ƒ8.50 ƒ12.50. Maar één gulden. Kölner-Dombaa-Loterij. WENHAM-ECLIPSE-GASLAMPEN HH. Studenten, J. I. KR05EIAN, tfi wmnT Dickens Pickwick-Pakket. 1120. Mi< -ge. lEIB Eijl 20. J. J. POLLMANN. XXISI en laatste B. J. DUSSAULT, Köln, Brandenburgerstr. 2. St.-Mcolaas- Cadeanx. Burgerlijke Stand. Dat is een Pakket. I Dt OP 1111 fill geen Gulden P0r De6l> Lui Ui Uil Up, maar alle 4 Deelen dezer wereldberoemde Werken, boeiende, hoogst interessanto Werken, De Hut van Oom Tom, De Pickwick, De Dood eens Dronkaards, te zamen voor ff t is onbegrypelyk, 't is haast niet om te gelooven; maar wy doen dit on- mogelyke om het Meesterwerk van DICKENS, Samuel Picknick, in ieders handen te doen zyn; ieder, jong en oud, van welke richting ook, moet en zal dat werk bezitten. Dit Pickwick-pakket, 4 deelen, zenden we franco tegen zending van een postwissel, waarop staat: Pickwick-Pakketby Gcbr. E. M. COHEX, Magazynen van Goed- koope Boeken, te Arnhem of te Nijmegen. YAN TOT Botermarkt en OPGERICHT 1778. Nieuwe Ryn 20. Over de Korenbeurs. Nieuwe Byn 20. Trekking op 21 Februari 1889. «32 XiOTBN /'S.- E> GEBRS. GUBBI, Aalmarkt 15. Aalmarkt 15. urgentie en verzending naar de commissie. De Kamer verklaarde het voorstel van drin genden aard, onder bepaling dat liet in de afdeelingen zal worden onderzocht. De minister van financiën stelde eene ver meerdering der gewone ontvangsten voor, door middel eener heffing van tweetienden op de grondbelasting en eene kleine verhooging van het zouttarief. Ook dit ontworp werd van dringenden aard verklaard. België. Er is te Brussel aan de universiteit een leerstoel voor het Sanskriet gevestigd. Monsieur Van Luik is de eerste titularis. Hü zal ook oen cursus in vergelijkende taalstudie geven, in plaats van den overleden professor James. Onze vroegere stadgenoot Volgraff is belast met den cursus in Latynsche letterkunde. De Engelsche regeering heeft voldoening gegeven aan België over het aanhouden van de „Brabo". Dat schip dreef geen slavenhandel, zooals bleek uit de contracten van alle inboor lingen uit Zanzibar, die aan boord waren. Twee mannen, die gepakt waren, werden in vrijheid gesteld en by den Belgischen consul gebracht. Zwitscrl and, De bondspresident Hertenstein is Vrydag ten grave gebracht. Des morgens was de lijk kist naar de hoofdkerk vervoerd en aldaar, met bloemen en kransen overdekt, in eene katafalk geplaatst, waarvan het rouwdecora- tief met hoogo gewassen was omzet, waarbij nog kransen werden gevoegd van do bonds- regeering, het corps diplomatique, de officieren en studentenvereenigingen,deBerner academie, het Zwitsersche drukpersverbond, enz. enz. Tegen 11 uren verscheen aldaar de stoet, be staande uit de leden dor bondsregeering en der bondsvergadering mot het corps diploma tique en de afgevaardigden der kantons, terwijl de officieren, ambtenaren, studenten enz. in middels hunne plaatsen hadden ingenomen. Bij het binnenkomen van den stoet deed het orgel de tonen hooren van het volkslied „Rufst du mein Vatorland", waarna de Berner Lie dertafel een treurzang aanhief. Daarop volgde eene Ijjkrede van vice-bondspresident, den heer Hammer, die den overledene schetste