van den trein worden gehaald en naar het Groot Auditorium geleid, waar de praeses collegii, de heer G. Vissering, de feestrede zal uitspreken. Daarna gaat de optocht door ae stad naar de sociëteit. De eereleden van het collegium zullen daar afzonderlijk worden ontvangen; hun wordt ook door het corps een diner aangeboden, 's Avonds gala-voor stelling van het Studententooneel, waarbij „Sempre Crescendo" voor de muziek zal zorgen. Daarna kroegjool; den volgenden dag eene matinée, een algemeen corpsdiner en nog eene kroegjool. Dit is in hoofdzaak het plan van feestviering. - Voor eene flink bezette zaal kwam gis teravond het programma tot uitvoering, dat de heeren Th. Enderle (piano) en Jan G. Strieuing (viool) hadden vastgesteld voor het concert, door hen met medewerking van mevrouw Louise Jaide, alt-zangeres aan de Rotterdamsche Duitsebe Opera, onze stadge- noote mejuffrouw G. M. C. Van Baaten, en een ongenoemden, maar als cellist hier gunstig bekenden heer, in het gebouw der Sint-Jozefs- Gezellenvereeniging gegeven. Het drietal heeren werkte met waardigheid, waardeerbare eenheid en zuiverheid in Gold- mark's „Trio op. 33" en Hillers „Trio op. 64", en oogstte er van het aandachtige gehoor zeer veel bijval mede in. Het klaverblad tee kende zich als uitstekend berekend voor zyne taak, wat ook volmondig kan gezegd worden van mejuffrouw Van Baaten door do w(jze, waarop z(j met den heer Striening Raft's „Sonate, op. 78", ten gehoore bracht. Beider samenspel, èn van den heer Striening als violist èn der aan do Leidsche Muziekschool verbonden pianiste, die zich in hare voordracht door zekerheid en geacheveerdheid onder scheidde, viel hoogelyk te roemen. Als alt-zangeres muntte mevrouw Jaide in hare verschillende liederen eveneens uit. Met haar vol orgaan, gepaard met voel uit drukking, zong z(j zoo keurig dat zy het „Wiegenlied" van Brahm's gedeeltelijk moest herhalen. Evenals vroeger, bleek haar optreden alhier ook thans bijzonder welkom. De algemeene indruk dezer soiree kon dus niet anders dan een zeer aangename zijn. Te hopen is het daarom dat de heeren Enderle en Striening het niet bjj deze enkele zullen laten, vooral niet nu wy toch reeds van zooveel schoons, dat anders werd aangeboden, dezen winter zullen verstoken blijven. De voor een concert als dit niet te groote zaal, waar men echter geen hinder heeft van het geluid der voorbjjrollende rijtuigon of der tramschollen, deed de muziek bijzonder, in som mige gevallen misschien wel wat al te stc-rk, tot den toehoorder spreken. - Hedenochtend te 11 uren werden do nieuw benoemde inf.-officieren op de binnenplaats der Morschpoortkazerne beëedigd. De plech tigheid werd besloten met eene militaire wandeling door de stad. Hedenavond wordt den beëedigden officieren in het Hotel Levedag door hunne oudere col lega's een diner aangeboden. - De leverantie van vleesch en spek voor het garnizoen gedurende 1889 is opgedragen respectievelijk aan de firma's Van Ulden en Taverne. - De rijlessen der officieren van de onbe reden wapens alhier hebben weer een aanvang genomen. De 1ste luit. Van Oordt is met het onderricht belast. - In de afdeeling „Leiden en Omstreken" der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zullen, naar „Semp." verneemt, de aanstaande spreekbeurten in de buitenge wone vergaderingen met dames volgenderwijze vorvuld worden 18 December do heer H. Kleinstarink, te Utrecht; 29 Januari de heer L. A. Springer, te Hil versum 26 Februari de heer H. Witte, te Leiden; 27 Maart de heer Mr. H. J. Van Hejjst, te Wyk-by-Duurstede 23 April de heer X (Cryptogam), te 's Hage. - De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen zijn: a. een postwis sel, groot 2.07, aan hot postkantoor Kaats heuvel ingeschreven; 6. een postwissel,groot f 8.50, aan het postkantoor Leiden ingeschre ven; beido ingezonden wegens te weinig be taald successierecht. - Men