A0. 1888, <§eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van fori- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 24 December. fi°. 8853. Donderdag; 2T X>ecenil>ejL*« PRIJS DEZER COURA2IT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afeonderlgke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootore letters naar plaatsruimte. Yoor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oittcieele KennUtfovinifen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt bij deze ter algemeene kennis dat het Bureau van den Burgerlijken Stand, op 25 December a. s., eersten Kerstdag, zal gesloten zijn, en dat liet op 20 December a.s., tweeden Kerstdag, zal geopend zijn van dos morgens tien tot des namiddags tw ee uren. L ei d e n De Burgemeester voornoemd, 24 Dec. 1888. DE KANTER. Aan den gemeenteraad wordt door B. en We. ingediend eene opgave van enkele artikelen der begrooting voor dit jaar, welke, voor zoover thans bekend, een tekort zullen opleveren, met voorstel om daarin door ver hooging der begrooting te voorzien. I>ie verhoogingen betreffen: Volgn. 77. Onderhoud van het Raadhuis enz. 35, wegens kosten van herstelling der schade, ontstaan ten gevolge van een begin van brand in de woning van den Stadhuisbewaarder, welke kosten door de betrokken assurantie- maatschappyen zijn vergoed. Het terugont vangen bedrag wordt verantwoord op Volgn. 43: Andore ontvangsten niet tot de voren staande behoorende. Volgn. 90. Onderhoud van straten en plei nen 650, wegens bestrating van den Ryns- burgersingel, waarvan de kosten destijds wer den geraamd op 3300 aan materialen en 850 aan werkloon. Volgn. 92. Onderhoud van het Park f 50. De noodzakelijke kosten van onderhoud ver- eischen eene verhooging van bet artikel. Voor 18S9 is dan ook het gewone bedrag van 1000 tot 200 verhoogd. Volgn. 94. Onderhoud van pompen en riolen f 600. Dit bedrag is noodig voor belangrijke herstellingen aan het stadsnool in de Morsch- straat, hetwelk geheel mo9st worden vernieuwd. Volgn. 95. Onderhoud van havens en vaar ten f 300. De verhooging is noodig voor bui tengewoon diepwerk wegens ondiepten in de Haven tusschen de Grofsmederij en de Zijlpoort, waardoor schepen vastraakten, welke de door vaart belemmerden; bovendien moesten vele palen worden uitgetrokken. Onder de verhooging is mede begrepen een bedrag van 60 aan de provincie Zuid-Holland voor het in orde maken van de schuif bij de Naakte Sluis. Volgn. 103. Onderhoud van huizen enz. f 2400. De aanbesteding van de verbouwing van den Burg, volgens het naar de latere eischen der Vereeniging van Notarissen ge wijzigd bestek, heeft de oorspronkelijke raming verre overtroffen. Toegestaan was ƒ8000, terwijl het werk is aanbesteed voor ƒ9288; van dit verschil ad 1288 komt echter een bedrag van 233.90 volgens aangegane overeenkomst ten laste van de Vereeniging van Notarissen, door wie de kosten voor het maken van twee zolder kamertjes worden vergoed. Dit te restitueeren bedrag wordt verantwoord op Volgn. 43. Andere Ontvangsten. Daarenboven is nog aan bijkomende werken te betalen 159.74, veroorzaakt door onvoor ziene omstandigheden als veelal by het ver anderen van oude gebouwen voorkomen en aan de Stedelijke Gasfabriek voor wyziging der gasleiding 179. Voor de verbouwing van den Burg moest alzoo 1627 meer worden besteed dan daarvoor oorspronkelyk was ge raamd. Dit bedrag, waaronder de som van 233.90, door de notarissen te vergoeder, :s begrepen, wordt evenwel meer dan voldoende gedekt doordat de oprichting van de lagere school aan de Langebrug, waarmede de ver bouwing van den