Tweede Meid, J Boekverkooping, Rinaldo Rinaldini. H.DBl6Jr.-RaDBnMr£ï5. i Arabische Gomballen Van OTTO FUNCKE. fatsoenlijke Dienstbode, Mil C. J. HEINTZ ZOON. J. A. tl. PROOT ZOON, Piano-, Viool- of Orgel- Gelden op 1ste Hypotheek Meijerstein Hahn. Hengeloosche Bieren, N°. 8849. Donderdag 20 December. A8. 1888. feze <€oarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 19 December. Vervolg der Advertentiën. AGENTEN Rooverroman M. A. TAVERNE. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.....f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomwera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- oasseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de avondzitting der Tweede Kamer van gisteren is de beraadslaging over de Oor- logsbegrooting voortgezet en ten einde ge bracht. Een amendement van den heer Van Vlymen om ƒ3000, uitgetrokken voor ver betering van het schietterrein te Hoorn, te schrappen, is ingetrokken na bestrijding door den minister en de heeren W. Van Dedem en Seyffardt. Het amendement der commissie van rappor teurs om ƒ27,000 voor den bouw van een overdekte rjjbaan te Deventer te schrappen, werd verworpen met 55 tegen 23 stemmen. Bj) de vestingbegrooting werd door den heer Seyffardt sterk bestreden het nemen van proeven omtrent de bedekking der bomvrije forten, wat echter door den heer Reuther en den minister van oorlog zeer noodig werd ge oordeeld. Een amendement om 35,000 te schrappen voor dat doel, werd door de meer derheid der commissie van rapporteurs inge trokken na bestrijding des ministers, en de minderheid berustte er in. De vestingbegrooting werd zonder hoofde lijke stemming en de geheels Oorlogsbegroo- ting met 68 tegen 16 stemmon aangenomen. Tegen stemden de heeren Huber, Zylker, Van Vlijmen, Van Osenbruggen, Heldt, De Meyier, Lieftinck, Nieuwenhuis, Viruly, Van der Loeff, Van Delden, Schepel, Van Houten, De Geer, Borgesius en Veegens. In den aanvang der vergadering is met 61 tegen 2 stemmen, op voorstel van don heer Van Kerkwijk, besloten een adres om subsidie voor eene tramlijn IJzendijke - Belgische gren zen om inlichtingen aan den minister van waterstaat te verzenden. Door de heeren Van der Feltz, A. Van Dedem, Smidt, Van Asch van Wyck en Smeenge is op de heden in behandeling komende Waterstaats-begrooting een amen dement voorgesteld, ten doel hebbende om, ten minste voorshands, den strekdam voor de verbetering van het vaarwater buiten den afsluitdijk by Schellingwoude niet te laten maken, maar eerst het resultaat van eene flinke baggering af te wachten. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren eenparig verklaard dat er urgen tie bestaat tot vaartverbetering en hij met ingenomenheid nieuwe voorstellen van Burg. en Weths. inwacht. De heer Van Kempen trok vooraf in een voorstel om aan B. en Ws. plannen voor eene zwaai- en losplaats in aansluiting met de provinciale vaartverbetering te vragen. Uit het debat bleek dat Gedep. Staten naar de voornemens van het gemeentebestuur had den gevraagd, en dat bij geruchte gemeld was dat in eene aanstaande buitengewone Staten-vergadering de intrekking van de aan sluiting der provinciale vaart aan de gemeente zou voorgesteld worden. De Groothertogin van Saksen (Prinses Sophia der Nederlanden) heeft eene gift van 60 geschonken ten behoeve van het liefde werk, vanwege de Evangelisch-Waalsche conferentie, in het belang der Nederlandsche zeelieden te Duinkerken. De 1ste luitenant W. L. Pompe is over geplaatst van het 6de bij het 4de regiment infanterie. Te Reeuwjjk, bjj Gouda, zal eene R.