en. raaj l 8848. Woensdag 19 I>eceixil>er. A0. 1888. Leiden, 18 December. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. "a rlengd 3. SMIT. iio-Sfei nco brier n .dit El rieven H cht oo| lad. PRIJS DEZER COUR-A.NT: Leiden per 8 maanden1.10. ,co per post1.40. mderlijke Nommere0.05. Ifiloieole Kenai«^eviu^en. Ji en. t Ahtg^derin^ van don Gemeenteraad ran Leiden, IfTtónderdag 20 Dec., des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: jenoeming van drie leden der Plaatselijke School- immiseie. (247) [dom van een lid dor Commissie voor de Be- raarscholen. (257) ■ooistel tot het verleenen van afschrijving of lostitutie van Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1883. (244 en 252) Jwerzoek van Mej. M. Blanken, om ontslag als Herde onderwijzeres aan de Leerschool. (246) Jdem van C. Stolk c. s., om gebruik te mogen maken van hot Gymnastieklokaal. (250) ■clem van J. P. Rittersliaus. betrekkelijk het r [■eggen van duikers naar do Pdjnsburgersiugel- grackt enz. (25-4) foorstel tot uitbreiding van liet onderwijzend degt >ersoneel aan de school 4de klasse No. 2. (255) ferzoek van D/. B. Kruytboscb, om ontslag als eeraar in de oude talen aan het Gymuasiura. 256) idem van H. Dietrich, om stoeptreden te maken n de Ketorekerkkoorsteeg. (258) foorstel omtrent de verhuring van een gedeelte ran het Raamland onder Leiderdorp. (259) Terzocken van C. J. Yan der Loo c. s., betrek kelijk eene demping van een gedeelte der sloot langs den Haarlemmertrekweg enz. (260) narkt be ra aan n gai nzJi aar wy vernemen, is voor de 3'/2pcts.- ersie-leening, groot ƒ600,000 (pry's van ifte 973/, pet.), ten behoeve van de ge- inte Leiden, zoowel hier ter stede als te sterdam ingeschreven tot een bedrag van ,800,000, dus 3-maal de gevraagde som. Van onzo landgenooten zijn op de Bras- iche tentoonstelling van voedingsmiddelen atve onzen stadgenoot den heer P. C. la met de gouden medaille) nog bekroond wordende stoombroodfabriok „de Ver laging" te Leiden, voor hare inzending bo en kaas; de firma S. E. Kloprr.au Baer- foian te Deventer, de heoren Middelburg Ter Marsch te Hongeloo/Rotterdam, de a Ter Marsch Co. to Rotterdam, de mzuivelfabriek „Warga" te Warga voor inzending boter, allen met de zilveren daillo, en de firma Bloemendaal Zoon Wormerveer voor hare inzending ryst en firma D. Oolgaard Zoon te Harlingen 2 t de gouden medaille. De firma J. H. v. d. Velde Co. te Har- gen was met hare inzending sigaren buiten Bdedinging. De tentoonstelling wordt gehoudon in daar- i ingerichte lokalen van het oude paleis n justitie en werd geopend in byzyn van n graaf en de gravin van Vlaanderen. Er men 279 firma's deel aan. Omtrent den violist Sarasate, die mor- n, Woensdag-avond, in de Stadszaal alhier het concert der „Maatschappij voor Toon- ftnst" zal optreden, meldt de „N. R. Crt." it volgende: „Het was in Maart 1885, dat Sarasate zich „Eruditio" te Rotterdam het laatst deed oren. Sedert kan zyn roem, die toen reeds ilkomen gevestigd was, bezwaariyk zijn toe- I (nomen, doch de wondere aantrekkeiykheid I m zyn optreden is onverminderd gebleven. oemt men Sarasate, zoo noemt men eenen ir drie grootste violisten van onzen tyd. lachim en Wilhelmj steekt hy naar de kroon, an wien van deze drie het „Championship" ju toekomen, daarover ware het nutteloos twisten: want elk der drie munt uit op ne eigene wyze. Uit het streng klassieke ogpunt en waar het op de gave van zuivere, dole en dichterlyke Interpretatie aankomt, «ft Joachim de koning der violisten. Wil- lelmj wint het misschien op allen door do oothoid en breedheid van zyn toon. En zoo u men durven beweren dat aan Sarasate palm