Het bericht dat de generaal aan de borri- berri-ziekte lijdende was, is gelukkig gebleken onwaar te zijn. Ter gelegenheid van het Kerstfeest was op het Loo een prachtige kerstboom opgericht. Een aantal kinderen was uitgenoodigd om met prinses Wilhelmina het feest te vieren. Met zekerheid kan thans de „Dordr. Ct." melden dat de hoer C. Van der Linden zijne benoeming tot orkest-directeur der Hollandsche opera te Amsterdam heeft aangenomen. Te Boksmoer is op 79 jarigen leeftijd overleden jhr. L. Van Sasse Van Ysselt, oud- lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Dec. van Padang; de „Drente," van Rotterdam naar Java, vertrok 24 Dec-, van Gibraltar; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Dec. van Port-Saidda Jason," van Amsterdam naar Port-Natal, vertrok 24 Dec. van St.-Vincentdo „PriDses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Dec. van Southampton; do „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Dec. van Port-Said; de „P. Galand," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 26 Dec. Scilly; de „Bantam," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Dec. te Port Said; do „Leerdam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 24 Dec. Prawlepoint. De audiëntiön der ministers van marine en koloniön op 28, en die der ministers van binnenlandsche zaken en waterstaat op 29 dezer, zullen niet gehouden worden. Gea«a(d Nieuw» In het bovenlokaal van de Stads- zaal worden sedert een paar avonden ver tooningen gegeven door professor Louis Alcide. Reeds door de elders verschijnende bladen en ook door het „Haagsche Dagblad" werd ze inderdaad een verrassend schouwspel genoemd, „de koningin der Cybilles", eene sprekende, zingende en beweegbare buste in oen kastje van 60 bij 40 centimeter. Zy is zeventien jaren oud en antwoordt duidelijk op alle tot haar, in de Fransche taal, ge richte vragen. Deze geheimzinnige voorstelling, geheel nieuw, voor het eerst in Nederland en dus niet te verwarren met de meermalen hier ver toonde Galathé, is een bezoek overwaard. Geene spiegels of machinerieën zijn aan het kastje of daaromheen te bemerken. De tentoonstelling is geopend 's avonds van vpf tot elf uren. De Kleedermakers-vereeniging „Eendracht door Vriendschap" hield in het Café Vondelhovon, aan den Stationsweg alhier, op den avond vóór Kerstmis eene buitenge wone vergadering zonder dames, met het doei het twintigjarig bestaan der Vereeniging feesteiyk te vieren. De heer H. Van Os, uit Rotterdam, bracht er met zjjn gezelschap het zyne toe by, de vergadering een feesteiyk karakter te doen dragen. Den heer Metselaar, twintig jaren voorzit ter der twintigjarige Vereeniging, werd door het oudste bestuurslid als biyk van waardee ring, namens de leden, een keurig geschenk aangeboden, bostaande in eene tafel, zes stoe len en een fauteuil, voor welk geschenk do presidont op harteiyke wyze bedankte. Door eenige dames was der Vereeniging een Jjrans geschonken. Het feesteiyk samenzyn kenmerkte zich dorr vriendschappelykheid en vroolykheid. Gedurende do beide Kerstdagen werden aan hot Hollandsche station alhier afgegeven 2151 plaatskaarten in de richting naar Rotterdam en 1563-in die naar Amster dam, te zamen 4714. Oek met de by de posteryen te verwachten Nieuwjaarsdrukte, zal op verzoek van den directeur van het postkantoor alhier wederom de militaire macht eenige hulp verstrekken. De man, die de vorige week te rechtstond omdat hy door verschillende leugens eon Leidsch student had overgehaald om hem geld te geven, werd heden door de rechtbank te 's-Hage veroordeeld tot eene gevangenis straf van één jaar. Daarna werd door die rechtbank behandeld een mixtum quid van verschillende soorten verzot tegen de politie en stond vervolgens terecht een jongen van 18 jaar, die, in dienst van een vischhandelaar te 's Hage, verschillende kleine verduisteringen had gepleegd. Het O. M., waargenomen door mr. Ort, requireerde, met het oog op beklaagdes jeug digen leeftijd, eene gevangenisstraf van ééne maand. Zeer