-K. kerk met pastorie worden gebouwd. Z. M. heeft aan A. Prick, geboren te Zürich (Zwitserland), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde dat hy de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stipteljjk nakome; ver leend de volgende pensioenen, als aanW. E. Staphorst, adsistent der posterijen te Haar lem, 263; J. Kluiver, brievengaarder te Wapenvelde, 84J. Schoonhooven, id. te Thorn, 60; H. Yeltwijk, zich schrijvende H. Veldwijk, id. te Terwolde, 92; J. H. Ter Poorten, directeur van het postkantoor te Koevorden, 311; den termijn van detacheering bij het leger hier te lande voor den lsten luitenant G. D. Van Epen, van het O.-I. leger, thans ingedeeld bj) het 1ste regi ment infanterie, nader bepaald op acht jaren. Gemengd Nieawm Te Heemstede is in het achter huis bij den kuiper Hekket brand uitgebroken. Het zoogenaamde rookhok, waarin zich eene aanzienlijke hoeveelheid vleesch en spek be vond, werd eene prooi der vlammen. Door het flink optreden der brandweer met eene spuit bleven de belendende gebouwen gespaard. Het verbrande was verzekerd; oorzaak onbekend. Naar men verneemt, bedroeg het tekort in de gemeentekas te Vries niet 700, zooals vroeger werd gemeld, maar ƒ3600. De borgtocht van den ontvanger is niet voldoende om dit tekort te dekken. V.C.) Het nieuwe wandelpark te Deven ter is nu voor het publiek geheel-opengesteld. Het is eene der prachtigste wandelingen in en om de gemeente en een sieraad der stad. Naar men verneemt, is er eene gerechtelijke instructie ingesteld ter zake van de ongeregeldheden in de vergadering der „Leo-vereeniging" te Amsterdam. Te Heppel werden in den nacht van Zaterdag op Zondag bij een viertal inge zetenen de glazen ingeworpen. De daders werden gegrepen; het waren twee boeren jongens uit do omstreken. Voor de betrekking van buiten- gewoon opzichter by den provincialen water staat in Drente hebben zich 75 sollicitanten aangemeld. De Martinitoren te Groningen wordt gevaarlyk voor de omgeving. Van de hardsteenen bekleeding er van is in den nacht van Zondag op Maandag een stuk losgeraakt en naar beneden gevallen, gelukkig zonder onheilen te veroorzaken. Tegen den socialist J. A. Fortuyn is, by gelegenheid van zyn optreden te Drach ten, proces-verbaal opgemaakt wegens belee- diging der Regeering. Dezer dagen werd bericht dat de aanklacht, door den heer De Rochemont tegen den heer Verstege ingediend, geen voortgang zou hebben. Thans kan echter worden medegedeeld, dat, hoewel daaromtrent door de rechtbank nog geene beslissing is genomen, tot dusver nog geene reden bestond om te veronderstellen, dat de aanklacht niet tot eene strafvervolging zou leiden. Een der lezers van „De Echo" oppert het denkbeeld, om by strandingen vliegers te gebruiken tot het overbrengen van lynen van in nood verkeerende schepen naar den wal. Hy beschryft als de meest geschikte soort een vlieger van licht doek, 1 meter hoog en 1 meter breed, van het gewone model, met een zwaren staart, als het hard, en een lich ten, als het minder hard waait. Daar de wind, die een schip doet stranden, natuurlyk naar den wal waait, zal de vlieger zich in de juiste richting bewegen, en daar de windkracht bij strandingen zeer groot pleegt te zyn, zal de vlieger gemakkeiyk eene zware bocht van touw kunnen dragen, die aan den wal kan worden gegrepen, op welke wyze een zware lyn van boord kan worden getrokken. Een droevig ongeluk had Vry- dag naby Aardenburg plaats. Een landbouwer reed met paard en rytuig voorby de stoom tram. De man plaatste zich voor 't paard en greep het by den teugel toen het dier schrikte. Het sprong echter op zy en wierp den man voor de locomotief, welke over zyn lichaam heenging. De man overleed kort daarop. Eindelyk is het aandepolitie te Emmerik gelukt de dieven, die aan het station aldaar herhaaldelyk goederen stolen uit