•voor één vertrek dienst doen, heeft men er ook, welke aan meerdere vertrekken hare warmte afstaan en tevens de aldus genoemde centrale verwarmingstoestellen of toestellen, welke, in één punt van hot gebouw opgesteld, dit geheel of ten deele de noodige warmte bezorgen. Naar verschillende systemen zyn die inge richt, namelijk voor verwarming door heete lucht, door stoom, door heet- en door warm water. De rosultaten, door die stolsels verkregen, ging do hoer Mulder in bijzondorheden na; hy gaf het eene de voorkeur boven het andero en eindigde met de hoop uit te drukken dat zijne bijdrage mocht bewerken dat door nio- mand der aanwezigen ooit meer zal nagelaten worden op dit gobiod te doen wat onder hun bereik ligt, nl. een kanaal te maken voor toevoer van verscho lucht, onder of naby de kachel uitmondende en daarbij e°ne kachel te gebruiken met grooten open mond, in plaats van eene zonder en met een klein ludit- gaatje onder het rooster. Een luid applaus was er het bewjjs van dat men op prijs stelde wat door den heer Mulder was medegedeeld en, hetgeen van niet weinig belang was, door eenige proeven was opgehelderd. Behalve dat applaus, verwierf spr. nog een woord van dank van den voor zitter, die tevens de gelegenheid openstelde den heer Mulder inlichtingen te vragen of hem op- en aanmerkingen te doen. Van die gelegen heid maakten de heeren Jesse, Roem, Planjer, Groen en Kok gebruik. De hoer Planjer achtte het o. a. z(jn plicht er op aan te dringen dat in een geheel school gebouw eene gelijkmatige temperatuur heerscht en werd in de uiting van zijne gevoelens daar omtrent ondersteund door den heer Groen, met het oog op de gezondheid van het op komend geslacht. Op de verder behandelde punten komen we morgen terug. Geaengd Nleavr» Voor het gerechtshof te 's-Hage werd gisteren nog behandeld het beroep, in gesteld door het Openbaar Ministerie bij do Haagsche rechtbank togen een vonnis in zake twee personen, die hadden terechtgestaan wegens bemooiiyking der militaire patrouille te Leiden, toen deze eene arrestatie wilde doen en waarbij de 1ste bekl., een gevangenbe waarder te Leiden, was vrijgesproken van de telastlegging van wederspannigheid, terwijl de tweede bekl. wegens mishandeling van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner functie, tot 25 gld. boete was veroordeeld. Deze bleef zijne schuld ontkennen en legde een schriftelijk bowtjs van goed gedrag over. Adv.-gen. mr. Telders requireerde de beves tiging van het vrijsprekend vonnis des lsten beklaagden, doch vernietiging van het vonnis ten aanzien der aan den tweeden bekl. opge legde straf, welke hij wenschte bepaald te zien op 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. H. Goudsmit, advocaat te Leiden, voor het eerst voor dit Hof op tredende, meende dat do 1ste bekl. de dupe was geworden van een groot misverstand en betoogde dat hy uit vrees voor een opstootje do patrouille had aangemaand om rustig te zyn; dat hy dus geen strafbaar feit heeft ge pleegd. PI. geloofde dat de vryspraak zou ge handhaafd biyven en riep ten aanzien van den tweeden beklaagde 's Hofs clementie in. In deze zaak is den lOden Januari uitspraak. De spoorlooper der H. IJ.-S.-MU., door de Haagsche rechtbank tot 8 maanden gevange nisstraf veroordeeld ter zake van het „maken van eene gewoonte van het opzettelyk koo- pen van door misdryf verkregen goederen," (hp zou nameiyk van den conducteur, wiens vonnis gisteren door het Hof bevestigd werd, togen geldoiyke belooning by herhaling in ontvangst genomen hebben spoorwegkaartjes, welke dan in oene herberg te Leiden werden verkocht) had zich eveneens voor het gerechts hof te vorantwoorden. Appellant ontkende, zich hierby beroepende op het feit dat hy niet lezen of schrijven kan, en bewerende niet to hebben geweten, dat de kaartjes door misdryf verkregen waren. Mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam, betoogde dat wat aan app. ten laste is gelegd, niet alleen niet bewezen, maar zelfs niet ge pleegd is. Volgons pl. was er eerst misdrijf gepleegd toen de tegonwoordige appellant de kaartjes verkocht, en had deze ze slechts voor eone gift in ontvangst genomen, niet gekocht. Maar daarvoor was app. niet gedag vaard. Adv.