tot hilariteit van het publiek, zoodat de voorzitter tot stilte moest aanmanen, strekte de verdediging van een man, die, bekeurd wegens het zitten op zyne hondenkar, eene poging zou hebben gewaagd tot omkooping van den agent van politie door middel van een kwartje. Hy beweerde nameiyk dat hy een kwartje zou hebben uitgeloofd aan den agent, die hem het eerste bekeuren zou, wyl hem dit nog nooit was overkomen, dat hy woord had gehouden, en den agent het uit geloofde kwartje, recht en biliyk toekwam. Het O. M. requireerde eene gevangenisstraf van 10 dagen. Door do 64 bomschuiten, welke van Katwyk ter haringvangst uitgaan, werd dit jaar aangebracht: ruim 38,600 tonnen haring en 1,805,000 stuks steurharing. Ééne schuit is vergaan en de meeste schuiten hebben door het ruwe weer in November veel schade geleden. Gisterochtend is te 's-Hage, aan de Yeenkade, uit het slootje by het terrein van den houthandelaar v. G., het lyk van een net gekleed heer opgehaald, hetwelk herkend moet zyn als dat van een gepensionueerd Indisch militair, van wiens vermissing de politie den avond te voren kennis kreeg. De drenkeling is per raderbaar naar het Gasthuis vervoerd. Daar het gouden horloge, dat op het lyk bevonden werd, om elf uren is bly ven stilstaan, vermoedt men dat de man den vorigen avond omstreeks dien tyd in het water is goraakt. Tydens de avond-godsdienstoefe ning op eersten Kerstdag in de Herv. kerk te Oude-Wetering werd de gemeente, evenals vóór korten tyd, weder in hare aandacht ge stoord door brandalarm. Dat alarm bleek niet loos te zyn, aangezien op korten afstand van het kerkgebouw de hooiberg, behoorende by de boerdery van den heer Oosthoek, zelf ook in de kerk aanwezig, aan het afbranden was. Door werking der spuiten van Oude-Wete ring, Roelofarendsveen en Leimuiden kon het vuur tet den hooiberg beperkt worden. Des nachts te drie uren vertrokken de bluschwerktuigen van Roelofarendsveen en Leimuiden, doch de Oudo-Weteringsche spuit heeft nog een groot gedeelte van den tweeden Kerstdag moeten werken. Men schryft ons uit Haarlemmer meer: By den landbouwer H. Coenen, nabij de Leeghwater, is van Zaterdag- op Zondag nacht ingebroken door verbreking van een deurslot en zyn ontvreemd 12 Noord-Hol- landsche kazen en eene paardendeken. Den veldwachter T. Tit is het mogen ge lukken den vermoedelyken dader, zynde Frans V., bygenaamd Frans de Mof, oud 25 jaren, in de slaapplaats van W. Markwat te Bur gerveen op te sporen en het gestolene in beslag te nemen. De aangehoudene is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. D i n s d a g n a c h t is een binnen brand ontstaan by den graanhandelaar W. C. Van Geel, te Haarlemmermeer, by de Oude- Wetering. Er zyn redenen om aan brand stichting te gelooven. De bewoner was met zyn gezin van huis, en tydens zyne afwezig heid ontstond de brand. Toen de heer Van Geel werd gehaald en hy zyn kantoor bin nentrad, kwam eene sterke petroleumlucht hem tegen. By nader onderzoek bleek dat van zyne afwezigheid gebruik gemaakt was, en in zyne woonkamór err kantoor alles met petroleum was begoten, terwyl er een gouden horloge, 2 paar zilveren lepels en vorken enz. Op de bedstede was een waskaarsje gezet, alsmede voor een mahoniehouten meubelstuk, dat byna geheel verbrand is. Ook het karpet van den vloer was in brand geraakt door zoodanig kaarsje, daar men de pitten der petroleumlampen had uitgehaald en daarby gelegd. Daar de katholieken dien nacht te 4 uren ter kerke gingen naar Nieuw-Vennep, was zekere vrouw De Jong vroeg op, ging een emmer water scheppen, zag zeer veel rook uit het huis komen, maakte daarop burenge rucht en zoodoende heeft men den binnenbrand weten te blusschen. Door duisternis misleid, ge raakte W. C. K., oud 17 jaren, bakkersleer ling, gisteravond aan het einde der Buiten- watersloot te Delft in het water; niettegen staande spoedig aangebrachte hulp en adsis- tentie van dr. v. H., mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Door de politie aldaar is opgehaald, uit het