8851. Zaterdag 22 December. A». 1888. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 December. den liek stes Les [elle- fss sui len PEJUS DEZER COURANT: foor Leiden per S meendenf 1.10. Frenco per poet1.10. iouderlpke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meor/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- easseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. .'ar. wege hot departement Leiden der Maat- appij tot Nut van 't Algemeen had gister- ivond weder eene lezing plaat3 in het depar- ementsgebouw. I De kleine zaal van dat gebouw was goed Let en ook tal van dames waren opgeko men om te luisteren naar datgene, wat de heer P. M. Keiler Yan Hoorn, predikant te Dordrecht, te zeggen of beter te lezen zou hebben. JDf de spreker bp allen bekend was, is ons liet bekend, maar dit weten we, dat de ken- making, hetzij dan bjj vernieuwing, hetzij .r de eerste maal, een zeer gunstigen in- rk heeft achtergelaten, zóó wist de heer n Hoorn zjjn auditorium te boeien, zóó vol l^en, om niet te zoggen vol leven en be- iging, zóó gekruid was zijne voordracht. meer dan eens deden zijne geestige uit- ukkingen en zetten, zijne eigenaardig en :h zeer juist en net, recht op hunne plaats kozen woorden alle aanwezigen in luid ge- ch uitbarsten. Zulk eene lozing, waarin het leerrijke en gegronde aan en opmerkingen tegen mis- uiken en overdrijvingen, op welk gebied lan ook, niet ontbreken, zulk eene lezing, aarin menigeen, aanwezig of niet aanwezig, zijü Hollandsch gezogd „in het zonnetje ordt gezet", eon lesje wordt gegeven of [ens op vreedzame wijze gewaarschuwd ordt, om het woord „doorgehaald" niet te ezigen, (want te scherp was de spreker iet), zulk eene lezing, doorkneed met aardig- edon, welke bepaald aardigheden zijn, moet den smaak vallen en legt er getuigenis ,n af dat hjj, die optreedt, zich ten volle iTrust is van datgene, wat op eene lezing s deze van hem gaame wordt verlangd. Het „bezoek aan het kaste )l by Beverbrug" racht de hoorders door eene aangenaam temmende samenspraak in kennis met de wjjze, waarop eene dame de philanthropie elve in toepassing bracht en gaarne zou zien lat anderen deze beoefendendat bezoek, met en goed doel afgelegd, een doel, dat in het inde werd bereikt, stelde de aanwezigen evens en vooral in kennis met een heer, dwepende met onzen tijd, met de eeuw na de revolutie, met dien t(jd, waarin wordt toe gepast wat in de vorige werd uitgevonden en ontdekt, de eeuw der gelijkheid, (nog wel niet geheel, volgens den bewoner van het kasteel), waarin de biljartjongen minister kan worden. De kennismaking met den kasteelbewoner deed tevens in dezen zien een man, van oor deel dat de snelheid en niet de degelijkheid de eisch des tijds is, de snelheid, waardoor o. a. iemand in een minimum van tjjd wordt „klaargemaakt" voor een examen, en zeker leger wonderen verricht met het menschdom. Op juiste wijze werden de beweringen van den snelheidsman weerlegd en aangetoond dat de snelheid, de al te groote namelijk, veeleer een booze geest is, welke rusteloos rondwaart. Na nog eene kennismaking met een anderen heer en zjjn jongen zood, wezens, boven de andere menschen verre verheven en ze ook zeer verre vooruit, waarbij de revolutie in de literatuur ter sprake kwam en waarbjj een bewijs, een treurig bewijs werd geleverd van den vooruitgang op letterkundig gebied, na hierbij de gelegenheid niet voorbij te hebben laten gaan om voor iets en iemand iets minder aangenaams te zeggen, werd overgegaan tot eene pauze. Na dat oogenblik van rust vergastte de heer Van Hoorn zijne aandachtige