N*. 8849. Donderdag 20 December. A". 1888. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit. TWEE Bladen. Eerste Blad. D. SALA ZONEN CLAUDIO MOROSINI. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meor ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. voor de Premieplaten van het I Leidsch Dagblad, welke binnen eenige I dagen aan de Abonné's zullen wor- I den aangeboden, zijn verkrijgbaar in I het magazijn van de firma ad ƒ1.40 en minder, naar keuze. Leiden, 19 December. De heer P. De Jong, assistent by de ge neeskundige afdeeling van het academisch ziekenhuis alhier, is gisteren aan de univer siteit te Freiburg, in Breisgau, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met proefschrift, get.: „Ueber Syringomyelic." Naar wy vernemen, heeft het gezelschap der Koninklyke vereeniging „het Nederlandsch Toonoel," te Amsterdam, een nieuw oorspron- keiyk drama, getiteld „Rooien Hannes," van onzen stadgenoot Emile Seipgens, in studie genomen. De hoofdrollen zyn in handen der dames Stoetz en Frenkel, Bouwmeester en van de hoeren Bouwmeester, Schulze, Spoor en Van Schoonhoven. Waarschyniyk zal de eerste opvoering plaats hebben in den aanvang van Januari 1889. Biykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nederlaud over de maand Oct. 11., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaarte Amsterdam 22.3 Arnhem 19.6; Dordrecht 16.3; 's-Gravenhage 19.2; Groningen 21.8; Haarlem 19.5;'s-Her- togenhoech 30.6;Leeuwarden 19.7; Leiden 19.7; Maastricht 24.7Rotterdam 20.7Utrecht 20.9. By de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Roelof- arendsveen werden uitgebracht op den heer Ryzen 127 en op den heer Salm 99 stemmen. By den gemeenteraad van 's-Hage is ingekomen een adres van de Westlandsche Stoomtramwegmaatschappy, met verzoek haar concessie te verleenen voor de exploitatie met tram omnibussen van eenige lynen binnen die gemeente. De gemeenteraad van Deventer heeft tot gemeentelyk archivaris benoemd den heer I. J. Ie Cosquino de Bussy, te Den Haag. Gisteren herdacht ds. P. M. Keller Van Hoorn, te Dordrecht, den dag, waarop hy 25 jaar geleden de betrekking van predikant van het krankzinnigengesticht te dier stede aanvaardde. Tot directeur der koninkiyke muziek - vereeniging „Vlyt en Volharding" te Breda is benoemd de heer F. A. Stenz, kapelmeester van het 6de reg. inf. Maandag-avond trad voor de afdeeling Koudekerk-Hazerswoude der Maatschappü tot Nut van 't Algemeen als spreker op prof. dr. Jan Ten Brink. Alleen de naam van den spreker waarborgde reeds een genotvollen avond en de verwachting werd nog verre overtroffen. Geheel voldaan keerden dan ook de toe hoorders, waaronder velen van naburige plaatsen, huiswaarts. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van Nunen, van zyne jongste ernstige ongesteld heid hersteld, was heden weder in de zitting tegenwoordig. Het bestuur van het Kosthuis in de Assendelftstraat, te 's-Hage, heeft uit de zeer talryke sollicitanten tot directeur en directrice van deze instelling benoemd den heer H. Bloemker en echtgenoote, die gedurende 18 jaren de Volksgaarkeuken in de Torenstraat geheel naar het genoegen van 't bestuur en van de bezoekers geëxploiteerd hebben. Het prospectus der Nederlandsche Tram- Omnibus-Maatschappü, gevestigd te 's-Graven hage, is verschenen. De oprichters deelen daarin mede dat de behoefte aan een tram- omnibusdienst zich ook in de residentie hoe langer hoe meer doet gevoelen, omdat tal van straten daar verstoken zyn van paardentram aansluitingenterwyi ook eene betere com municatie met de beide spoorwegstations zeer gewenscht wordt. Een en ander gaf hun aan leiding het initiatief te nemen tot het oprich ten van bovengenoemde Maatschappy. De tram-omnibussen, welke gebezigd zullen worden, zyn, geiyk het prospectus meldt, uit de eerste fabrieken onzes lands, zyn zeer elegant ingericht in don geest van gewone paardentramwagens en bevatten plaatsruimte voor minstens 20 personen, verdeeld over de binnen-zitplaat8en en voor- en achterbalkons. Zoo noodig kan reeds binnen 14 dagen een drietal dezer rytuigen In dienst gesteld wordeD. De te maken jaariyksche winst wordt be rekend op 8 pet. van het gestorte maatschap- peiyk kapitaal. Het vervoer in de stad zal in alle richtin gen plaats hebben. Verder zal na afloop van voorstellingen in den Schouwburg steeds een rytuig loopen, terwyi eindeiyk eene geregelde communicatie zal geopend worden met het Hollandsche Spoorwegstation. Ieder