gelijk men hem in leven en werken heeft gekend, hem ten voorbeeld stellende voor allen, die het wel moenon met het vaderland, en ten slotte den wensch uitende, dat nog vele zulke man nen als Hertenstein is geweest, zich aan den dienst des vaderlands mogen wijden. Nadat vervolgens de predikant Schaffroth den afgestorvene meer bijzonder in diens bij zonder leven had voorgesteld, eindigde de plechtigheid* met een zang van de Liedertafel. De kist, waarbij zes luitenants der artillerie de eerewacht hadden geformeerd, werd door onderofficieren uit de kerk gedragen. Het luiden van alle klokken en het lossen van de kanon schoten was het teeken dat de stoet uit de kerk naar de begraafplaats ging. Voorop reed eene afdeeling cavalerie, gevolgd door kanon niers en een bataljon infanterie met de regi ments muziek. Achter de lijkkoets volgde de bondsregeering met do kanseliers, benevens de autoriteiten en overige bovengenoemds per sonen, die de plechtigheid in de kerk hadden bijgewoond en waarbij zich thans afgevaar digden uit de steden en een aantal vereeni- gingen aansloten. Op de begraafplaats werd nog een treurmarsch gespeeld, waarna drie salvo's werden gelost. Daarmede was de laatste eer aan den overledene bewezen. Groot-Brltim n!8. In de Zaterdag door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer John Morley ophelderingen gevraagd omtrent de politiek der regeering ten opzichte van Soeakim. Hy zeide dat de reeds gedane opofferingen in geld en man schap ten behoeve van Soeakim slechts tot een negatieven uitslag hebben geleid, en ver klaarde zich nadrukkelyk tegen eene nieuwe bloedige expeditie. Sir Jamos Fergusson herinnerde aan de groote offers, voor Soeakim gebracht, en zeide dat slechts twee wegen openstonden: öfzich uitsluitend tot het defensieve te bepalen, of krygsverrichtingen op groote schaal te onder nemen, ten einde den vyand tot op verren afstand terug te dryvon. Het garnizoen van Soeakim is niet sterk genoeg om de Arabieren, die van goede wapenen voorzien zyn, ten onder te brengen; versterkingen zyn noodig, want men kan de bevolking van Soeakim niet aan haar lot overlaten. Het Huis zou zulk eene handelwyze afkeuren. (Toejuiching). Het bezit van Soeakim is onmisbaar voor het onderdrukken van den slavenhandel. De minis- tor verklaarde echter tevens, dat deze expeditie de laatste zou zyn. In den verderen loop der zitting, werd nog door sir James Fergusson verklaard dat Egypte in staat is aan al zyne verplichtingen te voldoen. Hot overschot over het tegenwoor dige dienstjaar is 500,000 pd. st. Yerder deelde hy mede dat do Britsche regeering een verbond met Duitschland heeft gesloten tot onderdrukking van den slaven handel aan de kust van Zanzibar. Hy vroeg ten slotte een votum van goed keuring. De heer Morley verzette zich daartegen. Nadat nog de heeren Stanhope, Labouchère en lord Randolph Churchill het woord hadden gevoerd, werd het voorstel van den heer Morley om de nieuwe expeditie naar Soeakim af te keuren, door het Huis verworpen met 136 tegen 101 stemmen. Men zegt dat. de prins van Wales zyne moeder niet meer by recepties en andere plech tigheden wil vertegenwoordigen, tenzy