.-7a.-a:i>-2/./-c~ ^-tr.v-^s: o^^cgac7k^s^;aat^ia:o3.-i B. en Ws. geven in overweging vergun ning te verleenen aan A. en A. H. ROmer om twee bruggen te leggen over de Zoeter- woudsche singelsloot en aan G. Hylkema en J. J. Muller om elk eene brug te leggen over de sloot langs den Haarlemmerweg en zulks onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Elke betrokking beeft wol eens liare onaangename zijde, maar ééne is er toch, waarin deze zich uit den aard der zaak heel dikwijls doet gevoelen. Ze is die van deurwaarder. Men neemt tot hom zjjne toevucht, als men het met zijn even- mensch in sommige gevallen niet eens kan worden. Aan hem wordt dan opgedragen de tegen partij t0 vervolgen, doch de grootste kunst bestaat dan daarin, de zaak naar wederzjjdsck goedvinden te regelen. Ofschoon nietiederen deurwaarder die eigen schap is aangeboren, maakte ze toch een voor naams kenmerk uit van een hunner, die thans zijne praktijk als zoodanig zal neerleggen. Met leedwezen zal door velen vernomen wordon dat, ten gevolge van eene langdurige ongesteldheid, de hoer A. Francken Jr. alhier tot het nemen van zulk besluit is moeten overgaan. In de eerste plaats was hij in de uitoefe ning zijner taak mensch. Ook waar hij met gestrengheid moest optreden, verloor hy naast do belangen van zyn cliënt ook die van den patiënt niet uit het oog, zonder aan den eerste iets te kort te doen.'Dit was 69ne deugd, welke hem b(j allen, die met hem in aanra king kwamen, in de achting deed stijgen ge durende de ruim 17 jaren, dat hij hier aan het Kantongerecht verbonden was. Als iets opmerkolijks kan er op gewezen worden dat de heer Francken de derde is in zijn geslacht, waaraan dezelfde betrekking achter eenvolgens was toevertrouwd. Zijn grootvader, Adriaan Francken, werd, als oud-deurwaarder bij de gerechtelijke vier schaar van Zoeterwoude, den 13den Maart 1812 dus nog in den Franschen tijd be noemd tot deurwaarder bij het derde vrede gerecht te Leiden, terwijl diens zoon Abraham bij zjjn aftreden den 29ston Septomber 1820 hier werd aangesteld tot tweeden deurwaar der bij hetzelfde vredegerecht, welke betrek king hjj niet minder dan 51 jaren waarnam, daar zijn zoon, de tegenwoordige titularis, hem den 28sten Sept. 1871 opvolgde. Naar men weet, zijn de vredegerechten gedurende dit tijdsverloop van 80 jaren, dat de familie Francken in genoemde betrekkingen vertegenwoordigd was, in kantongerechten veranderd. De heer Abraham Francken Jr. heeft zeker in de vervulling van zijn veeljarigen werk kring heel wat ondervonden en veel menschen- kennis opgedaan. De datum van 15 Januari a. s., waarop hij aftreedt, zal voor hem en voor velen niet zonder beteekenis z(jn. De tot officier van gezondheid 2de klasse benoemdo student J. D. Koster is ingedeeld by het 5de bat. 6de reg. inf. te Geertruiden berg en blijft gedetacheerd bij het militair hospitaal te Utrecht. G»«i(d Nt»nw» De directie der Rotterdamsche Tramweg-maatschappij bevestigt bij adverten tie in dit nummer van ons blad het door ons vóór eenige dagen medegedeelde bericht omtrent de uitgifte van abonnementskaarten voor hen, die hier tor stode inrichtingen van lager en middelbaar onderwijs bezoeken en daartoe gebruik willen maken van de paar dentram alhier. Deze maatregel der directie verdient toe juiching; hare verwachting is zeker niet geheel ongegrond, dat velen van het aanbod gebruik zullen maken en daardoor toonen zullen het op prjjs te stellen. Omtrent het in de Stadszaal a 1- liier, blijkens in dit nommer voorkomende advertontie, op te