Singelwater naby de Oostpoort, het lyk van mej. C. v. H. Somwylen lydor.de aan ver standsverbijstering, had zy het huis harer inwoning verlaten, voorgevende eene bood schap te gaan verrichten. Maandag-avond geraakte dr. H., geneesheer te Poeldyk, naby die gemeente onder de Westlandsche stoomtram. Een been werd hem nagenoeg van het lichaam gereden. Per tram naar Den Haag overgebracht, werd hy verder door de politie naar het gasthuis aldaar vervoerd. Het voornemen bestaat, in het huis, vroeger bewoond door den heer A. W. Van Eoghen, Amstel by de Hoogesluis tegen over het Amstel Hütel, te Amsterdam, eene inrichting te vestigen voor massage-behande ling. Deze inrichting, eene soort Sanatorium, zou staan onder leiding van dr. Ter Cock, de bekende specialiteit op dit gebied. (A. H.) Gisterochtend te ruim 9 uren had op de Blaak te Rottordam een heer do onvoorzichtigheid, van eene in gang zynde tram te springen, met het gevolg dat hy met een gebroken been en eene wonde aan het hoofd naar zijne woning werd overgebracht. Naar de „N. R. C." verneemt, is tegen den socialistischen spreker J. A. For- tuyn, van Amsterdam, door de arrondisse- monts-rechtbank te Heerenveen, wegens open bare opruiing tot een strafbaar feit, rechts ingang verleend. Naar het „H.Dbl." verneemt, heeft de Hollandsch Belgische bouwmaatschappy te 's-Hage by de rechtbank te dier stede een verzoek tot surséance van betaling ingediend. Maandagavond zyn twee tram men te Borkeloo aan een groot gevaar ont snapt. De tram, welke ongeveer 7 uren 'savonds van daar vertrekt, stiet dicht by het station op een dwarsligger, daar opzettelyk nederge- legd. Nadat de locomotief dit stuk hout tot over de brug voor zich uit had geschoven, bemerkte men het onraad door den vertraagden gang. Vóór de aankomst van de laatste tram vond men by den koppel, zeer waarschynlyk door denzelfden persoon nedergelegd, eenige nog al zware steenen op de rails liggen. Een onderzoek is ingesteld. Een 19-jarig artillerist, in gar nizoen te Naarden, die te Amsterdam in be schonken toestand op den O. Z. Voorburgwal aan hot hoofd van een SO-tal personen socia listische liederen zong, en een marinier, die hem daarover onderhiold, eene wonde in het aangezicht bracht, is gearresteerd. By gelegenheid van het Kerst feest werd aan de werklieden der Koninklyko Deventer Tapytfabriek (300 personen) uitge deeld 600 pond meel, 400 pond spek, 165 tarwebrooden, ter grootte van eene el, en 60 worsten. Do Nederlandsche vischsmak „Harmonie" is gisteren op zee by Doggers- bank gezonken, na in aanvaring te zijn ge weest met het Duitsche barkschip „J. C. Julius." Al de opvarenden zyn gered en te Tyne geland. Uit Davos meldt men aan het „Hbl." het volgende: Een streepje aan den balk. Het meer van Davos ligt dicht, zonder dat eene dikke laag sneeuw de yskorst bedekt, zoodat wy, schaat- senryders, nu niet meer aan het betrekkeiyk kleine stukje verdronken land der „Curverein" gebonden zyn. Of de Hollanders nu ook in hun nopjes zijnl Byna dagelyks gaan zy er heen, terwyl 11. Zondag een vry groot ge zelschap zelfs een pic-nic op het ijs orga niseerde. Op deze uitgestrekte, spiegelgladde baan zyn de Friesche schaatsen dan ook byzonder voortreffelijk, te meer, daar de ryders hier nooit met wind te kampen hebben, want het klimaat is hier inderdaad heerlyk. Ik ben nu sedert 35 dagen hier en in al dien tyd waren slechts 3 dagen bepaald slecht te noemen (sneeuwstorm) en 3 dagen middelmatig goed (d. w. z. bedekte lucht met een weinig wind), terwyl de overige 29 ons een onbewolkt don kerblauw uitspansel met waren zonnescbyn verschaften. Het stoomschip „Kate Adam s", varende tusscben Memphis en Arkansas-City, is by Commerce (Missouri) verbrand. Er waren ongeveer met de passagiers, grootendeels kleur lingen, 200 personen aan boord, waarvan er vyf en twintig zyn omgekomen. Volgens den correspondentvan de „Times" te Zanzibar, is daar niets naders over Stanley bekend. Wel meldt de correspon dent, dat de Duitsche korvet „Leipzig" weer een