hy 30,000 pd. st. daarvoor krygt, daar al die ceremoniën hem veel geld kosten en hij betrek- keiyk schraal by kas is. De kosten van Parnells proces tegen de „Times" worden op 100,000 pd. st. geschat. De Ieren komen dus nog heel wat geld tekort. De staatssecretaris voor de koloniën, baron Worms, deelde in het Lagorhuis mede dat de tegenwoordige gouverneur van Jamaica tot gouverneur van Queensland benoemd is. De regeering heeft geweigerd met het bestuur der kolonie, zoowel nu als later in onderhan deling te treden in zake het benoemen van den vertegenwoordiger der koningin en houdt vast aan het recht van de kroon. Do wet betreffende het instellen van han delsgerechtshoven is in eerste lezing aan- genomon. OoBtenr.-Hon{».-Monarchie. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de voorzitter eene redevoering gehouden naar aanleiding van de 40 jarige regeering des keizers. De spreker wees voornamelyk op den innigen band tusschen vorst en volk, en zeide dat naar het bondgenootschap met Oostenryk wordt gestreefd als naar dat van een mach tigen en trouwen bondgenoot. Deze woorden werden luide toegejuicht. De keizerlyko familie bracht den 2den December, dat is de dag, waarop 40 jaren geleden Franz Josef den troon besteeg, te Miramar by Triëst door, ten einde zich op die wyze aan alle huldebetoon te onttrekken. Baron Hirsch heeft 12 millioen gulden tot de opvoeding en ontwikkeling der Galli- cische Joden geschonken. Voor dit geld zullen scholen, coöperatieve vereenigingen en andere nuttige inrichtingen gesticht worden. ALFEN. Bevallen: N. Kuif geb. De Ridder, D. Overleden: J. Yan Halm, jd. 2 m. C. P. Schellingerhout, jd. 2 m. AARLANDERYEEN. Bevallen: S. Yan der Kwaak geb. Rol, Z. M. Yan Wieringen geb. Uit hol, D. Overloden: J. A. Boer, 4 d. W. Den Ryns- burger, 46 j. BOSKOOP. Bo vallen: M. Stolker geb. Sloot weg, D. Overleden: H. Yan Zomeren, 7 m. Gehuwd: A. Grotendorst en A. Tibben. P. Yos en G. Hoogendoorn. HAZERSWOUDE. Bevallon: H. Dompeling geb. Kerkhoven, D. Overleden: K. Yan Tol, 2 j. B. Zwanenburg, wed. J. Snelderwaard, 76 j. F. Struver, 14 m. J. Struver, 75 j. BODEGRAVE. Bevallon: C. v. Doorn geb. Nieste, Z. Overleden: J. Rijkelijkhuizen, 2 w. KOUDEKERK. Overleden: A. Verboom, echtgen. van G. Dorrepaal Jz., 82 j. Gehuwd: T. Reijneveld en J. Spruitenburg. W. Spruitenburg en A. Yan der Wel. LEIDERDORP. Bevallen: J. Ba velaar geb. v. Galen, Z. E. Yan Klaveren geb. De Graaf, Z. Overleden: P. De Vroedt, jm. 9 w. OUDSHOORN. Bevallen: J. W. Yan Winkel geb. Roodenburg, D. Overleden: D. De Jong, jm. 4 m. J. C. Voorbij, jm. 5 m. WOUBRUGGE. Overloden: J. Guldemond jm. lm. C. Yan Tol, wed. A. Van der Sluis, 80 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: M. M. Griffioen geb. Spreij, Z. W. Van Eek geb. Vis, D. M. Yan der Starre gob. Zwijnenburg, D. W. Boerop geb. Spreij, Z. Ovorleden: Jb. Ruitc-nburg, wednr. van D. Boelen, 83 j. G. Lif, 8 j. M. W. Van do Poll, jd. 9 m. HILLEGOM. Geboren: Adriauus Tlieodorus, Z. van J. Yan der Hulst en A. M. Van der Wed den. Clasina Christina, D. van H. Yan Berkel en E. Daniels. Wilhelm, Z. van C. Yan der Valk en M. E. Medenblik. Overleden: Jacobus