treden gezelschap van den heer M. Swaabe, laat men ons een nommer van het „Haarlemsch Dagblad" zien, dat van dezen troep zegt dat hy in de Spaarnestad verleden week uit zeer goed samenwerkende krachten blcok to bestaan. Don gcheelen avond werden de artisten daverend toegejuicht en werd het publiek in eene pleizierige stemming gehouden. Z a t e r d a g-m iddag is eene dame op den Scheveningschenweg door drie Scheve- ningers bemoeilijkt en aangerand. Een agent van politie mocht het gelukken een hunner in handen te krygen en ook later, geholpen door burgers, de twee andere daders. Niet dan na veel moeite zjjn zjj naar het politiebureau gebracht, waar proces-verbaal is opgemaakt. Uit Amsterdam wordt aan de „N. R. Crt." gemeld: De firma Van Houten heeft weder een nieuw reclamemiddel uitge dacht. Zjj heeft namelijk, te beginnen met 1 Januari e. k., met de meeste eerste en tweede rang-hotels in geheel Nederland eene overeenkomst getroffen, om in de ontbijtzaal een keurig en smaakvol ingericht adreskaartje te mogen ophangen, waarop aan de logés de keuze gelaten wordt, om, zonder verhoo ging van tarief, in plaats van koffie of thee, ook chocolade van Van Houten te kunnen gebruiken. De hotelhouders ontvangen daarvoor ieder -1 dozijn fijne kopjes met schotels, waarop het adres der firma gebrand is, alsmede 25 kilo chocolade als cadeau. Men zegt dat deze overeenkomst der firma weder f 26,000 voor een jaar kost. Naar luid van een verhaal, beproefde de firma ook haar adres aan den Eyffel-toren te Parijs nu reeds te doen aanplakken, en stelde daarvoor eene som van 25,000 fr. be schikbaar. De onderneming echter, die dezen toren zal exploiteeren, tijdens de tentoonstel ling in 1889, moet besloten hebben tot dit middel hare toevlucht voor de exploitatie niet te zullen nemen. Doch de bouwheer of aannemer van het gevaarte plakte het boven aan den toren en stak de 25,000 fr. in den zak. De exploitatie maatschappij liet de an nonce er echter afhalen, en onmiddellijk stelde de firma weder 25,000 fr. ter beschik king van den aannemer, die het adres weder in het oog loopend aan den toren bevestigde. AVeder werd het adres verwijderd, maar nu ook in alle Fransche bladen de groot9 bru taliteit van den Nederlandschen chocolade fabrikant besproken, waarmede de heer Van Houten verklaart zjjn doel bereikt te hebben, voor minder geld dan hem anders de ad yertentiën zouden hebben gekost. De koning derBe1gonontving Zaterdag uit San-Thomé een telegram, waarin de ten opzichte van Stanley ontvangen be richten worden bevestigd. In den Congostaat begint men aan de juistheid dier berichten geloof te slaan. Ook de Nieuwe Afrikaansche Handelsver- eeniging te Rotterdam heeft over San-Thomé oen telegram ontvangen van haren hoofdagent, to Banana, doch daarin wordt alleen gemeld dat Stanley te AA'adelaï is aangekomen. In verband met de beide andere berichten, uit San Thomé en Zanzibar ontvangen, geeft dit bericht echter weinig opheldering over den juiston staat van zaken. Stanley is nu 49 jaren oud en maakte vóór 17 jaren zjjne eerste groote reis in Afrika om Livingstone op te sporen. Drie jaren na dezen tocht maakte hjj zyne groote ondorzoekingsreis in de stroken van de Victoria- en Albert-Nyanza-meren, by welke gelegenheid hjj de Lualaba- of Livingstone rivier afzakte. Tusschen 1879 en 1882 was Stanley in Middel-Afrika werkzaam als ge machtigde van koning Leopold van België en legde hjj in den Congo-staat wogen aan en liet daar stations bouwen. Daarna keerde Stanley naar Europa terug, waar hy bleef, totdat