Tricot-Tailles. Prof. HARTING. Echtscheiding. Agent gevraagd. COGNAC. HlDEMTEMreesMM Breuklijders De Allerbeste Scheurkalender Likdoorns, Eelt en Wratten BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit Echte Fransche Korsetten VOOR UITDEELING met liet a. s. Kerstfeest. I "Vit het a. s. Kerstfeest, by getallen met belangrijke korting. PfAaFav met condltiën zyn voor H.H. Antwerpen. 35 Groenplaats. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. door hen ontvreemde plombeertang de deuren verzegelden. De Panama-Maatschappij. De Fransche bladen bevatten weinig nieuws over de Panama maatschappij. Do voorloopige directeuren hebben eene vergadering gehouden en het plan besproken tot het bijeenroepen eener buitengewone bij eenkomst van aandeelhouders en obligatie- houders, natuurlijk elk afzonderlijk. Er werd besloten in Januari eene vergadering te be leggen van de aandeelhouders, waarin de hoeren De Lessops en Denormandie hunne plannen voor de toekomst zullen mededeelen. Het voornemen om ook de obligatiehouders bijeen te roepon, ten einde hen op de hoogte to stellen van den staat van zaken, werd voorloopig niet noodig geacht. In de kantoren der Maatschappij verdrongen zich de aandeelhouders om hunne namen te plaatsen onder een adres, dat daar ter tee- kening ligt. Dit adres is gericht tot de Kamer en daarin wordt er nogmaals op gewezen, dat in geen geval de arbeid aan het kanaal mag worden gestoord Overigens is niets over het toekomstig lot der Panama-maatschappij bekend. Des te uitvoeriger wyden daarentegen de Parjjsche bladen uit over het faillissement van den „agent de change" Bex, wiens vlucht ook met deze Maatschappij in verband staat. De heer Bex, die een tekort van 12 millioen fr. achter heeft gelaten, had zich vooral in den laatsten tjjd ook met speculatiën in Panama- aandeelen ingelaten en maakte zich terstond uit de voeten, nadat do Kamer hot voorstel der regeering betreffende deze Maatschappij had verworpen. Do heer Bex was de jongste der Parijsche „agents de change." H(j was 35 jaar oud en genoot sedert jaren het algemeen ver trouwen. De heer Hart, de voorzitter van het comité der „agents do change," heeft met den procureur-generaal Bouchez terstond een onderzoek ingesteld naar den staat van zaken. De uitslag van dit onderzoek was, dat niet de heer Box alleen voor het verlies aansprakelijk moet worden gesteld, want on middellijk word ook een bovel tot inhechtenis neming uitgevaardigd tegen een zijner vrienden, die den heer Bex 1,000,000 franken schuldig bleek te zijn. Yan alle kanten komen crediteuren op dagen, doch de heer Hart heeft hun allen medegedeeld, dat de „Compagnie des agents de change" voor de behartiging hunner be langen zou zorgen. Van den voortvluchtigen makelaar is nog geen spoor ontdekt. Hy was bekend als iemand, die op zeer grooten voet leefde, en reeds in den zomer van dit jaar achtte de heer Hart het noodig een onderzoek naar den staat zijner zaken in te stellen. De heer Bex gaf toen echter terstond inzage zijner boeken en deze gaven toen niet den minsten grond voor de ongunstige geruchten, welke over hem werden verspreid. Volgens de „République frangaise" zijn eenige groote Parijsche kredietinstellingen, die den heer Bex aanzienlijke sommen hebben voorgeschoten, bij deze zaak betrokken. Naar het blad vermoedt, is Bex over Ostende naar Engeland vertrokken, met het plan om verder naar Amerika over te steken. Den oudsten bewoner van Bi e- lefeld, den heer Markus Jordan, werden by zijne onlangs plaats gehad hebbende 110de verjaring door don eersten burgemeester Bun- nemann eene gouden medaille van groote waarde en een schriftelyko gelukwensch namens keizer 'Wilhelm aangeboden. Terwijl de bijlegging in zake de grève der Weener zetters schijnt te zullen plaats hebben, daar men in hoofdzaak tot een vergelijk gekomen is, staat nu eene werkstaking der zetters te Praag voor de dour. Volgens mededeeling der Zwit- sersche afgevaardigden Colombe en Vessaz te Bern, hoeft de Italiaansche regeering voor den aanleg der Simplon-baan in het geheel 15 millioen franken onderstand toegezegd. Te Havre hebben in den loop van twee jaren een aantal opzienbarende vergiftigingen plaats gehad. Zostien personen, die allen in de onderverdieping van een groot gebouw, in het midden der stad, woonden, zijn achtereenvolgens overleden, zooals later bleek door arsenicvergiftiging. Zware