inschryver voor 5 aandeelen in de eerste serie ontvangt een persoonlpk bewys voor vry vervoer op alle lynen der Maat schappy. De aandeelen worden a pari uitge geven. Het maatschappeiyk kapitaal zal ƒ100,000 bedragen, verdeeld in 4 seriën, elk van 25,000, in aandeelen van 100. In Den Haag ligt ter teekening een adres aan den Koning, waarin verzocht wordt do pensioenen van Indische officieren op het laatst van het kwartaal en niet eene maand later te doen uitbetalen. De ex-keizerin Eugénie van Frankryk is gistemamiddag van Amsterdam, waar zy geruimen tyd onder behandeling was van dr. Mezger, naar Engeland teruggekeerd. Op de monster-meeting van den Ned. Bond voor algemeen kies- en stemrecht, Za terdag in het Paleis voor Volksvlyt te Am sterdam te houden, zullen als sprekers op treden de heerendr. Vitus Bruinsma, F. Domela Nieuwenhuis en J. Van der Wyk, voorzitter van het kiescomité der Volksparty te Wolvega. Door den minister van koloniën is be paald dat de heer J. De Koning Knyff in opleiding wordt genomen voor do betrekking van ingenieur by den dienst van het min wezen in Nederlandsch-Indië. Uit Vli8singen wordt aan het „A. H." geseindDe dagboot „Duitschland," gisteren van Londen vertrokken, is hedenmorgen te 7 uren aangekomen met passagiers van de nachtboot en mail, die met den gewonen trein van 7 n. 24 m. naar Amsterdam zyn vertrok ken. De nachtboot is onderweg alleen met lading. De mist vermindert. Het stoomschip „Drente", van Rotter dam naar Java, vertrok 18 Dec. van South ampton de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Dec. van Colombo de „Rotterdam" arriveerde 17 Dec. van Rot terdam te Nleuw-Yorkde „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 19 Dec. Lizard; de „Bantam", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Dec. te Genua; de „Timor", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Dec. te Padang; de „Zaandam", van Amsterdam naar de Plata rivier, vertrok 17 Dec. van St.-Vincent. De gewone audiëntiën van den minister van financiën op 20, den minister van koloniën op 21, en den minister van binnenlandsche zaken op 22 dezer, zullen niet gehouden worden. Z. M. heeft aan den burgemeester van Heinenoord, P. J. Kluit, toestemming verleend om tot 1 Jan. 1890 te Mynsheerenland te hiyven wonen. Burgerzangschool. Eene uitvoering van de Burgerzangschool heeft steeds iets aantrokkeiyks. Dit bleek weer gisteravond uit de stampvolle Stadszaal, waar de familiebetrekkingen en andere belang stellenden waren opgekomen om de jeugdige executanten te zien en te hooren. Het zingen van de kleinen was er ook nu weer alleraardigst, zoowel van de oefenin gen in solfèges en de eenvoudige liederen dor beide afdeelingen van de eerste klasse, als van zelfde, doch moeiiyker oefeningen der 2de klasse, gevolgd door eene Kerstcan tate van Cath. Van Rennes, met algemeen koor en beurtzangen voor jongens en meisjes, waarop daverende toejuichingen volgden. Er zouden echter nog welsprekender proe ven van het onderwas worden afgelegd. Steeds ging men vooruit, want de 3de klasse gaf, ook na oefeningen in solfóges, Richard Hol's „Vyfde Scheppingslied", naar woorden van J. J. L. Ten Kate. Hot vogelenkoor, do leeu werik, rave, musch en nachtegaal, met het slotkoor „Al wat adem heeft, love den Heer 1" voldeed zeer goed, ook wat de lieve solisten betreft. Thans kwamen de ouderen aan de beurt, die der onlangs opgerichte 4de klasse. Die klasse heeft recht van bestaan gekregen: want wat ze uitvoerde, was goed. Met onver deelde aandacht werd geluisterd naar Mendels- sohns „Veni Domine", waarby voor het eerst dezen avond de piano-begeleiding door de seraphine werd vervangen, vervolgens naar het „Nachtlied" van F. Hiller, en na de pauze naar nog twee schoone nommers van denzelfden componist. Vele en luide betuigingen van byval vielen er aan ten deel. Toen nam de heer W. P. Wolters, voorzitter van het bestuur der school, het woord om eenige mededeelingen te doen. Het eerste wat hy zeide, noemde hy echter reeds geene mededeeling. Immers, 't is geen wonder dat een avond als deze voor do meeste burgers een hoogst aangename is. Commissarissen althans zyn zeer gelukkig gestemd. Wy zeide spr. vieren feest, en wat hen zoo gelukkig maakte en zoo aan genaam stemde, zou hy hier gaarne vertellen. Vooreerst dan laat de toestand wat het 2) Naar het Duitsch van F. VOX ZOBEXTITZ. Ten gevolge van het afgezonderd leven, dat hy leidde, ontstonden er weldra boosaardige