sraasa BUITENLAND. makrtlk In de glateron door de Kamer Tan Afge vaardigden gehouden zitting heeft de heer PouTacier (Tan de rechterzijde) geklaagd over het loekenonderwys op de openbare scholen, waarbij de Regeering zich aan OTerdrijTing zou schuldig maken. De minister president, de heer Floquet, Ter kondigde den lof Tan het leekenonderwijs, waardoor de Republiek eiken godsdienstigen invloed bij het openbaar onderwijs heeft willen buitensluiten. De rede van den minister vond veel bijval en met '276 tegen 166 stemmen werd besloten, haar door aanplakking in geheel Frankrijk bekend te maken. In de avondzitting heeft do Kamer het door den Senaat geschrapte krediet van 2 millioen voor militaire pensioenen op de be grooting hersteld, en is in gelijken zin besloten ten opzichte van al de andere door don Senaat verworpen kredieten. Dienvolgens zal het budget door de Kamer naar den Senaat teruggezonden worden. De ministerraad heeft bepaald dat de Kamerverkiezing in het departement van do Seine den 27sten Jan. a. s. zal plaats hebben. De „Temps" zegt dat eene mededeeling van kapitein Fracassa als zou de bey van Tunis voornemens zijn ongeveer honderd Ita- liaansche gezinnen te verbannen, zoo zij niet de Fransche ofTunische nationaliteit aannemen, van grond ontbloot is. De begrafenis van den Russischen gene raal Loris Melikof hoeft gisteren te Nizza met buitengewonen luister plaats gehad. Het ver sterkte garnizoen nam met alle autoriteiten aan de plechtigheid deel. De slippen van het kleed werden gedragen door den generaal- commandant van Nizza, den prefect, den rv.aire en den Russischen consul. De artillerie loste de salvo's. De baar was onder bloemen be graven. De zweetziekte, welke in het begin van dit jaar epidemisch was in verscheidene Fransche arrondissementen, maar door de krachtige tusschenkomst der Regeering werd bedwongen, heeft zich thans opnieuw in Frank rijk vertoond en treedt in het arrondisse ment Indre epidemisch op. De heer Riffard, als onderprefect van Roanne afgezet, omdat hy z(jn zwager (den effectenmakelaar Bex, die zich nu te Martigny van het leven beroofd heeft) had helpen ont vluchten, verdedigt zich met de opmerking, dat hy niet anders had mogen handelen tegen over zyne zuster en hare kinderen, te meer omdat hy wist, dat Bex, 100,000 fr. in zyn kantoor achtorlatende, het land verliet met niet meer dan 500 fr., welke zyne kinderen hem even vóór zyn vertrek hadden opge drongen. Bex was Donderdag 20 Dec. te Martigny aangekomenliy zeide in het hotel Clerc dat hy uit Genève was gekomen en ziek was; hy gaf zich uit voor een Italiaan. Drie dagon bleef hy op zyne kamer en slechts éénmaal ging hy uit. Toen hy Dinsdag niet aan het ontbyt kwam, ging men naar hem kyken en men vond hem dood op eene sofa, met oen kogel door het hart. In een brief aan den eigenaar van het hotel gaf hy zyn waren naam op en verzocht hy Riffard te verwit tigen. De depeche aan Riffard werd door de justitie onderschept. Daltaohland. Uit Londen wordt gemeld dat Gladstono aan prins Von Bismarck een brief geschreven heeft, hom voorstellende depauseiyke quaestie aan een internationaal scheidsgerecht te onder worpen. Gladstone herinnert daarby, dat hy het was, die het scheidsgerecht over de Alabama-quaestie heeft voorgesteld. Men zegt dat Von Bismarck zich verklaart tegen het aanvaarden van het legaat van de hertogin Galliera door mej. Von Munster, op grond dat de hertogin zich steeds als yverige Orléaniste onderscheidde. De keizer van China heeft prins Von Bismarck, den heer Krupp en den heer Von Schultow, directeur van de yzergietery „Vul can," eene ridderorde van hoogo waarde ver leend, als blyk van tevredenheid voor de wijze, waarop in het voorjaar twee pantser- schepon voor China op do Duitscho worvon gebouwd werden. Prof. Bergmann heeft te Berlyn in zyne kliniek een door kanker aangetasten larynx uitgesneden met behulp van Bramann en in tegenwoordigheid van Schrótter, Schmidt en Krause. De toestand van den zieke is tot hier toe