aantel leerlingen betreft, bij vonge jaren ver geleken, niets te wenschen over. Men is op bet gewone getal gebleven. Het is waar, er wordt van zekere zjjde op de school met naijver, met jaloerschheid neergezien; maar ze mag zich van den anderen kant verheu gen in den grooten steun der burgerij, welker vertrouwen zij geniet. Moge die steun en moge dat vertrouwen niet alleen met verminderen, maar zelfs nog vermeerderen 1 De school zal ze zich waardig maken. (Daverend applaus.) Deze avond leidt ook tot eene feestelijke stemming, omdat het bestuur in de keuze van een nieuwen commissaris zoo gelukkig is ge weest. Do heer Vos, die dezen avond nog zoo do behulpzame hand bood, moest aftreder. Hy word vervangen door don hoor F. A. Jontink. Volo mooie dingen zjjn daarover reeds in be sloten kring gezegd. Spr. wil ze thans wel herhalen. De hoer Jen- tink kan zingen. Ook de hoor De Haas, do trouwe secretaris, heeft veel gezongen, en ook de heer Japikse, en ook andore com missarissen, en spr. zelf ook, doch dat is al heel lang geleden [langdurig applaus], maar de nieuwe commissaris zong nog onlangs, wel niet als solist, maar toch in do koren, Zoo'n commissaris beteekent iets voor de school. In het onderwijzend personeel is sedert de vorige openbare les geeno verandering gekomen. Dat is golukkig, want op hen en hunne geregelde lessen komt alles aan. Zjj werkten met jjver en toewijding tot bezorging van een avond als deze. Dank daarom aan de hoeren Wetrens (directeur), Taylor en Duyster! [Algemeene bijval.] Dit jaar heeft de school wederom van vele zijden gewaardeerde medewerking ondervon den, o. a. van het Gemeentebestuur door de beschikbaarstelling van een lokaal en van hot departementaal bestuur van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, welke zy tat eer strekt. Commissarissen stellen er dan ook prjjs op dat de school onder de instel lingen daarvan eene ordentelijke plaats inneomt. Vervolgens deed de heer Wolters mede- deeling dat de volgende leerlingen zjjn be vorderd: Van de 1ste klasse A naar de late klasse B Meisjes: J. Coebergh, AJongmans, E. Secreve, C. Van Lith, D. Gubbi, G. Hagen, M. Rijk, E. Ouweleen, A. Do Vries, Marianne De Koning, H. Hamersma, Margo Van Leeuwen, I. K. S. Oppolaar, C. De Hondt, M. Groen, A. Kosters, M. Splinter, E. Van der Nat, K. Pronk en H. Horrée. Jongens: M. Filippo, G. L. Muyzert, J. Majjer, A. Binnendijk, A. Roelofs Heyrmans, P. Bremmer, Marius Slot, W. Duyser, J. Fles, J. Van Leeuwen, P. Meerburg, B. Lindeman, J. Groen, E. Abspoel, J. Van 't Hooft, D. Poelman, W. Jongmans, J. Boekwyt, Johan AfTourtit, Johan De Vries, A. Groen, A. Duyser, D. Pander en N. Wanneo. Van de 1ste klasse B naar do 2de klasse: Meisjes: J. Van der Made, J. Spaargaren, M. Ruigrok, C. Verhoog, W. Muyzert, H. Meysing, E. Hamersma, L. Zantvoort, D. J. Neusink, M. Raar, S. Oleff, A. Hoek, S. Splinter, G. Van der Kloot, D. Heyrmans, A. Lens, M. Couturier, C. Couturier, G. Japikse, S. Roetermg, M. Taverne, R. Rodbard, A. Pelten- burg en J. Fles. Jongens: P. Van der Made, J. Meysing, C. M. Meerburg, J. De Koning, B. J. De Koning, F. Gubbi, A. J. Kroon, M. J. N. Spaargaren en J. Dekker. Van de 2de klasse naar de 3de klasse Meisjes: J. Van 't Hooft, J. Filippo, J. De Wilde, J. Engels, J. Oleff, L. Den Houter, M. Ephraïm, M. J. Poelman, J. M. Van der Harst, W. G. Dee, J. H. Harmsen, B. J. Van Driesten, A. A. H. Visser, T. Borgerding, M. Caron, G. Harmsen, H. Willemson, E. Oleff, M. Fles en H. J. Franchimon. Jongens: J. A. Eigeman. M. J. E. Bos, J. Oppelaar, W. Ridderhof, H. S. De Roode, P. De Haas, J. Duyster, J. Van der Made, F. Do Graaff en H. J. Labree. Van do 3de klasse naar de 4de klasse: Meisjes: C. M. Ruigrok, M. v. d. Jagt, N. Oostveen, J. Bos, C. Kroon, M. De Tombe, C. Van Reenen, E. Koolhaalder on C. Sytsma. Nog oen enkel woord ten slotte. Vreugde maakt zich van iedereen meester als hy op dezen avond die jeugd aanziet, zoo bloeiend en zoo talryk. Wy, ouderen, - zeide de heer Wolters gevoelen ons dan óók weer jong worden en als wy haar zoo schoon en zoo