toehoorders nog op eene schets, tintelende van humoren bevattende voor menigeen eene ter harte te nemen raadgeving of les. De oude tante, die één als geen beschouwde, de tante, die, zeer op de aristocratie verliefd, het huwelijk by elkeen aanprees als middel tegen verschillende bestaande en nog niet aanwezige kwalen, die oude tante, zelve onge huwd gebleven, werd schoon door den spreker geteekend. Hare manie tot koppelen werd in een helder daglicht gesteld. En al moesten de dames uit den mond des keeren Keiler Van Hoorn zoo nu en dan wel eens iets vernemen, dat door haar „ondeugend" zal gevonden zijn, maar dat toch o. i. de volle waarheid behelsde, vele malen hadden zij redenen van groote tevredenheid over 's spre kers gezegden en vergoedden deze wat eerst gesproken was en dat volstrekt geen kwaad bloed gezet had by het schoone geslacht. Dat laatste in de eerste plaats en ook de heeren keerden blijkbaar goed geluimd naar hunne woningen terug. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer J. M. Dutilh, terwijl zyn toegelaten tot het eerste gedeelte de heeren E. A. Keucbenius en T. G. Den Houter. Hedenmiddag om één uur nam do jaar- lijksche openbare les der Muziekschool een aanvang. De Stadszaal was talrijk bezocht, en de voorgedragen nommers van de leerlingen der lagere klassen voldeden zeer goed. De hoogere klassen doen zich hedenavond hooren. By het ter perse gaan van dit nommer zijn reeds bijna alle plaatsen bezet. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het jaar 1889 benoemd tot prosector by de anatomie aan de Byks-universiteit te Leiden de heer G. H. Van Dissel. Door denzelfden minister zyn voor het volgende jaar benoemd tot adsistont bij de universiteit alhier: voor de sterrenkunde de heer J. Weeder; scheikunde de heeren dr. P. Van Romburgh, C. Hensgen, dr. H. W. Bak huis Roozeboom, J. C. A. Simon Thomas; natuurkunde de heer M. G. Hoekstra; zoüto- mie, dr. H. W. De Graaf; botanie, dr. J. M. Janse; in het ziekenhuis, de heeren W. L. De Vos, C. L. Rümke, H. Van Bommel van Vloten, dr. P. De Jong, D. Schouwman, dr. W. J. Van Stockumvoor de physiologie, de heeren dr. M. C. Dekhuyzen, M. A. J. Geluk pathologische anatomie, de heer E. G. A. Ten Siethoff. Men meldt ons uit Koudekerk „Dankbaar en méér dan voldaan," dit was voorzeker de betuiging van het zeer talryke publiek, dat het onwaardeerbare voorrecht heeft genoten, de boeiende lezing, de schit terende improvisatie van professor dr. Jan Ten Brink in onze tweede Nutsvergadering by te wonen. Zelden heeft een redenaar ons van het begin tot hot einde, onafgebroken, zóó geboeid 1 Op eenvoudige, populaire wyze wilde dr. Jan Ten Brink ons de stelling waarmaken, dat wy, Nederlanders, in stryd met de opinie van sommigen, op letterkundig gebied, éér vóór- dan achteruit zyn gegaan. Hy betrad daartoe vooral het humoristisch terrein, en betoogde met eene voorbeeldelooze vlugheid, levendig heid en helderheid in tal van boerden, kluchten, novellen enz. do waarheid zyner stelling. Ziehier enkele grepen„Van den vos Rei- naorde" van Willem, die den madok maakte, opende de reeks. Een fragment uit dezen fabelroman werd ons zóó natuurlyk verteld, dat ieder er de strekking van moest begrypen. Willems werk tintelde van humor. Uit den Spectator van Justus Van Effen deed spreker, naar ons inzien, eene zeer ge lukkige keus, door te vertellen de geschiedenis, waar Justus zyne buurvrouw, eene weduwe met hare dochter, bespiedt; waarin hy later optreedt als advocaat, om een huwelykseon- tract op te maken, enz. enz. Door de briefwisseling van Constantyn