fffj U \J JUL N°. 3240 A0. 1888 'Sourcnt wordt dagelijksaief uitzondering van ^ér.- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit BRIE Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Onze Universiteiten. Leiden, 8 December. IF*o"ïJL:Lllo"to»32L0 Op bevel der fearïn. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1*^0. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel moer 0.17$. Groolere lettere naar pl&ataruimte. Voor bet in- ca8aeoron bulten de atad wordt 0.10 berekend. is nog a. s. SIAASIOAG en DKSgDAC aan ons Bureel voor onze Abonné's vorkrygbaar. Aah de Abonné's daarop, "wordt by dit nominer verzonden No. 11 van Kihcriki Otttoieele Kenni^eviu^en. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien arts G der Verordening van den lldeu No vember 1880 (Gemeenteblad No. -1 van 1881); Brengen ter algemeeno kennis dat tot het doctl inschrijven van nieuwe leerlingen Yoor de open bare scholen voor voorbereidend ca voor meer uitgebreid lager Onderwijs gelegenheid zal gege ven Morden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in liet schoolgebouw atan de Ondo Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in liet schoolgebouw aan do Aalmarkt; der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Roommarkfc der 2clc klasse, voor jimgens, in het schoolgebouw aan de Pietcrskerkstraat^ der 5de klasse, voor racisjes, in het schoolgebouw aan d« Breestraat; en wel van den 3den tot en met den 15den Dee. e. k., dagelyks (den Zondag uitgezonderd), van des Yoormiddags hal (negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van half twee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Dec. 1888. E. KIST, Secretaris. Do door den feeer Vermeulen in zijne nota over het Hooger Onderwijs ontwikkelde on door ons bereids medegedeelde denkbeelden, treffen do „Arnh. Crt." door eene zekere eigenaardigheid, die in niet geringe mate ware verbazing opwekt van genoemd blad, dat zich voorstander verklaart van tiet behoud van het universitair hooger onderwijs, en in die meening tot z;jn genoogen ook den tegen- woordigen minister van binnenlandscho zaken ontmoet. Toch acht het blad het niet over bodig op te merken, dat do naïeve argumen ten van den heor Vermeuien voor het ver strooien dor faculteiten inderdaad hoegenaamd geono waarde hebben. Een universitair onder wijs met verstrooide faculteitsscholen is geen universitair onderwijs, ook al liggen do vesti gingsplaatsen van de faculteitsscholen wer kelijk maar onderling een uur sporens van elkander af Het is niet de gomakkelyk- heid om in korten tijd van Groningen of Leidon naar Utrecht to komen, die de voor doeion der universitaire opvoeding vergoeden kan, evenmin als in do samenwoning van man en vrouw kan worden voorzien, indien de echtelieden twee afzonderlijke huizen be trekken in dezelfde stad, zelfs al zijn die in dezelfde straat gelegen. Een groot practisch bezwaar is te vinden in het denkbeeld van den notaschrijver, dat academische graden voortaan gcenerlei be voegdheid noch radicaal tot het bskleeden van de eene of andere betrekking of het ver vullen van do zoogenaamde vrije beroepen zullen geven. In een tijd, waarin alom ge klaagd wordt over do menigvuldigheid der examens, die werkelijk als een incubus op ons vaderland drukken, en voor do helft onzer bevolking de helft van hot jaar onaangenaam en bezwarend maken, in een tijd, waarin gezocht wordt naar middelen om dit euvel zooveel mogelijk tegen te gaan en te beper ken, klinkt deze eisch van iemand, dio voor ondorwijs-specialiteit doorgaat, werkelijk aller zonderlingst. Want het denkbeeld is niet te verwezenlijken zonder eene geheelnoodelooze vermenigvuldiging van het gotal examens. Waar tegenwoordig de doctorale graad althans voor een blijk van hot bozit van do ver6ischto bekwaamheden gehouden Werd tot de uitoefening van de practyk als advocaat, tot de waarneming van eene rechterlijke be trekking, tot hot geven van hooger onderwijs in verschillende vakkon, zal dus voortaan wederom eon staatsexauion moeten worden afgenomen. Men zou staatscommissiën moeten hebben voor het examineeren van advocaten, van sollicitanten naar rechterlijke betrekkin gen, van aanstaande hoogloeraven en looraren aan de gymnasia en van wat niet al moor zelfs zou van dit stelsel een consequent en onvermijdelijk gevolg wezen, dat iemand niet tot 'lid van eeraige staatsexamen-commissie zou kunnen benoemd worden, die niet voor 1 De heer Verjaeulen vergist zi-cb in de bereke ning, ei' zyno fantasie msakt <le vervoermiddelen nug eneilcr dan zt egn. De Leidsdbo en Groninger faculteiten kunnen «i korten tijd do