verdenkingrust op een jonkman, een vroegeren bediende van een der bewoners van het huis en de eenige, die in leven bleef. Men had opgemerkt dat deze man verschei dene malen kleine pakjes wierp in de water vergaarbakken, waaruit de bewoners gewoon waren te drinken. Later begaf hy zich naar Barcelona, waar men hem nu hoopt gevangen te nemen. Professor Nowak, de ontdekker der weervoorspellende planten, is naar Lon den vertrokken. Hy is van plan zijne voor zeggingen dagelijks in do „Times" te doen verschpnen, waardoor iedereen de juistheid er van zal kunnen beoordeelen. In Weenen slaagden zy zeer goed: gedurende zes maan den kwamen zyne weervoorspellingen, 48 uren vooraf gedaan, in 97 van ae honderd gevallen uit. Uit Rome wordt bericht dat de uitbarsting van den vulkaan op de Liparische eilanden gepaard gaat met eene onderzeesche uitbarsting op een kilometer oostwaarts der eilandengroep. De zee borrelt en schuimt daar en werpt steenen op. Van Milazzo, op Sicilië, gezien, biedt ze een grootschen aanblik. Ge leerden zyn in die haven scheepgegaan om het verschijnsel van zoo nabij mogelyk te gaan waarnemen. Êene officiëele depeche maakt molding van overstroomingen in de provincie Gerona. De matenëele schade is beduidend. De Noorweegsche korvet „Rund" heeft schipbreuk geleden by San-Selius. De beman ning werd gered. Het gure weder blyft heersehen op do kus ten van Catalonië. Een trein der „Great Northern", van York naar Doncaster, is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt. Eene enkele loco motief, die van Sheffield naar York reed, bemerkte by Pontefract eene hindernis op den weg. Een stationsbeambte werd er heengezonden en ontdekte dat een ijzeren balk dwars op de rails gelegd was. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en legde de hand op een jongen boerenknecht, "Walter Bright, die op het veld naast den weg aan 't werk was, op het oogenblik, dat men het gevaar ont dekte, dat den naderenden trein uit York be dreigde. Blijkens te Berlyn ontvangen bericht, tracht de groote St.-Petersburgsche Petroleum-maatschappü by de Italiaansche regeoring concessie te verkrygen tervestiging eener aanzienlijke stapelplaats in eene haven van Ligurië, vanwaar Italië, Zwitserland en Duitsch- land zouden kunnen worden voorzien. IN GEZONDEN. Mynheer de Redacteur! Gedurende de laatste dagen, zoowel 's mid dags als 's avonds, wordt men opnieuw meer en meer lastig gevallen door personen, die, hetzjj met, hetzij zonder het stereotype lucifers doosje voorzien, bedelen en hun slachtoffer dan een eindweegs naloopon, onophoudelijk de gebruikelijke klaagliederen doende hooren, Bestaat echter tot dat klagen wel reden? Ik meen die vraag ontkennend te mogen beantwoorden. Immers, we bezitten hier ter stede eene Werkinrichting, welke indertijd van gemeentewege werd opgericht om hun, die werk- en broodeloos zyn, de behulpzame hand te bieden en van beiden te voorzien. Dat is eene schoone inrichting, en toch ziet men hoe zelfs kinleren worden geëxploiteerd om door bedelen aan den kost te komen. De burgerij zelve kan veel doen om dat voortwoekerende kwaad tegen te gaan. Men vestige er de aandacht op dat in de Stede- lyke Werkinrichting steeds de gelegenheid bestaat om door handenarbeid, van welken aard ook, in het dagelyksch onderhoud te voorzien. Doet men dat, dan zal men die instelling tevens meer aan het doel, dat aan de oprichting ten grondslag lagtegengaan van openbare bedelarij, doen beantwoorden. Een ieder werke daartoe mede en geve zjjne giften aan op straat rondloopenden niet te lichtvaardig. p. LICHTHtTEKKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 9 tot on met 15 Dec. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 9 December. 4.30 6.— 7 17.4 10 4.30 C.15 8 17.4 11 4.30 6.15 7 17.4 12 4.80 6.30 8 17.4 13 1.30 6.30 7 17.4 14 1.30 6.15 8 17.4 15 V 1.30 6.30 8 17.4 Dit beteekent: Wanneer men 5 cnbic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in con Sugg's London-Argand-Stand&rd burner No. 1, met 24 gaatjes, een liebt wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 17.4, 17.4 enz. Standaardlcaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.6 grammen Spermaceti per uur verbrandt. By arrost van het Gerechtshof te 's Gra- venhage, van 24 September 1888, in hooger beroep gewezen, is, met vernietiging van een interlocutair vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te 's