by art 21 Strafr. bedoeld. Do rechtbank over woog dat hot feit, dat bekl. geen loon voordo door hom te verloenen diensten had ontvangen, liet misdryf minder verzwaarde. Gisterochtend omstreeks acht uren spoelde te Scheveningen eone vreemd soortige viscb aan, rondvormig plat en zeer dik, lang ongeveer 1% meter en meter breed. De kop is gelijk aan dien van een tarbot. Kooit werd te Scheveningen een soortgolyk dier gezien. Eenige Schoveningers trokken er dan ook mede naar Den Haag, om het te laten bezichtigen. Te Haarlem ontstond Vrijdag- avond een ernstige brand in een winkel van manufacturen in do Brouworstraat. De brand nam zóó snel in hevigheid toe, dat het huis in korten t(jd b(jna geheel uitbrandde. Ook het perceel daarnaast werd zwaar beschadigd en het vuur was zóó fel, dat aan de over zijde der straat, die tien meter broed is, de verf bladderde en ruiten sprongen. De brand is ontstaan in den winkel en het snel toe nemen is waarschijnlijk hiervan hot gevolg, dat de vrouw des huizes, die van achter met eene brandende petroloumlamp kwam aanloopen, het ongeluk had te struikelen en hare lamp liet vallen. Zy zag zich verplicht, om het gevaar te ontkomen, aan do achter zijde van het huis te vluchten. In „Maison Stroucken" te Amster dam was gisteren ton gunste van den Paus eene protestmeeting belegd vanwege de Leo- Vereeniging „Pro Petri Sede." Reeds lang vóór den tyd der opening drong eene dichte menigte voor het gebouw en slechts met de grootste moeite en dank zy der flinke hulp van de politie, werd een deel der menigte toegelaten. Daaronder een deel der sociaal democraten, en door hun toedoen word de vergadering weldra op schandelijke wij zo ge stoord. De voorzitter, de heer Kouwenberg, deelde bjj den aanvang mede dat de bijeenkomst slechts diende om den Katholieken, die zich by geene der katholieke vereenigingen hebben aangesloten, gelegenheid te geven hunne stem te verheffen ten gunste van den H. Stoel. De vereeniging zelvo had zich reeds in dien geest uitgesproken by vroegere te Rotterdam on te Utrecht gegoven gelegenheden, zoodat thans geene resolutie zou worden voorgesteld. Hierop trad de heer J. "IV. Brouwers, pas toor te Bovenkerk, op en stelde al dadelijk voor een telogram van hulde aan den Koning te zenden. Er ontstond hierop rumoer, waarop de heer Brouwers don levenmakers op het ongepaste hunner handelwijze wee3; dat hielp evenwel niet en men belette don spreker feitelijk voort te gaan. De lieer Brouwers verzocht in naam der vrijheid, waarop elk Nederlander terecht roem draagt, voor zich en zijne medekatho lieken de vrijheid om te spreken over hetgeen hun allen na aan het hart ligt. De kaart, welke ieder noodig heeft om toegang te verkrijgen, drukte ten duidelijkste het doel der vergade ring uit; hy verzocht derhalve diegenen, die niet mot dat doel instemden, de zaal te ver laten. (De socialisten hadden een 600-tal weten te verkrijgen, die zonder erg door het comité waren afgegeven.) De toespraak van den heer Brouwers had echter geen gevolg. Telkens als de spreker, waardig en kalm de gemoederen tot bedaren trachtte te bren gen en dan weder zjjn voorstel om een tele gram aan den Koning te zenden herhaalde, ontstond een oorverdoovend rumoer. De rust verstoorders begonnen te hoesten, te sissen, te fluiten, tot groote ergernis van do velé anderen, die eene dusdanige verkorting van de vrijheid door lieden, die beweren de vrij heid voor te staan, met leode oogen aan zagen, doch zich