tot den enkelen hooiberg, terwyl ook de wind gelukkig de vlammen van de woning afdreef. De fabrieksspuit van de firma Van Kempen behoefde, ofschoon zeer tydig op het terrein tegenwoordig, geen dienst te doen. De spuit der afdeeling Heerenstraat, ge meente Zoeterwoude, was eveneens nog uitge rukt, doch koerde naar hare standplaats terug, toen hare bemanning bespeurde dat de brand niet op grondgebied van Zoeterwoude woedde. Ook nu is de oorzaak van den brand on bekend. By het requisitoir van den of ficier van justitie mr. Ort te 's-Gravenhage in zake den postconducteur Kicke (waarvan het verslag voorkomt in ons vorig nommer) werd hulde gebracht voor diens doortastende handelingen aan den Leidschen inspecteur van politie den hoer R. Pronk. Met een mooi praatje wist gis termiddag op de Groote Markt te's-Hageeen als heor gokleed persoon een onbekende te bewegen met hem in eene kleine herberg in het Groenendalstraatje mee te gaan om daar over den koop van eeno zaak te spreken. In de gelagkamer waren echter een paar andere „hoeren" bezig met spelen en nogal grof ook. Men trachtte natuurlyk den onbekende over te halen moe te doen, maar deze beloofde terug te komen en kwam ook na korten tyd terug.met de politie, die een paar der „Bauernfangor" inrekende. In den straatoorlog tusschon de jongens van verschillende scholen in Den Haag heeft thans een knaap een ander met een stuk lood een oog uitgeslagen. De haringschuit van den Sc he- veningschen reedor A. Do Niet, schipper G. Vrolyk, is, volgens gisteren ontvangen bericht, behouden te Vlaardingen binnengekomen. De houder van een aanzienlyk magazyn aan de Hoogstraat te Rotterdam is, met achterlating van vrouw en kinderen, naar een onbekend land gereisd. Men verzekert dat hy zich te voren voorzien heeft van al de fondsen, waarover hy beschikken kon. Hy zou een schryven tot do zynen hebben ge richt, waarin hy verklaart nooit terug te zul len keeren. (ilfoosb.) Werkelyk biykt dat ook by den Am3terdamschen burgemeester, den heer Van Tienhoven, aan zyne woning op de Keizers gracht, op St.-Nicolaasavond een kistje be zorgd is van gelyke afmeting en inhoud als dat den heeren Jolles en Stork was toegezon den. Gelukkig dat men ook hier den ellendi- gen toeleg ontdekte. Men bracht het kistje in den tuin, alwaar men het zonder ontploffing heeft kunnen openen. Het schrift der adres sen op de kistjes is gewoon en onderscheidt zich in niets van ander schrift. Het „R o 11. Nb 1." verneemt, dat na de ongeregeldheden te Amsterdam, voor Utrecht tegen aanstaanden Maandag 17 Decem ber, buitengewone maatregelen zyn genomen door de katholieken om bevryd te biyven van overrompeling van de zydo der socialisten. De petroleum, welke eenigo dagen geleden uit een welput te Helievoet- sluis werd opgepompt, is door den apotheker De Hosson aldaar scheikundig onderzocht. Hy bevond dat van do 210 gram slechts 38 gram zuivere petroleum en de rest brak water was. Vele boeren in den Alblasser- waard hebben wegens het schoone najaars- weder hun vee, dat reeds in den stal vertoefde, weder naar de weide gezonden. Het lichten van de spoorboot „Friesland" is aangenomen door den hoer Dirkzwager, van Maassluis, voor de som van f 2-4,000. Men vernoemt met verontwaar diging uit de Fransche dagbladen, dat de be roemde tragédienne Agar, thans ziek en tot armoede vervallen, door de presidentsvrouw der Fransche Republiek zal worden geholpen aan een staatstabakswinkel. Dit bureau de tabac zal wel voor de groote vrouw een bour- reau de tabac worden. O, Frankryk I aldus vraagt het „Rott. Nbl.", waar is uwe schaamte? De Engolsche stoomboot „Hart- lepools", geladen met koren en van Ibrail naar Bergen op reis, heeft by Egersund op eene rots gestooten en is geheel wrak geworden. De kapitein en drie man zyn gered, terwyi zeven tien personen der bemanning zyn verdronken. De tentoonstelling te Barcelona is Zaterdag-avond gesloten met een banket, waaraan 300 personen deelnamen. Het schynt dat in Frankryk] enkele rochtsgebouwen ook wel eens wat te 1 wenschen laten. Verleden