lief hebben hooren zingen, dan zouden we ook wel weer met haar willen meezingen, doch niet zooals elders, waar zooveel wordt gezon gen dat, onaangenaam stemt. Hier, by ons, zy dit anders, en daarom verzocht spreker, als protest tegen de wanklanken uit andere plaatsen, nadat de oudste leerlingen het laatste nommer van het programma: „Les Lutins, d'après les danses de Goidmark," van Van Lamperen, zouden hebben gezongen, met hen hot VaderJandsche Volkslied, het „Wien Neer- landsch bloed," 's hemels bescherming voor ons land afsmeokende, aan te heffen, aan welke uitnoodiging natuurlijk, tot besluit van dezen zoo uitnemend geslaagden avond, werd voldaan. Lezing- Kleinstarink. Do heer H. Kleinstarink, uit Utrecht, bevond zich gisteren in de stad onzer inwoning, ais gast der afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De ontvangst, hem alhier boreid door het afdéehngsbestuur, was recht, hartelijk en zijner volkomen waardig. Na die ontvangst begaf men zich naar den Academietuin, alwaar de gast door den directeur, prof. Suringar, ge wacht en verwelkomd werd. Hierop volgde een bezoek aan de kassen van den schoonen Hortus, waarna mgn zich veroonigde aan een vriendschappelijk diner in het Hotel Verhaaff, aan welken maaltijd, behalve hot bestuur en enkele loden, ook doelnamen de oere-voorzitter der afdeeling, prof. dr. W. F. R. Suringar, de onder voorzitter mr. H. L. A. Obreen, prof. Rauwenhoff, van Utrecht, en de heer Krelage, van Haarlem. Alvorens de heer Kleinstarink dos avonds te zeven uren optrad in de zaal der Loge, deelde de heer H. Witte aan de vrij talryk opgekomen dames en heeren mede dat hem door het afdeelingsbestuur verzocht was den heer Kleinstarink by de aanwezigen in te leiden. Hy voldeed gaarne aan dat verzoek, maar moest tevens opmerken dat met de inwilliging daarvan gepaard moest gaan een kort historisch overzicht van den tuinbouw en de kruidkunde in ons land. De heer Witte wees daarom op de verschil lende tijdperken van bloei, wat betrof den invoer van vreemde planten in ons land, vooral dien uit de tropische gewesten. Met nadruk word er door hem op gewezen hoe Nederland, zoo ryk aan koloniën, allengs geheel afhankeiyk van het buitenland geworden is met betrekking tot den invoer van vreemde gewassen en kruiden, hoe Nederland zelfs langzamerhand hetgeen Oost- en West-Indiö op dat gebied voortbrengen, is moeten gaan vragen aan andere Europeesche staten, inzonderheid aan Engeland, hoe ons land hoegenaamd niets meer presteert op den invoer van vreemde planten, voorzeker treurige verschijnselen. De pogingen, by de regeering aangewend om verbetering in dien toestand te brengen, mochten helaas, om welke redenon dan ook, niet baten. Toen, om het zoo eens uit te drukken, de orcbydeeön zeer in de mode kwamen, (want in tuinbouw en plantkunde heerschen ook stroomingen) deed die afhankelijkheid, vooral van Engeland, zich weer geducht, niet het minst in do beurs, gevoelen. Een jong menscb, zoon eenor bestbekende bloemistenfamilie, vatte toen het voornemen op naar Engeland te gaan en daar de kat eens uit den boom te kijken. Het bleef niet by het voornemen, maar Kleinstarink ging naar Engeland, deed daar veel kennis op en kwam terug brandende van verlangen om Centraal-Amerika te gaan bereizen ter inza meling van orchydoeën. Hij word hiertoe in staat gesteld en aanvaardde in 1887 die reis, welke een vol jaar duurde, eene reis, welke zeer productiof geweest is en aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Twee pioniers, een op het gebied der weten schap (prof. Suringar deed in 1884 eene reis van ruim een half jaar in West-Indië), en een op het gebied der tuinkunst waren nu in de zaal aanwezig. De laatste had zich, hoewel met eenigon schroom, aangezien hy zichzolven niet wel sprekend mocht noemen, bereid verklaard het een en ander van zijne reis, op verzoek van het afdeelingsbestuur, mede te deelen, van zyne reis niet om te gaan en te grypen, maar om te gaan en te zoeken. De heer Witte wenschte nog dit op te merken, dat welsprekendheid geene deugd, maar