-gen. mr. Telders meende dat rekening moet worden gehouden met den feitelyken toestand, en noemde het stolsel van den ver dediger gevaarlyk. Volgens hem had het mis dryf plaats gehad by den verkoop van den conducteur aan dezen app. Hy wees op de geheimzinnige wyze, waarop de verkoop in de herberg te Leiden plaats vond, en requireerde bevestiging van het vonnis. Aan het einde der zitting deed het Hof uitspraakhet bevestigde het vonnis, waarby de spoorlooper tot 8 maanden gevangenis straf was veroordeeld. De veroordeelde zal in hooger beroep komen. Heden, Vrydag-morgen, is door een ongeval met eene lamp brand ontstaan op den zolder van do boerdery, bewoond door P. Mooyman, aan de Schenk, tusschen Voor schoten en Wassenaar, de laatste woning, welke onder het gebied van laatstgenoemde gemeente ligt. Bewuste woning is het eigendom der R. K. armen te Voorschoten en ligt aan de Papen laan, by de Veenwatering. De brand nam onrustbarend snel toe, zoo dat het woonhuis geheel uitgebrand is, waarna men de wankelende muren van het zeer oude huis omvertrok. Uit de omstandigheden valt af te leiden dat de Voorschotensche brandweer het eerst aanwezig was. Zy heeft dan ook met twoe spuiten den reeds brandenden koestal voor geheel afbranden behoed en den hooiberg, welke er vlak naast stond, geheel behouden. De Wassenaarsche brandweer, welke even later kwam, heeft zich verder ook op uitmun tende wyze van hare taak gekweten. Ééne van haro spuiten behoefde niet te werken, doch de andere toonde wat eene spuit van Beider te Amsterdam vermag. Do brand begon te ongeveer zeven uren en vóór tien uren kon de brandweer inrukken. Eene der Wassenaarsche spuiten bleef echter nog om het blusscbingswerk te voltooien en om te waken. Do geheele inboedel is verbrand, doch het vee was tydig losgesneden en kon in veilig heid gebracht worden. Men verneemt dat de inboedel niet geas sureerd was. Gelukkig voor den buurman, Th. Van Vliet, dat de brand in den koestal gauw gebluscht werd en dat de hooiberg ge spaard bleef. Anders waren met den zuider- brios de gevolgen voor hem ontzettend ge weest. De burgemeester van Voorschoten en de beide wethouders van Wassenaar waren op het terrein aanwezig. Toen de vrouw van J. Brons, wonende te Sloten, den 25sten dezer 's avonds om halfzeven langs den Ringdyk, by Sloten, in gezelschap huiswaarts keerde, rukte zy zich los en sprong in de Ringvaart en verdronk. Haar iyk werd 's avonds te halfelf gevonden. Zy is 27 jaren oud, en heeft twee kinderen. Zenuwiyden scbynt de oorzaak te zyn. Het wrakhout, koperwerk, lood, yzer en de kettingen en zeilen, te Scheveningen van de „Ango" aangespoeld, hebben by pu- blieken verkoop ruim ƒ1300 opgebracht. Het wrak zelf is verkocht aan den heer Begelingen aldaar voor 97. Het wrak begint echter in waarde te stygengenoemde kooper deed het reeds met 100 pet. winst over aan den heer Verbeek te 's Hage. Door de politie te Schoveningen is wederom proces-verbaal opgemaakt tegon een jongen, die gisternacht, in gezelschap van andere opgeschoten jongens, baldadigheden pleegde, o. a. door van een rytuig waarin een ingezetene van Scheveningen huiswaarts keerde, de ruiten en eene lantaarn te vernie len, terwyi den koetsier, die zich verzette, nog een pak slaag werd toegezegd by zyn terug keer naar Den Haag. Zeer wys nam deze evenwel by zyn terugnt een paar politie agenten in zyn voortuig mede en dezen snapten de bolhamels, toen zy werkelyk den koetsier bemoeilykten. Uit Bodegrave wordt gemeld: Al wordt schier overal geklaagd over het ge brek aan werk, in deze gemeente is daarvan niets te bespeuren. Pas is eene straat voltooid, waar nog geen drie jaren geleden aan werd begonnen, of eene tweede is in aanbouw. Op een stuk land, dat een half jaar geleden voor bouwgrond verkocht is, en dat eene nadere verbinding tot stand brengt tusschen het dorp en het station van het Rynspoor, ziet men nu reeds verscheidene huizen verryzen. Ook het oude gedeelte, dat na don brand van 1870 is biyven staan, is geheel vernieuwd, zoodat