hy de moeilyke taak aanvaardde om Emin pacha op te zoeken en, zoo mogelyk, uit zyn benarden toestand te redden. De predikant der St. - Lukaskerk in Camberwell, de heer Chapman, heeft 1000 pd. st. gezonden aan pater Damien, den Bel gischen zendeling te Honolulu, die zich zoo verdienstelyk heeft gemaakt voor de verple ging van melaatschen op de Sandwichs-eilan- den en, naar men wil, eindelyk zelf door deze ziekte is aangetast. Het geld is byeengobracht door lieden, die Gode erkentelyk zyn voor het heldhaftige voorbeeld des paters. Een philanthroop van Philadel phia, zekere AVilliamson, heeft 22 millioen gd. beschikbaar gestold voor industriescholen voor jongens. Aangezien e r t e A d e n v o o r h e t begin van Januari geene sleepboot aanwezig is tot het slepen van de Nederl. torpedoboot „Cerberus," van ATissingen naar Soerabaia, zal zy eenige weken aldaar blyven liggen. De schoonlieidswedstryd te Turin zal van 26 tot 28 Januari plaats hebben. De opening heeft des avonds te 11 uren plaats in den feestelyk versierden foyer van het Scribe- theater en wordt door een bal gevolgd. De pryzen bestaan uit sieraden en kleedingstuk- ken; slechts de eerste prys is 500 gulden in goud. De schoonen onder onze lezeressen, die aan het concours willen deelnemen, hebben hun portret slechts te zenden vóór 12 Januari aan het „Commitate del Concorso di bellazza, Teatro Scribe, Turin", doch moeten niet ver geten hun eigen adres daarbij op te geven. Die tot het concours toegelaten wordon, vinden te Turin op kosten van het comité logies in een hotel der eerste klasse en hebben, zoolang de wedstrijd duurt, steeds een rijtuig tor hun ner beschikking. De „Norddeutsche Allgomeine Zeitung" kan de Franschen nog niet met rust laten. Nu weer drijft Von Bismarcks blad den spot met de lichtvaardigheid, waarmede in Frankryk ieder, die Duitsch spreekt, als een spion beschouwd en gevat wordt. Daarby komt hot blad tot de slotsom dat het getal der uit Frankryk verdreven Duitseliers veel grooter is dan dat dor Franschen, wien het verblijf in Buitschland is ontzegd. Twee gemaskerde mannen heb- ben Zaterdag-avond op een trein van de „Il linois Central-Railway" 3000 dollars gestolen. Een reiziger, die de treinbeambten tegen de dieven hielp, werd doodelyk gewond en de aanvallers ontsnapten met hunnen buit. Omtrent Osman Dig ma, den voorpostencommandant van den Mahdi, die aan den Engelschen generaal Grenfell het bekende bericht zend, wordt in de buiten- landsche bladen hot volgende medegedeeld: Osman Digma is de zoon van Fransche ouders en werd in 1836 te Rouaan geboren. Zyn vader, Joseph Nisbot, liet den knaap Ie Parys opvoeden en nam hem op 13-jarigen leeftijd mede naar Alexandrië, waar hyzelf kort daarop overleed. Zijne moeder hertrouwde te Alexandrië met een Mahomedaansch koop man, Osman Digma. Deze echter bleef kinder loos, doch Osman kreeg zyn stiefzoon bijzonder lief, liet hem in het Mahomedaansch geloof opvoeden en zond hem naar de militaire school te Cairo, waar George Nisbet, aldaar Osman Digma Jr. genaamd, zich byzonder onder scheidde. Omstreeks dezen tyd verhuisdo de stiefvader naar Soeakim, waar hy als koopman en slavenhandelaar een groot vermogen ver wierf. Na zyn dood zetto de stiefzoon, onder den naam van Osman Digma, deze zaak voort en werd oen dor invloodryksto mannen van die streken. Toen in 1882 de opstand uitbrak, sloot hij zich met hart en ziel ;aa by de zaak van zyn ouden vriend en schoolmakker Arabi- pacha en werd door de sheiks in oostelyk Soedan tot aanvoerder gekozen. Sedert dien