wijselijk van dadelijkheden onthielden. Er werd van de zyde des bestuurs op ge wezen, dat zy, die niet instemden met het gesprokene, liever moesten vertrekken, daar de vergadering slechts was opengesteld voor katholieke burgers, die hot programma der Leo-vereeniging konden onderschryvenniets hielp echter. Vel gingen o. a. Yan der Stad en anderen met veel rumoer heen, maar toen de heer Brouwers zyne rede poogde te ver volgen en er nogmaals op wees dat tot nu het Nederlandsche volk den naam had ver diend een ordelievend volk te zyn, toen begon het rumoer van nieuws en thans mot nog geweldiger kracht. Het verminderde ook niet, toen de heer Brouwers de vergadering sloot.' Één der socialisten waagde hot, de beeltenis van paus Leo, welke de zaal versierde, een slag in het aangezicht to geven, waarop de katholieken en andere welgezinden dat beeld tegen verdere beleedigingen wilden vrywaren. Dit gaf hot sein tot eene onbeschiyflyke wanorde. De Katholieken wilden nu 's Pausen beeltenis in veiligheid brengen, doch de belhamels drongen op hen aan om het beeld stuk te slaan. Hiermede niet tevreden, namen zy stoelen op en wier pen or mede naar de estrade, waar het be stuur en do vertegenwoordigers der dagblad pers hadden plaats genomen en nog een groepje belangstellenden toefde. Toen ver loren de aangevallenen hunne kalmte en wierp men elkaar ovor en weer met de stoelen, do tafels en verder gerij, wat maar voor do hand stond. In een algomeen sauve qui peut redden zich by dit gevecht velen naar ailo kanten en door verschillende deuren. Men hoorde woeste kreten by de estrade en menigeen werd door de door de lucht vlie gende projectielen gekwetst. Het borstbeeld der Koningin werd vernield, doch dat van den Koning werd gelukkig in veiligheid gebracht. Eindelyk gelukte het den inspecteur van politie, den heer J. K. Broekhof, die zich te midden dor vechtenden wierp en zich, met onverschrokken moed, misschien tegen een twintigtal der belhamels verweerde, een eind aan het schandelyk tooneel te maken. Hy had het hard te verantwoorden, doch met het plat van zyne sabel in het rond slagen uitdeelende, wist hy den rumoermakers ont zag in te boezemen, zoodat zy uiteenstoven. Volgens bevel namelyk waren er geene agenten in de zaal geposteerd. Toen eenige oogenblikken daarna oen detachement agen ten de zaal binnendrong, was zy al haast ontruimd. De muziekzaal van „Maison Stroucken" was intusschen een tooneel van verwoesting ge worden. De gebroken stoelen en tafels lagen in het rond, hier en daar was eene ruit ge broken en op de plek, waar de vechtparty het hevigst was geweest, lagen bloedvlekken op den vloer. Nadat de zaal was ontruimd, bleven nog velen bulten byeen, maar de politie zorgde dat het verkeer op het Leidsche Plein niet werd gestremd. Ernstigo verwondingen kwamen niet voor. Één persoon werd in hechtenis genomen. Deze schandelyke verstoring eener vreed zame byoenkomst zal, naar men mag ver trouwen, tot maatregelon leiden om de burgery voortaan in hare vryheid van vergaderen op afdoende wyze te beschermen. (Hbl.) De reclame-optocht, 18 dezer te Amsterdam te houden, zal bestaan uit 22 groepen, waarin vertegenwoordigd zullen zyn, voor zoover reeds bekend: bloemisten, koks, kappers,spekslagers, bedden-, meubel-, schaat sen-, rywiolfabrikanten en smeden. Veder zyn te Amsterdam twee aanrandingen op den openbaren weg gepleegd. De eene had plaats op de in dit opzicht beruchte De Ruyterkade. Een brievenbesteller werd