Donderdag hebben tenminste de advocaten aan de rechtbank te Montluyon, na eene plechtige verklaring van den Deken, volgens welken de koude in het lokaal, ondanks herhaalde klachten, ondrage- lyk geworden was, de zaal als één man ver laten. De president van het college van pro cureurs stemde met het protest in en de officier van justitie nam er akte van. De weduwe van den te Chicago vermoorden kapitalist Snell looft 50,000 dollars uit voor hen, die den moordenaar pakken. Het stoomschip „Maryland", dat op den Harlemriver, een gedeelte van een spoortrein van Washington naar Boston overbracht, raakte Vrydagnacht in brand. Al de spoor weg waggons werden eene prooi der vlammon. Persoonlijke ongelukken zyn er niet by te betreuren, maar de schade aan materiëel bedraagt 250,000 dollars. Vrijdag is teChantilly, tenge volge van den dood des eigenaars, hot paard „Plaisanterie" in veiling gebracht, dat tal van wedrennen gewonnen heeft. Het is voor f 28,800 toegewezen aan sir Tatton Sykes, die eene stoeterij bezit in Yorkshiro. Te Fontenay, in de Vendéo, zyn vier personen uit de gevangenis ontvlucht. Zij hadden met behulp van een lepel een gat in den muur gebroken, hadden zich voorts met hunne lakens uit een venster neerge laten, klommen twee muren over en braken eindelyk de deur open van eene bewaarplaats van hout. De Vereenigde Staten van Noord- Amerika zullen weldra het voorbeeld, door Duitschland en Frankryk gegeven tot oprich ting van een rykslaboratorium tot het onder zoeken en bestryden van besmetteiyke ziekten volgen. Zooals Duitschland thans een „Kais. Gesundheitsamt" en Frankryk zyn „Instituut Pasteur" heeft, zal vermoedelyk weldra te Washington een „American Pathobiological Laboratory" worden opgericht. Tot dat doel is thans f 1,250,000 aan de Volksvertegen woordiging gevraagd, als kosten van eerste oprichting. BUITENLAND. Frankryk. De Kamer van Afgevaardigden heeft de buitengewone begrooting van oorlog in haar geheel aangenomon met 645 tegen 9 stemmen. In de Kamer van Afgevaardigden zitten nu twee gewezen communemannen, want „generaal" Cluseret is door 13,000 van de 83,000 kiezers van het district Var tot lid der Kamer gekozen en zal weldra naast zyn gewezen strydmakker Felix Pyat in de Kamer vorschynen. Cluseret is een man van 66 jaren. Den titel van generaal verwierf hy in den Amerikaan- schen burgeroorlog, waar hy streed aan de zyde der Noordeiyken, na eerst onder Gari baldi in Italië te hebben gevochten. In 1867 werd Cluseret in Engeland ter dood veroor deeld wegens deelneming aan de samenzwe ring der Fenians. Eerst in 1870, na Napoleons val, keerde hy te Parys terug, doch zelfs Rochefort wilde niet van hem weten. De heftige revolutionnair ging toen naar Lyon, trachtte daar tevergeefs een bond tus- schen de zuideiyke provinciën op te richten en keerde in Maart 1871 naar Parys terug. Door het uitvoerend comité met de leiding der krygszaken belast, bekleedde Cluseret dezen post slechts een paar weken, want hjj werd onmiddellyk afgezet en naar Mazas ge bracht. Even vóór den intocht der Fransche troepen te Parys wist Cluseret te ontsnappen. De krygsraad te Versailles veroordeelde hem ter dood, doch na de amnestie keerde hy naar Frankryk terug. In Frankryk is tot de Russische leening voor 2,500,000 obligaties Ingeschreven, uit makende een kapitaal van 1,250,000,000 fr. Den insóhry vers zal 25 a 20 pet. gegund worden. Een paar vergaderingen zyn in Frank ryk het land der vryheid weder met groot rumoer moeten opgeheven worden. Op eene byeenkomst van Boulangisten te St.