geen oud huis daar meer is te vinden. Do vooruitgang van deze plaats is voorna melijk toe te schryven aan de kaasmarkt, sinds eenige jaren hier opgericht, en nu reeds eene der grootste in deze provincie. (N. R.) Vroeger werd melding gemaakt van een vonnis der rechtbank te Haarlem, waarby de kerkeraad te Hillegom, uitoefe nende de function van bestuurderen van het Hervormd Weeshuis aldaar, was veroordeeld tot het doen van rekening en verantwoor ding van de gelden, buiten het huis verdiend door een aldaar verpleegden jongen, die voor zyn twintigste jaar in het gesticht was over leden. Zij vermeenden dat die gelden aan het ge sticht behoorden, terwyi de erfgenaam van den verpleegde ze als zyn eigendom opvor derde. Dezer dagen heeft het hof te Amsterdam het vonnis der Haarlemsche rechtbank be vestigd en dit bestuur veroordeeld tot het doen van rekening en verantwoording dier gelden aan den eischer. De veroordeeling in de kosten hield het Hof aan tot de eindbe slissing. Voor de gedaagden pleitte mr. De Haan Hugenholtz van Haarlem, voor den eischer mr. S. J. Cohen van Amsterdam. Op tweeden Kerstdag is te Haar lem by de godsdienstoefening in de Bake- nesserkerk een oogenschynlyk gezond 23- jarig meisje ineongezakt en op de plaats doodgebleven. Zy was vergezeld van hare moeder. Door Dykgraaf en Hoogheem raden van Delfland is benoemd tot bode de heer P. H. Rieke, te Hof van Delft. Er waren 294 sollicitanten. De A m e r i k a a n s c h e s c h a a t s e n- ryders, die aan de races der „Amsterdamsche Sportclub" zouden deelnemen, zyn reeds aldaar aangekomen, maar vinden geen ys. Een jongeling uit Almkerk, kostwinner zyner moeder, eene weduwe, was op den eersten Kerstdag naar Gorkum geweest, 's Avonds omstreeks 10 uren vond men hem te Sleeuwyk in een zeer beschonken toestand aan den weg liggen. De politie nam hem in bewaring en bracht hem in het zoogenaamde „gat", de verblyfplaats van hen, die voorloopig opgesloten moeten worden. Nadat by eenige uren daarin doorgebracht had, vond men hem dood. Zeer waarschynlyk is het overmatig gebruik van sterken drank de oorzaak, al thans uiterlyke teekenen van mishandeling zyn niet aan hot lyk te bespeuren. Dinsdag-ochtend is onder de gemeente Tuil en 't Waal een moord gepleegd. De vrouw van T. O. werd op den grond ge vonden, badende in bloed; hare beide polsen waren afgesneden en ook nog eenige andere wonden waren haar toegebracht. De man was afwezig en vond by zyne tehuiskomst zyne vrouw in den omschreven toestand. Er wordt een streng onderzoek ingesteld naar de daders, doch men is tot dnsver nog niemand ^op het spoor. Te Oldeboorn is procesverbaal opgemaakt tegen eenige arbeiders, wegens het schenden van grafplaatsen op 't kerkhof aldaar. Men rooide aldaar boomen en ontzag zich niet lykkisten met den byi stuk te slaan, zoodat lyken te voorschyn kwamen. De inspecteur van 't geneeskundig staats toezicht heeft een onderzoek ingesteld. Te Zundert heerscht de keel ziekte in vry hevige mate. Te Raamsdonksveer, in de Lang straat, is een jongeling van zestien jaren ge arresteerd, die in de hitte van een vuistge vecht zyne tegenparty letterlijk den neus heeft afgebeten. Op den K1 arenda 1schen weg te Arnhem is een kind uit eene bovenverdieping gevallen en op de plaats dood gebleven. Uit Urk wordt gemeld: Aangaande het vaartuig, op 19 dezer door vi6schers van Huizen alhier binnengebracht, is last ont vangen, den schipper voorloopig te bewaken. Hy schynt ïydende te zyn aan verstandsverbys- teringreeds tweemaal heeft hy getracht zich van het leven te berooven. Omtrent de vrouw van den schipper behoeft geene ongerustheid te bestaan, daar zy by hare familie te Groningen vertoeft. De schipper zelf moet in een opgewonden toestand de knechts van boord gezonden hebben en alleen achtergebleven zyn. Door belanghebbenden moeten plannen beraamd worden hem hulp te doen toekomen om het vaartuig naar Leeuwarden, de plaats van bestemming, over te brengen. Inmiddels verneemt men dat in het vaartuig een lek ontstaan is. Gisteravond is in het „Berl. Theater" van Ludwig Barnay, te Berlijn, gedurende de opvoering van de 5de