door drie onbekende mannen aangevallen en van zyne portemonnaie met f 5 beroofd. De andere werd gepleegd op de Prins Hen drikkade. Daar boroofden vier kerels een voor- byganger van zyn zilveren horloge met gouden ketting. Gisteravond is door een goede- rantreln, van Amsterdam komende, naby Hil versum aan het wandelpark een man overredeD. De ongelukkige was dadeiyk dood. Twee agenten van politie zagen gisternacht to ruim 12'/t uren een persoon op den Yisschersdyk te Rotterdam de verordening op de reinheid overtreden en maakten hem daarop opmerkzaam. In plaats van kalm heen te gaan, begon hy zich zeer onhebbeiyk tegen de agenten te gedragen, waarom dezen zyn naam vroegen. Ook daaraan weigerde hy te voldoen. De agenten pakten hem daarop beet om hem naar het politiebureel in de Groote Pauwen steeg over te brengen; doch op hetzelfde oogenblik kwamen vyf andere personen, die op geringen afstand hadden gestaan, op de agenten af en ontrukten hun den arrestant. Deze liep toen weg, doch werd op het Beurs plein door de agenten weder gegrepen. Echter moesten zy hem andermaal loslaten wegens de tegenwerking van de vyf anderen, die ge volgd waren. Aan het station-Beurs, onder de viaduct, haalden zy hom echter weder in, steeds door de vjjf anderen gevolgd wordende, die de agenten sloegen en trokken. Bedacht op eigen levensbehoud, trokken de agenten ten laatste hun hartsvanger, waarmede zy een der belhamels een houw over den pols gaven en een ander eenige schrammen boven het oog. Nadat de agenten assistentie gekregen had den, konden vier dor oproerigen worden ge- arrssteerd, torwyi er twee op den loop gingen. De man, die aan den pols verwond was, werd vervolgens naar hot stedelyk Ziekenhuis aan de Van Oldenbarneveltstraat gebracht. Zyn toestand is bevredigend. (Ar. B. C) Utrecht werd Zaterdag wederom bezocht door een drietal beruchte z g. kwartjes vinders; de politie had spoedig achterdocht, en het gelukte haar, dio personen, als heeron ge kleed, op te sporen en aan te houden, voordat zy nog hunne werkzaamheden hadden kunnen aanvangen. Zij werden genoodzaakt de gemeen te te verlaten en zullen vooreerst wol niet terugkomen. Het zyn dezelfde personen, die onlangs te Zwolle werden aangehouden. (U. D.) In den vooravond van Donder- dag jl. hebben drie bedelaars eene bejaarde weduwe geworgd in hare woning, aan het Stolwyksche Windas, naby Berkenwoude. Nog dienzelfden avond zyn zy te Schoonhoven in eene herberg aangehouden en den volgenden morgen gevankolyk naar Rotterdam gevoerd. Een treurig ongeluk had te Lon- neker plaats. Een landbouwer had het ongeluk van den zolder op eene kuip te vallen. Kort daarop overleed hy. De ongelukkige Iaat eene vrouw met drie kinderen na. Alle ïyken van deindevorige maand te Heldor verongelukte matrozen van het instructie-schip „Het Loo", zyn thans aan gebracht. Dat van den matroos 2do kl. Wikman werd Zaterdag door een Wieringer visacher op den Zuidwal gevonden. Door het O. M. by de arrondisse- ments-rechtbank te Heerenveen is togen T. IJkema, vroeger agent der firma Egberts en Co., cichoreifabrikanten te Dalfsen, te Heeren veen, eene gevangenisstraf geëischt van 5 jaren on 4 maanden, wegens misbruik van vertrouwen, herhaaldelyk gepleegd. De be klaagde heeft vóór eenigen tyd zyne vrouw en kinderen verlaten en bevindt zich thans in Amerika. By een veehouder te Hillegors- berg zyn 4 koeien gestorven aan schimmel- vergiftiging, ten gevolge van het gebruik van slecht gewonnen