Burg samenhangt., belangrijk minder zal kosten daH daarvoor was geraamd. De raming toch bedroeg ƒ65,000, terwylhtt werk is aanbesteed voor 48,299. Op dien grond hebben B. en Ws. dan ook volle vryheid gevonden by de aanbesteding v in den Burg hot werk te gunnen, niettegen staande de laagste inschryving belangrijk meer bedroeg dan de oorspronkeiyke raming. Vervolgens zyn aan het door de gemeente aangekochte huis naast de Lakenhal aan den Ouden Singel onderscheidene werkzaamheden moeten worden verricht om het aan het Museum te verbinden en voor het gebruik geschikt te maken, gezamenlijk tot een be drag van 200. Verder zyn by het onderhoud der gebou wen onvoorziene omstandigheden voorgeko men, welke telkens oogenblikkelijke vernieu wing vereischten, o. a. uitbreiding van het orkest in de bovenzaal dor Gehoorzaal 40, het aanbrengen van eene stormlamp aan den ingang der Gehoorzaal ad 74. Nog heeft mede het herstel der Burgmuren eene grootere uitgave gevorderd. De benoo- digde reuzenmoppen waren nergens te ver krijgen en moesten in Duitschland afzonderlek worden aangemaakt. Dit kan uit den aard der zaak niet voor eene kleine partij geschie den, zoodat al de steen van dat formaat, die in de eerste jaren noodig werd geacht, te- gelyk besteld werd, hetgeen eene uitgave veroorzaakte van 627, alzoo 127 meer dan het bedrag van ƒ500, voor dit werk uit getrokken. Voor ingeworpen en gebroken ruiten zuilen ook op dit artikel, evenals voor de schoolge bouwen, uitgaven moeten geschieden, zoomede voor herstellingen aan de ramen van het IJkkanloor. Vermoedeiyk zullen echter deze uitgaven uit hot toegestaan bedrag kunnen worden voldaan. Eindelyk is onlangs een begin van brand ontstaan in de aan de gemeente behoorende turfschuur aan het Levendaal, naast de fabriek van den heer Oleff, waardoor eene schade is berokkend van ƒ30, welke door de betrokken Assurantiemaatschappyen is vergoed. Intus- schon zullen de uitgaven voor de herstelling der schade uit dit artikel moeten worden be streden en zal het artikel alzoo met genoemd bedrag van 30 moeten worden verhoogd. De geheele verhooging van dien post bedraagt derhalve 2400. Volgn. 104. Dag- en weekgelden der werk lieden enz. f 500. Deze verhooging is noodig, omdat oenige losse werklieden, o. a. een tim merman, zyn moeten worden in dienst ge nomen. Het geheele jaar door is een extra- timmerman in dienst geweest voor het be noodigd werk, welke werkman echter voor een deel ook is betaald uit andere artikelen dor begrooting, waartoe de werken behoorden, waarvoor hy werkzaam was. Volgn. 135. Kosten voor het instandhouden van schoollokalen enz. f 700 Eene verhooging met dit bedrag is noodig voor buitengewone herstellingen, vooral wegens ingeworpen en gebroken ruiten van schoollokalen. Do gezameniyke verhooging der onderschei dene artikelen bedraagt derhalve 5235. B. en Ws. geven in overweging daarin te voorzien door de vaststelling van een door hen overgelegden suppl^oiren staat van be- grooting, dienst 1888, waarby, ten einde de b3grooting in ontvangst en uitgaaf te doen sluiten, Vgln. 30: Winst van de Gasfabriek, met genoemd bedrag van 5235 wordt ver hoogd. Voor de leden der Ned.