Huy- gens met de freule Van Dorp werd ons een blik vergund in de aristocratische kring ten tyde van Erederik Hendrik. Elizabeth Wolf en Agatha Deken werden vooral niet vergeten. Wat een fijne humor straalt er uit hare ge- kuischte taal! Tooneelen uit „Sara Burger- hardt" en „Willem Levend" boeiden onze aandacht en voerden ons terug in het meer burgeriyk leven der toenmalige maatschappy. Dat onder veel schoons, 't welk de geachte letterkundige ons verder deed hooren, Hilde- brands „Camera Obscura" en vooral het prach tige en treffende tooneel van Hildobrand met „Keesje het diakenhuismannetje" een aan- grypend effect maakte, wie zal het niet beamen Met een kort, maar hartelyk woord dankte onze voorzitter, de heer Hengeveld, den ge- achten redenaar voor het vele schoone en nuttige, dat we mochten hooren, daarby ook een woord van dank voegende aan den heer Grom- melin, van Leiden, door wiens tusschenkomst we met een der eerste letterkundigen van ons land hadden kennis gemaakt. Dat die kennismaking zich dikwyls herhale, is voorzeker aller wensch! De professoren G. A. Van Hamel te Amsterdam, Fr. Von Liszt te Marburg, en Ad. Prins te Brussel, hebben het initiatief genomen tot de oprichting van eene „Inter nationale Kriminalistische Vereinigung" (Union Internationale de Droit Pénal). Deze vereeni- ging wil trachten, door de samenwerking van rechtsgeleerden uit verschillende landen, in wetenschap en wetgeving meer erkenning te verschaffen aan do nieuwere richting op straf rechtelijk gebied, welke misdaad, straf en strafrechtspleging vooral van sociologisch standpunt beschouwt, de onderscheiden oor zaken der criminaliteit naspoort, en op eene meer ingrypende bestryding van dit maat- schappeiyk kwaad aandringt. De statuten zyn in hun geheel opgenomen in hot „Weekbl. v. h. Recht No. 5643. In artt. I en II zyn de grondstellingen opgenomen, waarvan de Vereeniging uitgaat. De contributie bedraagt 5 fr. of 4 R.Mk. Reeds zyn onderscheiden rechtsgeleerden toe getreden. Hier te lande prof. H. Van der Hoeven te Leiden, mr. F. B. Coninck Lief- sting, vice-president, en mr. A. A. De Pinto, raadsheer in den Hoogen Raad en prof. H. L. Drucker te Groningen. Aan 's Rjjks centraal-magazyn van mili taire kleedingstakken te Amsterdam is gisteren herbesteed in twee perceelende levering van 2600 dekens voor den kampementsdienst. Van de zes inschryver8 waren de minsten de heeron J. C. Zaalberg en Zn. te Leiden voor het eene perceel van 1300 voor 4.39 en P. Van Doorn te Tilburg voor het andere perceel van 1300 tegen 443'/2 per stuk. Dr. C. J. Luzac, leeraar aan do Ryks H. B.-S. te Warfum, is, met ingang van 1 Januari a. s., tevens benoemd tot leeraar in de vaderlandsche en algemeene geschiedenis aan de Ryks-Normaalschool aldaar. Te Zoeterwoude zullen in de Ned.-Herv. kerk optreden: Zondag 23 Dec., 's nam. 2 uren, dB. Keers, van Hazerswoude; 25 Dec., 's voorm. 10 u., ds. J. Gann Dun, em.-pred. te Ryswyk, en 26 Dec., 's voorm. 10 u., ds. Pyzel, van Leiderdorp. In de openbare Nuts-vergadering te Bos koop trad Woensdag avond als spreker op de heer Henny, van Utrecht, met de voordracht van eene zyner novellen, getiteld „De Boek houder". Na do pauze gaf de spreker een 3 tal luimige voordrachten ten beste, waaronder het bekende vers „do vertrapte pier" niet het minst werd toegejuicht. Door het kiescollege der Nederduitsch- Hervormde gemeente te Boskoop, zyn de heeren Bruining, te Beets Dry ver, te Warder; en Mensel te Zoelen geplaatst op het drietal, waaruit op den tweeden Kerstdag een predi kant zal worden beroepen. In de