bevredigend. Oroot-Brltannll. Uit Seoakim wordt aan ds „Standard" ge meld dat de verkenningen zekerheid geven dat de omstreken van Arabieren gezuiverd zyn, die biykbaar naar het binnenland getrok ken zyn. De „Times" meldt van Zanzibar dat wederom de Duitschers te Bagamoyo geland zyn,opnieuw met het gevolg eener slachting onder de negers. Berichten uit Middel-Afrika melden de ont troning van koning Oeganda te Mwangadoor zyn overheerschenden broeder. Volgens een telegram uit Londen, dd. heden, bericht de „Council of foreign bond holders" van Caracas te hebben ontvangen 6728 pd. st. voor rekening der geconsolideerde Venezuelaansche Schuld. De „Pali Mall Gazette" deelt mede dat de gezondheidstoestand van den prins van- Wales in den laatsten tyd zyner omgeving nogal bezorgdheid inboezemt. Hy lydt aan eene overprikkeling van zenuwen, welke men vroeger nooit by hem heeft opgemerkt. Ge noemd blad is echter in zake hofberichten geen erkende autoriteit en liep onlangs gevaar van vervolgd te worden, omdat het den troon opvolger een kaal, dik, klein ventje genoemd had. De prins werd onlangs 47 jaar. Volgens de „Manchester Guardian", heeft de Engelscho regeering de aankondiging van het protectoraat over Noord-Borneo formeel uitgesteld, totdat de geschillen tusschen de Borneo-Compagnie en het Nederlandsche Gou vernement over de zuidoosteiyke grensschei ding uit den weg geruimd zullen zyn. Dezer dagen werd melding gemaakt van de zoogenaamde Congres-beweging in Britsch Indiö, die zich ten doel stelt de in landers meer aandeel in het bestuur te doen verkrygen. Een congres van, inlanders is Woensdag te Allahabad geopend. De voorzitter, de heer Yule, bracht een plan te berde, vol gens hetwelk een deel van den Wetgevenden Raad van Indië door de inlanders zou gekozen worden. Spanje. Het gerucht loopt dat de minister van oorlog zyn ontslag zou indienen, wegens on- eenigheden met den voorzitter der Kamer. Aan de „Daily News" wordt uit Madrid geseind dat de verhouding tusschen Spanje on de Argentynsche republiek zeer gespannen i3, daar de Spaanscho regeering de emigratie van Spanjaarden naar Argentinië zeer bemoei- lykt, zoodanig, dat zy het vertrek van dui zenden Baskiërs naar Argentinië, Brazilië en Uruguay, en evenzoo naar Algiers belet. De Spaansche regeering schynt vast besloten de landverhuizing ten krachtigste tegen te gaan. Servië. Het is nog onzeker of de koning eene hem gunstig gezinde meerderheid in het parlement zal vinden. De liberale party heeft het ge heels ontwerp der constitutie goedgekeurd. De commissie, belast met het samenstellen der artikelen handelend over de bevoegdheid en den werkkring der verschillende regeerings- lichamen, zal heden haar rapport uitbrengen. Dan zal de president gekozen worden, zoomede de commissie, die den koning moet uitnoodigen de nationale vergadering officiéél te openen. Het kabinet blyft aan totdat de nieuwe Skoeptschina volgens de nieuwe bepalingen gekozen zal zyn. Uit Belgrado wordt bericht dat gisteren aldaar in den vroegen morgen overleden is de vice president van den staatsraad en ex- minister van binnenlandsche zaken Radivoj Milojkowitsch. De bladen van Konstantinopel berichten dat koningin Nathalie met Pirotchanatz daar zal komen om den oecumenischen patriarch te onderhouden over hare echtscheiding. De te Weenen wonende correspondent der „Tribuna" heeft inzage gehad van een brief van de ex-koningin Nathalie aan hare vriendin prinses Kurusofï. Zy deelt daarin mede dat zy weldra aan alle hoven, behalve aan dat te Beriyn, een protest zal zenden, waarin zy zich op de scherpste wyze uitlaat over het geen zy van koning Milan, ondervonden heeft. De Panslavonen moeten haar overgehaald hebben om de „schandalen" van den koning aan de geheele wereld bekend te maken. Het eenige, wat haar in haar ongeluk troost, schryft Nathalia, is de trouwe bystand van den czaar. Bumenië. By het aanbieden van het antwoord op de troonrede van koning Karei, door eene deputatie uit de Rumeensche Kamer, wilde het toeval dat tot de 20 leden