tyd is by eer. onverbiddelyk vyand van de Engelschen, ook omdat dezen hem in zyn bedryf zoo sterk benadeelen. Osman Digma is zeer groot. Hy heeft leven dige, donkere oogen en een langen, zwarten baard. Hy ls slechts met drie vrouwen ge huwd, die tot de voornaamste stammen be hooren. By gelegenheid van eene zijner expe ditiën verloor hy in een gevecht zyn linkerarm. KOLONIËN. BATAVIA, 19 23 November. Een particulier telegram van het „Ba'. Nieuwsblad" uit Makassar, dd. 20 November, meldt: „Bromo" van Molukken op thuisreis gestrand. Peiling Poete-Angieng O. t. Z. Manila- biken Z. AV. AVest-Zuid, AVestkust Celebes. Vraagt assistentie. Maakt water in het onder- ruim. Moet lossen. Een telegram van den 22sten meldt: De pogingen, aangewend tot het afsleepen der „Bromo", zyn vruchteloos gebleken. Het water staat tot het tusschendek. Het schip kan als verloren beschouwd worden. Passagiers en mail te Makassar aangebracht. De cholera te Soerabaia mindert blijkbaar. Gisteren kwam evenwel onder de Europeanen nog een geval voor; een werkman van het Marine-Etablissement aan den Oedjong, zekere H., bezweek er binnen weinige uren aan. In het Hospitaal is aan de cholera nog een marinier overleden in de laatste paar dagen. Er zyn nu nog acht lyders daar, waar onder eenigen ter observatie. SoerCrt.) Te Prigen moet een ongeluk hebben plaats gehad met den daar met verlof ver- toevenden controleur der in- en uitvoer-rech- ten Góbel. Bedoelde heer G. toch moet door een val van het paard en bykomende omstandigheden nogal gekwetst zyn. Het volgende is ontleend aan het officiëel October-verslag over de residentie Timor en Onderh. Op het eiland Savoe stierven nog vele paarden en karbouwen, ten gevolge van gebrek aan gras en water. Aan den veestapel- werd daardoor groot nadeel toegebracht. Op de Oostkust van het eiland Soemba sloeg, ten gevolge van hevigen wind, een inlandsch vaartuig om. Do bemanning, bestaande uit 17 personen, wist zich doorzwemmen te redden, terwijl vaartuig en lading verloren gingen. Dat de komst van Atjehers in de onaf hankelijke Battaklanden niet zou nalaten tot het verspreiden van allerlei geruchten aan leiding te geven, daarvan was men overtuigd. Te verwonderen is het dan ook niet dat de menschen, die in de eenzame, stille Lepan- bosschen vreedzaam werkten aan de boring naar petroleum, in hunne rustuurtjes de komst der Atjehers tot het onderwerp van hunne gesprekken maakten en daardoor gaandeweg eenige agitatie in het leven riepen. Dat alles is zeer menschelyk en het bestuur heeft dan ook in zyne vadorlyke goedheid besloten de gemoedoren wat te kalmeeren door het detacheeron naar Lepen van een twintigtal militairen, onder commando van een onderofficier. Ziedaar de eenige aanleiding tot deze handeling, in hare meest naakte ge- daante. Deli-Crt Uit Tjaringin (Bantam) wordt aan het „Bat. Nbl." gemeld: Door onvoorzichtigheid van de inlandsche vrouw Nji Oemah en haren echtgenoot Sarpan, in de dessa Tjiterap, district Panimbang, afdee- ling Tjaringin, brak dezer dagen, in haar huis brand uit, met hot gevolg, dat 44 huizen en 18 padie schuren een prooi der vlammen werden. De schade wordt begroot op -+- ƒ850. Tot 3den stuurman by de Gouvernements- Marine,is benoemd J. "W. Yan Nouhuys, daartoe door het opper bestuur ter beschikking gesteld van de Indische Regeering. Den 22sten Nov. is te Batavia uit Neder land het bericht ontvangen dat de bekende oud hoofd Ingenieur van het stoomwezen, die ook in der tyd do eerste inspecteur was van de spoorwegdiensten, de hoor G. A. Hoogen- straaten te Leiden is overleden. Voor zyne talryke vrienden, die de overledene hier in Indië had, zal dit eene treurige tyding zyn. (Bat. Nbl.