eene gave is, doch dat daarentegen moed en kennis deugden zyn, en deze heeft de heer Kleinstarink getoond in ruime mate te bezitten. Getrouw weer te geven wat door den heer Kleinstarink werd medegedeeld, zou ons te ver voerendit evenwel mag niet verzwegen blijven, dat de mededeeling boeiend, leerrijk, aangenaam, ook wat den vorm betreft, was. De diepe stilte, welke in de zaal heerschte, was er het bewys van dat men den spreker aandachtig volgde op zyne zwerftochten in Mexico, Guatemala, Britsch Honduras, zoo te land ais te water, en dat men levendig belang stelde in hetgeen hy van de zjjde der bevol king, zoo menschen als dieren, ondervond en in hetgeen hij op het gebied der plantkunde ontdekte en met moeite inzamelde in de oor spronkelijke wouden. Na de lezing werd de gelegenheid open gesteld van don heer Kleinstarink inlich tingen te vragen, waarvan gebruik gemaakt werd door de heeren dr. Boursse Wils, E. Th. Witte, Van de Pavord Smits en Krelage, waaruit o. a. nog bleek dat de reiziger zich meestal van muilezels bediende, welke sterker en voorzichtiger, maar ook duurder dan paar den zyn, dat hy hoogstens 45 mijlen per dag aflegde en dat de medewerking der consuls wel eens wat te wenschen overliet, daar zy veel zaken aan het hoofd hebben. Dr. Boursse Wils dankte namens allen den spreker voor zyne belangrijke lezing en ook daarvoor, dat hy eenige exemplaren had mede gebracht van door hem verzamelde bloemen. Een luid applaus gaf te kennen dat men in stemde met dio dankbetuiging. Na afloop der voordracht waren de heer Kleinstarink en de bestuursleden de gasten van mr. Obreen, die er daarmede blijk van wilde geven dat de belangen van onzen Tuin bouw ook voor hem geene onverschillige zaken zyn en die den moedigen pionier de eer wilde brengen, welke hy zich heeft waar dig gemaakt. Maakte men tot dusverre in Nederland geene haast met hot huldigen der groote verdiensten van den heer H. Kleinstarink, onze gemeente, Leiden mag er zich op beroemen dezen plicht niet te hebben veronachtzaamd. Plantenbears. Op de door de „Leidsche Plantenbeurs" in een der lokalen van het „Hotel de la Poste" gehouden jaarljjksche vergadering waren 28 leden tegenwoordigvier personen werden als lid aangenomen, zoodat hot ledental thans bedraagt: 5 leden-donateurs en 57 gewone leden. Nadat de voorzitter, de heer J. Mater, de vergadering had geopend, deed de secretaris verslag van het verhandelde in do laatst ge houden vergadering. Vervolgens deed do penningmeester, de heer A. C. Kriest, rekening en verantwoording over (het afgeloopen) jaar 1888. Uit die rekening bleek dat de ontvangsten hebben bedragen met inbegrip van het batig saldo over 1887 f 78.83, en de uitgaven f 21.39, alzoo sluitende met een voordeelig saldo van 57.44. De twee leden van het bestuur, die volgens het bestaande rooster moesten aftreden, de heeren T. F. Vlieland Jr. als 2de voorzitter en A. C. Kriest als penningmeester, werden by acclamatie als zoodanig herbenoemd. In beginsel werd besloten om in het voor jaar van 1890 eene onderlinge tentoonstelling te houden. Aan het bestuur werd opgedragen in Juli of Augustus a. s. eene ledenvergade ring uit te schryven om dan een en ander omtrent de te houden tentoonstelling te be palen. Na nog eenige besprekingen van onderge schikt belang en eene aanbeveling van den voorzitter om de Beurs trouw te bezoeken, ten einde daardoor nog meer leden te werven, werd de vergadering gesloten. Nisaws. Door de politie alhier is aan gehouden en ter beschikking der Rotterdam- sche justitie gesteld eene vrouw, die volgens het Algemeen Politieblad onderscheidene straf fen te goed had, o. a. twee jaren opzending naar eene werkinrichting wegens bedelarij en eenige dagen gevangenisstraf wegens openbare dron kenschap, daartoe veroordeeld door het kan tongerecht te Delft. Proces-verbaal is door de po litie alhier opgemaakt wegens onderlinge vechtpartij in eeno tappery tegen een burger en een in garnizoen te Amsterdam thuis behoorenden korporaal der mariniers. Met 1 Januari a. s. zullen door de directie der