-Dié, waar de heeren Laguerre en Laisant zouden spreken, maakten do geachte toehoorders zoo'n gedruisch en, by gemis aan redenee- ringsvermogen, van hunne lichaamskracht zulk een overdreven gebruik, dat er oen gevecht ontstond en een groot aantal personen ge kwetst werd. Eerst toen de politie tusschen- beide kwam en een aantal der belhamels gevangennam, werd de orde hersteld. Te Epirial, waar de heer Laguerre eene voorlezing zou houden, was de uitslag niet veel beter; hy slaagde er niet in zich ver staanbaar te maken. De politie deed de zaal ontruimen. De „XIXme Siècle" spreekt de berichten van de „Figaro" tegen omtrent de echtschei ding van Boulanger. Volgens de „XIXme Siècle" wilde mevr. Boulanger wel tot haren man terugkeeren, maar de generaal weigerde, voor gevende dat zyne levenswijze is veranderd en dat zyne vele bezigheden hem niet toestaan de oude levenswyze te volgen. Mevr. Boulanger verzet zich tegen de door den generaal ge vraagde echtscheiding. Op de begraafplaats Montparnasse te Parys heeft Zondag onder aanhoudenden regen eene vry onbeduidende manifestatie plaats gehad ter eere van Dussoubs, evenals Baudin tydens den coup d'État van 1851 gesneuveld. Verschillende personen, o. a. de voorzitter van den Algemeenen Raad der Seine, voerden bij deze gelegenheid het woord, die met do kreten: „Leve de Republiek! Leve de Com mune!" werden toegejuicht. Naar aanleiding van het ontslag, dat de Fransche regeoririg den burgemeester van Nimes, Numa Gilly, heeft gegeven, hebben 19 raadsleden eveneens hun ontslag genomen. Vermoedelyk zal de Raad door de regeering worden ontbonden. DultaohlaiuL Volgens berichten uit Darmstadt is de ge zondheidstoestand van prins Alexander van Hessen, den vader van den gewezen vorst van Bulgarye, prins Alexander van Battenberg, veel mindor gunstig, zoodat men zich, wat dien betreft, ernstig ongerust maakt. De muziekinstrumenten, welke keizer Wilhelm uit Italië medegebracht heeft, zyn door dezen geschonken aan den muziek directeur Freso, van het garde-fusilier-regi- ment. By dezo kapel zullen die instru menten ten getale van tien ook verder verblyven. De Bersaglieri-marschen, welke den keizer in Italië ten geschenke zyn aan geboden, zyn in studie by de verschillende regiments-kapellen. Na eene verklaring, welke graaf Herbert Von Bismarck gisteren in de begrootingscom- missie uit den Rijksdag heeft afgelegd, acht men het waarschynlyk dat de Duitsche regeering na het mislukken der ondernemingen van de Duit sche Oost-Afrikaansche Maatschappy de bezit tingen der Maatschappy op Afrika's oostkust wil handhaven. Daarvoor wil de regeering in vier kustplaatsen, waaronder Bagamoyo en Dare- salam, kleine garnizoenen vestigen van aan geworven en uit kleurlingen bestaande troepen, waaronder Chineezen, onder aanvoering van Duitsche officieren. De regeering is echter niet voornemens zelve het initiatief daartoe te nemen, maar wil zich door de meerderheid in den Ryksdag tot deze onderneming laten uitnoodigen. Dcor de bestryding van den slavenhandel in dit programma op te nemen, hoopt men tevens het centrum voor het plan te winnen. Of de discussie, welke tot dit besluit moet leiden, nog vóór Kerstmis zal plaats vinden, is nog onzeker. In dezelfde zitting der begrootings-com- missie werd ook de post voor het vice-oon- sulaat te Rotterdam goedgekeurd. Daarby deed echter de heer Hammacher omtrent het Ryn- Maas kanaal en de uitdieping van den Ryn op Nederlandsch gebied eenige vragen, waarop de staatssecretaris graaf Von Bismarck ant woordde, dat er steeds moeite werd gedaan om de Duitsche belangen te doen gelden, echter tot dusver wel met eenig, maar niet met veel gevolg. De Ryksdag zelf heeft na langdurige beraad slaging de additioneels overeenkomst tot het handelsverdrag met Zwitserland by eerste en tweede lezing aangenomen, nadat de ministers Luzius en Bötticher (laatstgenoemde herhaal- deiyk) hot ontwerp hadden verdedigd. De Nieuw-Guinea-compagnie te Berlyn ontving de eerste monsters van hare eigen geplante tabak uit Sumatrazaad. Volgens vak mannen levert deze goede dekbladen op. Daarom zullen wederom 600 hectaren met tabak worden beplant. Een der reizigers, door de Compagnie op onderzoek uitgezonden, sluit zyn bericht met de verklaring, dat noord- óostelyk Nieuw-Guinea een tweede Java wor den kan. De keizer is bezig met eene beschry- ving zyner reizen naar St.