slavenhaalder heeft genomen, die 140 slaven aan boord had. Zoowel de slaven als de Arabieren, die het schip bemanden, zijn naar Zanzibar gebracht. Luitenant Wissmann zal vermoedelyk groote moeite hebben zyne expeditie te Zanzibar volledig uit te rus want zoowel te Zanzibar als te Vitu, zy, dragers, die voor zulk een tocht onmisl zyn, onder de tegenwoordige omstandighe, byna niet te verkrygen. Men maakt, gelijk de „Standard" uitvoe betoogt, uit de verschillende berichten op Stanley in veiligheid is, maar dat over lot van Emin-pacha nog steeds onzekerheid blyft bestaan. Een drama op den Mississipp Uit Nieuw-York wordt van gisteren geseii Op den Mississippi heeft een verschriltkcl ongeluk plaats gehad. De stoomboot „J0 Hanna," met een rivierloods aan boord, raakte, in de nabyheid eener zandbank, brand. De reddingsbooten hadden vlam ge, alvorens men tyd gehad had ze uittezetti Hevige en versc-hrikkelyke tooneelen vielen voor. Een aantal passagiers, door de hitte n in staat adem te halen, moesten op hot blyven en werden in den letterlyken zin roosterd. Anderen, door do vlammen tot wanh« gedreven, sprongen overboord en vonden hi dood in de rivier. Enkelen slechts, o. a. kapitein en de loods, konden met zwemmi den oever bereiken. De kapitein en de loods, zeer gescho door het afgry'solijke onheil, bleken krar zinnig te zyn geworden en stierven m eenige uren na hunne redding, ten prooi de hevigste stuiptrekkingen. Vyf en zeventig personen verloren het leve Het schip was met katoen geladen en i lading vatte vlam. Dit ongeluk is het verschrikkeiykste, tot nog toe op den Mississippi was voorgevalle Uit Parys wordt, dd. 26 Decembe gemeld dat een officieel telegram der polit te Martigny (Zwitserland) bericht, dat de vooi vluchtige wisselagent Bex overleden is, tl gevolge van zelfmoord. By hem werd gevonden de s»m van slocM 34 franken. Het passief van Bex bedraagt meer da 11 millioen fr.men verwacht nog arrestatif van hooggeplaatste personen, zegt de „Figaro. De onderprefect van Roanne, Riffard, zwagi van Bex, is van zyn post ontzet. OpdenNieu w-Yorksche n Cen traa Spoorweg is by Rochester, ten gevolge v: het wyken der rails, een sneltrein ontspoo! waardoor vyf en twintig personen werd, gewond. Op den Louisville- Nashville-spoom had by Bardstown, Kentucky, eene botsin plaats. Twee personen werden gedood en gewond. BUITENLAND. Frankrijk. Generaal Boulanger is in de laatste d: niet gelukkig geweest. Vooreerst is de tweede verkiezing in departement der Ardennes ten zynen nade< uitgevallen. De opportunist Linard, die gekozi werd, verkreeg 36,609 stemmen, terwyl monarchist Auffray, die ook door Boulan? werd gesteund, niet meer dan 28,794 sta men verkreeg. By de eerste stemming ?i 9 December verkreeg Linard 29,304 en Auflh 21,311 stemmen. De verkiezing moest plas hebben tot vervanging van den republikï Nevenx, die in 1885 met 42,220 stemm werd gekozen en nu lid van den Senaat geworden. Tot overmaat van ramp is teg- den geslagen candidaat Auffray door officier van justitie te Rethel nog eene ra volging ingesteld wegens beleediging van commissaris van politie. Bovendien zyn twee openbare byeenkomst der Boulangisten volkomen mislukt. Te Pan wilden zy in eene werkliedenwyk eene byes komst houden, doch de anarchistei, die meerderheid hadden, zetten Boulangers aa hangers buiten de deur en besloten de ve gadering met het aannemen der gewone moti waarby Boulanger voor „een verrader moordenaar" wordt uitgemaakt. Hetzelfde geschiedde ook te Pontoise. I heeren Paul Déroulède, Michelin, Laisant, V, goin en eenige andere vrienden van Boulan hadden daar eene byeenkomst belegd tot b vordering van het herzieningsplan. Er war, omstreeks 1200 menschen opgekomen, do dezen maakten een zóó hevig rumoer, dat zel| de heer Déroulède niet aan het woord k komen. Onder protest vertrokken Boulangej vrienden en terstond werd hunne plaats inf nomen door de radicale afgevaardigden Hi bard en Wickersheimer. De he6r Hubba

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2