N°. 8843. Donderdag 13 öeceintoer. A0. 1888. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zfin- en feestdagen, uitgegeven. Dijt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Leiden, 12 December. Feuilleton. Op bevel der Czarin. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meor ƒ0.174. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het in- caBaeeren buiten do itad wordt 0.10 berekend. OfHeieele Kennlsgevingen. DKAKKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen er algemeeno kenni3 dat door P. VAN ZONNEVELD, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceol Kra derstraat No. 30. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Dec. 18S8. E. KIST, Secrotaria. In de Gehoorzaal zal de heer S. Rippo, uit Rotterdam, aanstaanden Zaterdag avond voordrachten komen houden. De heer Rippe liet or.s eenige beoordee lingen zi9n, naar aanleiding van zyn optreden elders, in verschillende bladen gegeven. Allan leggen het gunstigst getuigenis af. Het *Rott. Nbl." zegt o. a.: „Heerlijk schoon, aangrijpend en waar was de vertolking van De viool van Cremona" van Franqois Coppée, vertaling van mr. J. N. Van Hall. Ieder ge voelde don machtigen indruk van dit mees terlijk drama, waar het uitgesproken werd op eene wijze zooals de heer Rippe dat vermag. Hen moet hem in vele zijner voornaamste scheppingen en in zijne vele luimige bijdragen hebben gehoord om zjjn talent te kunnen be grijpen en waardoeren." Ook prof. Alberdingk Thijm, die hem te Amsterdam zag en hoorde, verzekerde in het „Weekblad voor. Nederland" dat de heer Rippe over een meer dan gewoon talent beschikt. „Hij schilderde er den „Kaïn" van Byron naar de redactie van Ten Kate. H|j beeldde met stem en mimiek de verschillende personen af: Kaïn, zijne vrouw, Abel en Zïllah, de vrouw van dozen. Met groote kracht, of waar Ada optrad of van hun kind Henoch sprake was, met toederheid, bracht hij dit fragment ten gehoore." Beroepon is naar de Remonstrantsche gemeente te Oude-Wetering de heer A. A. Humme, prop. te Leiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat op 1 Febr. 1889 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en t3 Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 2ü Dec. 1878 (Staatsblad No. 222). Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten daarvan vóór 25 Jan. 1889, zij, die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, vóór 2ö April schriftelijk opgavo doen Slot.) Novelette van SCHtliDT - WEISSEXFELS. Hare moeder wierp zich met een luiden smartkreet op haar. „Mirja! Mirja!" gilde het uit haren mond. „Mijn kind, wat hebt gij gedaan?" In de verzamelde menigte openbaarde zich na de groote spanning bij deze vreeselyke verrassing de opgewondenheid des te sterker. Om het altaar ontstond een geroep van stem- mon alles was in beweging, sommigen snel den heen om een dokter te halen. Tegelijk weerklonk van de portalen een dof alarm door de kerk. „De czarin is dood!" liep het van mond tot tnond, steeds luider, allen met ontzetting ver vullende. „De czarin is dood!" Graaf Valeriaan richtte zich op en brak zich, nadat hy nog een schuwen blik op Mir.ia geworpen had, baan door de menigte. Buiten aan den voorzitter der examencommissie, en welte Leiden bjj den hoogleeraar dr. T. Zaaijer; te Utrecht bij den hoogleeraar dr. L. C. Van Goudoever; te Groningen bij den hoogleeraar dr. H. W. Middendorp; on te Amsterdam bij den hoogleeraar dr. P. K. Pel. Uit Don Haag is de mededoeling ontvan gen, dat het historische concert der Brussel- sche heeren, in plaats van Donderdag-, op Vrij dag-avond zal gegeven worden, wegens eene eerste voorstelling in de Fransche Opera. De kerkelijke verkiezingen te Valken burg hebben tot uitslag gehad, dat als ouder ling is herbenoemd de heer A. Bol Az. Jr. en als diaken do heer C. Bol Jz. Voorts werd de heer P. De Wit herkozen als kerkvoogd en gekozen als notabel de heer D. Binnendijk Dz. Naar wij vernemen, is te 's-IJage opge richt eene Nederlandsche Tram-omnibus-maat- schappij, waarvan het prospectus eerstdaags het licht zal zien. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in zijne gisteren gehouden zitting, met 20 tegen 17 stemmen, verworpen het voor stel van B. en Ws. tot aanleg van een scheep vaartkanaal om de stad, in aansluiting aan den verbeterden waterweg naar Maas en Schie. Mede werd vorworpen (met 21 tegen 16 stem men) het maken van eene zwaaiplaats of b'n nenhaven voor schepen. De slotsom van het uitvoerig debat over deze zaak is dus, dat de verbetering dor provinciale vaart zal eindigen aan de grens der gemeente, zonder verdere aansluiting met de stad, het ververschingakanaal of Scheve- ningon. Aan den directeur van den Franschon schouwburg is, met 20 togen 14 stemmen, weder een subsidie van 6000 verleend voor het loopende tooneeljaar. Hot door hoofdolyke stemming van de leden van den „Nationalen Bond voor den Nederlandschen arbeid" gekozen bestuur heeft II. Maandag te 's Hertogenbosch eene ver gadering gehouden om zich onderling te con- stitueeren en over te gaan tot de benoeming van een secretaris. Met zes tegen ééne stem is als zoodanig benoemd do heer M. L. Van Doventer. Het bestuur is dientengevolge nu aldus samengesteld: A. H. Jannirik, voor zitter; P. Rutten, onder-voorzitter; A. De Wit Gz., penningmeester; M. L. Van Deventer, secretarisen verdere bestuursleden Ed. De Beaumont, K. Raymakers, B. Verhagen en E. Koochlin. Vanwege het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid zijn heden o. a. de vol gende werken aanbesteed lo. de aanleg van een gedeelte kanaal met bybehoorende kunstwerken van nabij on be noorden de grensscheiding tusschen de gemeen- wachtte zijn rijtuig. Hij beval den koetsier, naar het Winterpaleis te rijden. Daar heerschte eene groote verwarring. Ho velingen, ministers, gezanten, grootwaardig- heidsbekleeders, honderden nieuwsgierigen gingen in en uit, zonder dat van de gewone orde, veel minder van étiquette sprake was. Van angst, schrik en bezorgdheid voor hun lot haddon al deze hofdignitarissen het hoofd verloren. Het gerucht was evenwel overdreven, want de czarin, dio door eene beroerte ge troffen was, leefde nog en lag rochelend op matrassen, welke men op den vloer barer ka mer gelegd hadmaar zy was sprakeloos en van hare zinnon beroofd. Do ontboden dokters ver klaarden dat zjj onherroepelijk sterven moest. Toen de Zubow's dit hoorden, maakten zij zich uit de voeten om voor den blik van czaar Paul en diens vijandschap tegen hen naar hunne Poolsche goederen te vluchten. Graaf Valeriaan gaf ook zijn spel, waarmede hij de schoor.e Mirja en haar groot vermogen meende gewonnen te hebben, op. Zjj, die de macht gehad had, Mirja tot zijne vrouw te maken, had nu immers niets meer te bevelen? To:n ten Woesperkarspel en Nichtevecht tot nabij eri benoorden den Haarrijn (gemeente Breukelen- Nyenrode), behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwode (raming 1,692,000). Minste inschrijver de hoer H. Th. Wiegorink, te Groenloo, voor ƒ1,611,900; 2o. het loggen van spoorbanen en wissels en het maken van bijkomende werken op de midden- en ooster-eilandon van het Centraal- personenstation te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwodiep naar Am sterdam (raming 123,900). Minste inschrijver de heer F. E. Terwindt, te Pannerden, voor ƒ92,500; 3o. do uitvoering van baggerwerk met bjj- bohoorende werkon in do Boven-Morwede, boven Gorkum. Minste inschrijver de heer T. Volker, te Dordrecht, voor ƒ61,695. Door een hofrytuig van het spoorweg station te Apeldoorn afgehaald, kwam Maan dag avond te halfzes op het Paleis 't Loo aan frl. Von Riedel, laatstelijk hofdame van wijlen de Vorstin van Waldeck Pyrmont, moeder van onze Koningin. De kapt.-ingenieur T. G. Van Scherm beek heeft gisteren zyne reis naar China aan vaard tot hot volvoeren van de hem opgedragen wotenschappelyke zending. Ingevolge machtiging des Konings by besluit van 10 dezer, wordt Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste kl. „Koningin Emma dor Nederlanden," met den 21sten dezer uit dienst gestold, en de kapt. ter zee J. H. Commys eervol van liet door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. De 1ste luit. T. B. J. Bremmer is van het 4do reg. inf. overgeplaatst by het 5de reg. van dat wapen. De officior van gez. 1ste kl. dr. L. L. Plantonga, van het 2de reg. inf. te 's-Bosch, is benoemd tot chef van het militair hospitaal te Hoorn. Men schryft aan de „N.R.C." uit Haarlem: Uw bericht, als zou de heer Kriens, kapel meester der d.d. schuttery te 's-Hertogenbosch, eene golyke betrekking te Haarlem hebben aangenomen, kan niet anders dan voorbarig zyn, want de gemeenteraad van Haarlem besloot zes dagen geleden de aansteling van een kapelmooster op te dragen aan eene commissie, welker leden eerst over acht dagen door den Raad benoemd kunnon worden. Te Utrecht heeft in het gebouw van het Hoog Militair Gerechtshof, onder voorzitter schap van den advocaat-fiscaal voor 's Konings zee- en landmacht, mr. P. Verloren Van Themaat, de eerste vergadering plaats gehad van de commissie voor het onderzoek van het wetsontwerp van een nieuw militair wet- book van strafrecht en daartoe betrekkeiyke hy St.