hooi. Een nieuw spoorwegongeluk wordt gemeld op de lyn Romnyer Warschau. Door het breken van een rail, welke half vergaan was, ontspoorde de expres, welke uit Warschau kwam. Een machinist werd terstond gedood. Drie reizigers bekwamen slechts weinig letsel. Do twee machines en elf wagens met goederen zyn geheel verbry- zeld, doch daarop liepen de personenwagens zich vast. De schade is aanzienlyk. Uit Tunis wordt gemeld dat een bloedige stryd heeft plaats gehad op de kolo nie voor landbouw en veeteelt naby kaap Bon, door Italianen gesticht. Twee Marokynen wer den in het gevecht gedood en verschillende Italianen gewond. De laatsten behielden ech ter de overhand. KOLONIËN. BATAVIA, 5 7 November. (Engelsche mail.) Met groot leedwezen, zoo leest men in het „Bat. Nieuwsblad," zal door velen in Indië en zeker door haast iedereen in do Preanger de droevige tyding worden vernomen, dat de heer G. W. Eekhout, sedert 1884 secretaris der Soekaboemiesche landbouwvereeniging, op den jongen leeftyd van 33 jaren is overle den. Van die landbouwvereeniging mocht hy de ziel en het leven worden genoemd, want niemand meer dan de y verige secretaris toonde met woord en daad zyne belangstelling in het- geon in en bulten de vergaderingen word be handeld, zijne warme sympathie voor het doel en het streven dier vereeniging. Die belang stelling en sympathie stonden niet op zich- zeiven, maar sproten voort uit Eekhouts groote liefde voor Indië, zijn geboorteland, en uit zyne innige overtuiging, dat veel, zeer veel andors moet worden, wilden de waarachtige belangen van land en volk naar behooren be hartigd kunnen worden. Dat stond hij voor met woord en schrift; dat vond hem altyd bereid om er eene lans voor te breken in tyd- schrift of dagblad. En waar Eekbout mannen ontmoette, die in dezelfde richting trachtten werkzaam te zyn, die mede, op welk gebied ook, er naar streefden iets voor Indië te doen, daar kon hy zich niet weerhouden te doen biyken van zyne groote sympathie en instem ming. Zyne krachtige medewerking aan Indi sche dagbladen is bekend en heeft zich, waar die een einde nam, soms zeer in zyn voordeel gekarakteriseerd. De stukken, die hy schreef, en het waren er vele getuigden van talent en belezenheid, van een helderen blik op do economische verhoudingen van Indië, en een grooten tact om punton van vergelijking te treffen tusschen toestanden hier en elders. Na ei n lang en smarteiyk lijden aan een lever- abces, door dr. Weiss, te Soekaboemi in den laatsten tyd even belangloos als zorgvol be handeld en verpleegd, was het kwaad van dien aard, dat het na de crisis het weerstands vermogen van den armen lyder te boven ging. Uit Makassar schrijft mon dd. 23 Oct.: Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik" is Zon dag alhier teruggekeerd. Van den uitslag dei- expeditie zal men, dank der telegraaf, op Java beter op de hoogte zyn dan wy hier. Alleen weten wy dat er niet is behoeven gevochten te worden en in zooverre is deze tocht dus alweer naar genoegen afgeloopen. Den Isten Nov. is de heer S. Kalff re dacteur geworden van het „Soerabaiasch Han delsblad", welks vroegere redacteur, de heer J. A. Uilkens, het „Weekblad voor Ned. Indië" gaat uitgeven, dat by de firma E. Fuhri Co. gedrukt zal worden. Volgen3 de laatste berichten, zyn de gesignaleerde Atjehers naar de noordzyde van het Toba-meer vertrokken om daar een afgezet stammenhoofd, door kracht van argumenten aan de wapenen ontleend, weder op den zetel