praatjes, volgens welke Morosini een misdadig leven leidde, een spion of een geheime agent n dienst van de tegen Venetië steeds vyandig gezinde republiek Genua was en dergeiyke dingen meer. Ook werden beschuldigingen in gebracht bij den hoogen raad van tienen, zoo dat dit college goed vond tegen den beschul digde te ageeren. In zyne verlegenheid wendde Morosini zich direct tot den doge Moncenigo. Den laatste gelukte het, Morosini voor de hem bedreigende gevangenneming te vrijwarenhy kon hem evenwel eerst toen aan alle tegen hem gerichte beschuldigingen onttrekken, nadat de oude tien duizend dukaten naar 't heette voor de armen der stad betaald had. Van dien tyd af sloot de doge, die eveneens een man van groote en beproefde geleerdheid was, innige vriendschap met Mo rosini, dien hy meermalen in het paleis Gri- mani bezocht. Tegen het einde van het jaar 1770 zagen de nieuwsgierige Venetianen den ouden heer dikwyls zyne roeitochten in gezelschap eener jonge dame ondernemen. Zy was eene in 't oogvallende verschyning, met donkere, leven dig schitterende oogen, waarin evenwel nu en dan ook eene zonderlinge uitdrukking van zwaarmoedigheid lag, voornaam en fijn gesne den gelaatstrekken en prachtige vormen. De schoone vreemdelinge noemde zich Marguerita Remi, en was eene nicht van Morosini, naar men weten wilde, de eenige bloedverwante van den ouden heer en diens vermoedelyke erf gename. Marguerita behoorde tot een Gnueesch pa tricisch geslacht. Eene zware ziekte, die, toen zy nog kind was, te Genua verechrikkeiyke verwoestingen aangericht had, had haar vroeg- tydig de ouders ontnomen, maar Morosini had zich harer ontfermd en haar als zyne eigene dochter laten opvoeden. Het jonge meisje was hem aan het hart gegroeid, hy beminde het als ware het zyn eigen bloed, totdat er eene gebeurtenis plaats greep, die eene diepe kloof tusschen beiden deed ontstaan. Politieke oor zaken speelden daarby mede. Morosini had te Genua tot den senaat zyner vaderstad behoord. Als vurig patriot had hy zich inderdaad beslist tegen den afstand van Corsika aan Frankrijk verzet. Dit rotseiland stond sedert eeuwen onder de heerschappy der Genueezen, en leverde der republiek niets op, maar zyne verdediging tegen de oproerige Corsikanen had vooral in de voorgaande tien tallen jaren veel geld en bloed gekost, zonder dat het den Genueezen gelukt was, de Corsi kanen geheel te onderwerpen. Toen besloot de senaat, het eiland aan Frankryk, dat er reeds lang een oog op geworpen had, af te staan. Claudio Morosini was de eenige, die in de be slissende zitting van 14 April 1768 met vuur en geestdrift daartegen sprak. Hy haatte Frankryk, dat zich tegenover zune vaderstad steeds trouweloos getoond had, en was zóó verbitterd over het besluit van de meerderheid van den senaat, dat hy zyne betrekking neer legde en zich gereed maakte, Genua voor altyd te verlaten. Tot zyne verbazing vond Morosini evenwel in zyne nicht Marguerita een welsprekend advocaat voor het besluit van den senaat. Het jonge meisje had zich wel is waar nooit om de politiek bekommerd, maar heur hart hing aan de Genueesche vaderstad. Morosini's hevig ste tegenstander in den senaat was Domenico Sorba, die het verdrag te Versailles, waarby Corsika aan Frankryk ten deel viel, voor Genua onderteekende. Sorba's jongste zoon had donna Marguerita by een feest van den doge loeren kennen en was hartstochtelyk op het schoone meisje verliefd. Uit vrees voor den strengen Morosini was de liefde door beide partyen ge heim gehouden; eerst toen don Claudio zyne nicht van zyn plan sprak, om Genua voor altjyi te verlaten en te Venetië te gaan wonen, be kende Marguerita haren oom alles. Morosini's woede was grenzenloos. Hy haatte het geheele geslacht der Sorba's en zwoer hot bevende meisje nooit zyne toestemming tot een huweiyk met Felicio te geven. Om overi gens al hare dwaze huwelyksplannen te ver- ydelen, bracht hy haar in een gesticht te Venetië; hyzelf echter voerde zyn besluit on gehinderd uit en ging naar Venetië, waar hy by zyne boeken verkwikking en verstrooiing zocht. De eenzaamheid van het klooster bood het gewonde gemoed van bet jonge meisje geene verzachting. Zy schreef haren oom na een verbiyf van een jaar aldaar een wanhopigen brief, waarin zy hem smeekte, haar weer tot zich te nemen. De brief ontroerde den oude, en daar ook by langzamerhand naar zyne nicht begon te verlangen, stond hy haar verzoek toe. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1