schrijft ons uit Zoetorwoude, dd. 1 Dec Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van burgemoestor en wethouders van Leider dorp betreffende de oprichting van eene Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Rijn streek, z\jn ingekomen de volgende adviezen van verschillende gemeentebesturen. Die van Zoeterwoude, Koudekerk, Hazerswoude en Zwammerdam zien het nut en de noodzake lijkheid niet in van de oprichting van zulk eene instelling. De gemeenteraden van Alfen en Aarlanderveen achten zich naar aanleiding van art. 121 der Gemeentewet onbevoegd om gemeenschappelijke regelingen in overweging te nemen, vóór zy van Ged. Staten daartoe machtiging hebben bekomen. Het gemeente bestuur van Oudshoorn is in beginsel niet ongenegen om tot voormelde oprichting mede te werken, doch om dezelfde reden als Alfen en Aarlanderveen achten zij zich nog onbe voegd voorstellen dienaangaande in den Raad te doen. Uit dit onderzoek is derhalve gebleken dat in deze geene overeenstemmende meening heerscht. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Katwijk aan Zee is beroepen de heer J. G. Klomp, te 's-Gravenland. Aangenomen is het beroep naar de Chr.-Ger. gemeente te Kampen door den heer A. Delfos, te Zoeterwoude. De heer H. Kloot, reeds van vóór de invoering der gemeentewet, lid van het plaat selijk bestuur en van af 1859 wethouder der gemeente Oudshoorn, heeft ontslag genomen als lid van den Raad dier gemeente wegens vergevorderden leeftijd. Mot groote toewijding en onverzwakten jjver heeft de heer Kloot gedurende meer dan 40 jaren de gemeentebelangen behartigd. Eene lange, welverdiende rust moge hem na zoo trouwe plichtsvervulling ten deel vallen In de avondzitting der Tweede Kamer van gisteren zeide de voorzitter: Door den minister van binnenlandsche zaken is tele- graphisch bericht gezonden van de uitgerprc- ken gevoelens der Kamer op hedenochtend bij den aanvang der vergadering. Daarop heeft het Z. M. den Koning behaagd mij per tele graaf de volgende regelen te seinen, welke ik de eer zal hebben voor te lezen. „Wij verzoeken U HoogWelGeb. voorzicht zelf en voor de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal de betuiging te willen aan nemen van onze diepgevoelde erkentelijkheid, voor de gevoelens van gehechtheid en trouw, aan onzen persoon en ons Huis betoond bij gelegenheid van den 303ten November, bij den 75sten verjaardag van de aanvaarding der rogeering over ons Vaderland door mijn steeds hartelijk geliefdon Grootvader. Get. WILLEM." Onder eerbiedige waardeering van 's Konings woorden, stel ik voor die op te nemen in het Verslag van onze Handelingen. (Handgeklap). Bij het voortgozet debat over de Indische begrooting en wel over afdeeling oorlog, pro testeerde de heer F. Domela Nieuwenhuis tegen den lof, door den heer Rooseboom toegezwaaid aan het Indische leger. H(j zeide, dat in Soe rakarta onnoodige gruwelen zijn gepleegd, die niet strekken tot eer van het Ned. leger. Hq hoopt dat de minister zijne ontevredenheid daarover zal betuigen. Een contra-protest tegen deze woorden sprak de heer Van Vlijmen uit, die, evenals de heer Norman en de minister van koloniën, be toogde dat het leger in zijn geheel niet mag miskend worden wegens gruwelen, eigen aan den oorlog en vaak tegen de bevelen van den bevelhebber gepleegd. Wjj weton allen„la guerre c'est un jeu cruel." Ook al hebben legerbevelhebbers de 3trengste bevelen gegeven, dan nog zyn niet altoos gevallen te voorkomen, dat, ondanks de bevelen, gruwelen voorvallen; maar dit is geene reden om in 't algemeen eene smet op 't Indisch leger te werpen. In Soerakarta is ernstig verzet gesmeed tegen de bestaande macht. Als by het bestryden daarvan on- schuldigen vallen, is het niet te voorkomen. Ook geven de latere berichten eene andere voorstelling van het gebeurde in Soerakarta. Na eenige discussiön is Hoofdstuk II (Uit