toekomt wat betreft absolute wei- uidendheid by weergalooze gemakkelykheid 'an spel. Niemand evenaart hem in de zoet- (eid en den smeltenden glans van zyn toon, (e aan het zoo zachte en toch zoo gloeiende deurengemongol eaner paarlmoersehelp doen i6nken, en, gepaard aan do wonderbare virtu ositeit eener tot het hoogste ontwikkelde tech niek, zyn spel in den volsten zin tot oen wellust maken voor het muzikale oor. Na zijne beide bevallige danswyzen van oigen maaksel, eene „Habanera" en eene „Jota Aragonesa", brak de opgetogenheid los, die, zich onbeteugeld luchtend, den milden virtuoos tot nog eene toegift bewoog. Het was een jubel van applaus. Inderdaad, van zulk eene kunstvaardigheid in do moeiiykste grepen, in flageolet-, octaven- en akkoordenspel, kan men zich nauwelijks voorstellen, dat z« slechts door lange en zware studie verkregen is. In hare souvereino losheid, gratie en feilloosheid, lykt zy eene aangeborene hemelgave, eene genade Gods." Door den minister van waterstaat, handel en nyverheid is bepaald dat het goedkeurings- merk, gedurende het jaar 1889 te bezigen, zal zynby den yk en herijk der maton en gewichten de letter Z in den gewonen druk vorm, schuin gesteld; by den uk van gas meters de koninklyke kroon. De yk zal plaats hebben te Leideneiken Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrydag van 8 Januari tot en met 3 April. Door den directeur der artillerie-inrich tingen te Delft is aanbesteed de levering van verschillende behoeften ten behoeve van de stapel-magazynen. Laagste inschryfster was o. a. voor perceel No. 3. 50 KG. kemelgaren, enz. de firma Clos Leembruggen te Leiden, voor 399.50. De heer G. Vlug, prodikant by de Ned.- Geref. (doleerende) gemeente te Leiderdorp, heeft voor hot beroep by dergelyke gemeente te Vhssingen bedankt. By de gisternamiddag in „Tivoli" te Utrecht gehouden protest-vergadering van Nederlandsche Katholieken, ten gunste van het wereldlyk gezag van don Paus, waren ongeveer 3000 a 4000 personen aanwezig, waaronder ruim 800 geestelyken. Rond het spreekgestoelte zaten de commissieleden en de Katholieke Kamerleden. Verstoringen der orde hadden er niet plaats; trouwens, eene sterke politiemacht, ook uit Amsterdam, was tegenwoordig. Nadat door het Leo's Mannenkoor, onder directie van den heer Oostorbaan, de „Pabst- Hymne" was aangeheven, werd door den voorzitter, jhr. Jos. De la Court, de meeting goopend met een welkom aan de aanwezigen. Dr. Schaepman las een telegram voor van kardinaal Rampollo uit Rome, inhoudende don apostolischen zegen aan do meeting, hetwelk met daverend applaus werd beantwoord. Mr. Kolkman, lid der Tweede Kamer, las de adressen voor aan don Paus en aan den aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland. Beide adressen waren by het binnenkomen der zaal aan allen uitgereikt. Daarna hield dr. Schaepman eene schitte rende, geestdriftvolle redevoering over de wereldiyke macht van den Paus en ovor de beteekenis van het protest. Na de geschie denis dier souvereiniteit te hebben nagegaan, de macht der Pausen gedurende de middel- oouwen en de voorvallen, samenhangende met het verval dier macht, te hebben be schreven en die souvereiniteit een wonder te hebben genoemd, door een wonder ontstaan, door een wonder opgeheven en zullende weder door een wonder herboren worden, drukte hy in het tweede deel zyner roae hoofdza kelijk op het goed recht, dat do Katholieken hier verdedigden. De souvereiniteit des Pausen, zeide hy o. a., is eene openbaring van het grootste heil en een symbool der vereeniging Gods met het menscheiyke. De Paus is de meest wettige en meest wettelyke souverein, pleegde