der deputatie 5 behoorden, die om hunne anti-koningsge zinde gevoelens bekend stonden. Tot een van hen, den heer Alexandresco, die in eene weinig eerbiedige houding tegenover don koning stond, zeide koning Karei: „Ik geloof dat gy hot waart, die my te Jassy uitfloot," waarop de afgevaardigde antwoordde: „Oui, sire, un peu." Eene depeche uit Weenen aan de „Stan dard" maakt melding van verdubbelde werk zaamheid der Russische agenten in de Balkan- Staten. Twee hunner zyn aangehouden te Voltilsti, in RumeniS. Gemengd Nieuw* Met het oog op Oude j aars-avond en Nieuwjaar doet het „Sociaal Weekblad" een goed woord voor de postambtenaren by het publiek. Terwijl ieder op Oudejaars-avond eenige uren gezellig doorbrengt in den huise- ïyken kring of by vrienden, en op Nieuwjaar bezoeken brengt en afwacht, zyn die ambte naren gedurende meer dan 24 uren slaven, zonder verpoozing arbeidende om do vracht kaartjes en andere kaarton verzonden te kry- gen. Vooral in de laatste jaren is de gewoonte, om langs dien weg zyn heiigroet te brengen, byzonder toegenomen, zoodat op de postkan toren der groote steden de dagen, die voor anderen blyde dagen z(jn, met wrevel worden te gemoet gezien. Het „Sociaal Weekblad" meent terecht dat hierin verandering dient te komen. Directeuren van postkantoren heb ben, om hunne ondergeschikten van die kwel ling te bevryden, wel eens in overweging genomen, om de vracht voor het verzenden van kaartjes tegen het einde van het jaar gelyk te stellen met het brievenport. Zoolang echter niet eene wo't hen daartoe machtigt, moet het by vrome wenschen blyven. En do wet op de posteryen bleef ongewyzigd. Er moet derhalve, in afwachting van eene wets- wyziging, naar een ander middel worden uit gezien om het euvel, zoo niet uit de wereld te helpen, dan toch te beperken. Ingevolge wenken, reeds vroeger door andere bladen gegeven, zyn sedert een paar jaar enkelen terug gekeerd tot het oude gebruik, om hun heii groet, kort maar krachtig, te adverteeren. Dit aanbevelenswaardig gebruik moge steeds door meerderen worden gevolgd: lo. in het belang der inderdaad beklagenswaardige postbeamb ten, 2o. in hun eigen belang, daar zy op die wyze ook zich zeiven veel last besparen, en bovendien bet onaangename niet ondervinden van de ervaring, dat de verzonden kaartjos eerst na Nieuwjaar aan het adres van be stemming worden bezorgd, eene vertraging, waaraan de postkantoren hoegenaamd geene schuld hebben. Aldus schryft de „N. Rott. Crt." Ook de Amsterdamsche pers tracht het publiek te overtuigen van het wenschelyke, dat men op nieuwjaarsdag by het per post verzenden van kaartjes zich zooveel mogelyk beperke en neringdoenden enz. te bewegen alléén in de nieuwsbladen een nieuwjaarsgroet tegen verlaagd tarief te plaatsen, waardoor men zyn doel beter bereikt en d9heilwensch vele duizenden lezers op den bepaalden tyd gewordt. Dus zoo weinig mogelyk nieuwjaarskaar tjes op de post, maar eene advertentie in hot dagblad Uit Tuil en 't Waal wordt nader gemeld dat de man der aldaar vermoorde vrouw Woensdag-ochtend door de rykspolitie gevangengenomen en overgebracht is naar het hulphuis van bewaring te Utrecht, onder ver denking dat hy de dader is. De gouverneur van den staat Nieuw-York heeft de voltrekking van het over een vrouwenmoordenaar, Reitsch genaamd, uitgesproken doodvonnis uitgesteld tot 9 Jan. Hy zal dus de eerste zyn, die door middel van electriciteit gedood zal worden. De wet, waarby die wyze van terechtstellen wordt ingevoerd, gaat in met 1 Januari a. s., ofschoon hot heet dat de geleerden het nog niet eens zyn over de inrichting van het op 1 Jan. te bezigen toestel. Terwyl e e n i g e s o 1 d a t e n i n o e n fort naby Messina bezig waren granaten te vullen, sprong eene granaat, met het gevolg, dat 21 manschappen gedood werden. Het stoomschip „Storm Queen", met rogge van Sebastopol naar Rotterdam, werd, gelijk reeds korteiyk gemeld is, in de Golf van Biscaye tydens een storm uit het NW. op zyde geworpen, door het overgaan der lading, en