de voor do pakketpost naar Nederland be stemde wagens, gevangen te nemen. Het waren twee lagere beambten, die des nachts de zegels, welke op de deuren der wagens bevestigd waren, doorsneden, al wat van hunne gading was wegnamen en dan weder met eene te houden einde Februari, waarby fraaie Pracht- en Plaatwerken. Partijen ter bijvoeging kunnen dage- ïyks worden toegezonden aan II. DE GRAUW Az., te Alfen a/d. Rijn. gevraagd voor den verkoop van origi neele LOTEN, tegen hooge provisie en, by geschiktheid, met salaris. Brieven, onder motto Agent, INTERN. ADV.- BUREAU, Kalverstraat 120, Amsterdam. De bekende Rooverroman, de groote onvervalschte uitgave, 2 groote zware deelen, 3de druk, in 2 fraai gelithogr. omslagen, waarvan de prys anders by uitgaaf 6 is, leveren wy tydeiyk voor slechts ƒ1.90, de 2 groote deelen; wie ƒ2.50 betaalt, krygt er bij de interessante FRA GUALBERTO, eene geheel nieuwe Roover- geschiedenis, die nieuw geregeld ƒ3- kost, de beide werken samen franco voor 2.50 in plaats ƒ9, - tegen postwissel, waarop staat Rooverromanby GERR. COHEX, Maga- zynen van Goedkoope Boeken te Arnhem of te Nijmegen. Mevrouw VANJJBER KAAlf, Rembrandt- straat 23, verlangt tegen Februari eene die goed kan werken, net strijken en tafel- dienen. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Gevraagd, tegen Februari, eene R.-K., goed kunnende koken en werken, voor zien van goede getuigen. Mot franco brieven zich te vervoegen onder letter J aan het Bureel dezer Courant. Magazijn van Pianino's en Amerikaansche Orgels. Steeds voorhanden eene ruime keuze IlSSTRlJMEXTEXf, tot concurree- I rende pryzen. STEMMEN, VERHUREN EN I REPAREEREN. B Bespeelde Pianino's voor- banden. beschikbaar a 4'/4 en 4fCt., tot hoogstens 60 pCt. der getaxeerde waarde van het onderpand. Hoofdagenten der Brusselsche Brand waarborg- Maatschappy, opgericht A°. 1821. Vaste Premie voor Hulzen ƒ0.65 p. duizend. Inboedels 1. p. KantoorHooglandsche Kerkgraclit 43. Gedroogde Snijboonen, lleerenboonen, Tuinboonen, Doperwten en Soep groenten uit de fabriek van Verkrygbaar by REIJST KRAK, Beestenmarkt 41. EE§ is grondig te bekomen tegen begin Januari; voor 1 of 2 personen per 3 maanden f 6.50. Zeer gegoede Familtén geven gaarne informatiên. Brieven franco onder letter D aan het Bureel van dit Blad. gebrouwen zonder Salic-ylzuur, volgens attest van den geneeskundigen Raad van Ooerijsel en Drente geheel vry van schadelyke be- standdeelen bevonden. Pllsener 16 Cents per Flesch. Belersch 16 Eager 12 Gcrste ÏO Slijters genieten rabat. LEVERING OP FUST. Vlugge bediening. My aanbevelende, Haarlemmerstraat 115. W. 8TUPPEE, te Alplrsbacli, tegen hoest en aandoeningen der slijmvliezen; het is een losmakend en verzachtend middel, dat onmiddel lijk de prikkeling in de luchtpijp, waardoor het hoesten ontstaat, weg neemt. Doozen van 20 en 40 Cents. Hoofddepot bij A. W. GROOTE ZOON, Kalverstraat 43, Amsterdam, en verder bij RE YST KRAK, Leiden. NIEUWE DRUK. ƒ2.90 In plaats ƒ4.75. Waak op mijn Ziel, Christelijk Dag boek van 0TT0 FUNCKE, byna 600Bladz., fraai gebonden. Van dit allerbeste, alom gewaardeerde Werk, is de nieuwe, fraaie, heldere druk zooeven verschenen. Tien Duizenden in den lande zullen stellig besluiten, dit meesterwerk van OTTO FUNCKE te bestellen. Om algemeene verspreiding te bevorderen, is de prys thans fraai Gebonden in plaats 4.75 gesteld op slechts ƒ2 90. VI/]a werkeiyk eiken dag iets goeds wil II IC lezen, neme FUNCKE's Dagboek ter hand. Te bekomen by D. BOEEE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam. Franco thuis, op ontvangst Postwissel van slechts ƒ2.90, waarby staat: „FIJNïCKE's Dagboek."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5