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Bij het Binnen- landscli Bestuur op de bezittingen buiten Java en Maduratot controleur 1ste klasse, de contr. 2de kl, H. B. Van der Kolk; tot controleur der 2de klasse, de adspirant-controleur Th. A. L. Hcyting. Tot officier van Justitio bij 'den Raad van Justitie to Soerabaia, de voorzitter van de landraden te Mr. Cornells en Becassio mr. N. B. H. F. Arriöno. Tot. ass.-res. van Soemedang, tevens vendumeester aldaar, de ambtenaar op non-act. mr. Cb. W. Kist, laatstelijk ass.-res. van Poerwokerto (Banjoemas). Tot procureur bij den Raad van Justitie te Makassar (Celebes en Onderh.) J. P. L. Gelpke. Tot voorzitter van de landraden te Mr. Cornelia en Becassie (Batavia) het lid in den Raad van Justitie te Batavia mr. E. G. D. G. Wassink. Tot lid in den Raad van Justitie te Batavia, de voorzitter van den landraad te Bangltalan (Madura) mr. P. Dijckmeeiter. Tot onderwijzer der 2de klasse bij het op. lag. ond. do ambtenaar op non-act. M. Scheele, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot controleur lste kl., de contr. 2de kl. T. E. K. Th. Kroesen; tot contr. 2de kl., de adsp.-contr, 2de kl. F. Wiggers. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. late kl. by het Binn. Bestuur op de bez. buiten Java en Madura, J. C. baron Van Boetzelaer. Ontslagen: Met ingang van 10 December 1888, op verzoek, eervol, als procureur bij het Hoogge rechtshof van Ned.-Indië J. P. L. Gelpke. Belast: Met de waarneming der betrekking van adspirant-controleur by het binn. bestuur op de be zittingen buiten Java gd Madura, de 3de commies bij het departement dor burg. openbare werken H. Craandijk. Met de waarnéming der betrekking van adspirant- controleur, de klerk bij dat departement van finan ciën D. M. It. Van Laar. Geplaatst: Als hoofdonderwijzer: aan de op. lug. school to Poerworedjo (Bagelen), de benoemde onderwijzer lste klasse P. Schippers; aan de op. lag. school to Toeloeng-Agoeng (Bediri) de herbe noemde onderwijzer dor 2de kl. C. G. Wemmerslager. Overgeplaatst: Als hoofdonderwijzer: van do openb. 3de lag. school te Batavia naar de openb. lste lag. school te Kota-Radja, de onderwijzer der lste kl. J. C. Tamson; van de openb. lag. school te Poerworedjo (Bagelen) naar de opeab. 3de lagere school te Batavia, de onderwijze lste kl. R. Mete- lerkamp. Als lste hulponderwijzer: van de openb. lste lag. school te Kota-Radja naar de openb. 2de lag. school te Batavia, de onderwijzer 2de kl. J. Lammens; van de openb. 2de lag. school te Batavia, Daar de openb. lste lagere school te Kota- Radja, de onderwijzer dor 2de kl. C. Van der Wende. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Ben- koelen is benoemd tot buitengewoon substituut-grif fier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank R, N. Lewis. Departement van Oorlog. Verleend:Een2 jarig naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luitenant der infanterie J. U. Hartmann. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, de tijdelijke off. van gez. der 2de kl. bij het leger in N.-Indië Guglielminetti. Opgave van de passagiers, per sa. „Prins Alexan der", kapitein D. Duinker, naar Nederland vertrokken*. Luit. ter zeo lste kL jhr. Wcstpalm Van Hoorn, luits. ter zee 2de kl. J. Corver en C. W. Pfeiffer, ds. S. Begemann. A. E. Melbourn, C. Douw Van der

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2