Vtrecktsebe per spoor bereiken, dut. is u-aar, schoon ze nog altijd meer can één uwr (l'l„ en S3/.) dewrtoe beboeren i inuar Deiden en Groningen liggen, volgens de wiater- dieDslregeling van 1888/89, zeven uur aporene van elkander af. de eene of andoio 06r- ol moedor staateoxamen- commissio de bewijzen had afgologd, genoeg zame bekwaamheden te bezitten om tot lid eoner staatsexamencommissie to kunnen be noemd worden. Wij moeton liever, zegt de „Arnh. Crt.", dankbaar zijn, dat de univer siteiten den Staat althans tot zekere hoogte en in gonngo mate van het ondankbaar en bedenkelijk werk van examen-afnemen ont heffen. De aan hot voorstel blijkbaar tori grondslag liggende bedoeling kan niet anders strekken dan ten nadeele van do degelijkheid en veel zijdigheid van het hooger onderwijs zelf, dat weldra ontaarden zou in de uit andere takken van onderwijs welbekende africhtingsscholen, de grootste vijanden van eene vrjje, heogere ontwikkeling van don geest. Wie het hooger onderwijs beschouwt als een middel tot levensonderhoud alleen, en niet als eon middel tot ontwikkeling van do besto intellectueele krachten der natie in het gemeen belang, en, van dit dwaalbegrip uitgaande, het tracht te besnoeien en binnen do engste gren zen terug te dringen, bereidt aan zjjn volk don terugweg naar de middeleeuwen, wolken een volk, dat eenmaal ontwikkeling, vrijheid en wetenschap heeft geproefd, niet meer wil noch kan inslaan. Heden is a?.n do universiteit alhier de heer D. Refill, gob. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in da rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, got.„De bedongen retri butie bij het recht van opstal." Door de staatscomniissio alhier zyn heden tot apotheker bevorderd de heeren: M. J. Schroder, C. Sleeswjjk, A. J. Van Hnffel Jr., J. Petersen en R. R. Nauta. De minister van wa.terstaat, handel en nijverheid brengt tor algemeene kennis, dat overeenkomstig artikel 37 van bet Rykstole graaf reglement, goodgekeurd bij koninklijk besluit van 29 Juni 188G (Staatsblad No. 114), op den aanstaanden Nieuwjaarsdag gelegenheid zal bestaan tot overbrenging por telegraaf van nieuwjaarskaarten in het onderling verkeer der Nedoriandsche Rijkstelegraafkantoren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaarten, voorzien van een stempelafdruk van het kan toor van afgifte, zijn, te rekenen van 13 December a. s., by alle Rijketelegraafkantoren verkrijgbaar togon den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschreven nieuw jaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 Dec. en op 1 Jan. 1889 bij alie Rykstelograafkantoren ter overseining worden aangeboden naar plaatsen, waar Nedor iandsche Rijkstelegraaf- of telefoonkantoren zjjn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van do op 31 December aangeboden kaar ten, gescbiodt, indien eenigszius mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zonder ontvang bewijs te vorderen. Bezorging buiten den go- wonen bestelkriug der kantoren vindt niet plaats. Verscbillonde kleinhandelaars in sterken drank te 's Hage hebben oen adres gericht aan den minister van oorlog, om to verzoeken het vorkoopen van sterken drank in de mi litaire cantinos aldaar te beperken tot den verkoop por glas en te verbieden hot ver- koopen por liter en per flesch en mindere hoevoelheid, waardoor zij, die patent en ver gunningsrecht moeton betalen, ernstig in hunne zaken worden benadeeld. Ten vorigen jare werden door do ge meentebesturen aan den minister van water staat, op diens verzoek, opgaven verstrekt tot hot verkrijgen van een overzicht van de hier te lande bestaande fabrieken en werk plaatsen, waar moor dan tien personen werk zaam zijn. Die opgaven diendon om den dos- kundigen, belast mot de samenstelling eenor nijverheidsstatistiek, als leiddraad to dienen bij hut door hen in te stellen persoonlek onderzoek. Voor de uitvoering van het hoofd doel der hun opgedragen taak (de samen- stolling der statistiek) zuilen zjj opgaven to hunner beschikking moeten hebben, die ook nyverheidsondei nemingen, waar minder dan tien personen werkzaam zy'n, omvatten, en wel van die, waar, met inbegrip van het i hoofd van het bedrijf, ten minste twee per sonen boven do 18 jaren oud werkzaam zyn. Te dien einde heeft de minister thans weder, door tusschenkomst van de commissarissen des Konings, do medewerking van de gemeen tebesturen ingeroepen. Modelformulieren zijn daartoe ter invulling toegezonden. Jn 't eindverslag van do Eerste Kamer nopens het wetsontworp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Hollandscbe IJzeren-Spoorwegmaatschappij betreffende