-Petersburg, Stok- holm en Kopenhagen. Het zal in druk ver- schynen met eenige maritieme schetsen, eigenhandig door den keizer geteekend. Uit de nadere byzonderheden, welke worden medegedeeld over de gebeurtenissen op Afrika's Oostkust, blykt dat de Arabieren uit eigen beweging uit Bagamoyo zijn af getrokken. Eene plotselinge paniek greep hen aan op het gerucht, dat de omgeving van het Duitsche fort met torpedo's was bezaaid. Bushiri stak toen de huizen en loodsen der stad in brand, liet zyne kanonnen in den steek en trok met groote snelheid met zyne volgelingon naar een dorp, dat vier mylen van Bagamoyo ver- wyderd is. Beleri». Zondag a. s. zal te Luik eene byeenkoms! worden gehouden door de leiders der bewegis» in België, welke ten doel heeft den slaven, handel te bestryden. Men verwacht dat ooi de bisschop van Trier de vergadering zal bywonen. Omtrent de werkstaking in België wordt] gemeld dat in het Cbarleroi-bassin slecht.' 875 van de 30,000 man het werk hebber] gestaakt, maar dat het aantal werkstakers in de Borinage met 1200is toegenomen. Oproerige] meetings zijn gehouden te Frameries en te Wasmes; daar en te Hornu verwachtte men eene uitbreiding van do grève. De berichten wat het Centrum aangaat, zyn alleszins bevredigend. In deze streek is Maan-I dag, o. a. te Hariemont, de arbeid hervat, opj uitgebreider schaal dan men wellicht ver wacht had. De gendarmerie is er wel ver sterkt en ook zyn te Antwerpen troepen- aangekomen, maar hunne diensten zyn gel lukkig nog niet noodig geworden, tenzy vooij het arresteeren van enkele kwaadwilligen,-; die hunne kameraden in de vryheid van der arbeid wilden hinderen. Deswege werden t( La Louvrière nog vyf personen gearresteerd en meerdere arrestatiën zullen volgen, daar de overheid voornemens is krachtdadig op te treden. In de meeting te Frameries werd door on bekende sprekers aangespoord om naar Brus sel te gaan, ten einde er de regeering om ver te werpen, touwen te spannen in d( straten om de gendarmes te doen struikeier en daarna van de wapenen gebruik te ma ken. Deze opruiende taal lokte toejuichinge; uit van de aanwezigen. De „Indépendance" meldt verder dat tal ryke benden met revolvers gewapende werk stakers zich posteeren op de toegangen to de werkplaatsen en de mynen, om de arbei ders te beletten aan het werk te gaan. Dien tengevolge heeft de regeering besloten nor twee bataljons infanterie naar La Louvièrs te zenden. Spanje. De leden van het nieuwe kabinet ware: gisteren in den Senaat tegenwoordig. D minister-president, de heer Sagasta, verklaard dat hy met betrekking tot het algemeen sten recht, de legerhervormlng en de verminderin; der uitgaven, dezelfde politiek als tot dusve zou volgen. De zitting werd overigens door niets bijzon ders gekenmerkt. Uit Madrid wordt gemeld dat in een de departementen van de openbare schuld een som van meer dan een millioen pesetas word vermist. Oroot>BrltannlA Te Edinburg overleed dezer dagen de Bri sche officier Jonathan Alexander, die in ck slag van Waterloo meestreed en Napole tot zyn dood op het eiland St.-Helena t waakte. De „Times" meldt uit Zanzibar dat i Britsch-Indische handelaars te Bagarno; schadevergoeding eischen van de Duitse! Oost-Afrikaansche Maatschappy, op grond zy door hare inlandsche huurlingen g plunderd zyn. De onkosten van het goding, dat thai voor de speciale commissie tusschen i „Times" en de Iersche afgevaardigden aa hangig is, zyn vooral voor de „Times" W groot. Zy worden per dag voor de„Tirnw op 500 pd. st., voor den heer Parnell c. op 200 pd. st. en voor den staat op 2! pd. st. berekend. Er zyn thans 27 zitting! gehouden, zoodat de „Times" reeds ver or de f 100,000 moet betalen. De regeering heeft den commandant 4 Engelsche troepen in Egypte order gegevi eenige regimenten strijdvaardig te make opdat terstond tot eene aanvallende bewegiril met Soeakim als bazis, zal kunnen wordl overgegaan. Voorloopig heeft de regeert* echter tot zulk een krachtig optreden nfl besloten en alleen versterking van het gar* zoen te Soeakim bevolen. De leger comm« dant heeft daarvoor aangewezen een gede« van het regiment van Wales en het 2 tl eskadron huzaren, tot heden te Alexan* gestationneerd.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2