Gravcnhage van 29 Juni 1888, het huwelijk, bestaande tusschen SlIZANNA MAKCiltKTIil TEN II ()I,TK\ en m.TEIi JOI1.IX HHKIi SCIIOOIYK- ¥EI;I)T, op vordering van eerstgenoemde, verklaard ontbonden door echtscheiding, met alle gevolgen daaraan door do wet ver bonden. De Procureur der Appellante, Mr. J. H. GOUDSMIT. Eene Elrma In Verfwaren voor FabrieksgebrnIk, goed kunnende Conctirrcercn, vraagt voor LEIDEX en OM8TKEKEN een AGENT, die goed bij llccren Fabrikanten en Itatocn- «Irukkcrs Is Ingevoerd, tegen overeen te komen voorwaarden. Ketleetnnten gelieven zich met franco brieven en onder opgave van referte te wenden tot liet „Lciilsch Dagblad", onder letter A. Gij die lioest: gebruik Dl'Op uit de blikken trommel van Wed. J. HAVE te Zwolle. Dit is het eenige echte en heilzaamste middel, per doos 30 cent. IWiOHMIIUl'i'/l Te Leiden by N. K. SWEMER, REYST KRAK. Per Flcseli fl.30, ƒ4.5O, f2.-, 3.5», f3.-, Per Alter ƒ1.60, I.OO. VERKRIJGBAAR BIJ in en Cbristeiyko Scheurkalender „Be Zaaier", voor Oud en Jong bewerkt door H. KARSSEN, op fraai toepasselijk Schild, het groote blok voor- en achterzijde bedrukt met ver halen uit de Bybelscho-, Kerkelyke- en Zen dingsgeschiedenis, Liederen, Versjes, Spreuken enz., te veel om op te noemen; voorts een uitvoerige Zondagsschoolrooster en 34 Prijsvragen, waarvoor aan de beste op lossers bovendien een fraai gebonden Boek werk wordt aangeboden. Dpry's van den keurig uitgevoorden Christe- ljjken Scheurkalender „Be Zaaier", op groot, fraai in kleuren gedrukt blok on schild, is slechts Vijf en Veertig Cents. VAAR ukdeeling, ter gelegenheid van llvtlvA. Bestuurders van Zondags scholen enz. beschikbaar franco na ontvangst ƒ6.30 in postzegols of postwissel. Uitsluitend verkrijgbaar bij B. ISALEE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Rott-rdam. Talrijke certificaten van Geneesheoren bowy- zen dat goen enkel geneesmiddel zoo heilzaam werkt ter bestryding dezer kwalen als de Eene enkele Pastille brengt reeds verlichting aan. Zy bevatten geen Opium, noch Morphine, noch eenig andor sterk-werkond bestanddeel en kunnen door de zwakste" gestellen verdragen worden. Hot publiek gelieve vooral te letten op de woorden: Healing's Congh Lozenges, door het Engelsclfe gouvernement op het roode cachet afgedrukt on zonder hetwelk niet eene doos echt is. De Fabrikant: THOMAS KEAT2ÜG, Chemist te Londen. Depot te Rotterdam bij F. E. VAN SAN TEN KOLFF. Volkomcne genezing der Breuken, speciale inrichting voor Vrouwenziekten, genezing der verzwakkingen en verplaatsing der Baarmoeder. Eene Dame is aan het gesticht verbonden. Dr. WAERSEGERS, Breukmeester van de Belgische Gasthuizen, Groot-Officier, Comman deur enz. van verschillende Orden, 60 gouden Medailles en Eere Diploma's. worden binnen weinig tyd verwydord door het gebruik van het bekende middel RABL.lllElt Likdoorn-Ti net uur. De genezing volgt stellig en voroorzaakt geen pyn. Karton mot Flesch, Penseel en Gebruiks aanwijzing verkrijgbaar a ƒ0.50 bij A. W. GROOTE ZOON en H. H. ULOTH Co., Pharmacio franjaise, te Amsterdam, en by REYST KRAK, te Leiden. Ontdekking. - Geon Asthma, Benauwdheid, Zinking noch Hoest moer. - Bekroningen: Zilv. en Gou den Med. en buiton concours. Aan- wijzingen gratis en/rctMco.Schry ven aan het adres: Dr. C™. CLERY, te Marseille. (Frankrijk). 1. Be voorwereldlijke scheppingen, vergeleken mot de tegenwoordige, met 168 platen on 4 groote gekleurde platen, zeer uitgebreid fraai groot werk, in plaats van f 6.50 voor ƒ3.60. 2. Het Mikroskoop, dcszelfs gebruik, ge schiedenis en tegenwoordigen toestand, 4 zware groote deelen met vele platen, in plaats van f 12.50 voor ƒ5.50. Van beide hoogst zeldzame werken van Prof. HARTING, de beste, eenigste werken, welke in Nederland verschenen en met geene mogelykheid meer te krijgen waren, hebben we een klein getal in bezit gekregen. Die boeken werden soms mot 2- a 3maal meer als de uitgaafsprys betaald. Het eerste werk, „De voorwereldlijke scheppingen", is het beste, dat er is, evenzoo het groote werk, 4 zware deelen over „het Mikroskoop", is eenig in zyne soort. Het getal dezer kostbare Boeken is zeer klein; wie zo verlangt, zende spoedig een postwissel en schrijve er op: „voor de werken van Prof. HARTING"; de zending geschiedt dan franco door GEE5K. E. AM. CGHEIY, Magazijnen van Goedkoope Boeken te Arnhem en te Nijmegen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6