhoofd op den grond geslagen is. Keizer Wilhelm gaf aan zyn oudsten zoon eene volledige verzameling van kleine uniformen van het Pruisisch leger, sedert den grooten keurvorst tot heden toe. Italia. De koning heeft by de ontvangst dor depu- tatiën van Kamer en Senaat zyne tevredenheid geuit over den verrichten parlementairen ar beid. Hy zeide verder, dat zyn vurigste wensch was de handhaving van den vrede, en dat met den goeden wil en het ernstig streven der groote mogendheden deze wensch ook nog voor 1889 zou worden vervuld. Het aantal slachtoffers by de ontploffing te Messina bedraagt 23 dooden en 2 gewonden. Het fort. waar de ramp plaats had, is 16 kilometer van de stad op een berg gelegen. Het dochtertje van kapitein Demanzow is geheel alleen in dit gezin ongedeerd gebleven. De moeder, die ook omkwam, had liet met een soldaat toevallig uit wandelen gezonden. De Paus heeft 50,000 fr. geschonken aan de armen te Rome en evenveel aan de Itali- ainsche seminariën. Groot-Brltannll. De „Pall Mall Gazette" bevat eene depeche, door den heer Gladstone uit Napels gezonden, naar aanleiding van het uittreksel van een brief, door hem gericht aan den markies De Riso en onlangs door het katholieke blad „Tablet" openbaar gemaakt. De heer Glad stone verklaart dat het hier geen nieuw schryven geldt, maar een ouden brief. De heer Gladstone voegt er by dat het voorstel om de Romeinsche quaestio aan de uitspraak van een internationaal scheidsgerecht te onder werpen, in de tegenwoordige omstandigheden niet meer past. De overstroomingen in Worcestershire hebben reeds aanmerkelyke sthade aangericht. De Tame vallei is overstroomd en op een punt loopt het water over den spoorweg. Te Ten- bury heeft een groot aantal inwoners de vlucht naar do bovenverdiepingen hunner hui zen moeten nemen. De Stour endeAuterzyn eveneens buiten de oevers getreden. Het ver keer is zeer moeilyk. Volgens bericht uit Tralee is de Pamel- listische afgevaardigde Edward Hassington wegens deelneming aan eene vergadering der Nationale Liga veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld dat de minister van buitenlandsche zaken in den ministerraad heeft medegedeeld dat, volgens berichten uit Marokko, verscheidene Europeesche mogend heden aldaar werkzaam zyn in eene richting, schadelyk voor Spanje's belangen. De minister is daarom voornemens krachtiger op te treden, alsook de onderhandelingen te hervatten be treffende een congres over de aangelegenheden van Marokko. De koningin-regentes van Spanje heeft, in antwoord op den brief van kardinaal Lavi- gerie, krachtigen bystand van Spanje toege zegd tot bestryding van den menschenhandel in Afrika. De nieuwe zegelwet, waarby ook de coupons der binnenlandsche 9chuld met 1 pCt. worden belast, is op de agenda van het congres gebracht. Volgens een bericht uit Madrid aan de „Temps" zal eene vereeniging van bankiers aldaar een verzoekschrift aan den minister van financiën richten om tegen de wet te protesteeren. Verscheidene dynamietpatronen zyn te Tarragona ontploft. Twee huizen zyn ingestort, vyf personen zyn godood en verscheidene gewond.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2