Does, oud 4 m. Leven loos aangegeven: kind van het mannelijk geslacht van Johannes Franciscus Lommorse en Elizabeth Stassen. LISSE. Geboren: Johannes, Z. van Willem Bröokhof en Johanna Lemmers. Jean Baptiste Petrus, Z. van Robertus Hendr. Christ. Tromp en C. J. Le Loux. Hendrik Johannes, Z. van J, Baak en G. Verkerk. Getrouwd: Cornolis Segers en Johanna Petro- nella Nieuwenhuis, van Hillegom. Tien (luizend worden en moeten daarvan worden verkoeld. Voor één gulden bioden we tydelijk aan hot prachtige, keurige stel Boeken. 4 deelen, voor slechts ƒ1. 1 en 2. MICKEXS SAMUEL FICK- WICH, een hoek om tranen te lnelien. De uitstekende Letterkundige SIMON GOR TER laat zich over dit Work aldus uit: „Hoe dikwyls hebt gy de Pickwick club gelezen? Nooit? doe dan eens boete en lees het boek heden. Tienmaal Lees hot voor den elfden keer," terwyl de niet minder bekwame BUSKEN IIUET daarvan zegt: „DePickwick- Papers zyn een triomf goweost, gelyfc de grootste schryvers van alle tyden slechts eenmaal in hun leven behaald hebben." Inderdaad, al wat den naam draagt van geestig en grappig, van luim on humor, is in dit meesterwerk, in dezen joligen roman vor- eonigd. 2 zware deelen, 516 bladzyden, elk deel met Platen. 3. 1>E HOMBEEXSMKOXKAAKMS, beroemd Engelsch volksverhaal met 4 fraaie PI. 4. ME HUT VAX OOM TOM, of de bevryding van het Slavenleven in Noord- Amerika, opnieuw verteld door GOEVERNEUR, met eene gekleurde Plaat. ONTVANGEN uit Parijs, Berlijn, Weenen en Londen eene buitengewoon groote collectie IVOUVEAUTE's voor liet St.-XIcolaasfcest, waaronder vooral uitmunt eene prachtige sorteering Werkdoozen in Oiyfhout, Leder en Pelucho, voortsfijn verguld Manden werk, eene ruime keuze in CristofTel- en nieuw zilveren Artikelen, enz. Alsmede ruime keuze in Portemonnaies, Broches, Armbanden, Kettingen en Meerschuim. Door ruime en doelmatige Etalages wordt de keuze zeer gemakkelijk. Wegens sluiting en opheffing van het oude Magazyn No. 21, worden gedurende deze en de volgende maand alle goederen tegen zeer lagen prys finaal uitverkocht. Hoofdprijzen (alleen in baar geld.) 75,000, 30,000, 15,000 MARK, enz., (Voor Forto en Lijsten 25 Cents). Eenig Generoal-Agent: Erv besluite tot geenerlei verlichting, alvorens zich van de enorme lichtkracht en de lage prijzen onzer te hebben overtuigd. YAN 1>EIV BERG «fc Co., Prins-Hendrikkade 163, Amsterdam. Bijzonder geschikt voor groote Lokaliteiten, Fabrieken en Winkelkasten. Groote sortee ring Heer-en-, Dames- en Iiinder-Pa- rapluies in zijde, halfzijde, Gloria en Zanella. "Wandelstok ken, Poppen-Parasols enz. Lage Prijzen. die 4 weken geleden, van Zondag- op Msandag- nacht, van 2 onzer Knechts een Wagen afhandig hebben gemaakt, worden ver zocht op te geven waar dio Wagen geble ven Is, daar het gemis ons veel last ere schade veroorzaakt. Broodfabriek „Me Hoap." biedt aan, met het oog op de aanstaande Feesten, Kamerplanten, als: Ficus, Aspi distra, Diacaena, Clivia, Begonia, enz., enz. Bloeiende Planten, alsCyclamen, Pri mula, enz. Mandjes van Riet en draad, met gedroogde grassen of levende bloemen, Dia- kart-Bouquetten, enz. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6