gemeenteraadszitting van Lisse is tot wethouder benoemd de heer G. Blokhuis. Thans is benoemd tot kapelmeester van het gemeentelyk-muziekcorps te Haarlem, de heer C. P. W. Kriens, te 's-Hertogenbosch. Zondag zal door R. Katholioken te Am sterdam weder eene openbare vergadering worden gehouden, om op te komen tegen het gebeurde in de Leo-meeting van Zondag voor acht dagen. De heer Brouwers is uit- genoodigd, die byeenkomst by te wonen. Naar men zegt, heeft de heer Woltjer, leeraar aan de Vryo Universiteit te Amster dam, bedankt om op de voordracht te worden geplaatst als hoogloeraar aan de Groninger academie. De gemeenteraad van Heemstede heeft tot den bouw van oen postkantoor met tele foondienst besloten. Het stoomschip „Bantam," van Amster dam naar Batavia, vertrok 19 Dec. van Genua; de „Gelderland," van Batavia naar Rotterdam, is 19 Dec. Perim gepasseerd; de „Noord- Brabant," van Batavia naar Rotterdam, is 19 Dec. Sagres gepasseerd; de „Prinses Wilhel- ruina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Dec. van Genua; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Dec. Dungeness. Z. M. heeft, met ingang van 1 Jan. 1889, tot schoolopziener in het district Goes be noemd mr. C. De Witt Hamer, thans school opziener in het arrondissement Goes, te Goes, uit welke laatstgemolde betrekking hem ge- lyktydig eervol ontslag wordt verleend; overgeplaatst by het wapen der infanterie van het leger hier te lande en wel by het 4de reg. inf. den 2den luit. W. K. Van Bor- selen, van het leger in Nederl.-Indiö, tot dus verre a la suite van het koloniaal werfdepot. Tweede Kamer. In de avondzitting van Donderdag is de beraadslaging over het Hoofdstuk Waterstaat voortgezet. 'De heer Van Nunen drong aan op spoedige openstolling der nieuwe brug over de Donge, te Geertruidenberg. De minister verklaarde dat de onderhandelingen omtrent den afkoop der rechten van de commissarissen der oude brug nog hangende zyn. Door den heer Vos De Wael en vier andere leden was een amendement voorgesteld om 10,000 uit te trekken als eerste termyn van ƒ30,000 voor subsidie aan de Zuiderzee-ver- eeniging voor haar onderzoek naar afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Het voorstel word door den heer Rutgers, namens de com missie van rapporteurs, ontraden. Terwyi de heeren Zylker en Lieftinck het voorstel warm verdedigden, meende de heer Lohman, dat het niet aanging voor zaken, uitsluitend van nut, der Regeering een krediet op te dringen. De minister verklaarde veel sympathie te hebben voor de onderzoekers, maar zich niet geroepen te gevoelen voor deze zuiver wetenschappolyke zaak eene som op de begrooting te brengen. Het amendement werd verworpen met 71 tegen 24 stemmen. De post voor verbouwin gen in het departement van marine ad ƒ88,000 werd toegestaan. By den post van toezicht op de Spoorweg diensten, klaagde de heer Van Baar over slechte dienstregeling op de Staatsspoorwegen, waardoor vaak de aansluiting wordt gemist. De heer Schreinemacher klaagde over gemis van sneltreinen op de lyn Maastricht Venloo en de ondoelmatige ligging van het station Maastricht. Door den heer Smeenge werd ge vraagd wat er gedaan was voor de veiligheid van het publiek, b. v. ten aanzien van het verleggen van kruisingen. De heer Van der Kaay beklaagde zich over de opheffing van de aansluiting van den laatston trein Haar lem—Alkmaar met dien uit het zuiden en over de slechte ligging van hot station Schagen. Door den minister van Waterstaat werd ver klaard, dat hy de opmerkingen ovor de dienst-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1