is 15 uren later gezonken. Uit latere berichten blykt dat de kapitein, lste, 3de en 4de machinisten, benevens 2 stokers daarbij zyn verdronken'. De overigen der bemanning redden zich in booten, en werden later opgonomen door het Noorsche barkschip „Gulnare", naar Antwerpen be stemd, welk schip hen Donderdag morgen overzette op de sleepboot „Zeelandia", welke de geredden te Dungeness aan wal bracht. Volgens verklaring, aldaar afgelegd door den opper-, tweeden stuurman en tweeden machinist van het verongelukte stoomschip, werd door de gezagvoerder van het Noorsche barkschip „Gulnare," die 22 man van ge meld stoomschip gered had, zoo dicht mogelyk by de „Storm Queen" gehouden, totdat het stoomschip zonk. Aan boord waren nog zes personen, waaronder de gezagvoerder, en dezen hingen ongeveer 13 uren aan het steeds dieper en op zyde wegzinkende stoomschip. Men riep hun vruchteloos toe in zee te springen en hun werden reddingboeien toegeworpon, doch niemand hunner durfde den sprong te wagen. Hun geroep om hulp was hartverscheurend. Ieder oogenblik sloeg de zee over hen henen. Met het aanbreken van den dag zonk het stoomschip met de achtergeblevenen, doch voordat zulks plaats had, barstte het geheele dek uit het stoomschip, vermoedelyk door het zwellen der lading. Een geruimen tyd zeilde de „Gulnare" nog door de wrakstukken. Te Konstantinopel werd Don derdag het bericht ontvangen, dat de mail- trein naar Europa, die den vorigen avond was vertrokken, by Boulebourgas was ontspoord. Persoonlyke ongelukken hadden er niet plaats, doch het materieel en de weg waren belang- ryk beschadigd. Eene negerin uit Carlisle (Penn- sylvanië), Maggi Baldmore genaamd, die on langs den avond by vrienden had doorgebracht, vond thuiskomend© haar kindje van negen maanden door ratten doodgebeten en gedeel- telyk verslonden. De knaap van elf jaar, die, naar men zich herinnert, onlangs te Londen in hechtenis genomen werd, als verdacht van aan een knaap van acht jaar den hals te hebben afgesnedon, is, by gebrek aan stellig bewys, vrygesproken. Maar wie dan den moord bedreven heeft, ligt in het duister. Een kegelpartytje om deklei- nighoid van f 2400 te Deggendorf, in Pruisen, is oorzaak geworden dat de rechtbank zich er mede bemoeide. Een bakker was de geluk kige, die het een advocaat by 't kegelen afwon. De keizerin-weduwe van Chi na heeft eene bruid gevonden voor den jongen kei zer. 't Is haar nichtje Ye hoh-na la. Te Florence heeft een kapitein eene gravin, mevr. Costa, in een rytuig met een dolk gedood en zichzelven daarna doodge schoten. Depeches te Nieuw-York, van Panama ontvangen, melden dat onlangs 2000 kanaahverkers zyn afgedankt, ten gevolge van oneenigheden tusschen de directie der Kanaal- maatschappy en de aannemers. Hierdoor is het geheele aantal kanaalwerkers thans tot 9000 gedaald. Het plan om te Londen een corps van vrouwoiyke gidsen voor de reizigers te vormen zal worden verwezeniykt. Er is reeds een comité en men verwacht veel succèsvan deze nieuwigheid. Maar daar men liefst jonge en knappe vrouwen zal kiezen, is het te vreezen dat het hart van menig reiziger in gevaar zal komen. Een infanterist te Hounslow zou met Kerstmis met verlof op reis gaan; te voren wachtte hy nog een brief van zyn meisje. De brief kwam niet. James Parsons, zoo heette de soldaat, verbeeldde zich nu dat zyn meisje hem had bedrogen. Denzelfden avond schoot hy zich in de kazerne dood. Parsons was algemeen bemind. LICHTSTERKTE. Resullaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 16 tot en met 22 Dec. Datum. Uur. Aantal. Gom. Eng. ötandk. 1G December. 4.15 6.15 7 17.4 17 4.15 6.30 8 17.4 18 4.15 6.30 7 17.4 19 4.15 6.15 8 17.4 20 4.15 6.30 7 17.4 21 4.15 6.15 8 17.4 22 4.15 0.15 8 17.4 Dit beteekentWanneer men 5 cubic feet ss 141.6 liters por uur van zulk gae verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in eterkte gelyk etaat met 17.4, 17.4 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaara 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6