Rotterdamsche Tramwegmaat schappij (paardentram alhier) ten behoeve van personen, die in onze gemeente inrichtingen van lager- en middelbaar onderwjjs bezoeken, abon nementskaarten worden verkrijgbaar gesteld a f 1.50 's maands. Eenige knaapjes (het oudste was ongeveer 12 jaren) waren over de schut ting achter het leegstaande „Hotel du Rhjt> te Katwijk aan zee, geklommen. Door ©ei ruit in te slaan, wisten ze zich toegang t verschaffen tot het gebouw, toen de jeugdi» inbrekers door do politie gesnapt en naar hi „Spinhuis" gebracht werden. De vyf personen, die den he# S. aan 't Kanaal tusscbon Den Haag t Scheveningen aanvielen, mishandelden en t water wierpen, zijn gisteren, na verhoor va den rechter van instructie, in hechtenis gt nomen. Men meldt uit Amsterdam de reclame-optocht om elf uren begon, oi- duidend was en om drie uren werd ontbonl de heer Carré was weggeblevenvele nieu gierige lediggangers wandelden mee. E enkele demonstratie van werkloozen op Nieuwendijk werd door sterke politiema bedwongen. Eenige ongelukken werden d 't gedrang veroorzaakt. Met allen eerbied voor do deelnemers den optocht werd opgemerkt, dat heel firma's van beteekenis er in werden geni zoodat deze niet bepaald kon doorgaan een beeld van den industriëelen- en winkelstj in de hoofdstad. Het publiek stond by duizenden voor Rijks museum en nam een heel eind d( do stad met den optocht een loopje. Te Rotterdam is de vrouw v een behoeftig bookbinder v. B. bevallen 1 meisje en 2 jongens. Aldaar viert weduwe Snelli, in het Maria-hofje, Vrijd a. s. haar 104den verjaardag. In haar verslag van eene meenteraadszitting te Breda maakt de B. C." melding van debatten, die hoofd! keljjk om de kachel gehouden worden i daarom niet op den voet zijn te volgen. By eene andere zaak verlaten weder eenif leden hunne zitplaatsen en zegt de voorzitte „Als je nu allemaal wegloopen, komt er nie meer van." Een man, aan hot Spui in Den HaJ woonachtig, die zich gisterochtend naar z geneesheer wilde begeven, werd onderw door een toeval overvallen en was onmiddel! een lyk. Een 19-jarige boerenknecht' Zevenbergen had het ongeluk onder eene k; beladen met mest, in eene sloot te gerakf Hij werd levenloos opgehaald. De helsche machines! Omtre: het onderzoek naar de daders der drie i iukkig mislukte moordaanslagen te Amst- dam, weet het „Nbl. v. Ned." mede te dee! dat de politie de daders reeds op het spc is; zy zou evenwel nog geen aanhouding doen, omdat zjj zeker van hare zaak wil z; Een winkelbediende te Utree! heeft, geheel onverwachts, van een hom j noegzaam onbekenden bloedverwant eene sc van 31/, millioen gulden geërfd! Aan de „Daily News" wordt u Odessa gemeld dat de Bulgaarsche regeer: amnestie heeft verleend aan de Bulgaarse! uitgewekenen, en dat dezen alsnu terugkeeif Een gezelschap van Amerikani zal het volgende jaar een rywieltoer Europa maken, beginnende met Ierland. Daar zullen zj) den weg nemen over Frankr Zwitserland, de Rijnoevers, Nederland, Rotterdam, waar zy zich weder zullen insc pen. Zy komen in Mei, en het zal waar set lyk September worden eer zy vertrek! kunnen. De pry's voor de deelneming is f 10 Men kan zich onderweg by hen aansluite: BUITENLAND. frankrijk. Naar men uit Cherbourg verzekert, de Fransche regeering aan het oorlogssc „Duguesne" last geven, naar Colon (Panar te gaan, en zal de regeering der Vereenij Staten twee oorlogsschepen derwaarts zont! De „Figaro" verzekert dat Boulan zyn eisch tot echtscheiding niet intrekt. De ministerraad hield zich gisteren o: dig met de bespreking van den toestand Panama-maatschappij. Later had de minis van justitie een onderhoud met den b Mazeau, den voorzitter der commissie uit Senaat, belast met de beraadslaging over concourswet. De regeering wenscht, zoo i het, de beraadslaging over deze wet te spoedigen. De minister-president Floquet verkouden en woonde de vergadering niet Dvltaokland. Het Duitsche Postbestuur wil voortaan v het vervoer van Duitsche brievenmails n Venezuela gebruik maken van de Nederls

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2