nooit daden van geweld, heeft de zekerste rechtstitels en is door den eeuwigen God tot hoofd der kerk gemaakt. Omtrent de heistelling van 's Pausen sou vereiniteit moeten wy goono droomen droomen, zeide spreker, en op den dag der werkelijk heid ons niet met bespiegelingen bezig houden, die nevelbeelden zuflen blyken. Niet in de kabinetten der vorsten, niet aan de groote tafels der diplomaten zal de wereld iyke macht hersteld worden. Zy is uit den Hemel gekomen en zal in den Hemel weder worden hersteld. Een woord Gods luidtHet rijk der Hemelen ïydt geweld en de geweldigen nemen het. Dat is ons protest, eene daad van verheven geweld, waarvan Ambrosius gotuigde, dat hot eervol was voor hen, tegen wie hot gericht is, en weldadig voor hen, die het verrichten. Wu dragen de belangen der kerk aan den God der waarheid op en roepen tot Hom: Wy hebben ons goed, ons bloed en onze gebeden gegeven. Wy bezitten niets meer dan de stem van ons protest. Wy houden vast aan liet recht, dat Gy, Eeuwige God, der kerk gogeven hebt. Wy hebben getracht het doel te bereiken, maar kunnen het niet, wy vermogen niets meer, Heer, vertoon u, verricht een wonder! Zoo staan wy hier, in de heeriyke schaduw der vaderlandsche vryheid, hior, vol gee&tdrift voor ons eigen vaderland, hier, in volkomen trouw aan onzen koning, dien God boscherme on bohoode en nog vele jaren levens schenke, hier, in de zetelplaats van St. Willebrord! Wy staan hier en zeggen tot U, o God, het recht van don stoel van Petrus wordt met voeten getreden. Neem gij het in Uwe hoede, geef der kerk hare vryheid, den Paus z;]n onaf hanko- lykheid weder en bevestig het heorlyk woord, dat zy, die in U gehoopt hebben, in eeuwigheid niet worden beschaamd! Luide en herhaaldelyk klonken do toejuichin gen der vergadering, die ook onder het uit sproken der rodevooring telkens in luid gejuich was uitgebarsten. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van hulde aan den spreker voor zijne indrukwekkende rede. Het doel is volkomen bereikt. De trouw en gehechtheid aan den Paus en de bisschoppen is opnieuw gebleken. Met die beginselen is de toekomst zoker. Spr. ein digde met den kreet: „Leve de Paus, leven de bisschoppen!" Vol geestdrift werd dit herhaald. Na de sluiting der vergadering, werd door het Mannenkoor het „Tu es Petru6" aange heven en werd het „Wien Neorlandsch bloed" staande door allen gezongen, waarop de meeting uiteenging. Van den gomeenschappeiyken maaltyd, die nu volgde in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, werd druk gebruik ge maakt. Velen waren genoodzaakt in de res taurants en hotels het maal te gebruiken, daar de zaal van het Gebouw geheel bezet was. Met voldoende zekerheid kan bet „Hbl." mededeelen dat het bericht, dezer dagen door andere bladen verspreid omtrent den terug keer der Koninklyke Familie naar 's Graven- liage op 15 Januari a. s., van allen grond is ontbloot. De gezondheidstoestand des Konings, hoewel vrü bevredigend, zou voor de uitvoering van zoodanig plan een onover- komoiyk beletsel zyn. Met het oog op den zwakken staat der gezondheid van den Koning is het intusschen geen ongunstig verschynsel, dat het Kerst feest ook dit jaar op het Paleis het Loo op de gewone wyze zal worden gevierd. Een elftal Apeldoornsche kinderen ontving eene uitnoodiging om aanstaanden Maandag avond met Prinses Wilhelmina de vreugde van den Kerstboom ten Paleize te komen deelen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 20, dio van den minister van marine op 21 en die van den minister van waterstaat, handel en nyverheid op 22 dezer, zullen niet gehouden worden. Het stoomschip „Noord-Holland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 17 Dec. van PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel moor 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Marseille; de „Drente," van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Dec. te Southampton; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, is 18 Dec. Aden gepasseerd; de „Veendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 18 Dec. Prawlepoint. Dc 3-©c<ober-Vereeniging hield gisteravond in de Stadszaal hare tweede algemeone vergadering voor dit jaar, hoofd- zakeluk tot het verkiezen van nieuwe bestuurs leden en tot het uitbrengen van verslagen. Na een woord van welkom door den voor zitter, den heer N. Brouwer, tot de opgeko- menen, deelde hy mede dat de heeren Van Lith en Vissering kennis gegeven hadden de vergadering, tot hun leedwezen, niet te kunnen bywonen, zoodat het bestuur ditmaal niet voltallig was. Aan de groene tafel be vonden zich nu de heeren Brouwer, Driessen, Goedoljee, Knuttel, jhr. Rooll, Tieloman en Vos. De notulen der vorige algemeeno (Mei )ver- gadering werden door den secretaris, den heer Fel. Driessen, gelezen en door de vergadering by applaus goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden, in de plaats van de heeren Brouwer en Vos, die aan de beurt van aftreding waren, en den heer Van Lith, die zich door omstandigheden gedrongen zag als bestuurder te bedanken van de Vereeni ging, voor wolke by, naar de voorzitter in zyn woord van waardeering tegenover den heer Van Lith opmerkte, steeds met zulk eene warmte had goyverd. Voor de eerste vacature waren door het bestuur candidaat gesteld de hooren N. Brou wer en dr. Th. B. Van Wettum. Eerstge noemde werd herkozen met 81 stemmen, terwyl 2 stemmen op dr. Van Wettum waren uitgebracht. Tweede vacature: candidaten de heeren S. B. Vos en mr. O. W. Sipkes. Herkozen de heer Vos mot 47 stemmen. Op mr. Sipkes waren er 37 uitgebracht. Derde vacaturecandidaten de heeren W. Kok on W. C. Mulder. Gekozen de heer Kok met 46 stemmen. De heer Mulder had er 40 op zich vereeDigd. Er waren 87 stembiljetten ingeleverd. Die, waarop andere namen dan die der candidaten voorkwamen, werden van onwaarde verklaard. De heer Brouwer, dankende voor het hem geschonken vertrouwen, zeide met pleizler de betrekking weer te zullen aanvaarden. Aan den heer Kok, niet ter vergadering aanwezig, zal van zijne benoeming worden kennisgegeven. Tot stemopnemers waren gekozen de heeren C. Tb. Driessen, P. J. Oost veen en C. C. Tieleman. Terwyl zy in een aangrenzend lokaal de uitgebrachte stommen telden, waarvan de uitslag hierboven vermeld is, gaf de heer Goedoljee een overzicht van zyn gehouden finantiëel beheer. Allereerst deelde hy eenige cyfers medp, betrekking hebbende op de ontvangst hier ter stede van de Amerikaansche broederen. Aan giften van de ingezetenen daartoe was ontvangen 445.93 en uitgegeven was ook 445.93, zoodat de rekening quitte sluit. Dit kwam omdat, nadat de ontvangst had plaats gehad, zich by den penningmeester nog oen stadgenoot vervoegde, die eenigen tyd uit de stad was geweest, ook gaarne wilde bydragen en toen hy vernam dat er een tekort van 41.83 was, dat nadeelig saldo geheel aan-» zuiverde. Als zoo iets altyd geschiedde, hoe menig penningmeester zou dan gelukkiger zyn dan nu Het aantal leden en donatours bedroeg ver leden jaar 2104. Sedert zyn verloren 150 leden, het meest door overlydon of vertrek uit do gemeente, het laatste b. v. van studenten als zy gepromoveerd waren. In hunne plaats zyn er echter weer moer dan 100 bygekomen,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1