-Petersburg verliet, was het hom onver schillig, of hy Mirja dood of levend in de keik had achtergelaten. Zyn hartstocht was verdwe nen voor de zorg voor eigendom en vryhoid. Mirja was niet dood. Zij ontwaakte uit eene lange bewusteloosheid en hare moeder kon haar naar huis brengen, waar zy weldra vol komen hersteldo. „Ik zou nooit Zubow's vrouw geworden zijn", zeide zy tot hare moeder met eene beslistheid, welke deze nooit te voren in haar gekend had. „Myn besluit stond vast, toen ik als bruid gekleed word. En indien ik de voltrekking van bet huweiyk niet had kunnen verhinderen, dan zou ik haar geen uur overleefd hebben. Ik behoor Arenberg; hy hoopt op my, hy ver- trouwt den eed, welken ik hem gezworen heb, en hem blyf ik trouw. Als het in het leven niet kan zyn, dan in den dood. De ukase, welke ons de bezittingen teruggeeft, bestaat en is wettig; na myn dood zoudt gy myne erfge name geworden zyn, en ik vreesdo niet dat de czarin haar bevel weder intrekken zou. Nu zjj dood is, kunt gy onbezorgd zyn. Ik echter herleef in eene nieuwe hoop, en hiorby richtte wetsontwerpen van den hoogleeraar mr. H. Van der Hoeven. Do functiën van secretaris zullen worden waargenomen door den officier van administratie 1ste kl. P. F. Van Wage en den kapitein der infanterie G. J. W. Koolemans Beynen. H De gemeenteraad van Deventer heeft be sloten geene progressieve inkomstenbelasting in to voeren, maar een proportioneelen hoof- dolykon omslag, waarby de lagere klassen van den druk dier belasting zullen ontheven worden. De hoer O. Van Rees, oud-gouverneur- genoraal van Nederlandsch-Indiö, zal zich metterwoon te Arnhem vestigen. Naar men verneemt, zal hy het landgoed Beukonhoek aan don Velperweg betrekken. Do minister van oorlog heeft de bepa lingen omtrent de reiskosten in zooverre ge- wyzigd, dat by tijdelyk verblyf buiten de ge wone standplaatsen, vervoer van kleeding, uitrusting, enz. in rekening gebracht mogen worden. Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Doe. van Padang; de „Prins van Oranje," van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 11 Dec. van Genua; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Dec. te Padang; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Dec. van Southamptonde „Bantam" van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 9 Dec. Dungeness; de „Gelderland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 10 Dec. van Colombo; de „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Dec. Lizard. Z. M. heeft aan C. J. G. De Booy, op zyn verzoek, met ingang van 1 Febr. 1889, eervol ontslag verleend als notaris te Haar lem verleend de volgende pensioenon, als aan: N. B. Magnin, ontvanger der dir. belast, en acc. 1070; D. Folkersma, idem, ƒ705; J. W. A. Royaards, bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewyzen, 2900; J. Th. Wildenberg, commies 2de kl. by 'sRyks belastingen, 373; J. L. Anten, idem, ƒ380; P. F. Wulfaert, idem 1ste kl., 410; P. I. F. W. Taeymans, idem 3de kl., ƒ384; met ingang van 16 Jan. 1889 be noemd tot directeur van het postkantoor te Raalte, E. Gerritsen, thans adsistent ten post en telegraafkantore te Deutichem. 0«a*Bfd Iflanw» In den hooiberg van de woning „Vrede best", bewoond door Arie Blok, dicht by „de Vink", onder de gemeente Voorschoten, ontstond gisteravond brand. Door spoedige hulp van de spuit aan den Ryndyk en van die te Voorschoten, werd de brand bepaald zy zich fier op. Als grootvorst Paul nu czaar is, dan zal by my myn man en myn geluk teruggeven. Hy kont mij; hy en zyne gemalin houden van my gy weet het immers." En deze hoop bedroog haar niet. Catharina stierf en czaar Paul beklom den troon. Met eene ware woede veranderde hy alles, wat zyne moeder, die hem zoozeer gehaat had, ingevoerd en voorgeschreven had. Hot verzoek, dat Mirja tot hem richtte, vervulde hij zonder bedenking, niet alleen, omdat hy daarmede iets te niet deed, wat Catharina bevolen had, maar ook, omdat door het moedige, opzienba rende verzet in de kerk, om Valeriaan Zubow's echtgenoote te worden, prinses Schakhowskoy zyne verhoogde deelneming gevonden had. Hy gaf haro moeder de ingetrokken goederen, haar den geliefden man terug, terwyi hy het huwe lijk wettig verklaarde en haar de vryheid liet Rusland te verlaten en met haren gemaal te gaan vronen, waar zy verkoos. In een veeljarig, gelukkig huweiyk, leefde de hortog van Arenberg met zyne echtgenoote te Brussel, waarheen hen ook vorstin Schak howskoy gevolgd was.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1