acto van Shakespeare's „Julius Caesar", ten gevolge van een valsch brandalarm, eene paniek onder de toeschouwers uitgebroken. Het publiek drong in wilden angst naar de uitgangen. De directeur Barnay verscheen, in het kostuum Antonius, op het tooneel, en slaagde er ein- deiyk, hoewel met groote moeite, in het publiek gerust te stellen, nadat ook de brand weer zich in de zaal vertoond had en even zeer verklaard dat het slechts een loos alarm was. Naar het scheen, waren er geene ernstige ongelukken voorgekomen. Te Gent heeft de biljartheid Garnier 1437 caramboles achtereen gemaakt. De twist tusschen de Vereenigde Staten en Haïti is nog niet uit. Wel is de in beslag genomen stoomboot teruggegeven, maar de Amerikaansche regeering verlangt eone schadeloosstelling van 350,000 dollars, en deze wil de regeering der neger-republiek niet betalen, misschien wel omdat zy deze som niet bezit. Jack the Ripper beweert nu te Brussel te zyn. Eerst schreef hy aan de Ber- lynsche politie, dat hy naar Berlyn wilde verhuizen, maar nu hebben vele aanzienlijke ingezetenen te Brussel brieven en postkaarten uit Londen ontvangen met de mededeeling dat hy te Brussel zal komen. Ook koning Leopold heeft een dergelyken brief ontvangen. Vermoedelyk eene foppery! De Brusselsche „Gazette" heeft eveneens- eene briefkaart uit Londen, van 22 December gedagteekend, ontvangen, waarop geschreven staat in 't Engelsch: „Waarde meester, ik kom de volgende week. Let op, ik zal eenige moorden plegen. Jack the Ripper." In de Londensche wyk Poplar is een moord gepleegd, die de vraag doet rijzen of soms het monster van Whitechapel daar in anderen vorm opnieuw aan het werk is geweest. Eene vrouw weder eene van slecht levensge drag is daar geworgd gevonden. De politie is den misdadiger nog niet op het spoor. By den brand van de „Kate Adams", by Memphis, welke 200 passagiers en 1200 balen katoen aan boord had en waar van reeds melding is gemaakt, ontstond de brand in de katoen. Het aantal der personen, die daarby omkwamen, biykt grooter te zyn geweest dan eerst werd gemeld. Men schat hun aantal op veertig. Op denzelfden dag verbrandde by Seattle, in Washington-Territory, eene andere boot, de „Lief Erichson", waardoor zes menschen het leven verlorenterwyl de stad Marblehead, in Massachusets, door een feilen brand gedeel- telyk werd vernield. De schade, daardoor ver oorzaakt, wordt geraamd op 1,000,000 dollars. De brand brak 's avonds om tien uren nit en drie uren later lag byna de geheele handels- wyk der stad in de asch. Meer dan 3000 menschen zyn door deze ramp tydeiyk zonder werk. Er is bedrog op grooteschaal gepleegd tegenover de Fransche schatkist. De suiker, welke voor den wyn noodig is, geniet nl. vrydom van den accyns, welke 36 franken per 100 kilo bedraagt. Groote hoe veelheden suiker zyn voor dat doel aange geven, maar met medewerking van een amb tenaar, die zich uit de voeten heeft gemaakt, in Parys verkocht. Het ontdoken recht is niet_ minder dan 79,200 franken. De „Imperial British East-In dia-Association" te Londen verklaart, berichten ontvangen te hebben, waardoor zy in staat is gesteld te verzekeren dat Stanley zich in veiligheid bevindt. Byzonderheden kon het bestuur voorloopig nog niet mededeelen. Sarah Bernhardt is te Konstan- tinopel met groote geestdrift ontvangen. De sultan had haar ook in het paleis eene voor stelling willen laten geven, maar vond den prys, 23,000 fr., te duur. De groote actrice is daama naar Alexandriö vertrokken. Op de jaariyksche vergadering der Fransche Academie van Wetenschappen, is de „Bordin"-prys (werktuigkunde) toege kend aan mevrouw S. Kovalevsky, prof. aan de hoogeschool te Stokholm. Zy is eene afstammelinge van Matthias Corvinus, koning van Hongarye. BUITENLAND. rr«nkrl|ll. In de Kamer van Afgevaardigden is beraad slaagd over den post van vier millioen voor het openbaar onderwijs. De lieer Provost de Launay (Bonapartist) was tegen den post, terwyl hy het geheele stelsel van het repu- blikeinsche onderwys laakte. De minister van onderwys antwoordde dat de wetten op het

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2