zyner voorvaderen te herstellen. DeliCrt Het verlof naar Nederland, verleend aan den heer A. Wynstroom, notaris te Batavia, aan den kapitein der infanterie A. Douglas en aan den majoor der artillerie J. J. K. De Moulin, is nader verlengd voor do twee eerst - genoemden voor den tyd van zes en voor den laatste voor don tyd van twee maanden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoomd: Tot posthouder der Karimau-Djawa-eilandcD, S. G. Ginsel, thans tijdelijk ter beschikking van don voorzitter der land raden te Koedoes on Japara, ten eindo te worden belast met griffierewerkzaamheden. Tot onderwijzer 3do kl. L. W. F. J. Romans Yau Schaick. Bij het departement der burgerlijke openbare wer ken: tot lsten commies, de 2do commies F. A. Yan den Wormtot 2den commies, de 3de commies A. P. Veit; tot 3den commies, de. klerk ter Algemeene Secretarie L. P. Kerdijk. Too gevoegd: Aan den resident van Batavia, de gouvurnomenta-veearte P. A Yan Velsen. Geplaatst: In de residentie Bate via met intrek king van zijne plaatsing in de residentie Boujoemaa, de adspirant-controleur W. B. P. H. Stortenbeker. Als bulponderwijzf r te Magelang L. W.F. J. Romans Yau Schaick voornoemd. Vor plaatst: Van de residontie Batavia naar de residentie Bczoeki, de controleur 2de kl. D. Tollenaar. Bepaald: Dat geplaatst blijft in de residentie Bagelen de adspirant-controleur W. K. F. Hekmijer. Departement van ftfarine. Benoemd: W. Stef- fens, tot 3den stuurman; de 3de stuurman A. J. Yan Heraert tot 2den id. Geplaatst: De stuurman W. Stellens aan boord van het stoomschip „Valk." Overgeplaatst: De gezagv. 2de kl. W. C. Mejjer van het stoomschip ,8porwer" naar het stoom schip „Albatros"; de id. L. Alings, van „Albatros" Daar „Sperwer"; de lstc stuurman W. Kuiper, van „Zeemeeuw" naar „Djambi"; de lste id. H. Besseling, van „Boni" naar „Zeemeeuw"; de 2de id. A. J. Yan Hemert, van „Havik" naar „Boni"; de 2de machinist W. II. O. Dietz, van „Condor" naar „Zeemeeuw"; do id. J. J. Hendrik, van „Zeemeeuw" naar „Condor." BUITENLAND. FnuiUrjjk. Naar man verzekert, heeft de regeoring nog geen besluit genomen betreffende het Panama kanaal. De regeering zal met het nemen der beslissing wachten totdat eeno buitengewone commissie, buiten de Kamer tot dit doel ge kozen en bestaande ujt hooge rechtoriyke ambtenaren, verslag over den staat van zaken zal hebben uitgebracht. Het standje tusschen de afgevaardigden Basly en Susini in de Fransche Kamer beeft geene verdere gevolgen gehad. Van weerszij den werden getuigen aangewezen, maar dezen konden het niet eens worden over de voor waarden, waarop het duel zou plaats vinden. De voorzitter der Kamer, als scheidsrechter ingeroepen, verklaarde dat er geene reden be staat voor een duel. De aanleiding van den twist was als volgt. Basly zat te praten met zyn buurman over Boulanger. De Corsicaan Susini, die achter hen zat, mengde zich in hot gesprek, waarop Basly zeide: Ik spreek niet tegen u. Susini herhaalde zyne opmerking en Basly zeide toen: „Gy zyt een ezel." Susini wilde Basly een oorveeg geven, maar de gewezen mijn werker voorkwam hem, en diende hem een flinken stomp in de maagstreek !oe. Susini wilde reposteeren, doch werd daarin verhin derd door Clovis Hugues, die hem van achte ren beetpakte en vasthield, totdat ook anderen Basly tegenhielden. Dttlteokland. In het in den Rijksdag rondged,;elde diplo matieke Witte Boek over den opstand in Oost-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2