-Geref. (dolee rende) gemeente alhier was het gisteren een gewichtige dag. Hun kerkgebouw toch werd des morgens plechtig ingewyd. Reeds spoedig na de opening der beide buitendeuren (ééne aan de Oude Vest en ééne in de Paradyssteeg) vulde zich dat vry ruime gebouw met eene groote schare, zoodat het weldra geheel was gevuld. De indruk, welken men by het binnentreden van het inwendige der kerk, waarin ook eene galery aanwezig is en welke 's avonds goed verlicht kan worden, verkrygt, kan niet anders dan gunstig zyn, en men komt tevens tot de overtuiging dat het ontwerpen en het uit voeren van bet ontwerp er voor aan do zor gen van bekwame mannen is toevertrouwd geweest. Als voorganger der gemeente trad op de hear G. Vlug, predikant by de doleerende ge meente te Leiderdorp, dio eene rede hield naar aanleiding van deze woorden uit het negende vers uit het derde hoofdstuk van den Eersten Brief van den apostel Paul us aan de Corinthiërs: „Gods gebouw zyt gy." Van den kansel werden eenige woorden van waardeering gesproken tot den architect den heer Jacobus Van der Heyden, die het plan voor de kerk, welke allen voldeed, in gereedheid bracht, tot de aannemers, de hoeren Joh. Verhoog, A. Verhoog Jz., A. D. Wempe en J. Keereweer, benevens tot de hoeren opzichters, tot de werklieden en tot hen, die, in welk opzicht dan ook, hadden bygedragen tot de totstandkoming van een der doleerende ge meente passend bedehuis. Een orgel, iets, dat in een kerkgebouw zoo noodig is en ongetwyfeld veel bydraagt tol het plechtige, het indrukwekkende, dat kerkgezang moet eigen zyn, is er nog niet aanwezig. Wel licht zal spoedig in deze leemte worden voor zien. De collecte, voor de Vrye Universiteit te dezer gelegenheid gehouden, bracht 61.96 '/a op. Do onderofficiers-vereeniging „Door vriend schap vereenigd'' hield Zaterdag-avond in de Stadszaal eene buitengewone vergadering, welke, als naar gewoonte, ook door dames, druk bezocht was. De voorzitter, de heer Hakkenberg, heette de aanwezigen welkom en deelde mede dat de Vereeniging, wat het ledenaantal betreft, in dit jaar zeer was vooruitgegaan. Na het ten gohoore brengen door eenige leden van de muziek van liet vierde re?, inf. van een Feestmarsch en eene Concert- Ouverture, werd opgevoerd het blyspel in één bedryf: „De gefopte communist" of „Eigen belang gaat boven alles". Van de opvoering van dit blijspel kon ge zegd worden, dat ze, ovenals die van „Hot derde huis links", zeer voldeed en veel by val mocht ondervinden. Den leden, die daaraan een werkzaam aandeel namen, komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop zy zich van hunne taak kweten. Verschillende voordrachten vielen allen in den smaak en verwierven luiden byval. „Qui Vive!" en de op het programma het laatst voorkomende voordracht schenen het best in den geest te vallen. Deze moest zelfs nog door een viertal andere gevolgd worden. Aan het applaus kwam geen eind. Het was een aangenaam samenzijn, dat door geen wanklank werd gestoord en tot in den morgen duurde, waartoe het bal eene gereede aanleiding gaf. Het „Door vriendschap vereenigd", dat op het vaandel der Vereeniging, in de zaal aan wezig, prykt, werd in toepassing gebracht en den geheelen avond en nacht ook gehandhaafd. Hedenmorgen ontvingen we per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 19 tot 21 Novomber, alsmede de „Deli-Courant" van 14 tot 24 November, en hedenmiddag por Nederlandsche mail de Bataviasche bladen van 22 en 23 November. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 40, 20.50, ƒ4.20 en ƒ2.10. De officieren van gezondheid 2de klasse by de Kon. Ned. Marine de heeren dr. A. Seipgens en E. J. Borgesius, zullen 12 Jan. a. s. hunne bestemming naar Oost-Indië volgen met het stoomschip „Zeeland" van de Rot- terdamsche Lloyd. Men scbryft ons uit VoorschotenOp den avond van den eersten Kerstdag, zal in de kerk der Hervormde Gemeente, by de gods dienstoefening, die te halfzeven aanvangt, door een zangkoor een drietal toepasselyke Kerst gezangen worden ten gehoore gebracht. Naar men aan het „Hbl." nader meldt, is zyn boricht van de verzending van zilveren voorwerpen uit Utrecht naar Het Loo niet juist. Bedoeld zilver was geenszins een Kerstge-. schenk van don Koning aan de Kroonprinses, maar de tweede helft van het cadeau, dat Z. M. reeds vroeger voor 't Prinsesje bestemd had en waarvan hy de vervaardiging aan den heer Begeer (Utrechtsche zilverfabriek) heeft opge dragen. Het geheel bestaat uit een door vel9 stukken gevormd „surtout de table" groote plateaux (spiegelstukken), candelabres in ver schillende vormen, hooge en lage compotes en bonbonnières. Dit alles nu is Donderdag in 22 zeer fraai bewerkte kisten verpakt (wer kelijke kunststukken uit de meubelfabriek van den hoer Kuntz, te Utrecht) door den heer Begeer zelf naar Het Loo gebracht, waar hem door Koning en Koningin persoonlyk de meeste tevredenheid betuigd is voor de sierlyke afwer king, en by wolke gelegenheid tevens gebleken is dat 'sKonings gezondheidstoestand beter is. Z. M. bewoog zich zeer gemakkelijk en onderhield zich herhaaldelijk met den heer Begeer. Wederom hebben drie leden d9r Neder landsche Vereeniging voor lijkverbranding de vereischte som gestort, waarvoor zy recht erlangen op verbranding van hun lyk. In het geheel hebben nu 14 leden, onder wie vier dames, deze storting gedaan. Het fonds voor lykovons bedraagt IS,700. Uit Wiesbaden wordt gemeld dat dr. Mezger aldaar met zyne familie is aangekomen en door hot bestuur der bad inrichting feeste- lyk ontvangen. Uit Amersfoort wordt, dd. 23 Dec., go- meld Heden was het 25 jaar geleden dat de heer J. Bleekman als pastoor te Amersfoort optrad. De inwonenden van R.-C. en andere gestichten alhier werden door hem gul onthaald en morgen worden de armen door hem bedeeld. De godsdienstige viering van zyn zilveren jubilé geschiedt a. s. Woensdag, 2de Kerstdag; alsdan zal de feestrede door een hoogen geeste- lyke van elders worden gehouden. Het stoomschip „Gouverneur Generaal 's Jacob," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Dec. te Colombo; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 24 Dec. te Southampton; de „Juno" vertrok 21 Dec. van Cadix naar Amsterdam de „Leerdam," van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 23 Dec. Dover; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Dec. van Genua; de „Rotterdam" vertrok 22 Dec. van Nieuw-York naar Rot terdam; de „Afrikaan" passeerde Zaterdag avond Madera, op reis van Banana naar Rot terdam. Z. M. heeft, met ingang van 1 Jan. 1889, benoemd tot substituut-officier van justitie- by de arrondissements rechtbank te Arnhem, mr. G. S. P. Scheltema, thans substituut- officier van justitie by de arrondissements rechtbank te Rotterdam; benoemd tot burgemeester: van Vreeland en van Nigte- vecht, J. A. F. Backer, secretaris dier ge meente; van Zevenaar, P. J. H. baron Van Voorst tot Voorst; van Jutfaas, W. F. Smits van Zierikseo, mr. J. P. N. Ermerins; van Anlo, T. Braams, secretaris dier gemeente; van Wervershoof, J. Koopman, secretaris dier gemeente; met ingang van 30 December 1888, aan P. N. Van Thiel, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van St. Michielsgesteldr. Th. Koppeschaar, arts, met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse by de zeemachtdr. M. 'Treub, directeur van 's lands Plantentuin te Buitenzorg, vergun ning verleend tot hot aannemen van het orde- teeken van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den President der Fransche republiek geschonken.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5