den stoombootveerdionst Enkhuizen en Stavoren, werd melding gemaakt van do in de afdeelin- gen gerezen vraag of ondanks het beweren van don minister dat daarin geen enkoi voor deel was gelegen, 't Staatsbelang niet open- 3) Novej.ette vak SClimBT - WEISSE.WEI,». AMe bemiddeling zou daartegen bij do trotsche czarin, nadat zij haar vonnis gevöld had, zoo goed als niets uitrichten. „Er is maar één weg, welke boop zou kunnen geven," zeido zij eindelijk vastbesloten, als om azn een zwaren inwendigen strjjd een einde te maken, „die naar de czarin zelve. Zich voor haar vernederen en genade smeeken. Het is als 't ware een doodsgang voor mij, maar hij moet gedaan worden. Al mijn bloed komt in opstand bij deze gedachte, maar ik wil het bedwingen. Wij allen moeten ons in het onvermijdelijke schikkenik doe het als moeder; Mi-ja zai het als dochter en zuster en als uwe «chtgenoote doen. Wij beiden zul len morgen naar St. Potersburg vertrekken: gij, mijn lieve zoon, moogt ons niet vergezel len. Meer dan a'le andere gronden verbiedt dit de voorzichtigheid ten opzichte van de ukase der czarin, vm wie wjj genade willen smeeken. Ik breng ditv'ree-selyke offer immers ook voor Mirja eu haar geluk?" Deze en do hertog moesten haar wel gelijk geven en er in toestemmen., een tijdlang ge- scheidec te zjjn. „Het was dus dit onweder, dat boven ons geluk opstak en waarvoor ik zoo bang werd," zeido Mirja droomeod naar karen echtgenoot gekeerd, terwjjl zy aan zijne schouders hing. „ïk had een vermoeien „Hoop, hoop, Mirja," antwoordde hij onstui mig. „Als wjj niet wiiien, kan men onze har ten niet vau elkander scheuren." „Neen, lieve, nooit! Wjj zien elkaar weer, of ik sterf!" II. Weken lang reeds had do vorstin Schakhows- koy geijverd om eene audiëntie b(j de czarin te verkrijgen. Als eene deemoedige verzoek ster ging zij met hare dochter naar alle per sonen, die eonigen invloed aan het hof hadden, om door hunne tusschenkomst haar doel te bereiken. Iedereen haaide de schouders op of scheepte haar met mooie woorden af. Voor eene in ongenade gevallene durfde niemand een woord bij de gevreesde czarin doen. De beide broeders Zubow waren destijds do bevoorrechte gunstelingen van Catharina vorst Potejakin gold niet zoo veel meer bij haar. De -ongelukkige vrouw liet zich (lu3 bij verst Platen Zubow aandienen. Hij ontving haar met hot gezicht van eon beschermer, boorde haar aan en beloofde haar zijn best te doen. Maar, voegde hy er by, alles hangt van de czarin alleen af. Met hare dochLer vroeg zij vervolgens ook gehoor bij graaf Valeriaan Zubow. Valeriaan was een joage, schoone man, die zich gaarne in hot licht der edelmoedigheid vertoonde, ïïy had een been by de bestorming van Praga verloren, en droeg daarom een houten been, wat niet belette, dat hg ijverig geluk by de datnes zocht en het ook vond. Bij Mirja's aan blik schitterden zyne oogen; hare schoonheid maakte blykbaar oen diepen indruk op hem; hare smart trof hem. Hg beloofde, het zyne to doen om de Keizerin, by wie hij misschien in het geheim nog betor stond aangeschreven dan zijn broeder, gunstig te stemmen. En hy hield woordhot was aan hem te danken, dat de vorstin eindeiyk verlof kreeg, met hare dochter in de ontvangzaal van Czarkoje-Selo, Catharina's zomerblijf, te komen. Bevend wachtten de beide vrouwen bet grooto oogenblik af, waarop haar noodlot voor goed beslist zou v. orden. De vorstin voelde, toen graaf Schuwalow, de opperkamer heer, haar de plaats in do rij der aanwezigen aanwees, eene bezwijming komen. De ver nedering, voor hare eigendommen te moeten stneeken bjj de vrouw, die hare gezworen vjjandin was, snoerde haar het hart dicht, en zjj stamelde zacht tot hare dochter, dat zij vreesdo, het verzoek niet te kunnen uitspro ken. Mirja was doodsbleek; maar zy voelde zich sterk en moedig om de czarin te voet te vallen en haar genade to smeeken. Voor haar was al het andere byzaakzy zou gaarne het verlies van haar vermogen gegeven heb ben als pry8 om naar haren echtgenoot terug te mogen keoren en met hem vereenigd te biyven. Eindelyk naderde de czarin; zy kwam mt de slotkapel; voor haar uit ging eon stoet van hofdames en hoeren, do groot waardigheids bekleders mot boide Zubow's, vervolgens Catharina met do prinsen en prinsessen en hun gevolg. Ofschoon hoogbejaard, zag zy er nog zeer flink uit. Meer kloin dan groot, wist zy zich toch oeno imposante bonding te geven zwaariyvjg, liep zy toch gemakkeiyk. Al hare bewegingen waren voornaam; haar gerimpeld gezicht drukte geest en trots uit en op hare lippen rustte een eeuwige glimlach. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1