gaven in Indië) aangenomen met algemeer.e stemmen op 1 na (die van den heer Nieuwen huis). By deze stemming was de heer Gleichman afwezig. Aan die beslissing ging oeno verklaring vooraf van den heer De Beaufort, dat zyne stom voor het hoofdstuk, evenals die van velen zyner vrienden, moest worden losgemaakt van de quaestie van vertrouwen in het be leid en den persoon van don Minister. De quaestie van vertrouwen zal dus gesteld wor den by het tiende hoofdstuk der Staalsbegroo- ting. Do heor De Beaufort noemde de stem ming over de Indische begrooting eene ad ministratieve stemming. Hoofdstuk I der Uitgaven en I der Midde len werden by acclamatie aangenomen. Everzoo het ontwerp tot aanleg van een Spoorweg Warong Bandeg Tjilatjap. Hierover werd, tegen de verwachting, hoegenaamd geen debat gevoerd. Hedenmorgen te 11 uren kwam Hoofdstuk II der Middelen aan de orde. Men meldt nog uit Scheveningen, dat na het ontbinden van den optocht, op „Zeerust" eene by'eenkomst plaats had, waar modedee- ling werd gedaan van het volgende telegram, door den Voorzitter der Feestcommissie, den heer A. Hoogenraad, ontvangen „Zyno Majesteit de Koning, zeer op prys stellendo de vaderlandslievende herdenking door do ingezetenen van Scheveningen, van de voor het Vaderland en HDs. Huis zoo heugiyke gebeurtenis, waaraan vóór 75 jaar de Schoveningsche bevolking een zoo groot aandeel had, heeft my opgedragen aan de feestcommissie en de andere ingezetenen HDs. harteiyke dankbetuiging over te brengen voor do by uw telegram van heden aangeboden wenschen en betuigingen van voortdurende verknochthoid." De adjudant van dienst ROËLL." Met luide toejuichingen werd de meedeellng begroet. Verschillende toespraken volgden hierop, o. a. een van den commissaris van politie, den hoer Vernée, wien door de vis- schers eene warme ovatie werd gebracht. De verlichting mislukte gedeelteiyk door regen en wind. De keizer van Rusland zal waarschynlyk als scheidsrechter optreden in het verschil, bestaande tusschon Frankrijk en ons land over de grens tusschen Fransch-Guyana en Suriname. De drie candidaten, die deelnamen aan het diplomatiek examen, dezor dagen te 's-Hago gohouden, zyn allen geslaagd. Het zyn de heeren mrs. jhr. A. J. Van Citters, jhr. De Marees van Swinderen en A. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Rosier Faassen heeft weder een tooneel- stuk geschreven, „Vrouwen in Zaken" getiteld. In de Staatscourant van 1 December is opgenomen het koninkiyk besluit van 28 Nov. jl., waarby de heer J. F. Graadt Van Roggen, scheepsgezagvoerdor der Stoomvaartmaat- schappy „Nederland", is benoemd tot ridder der orde van don Nederlandschen Leeuw. Na verscheidene jaren als gezagvoerder op zoilschepen te hebben gevaren de „Zee nymph", kapitein Graadt Van Roggen, had een byzonder gunstigen naam was hy nagenoeg van de oprichting gezagvoerder by de Maatschappy „Nederland", en heeft h(j eerst onlangs het actieve zeeleven vaarwel gezegd. Wie met hem de reis heeft gedaan en anderen, die hem van nibij kennen, zullen zeker met genoegen vernemen, dat hem de koninkiyke onderscheiding is toegekend. (A. H.) Ook te Utrecht, waar de opera „Catharina en Lambert" van onzen landgenoot den heer C. Van der Linden, door het gezelschap derHoll. Opera werd ongevoerd, behaalde de componist directeur een waren triomf. Namens de Utrecht- sche Zangvereeniging werd hem eene kolossale bloomenharp en door eenige Utrechtsche artisten een lauwerkrans aangeboden. Or.der het talrpke publiek heerschte de grootste geestdrift. Het hoofdbestuur der Maatschappy van Geneeskunde heeft zich, ingevolge de uit spraak, onlangs op de algemeene vorgadering gevallendat de geneeskundigen aan de maatschappijen van levensverzekering goene verklaringen behoeven af te geven ten op zichte van de patiënten, die zy in hunne laatste ziekte behandeld hebben, tot de regee ring gewend met verzoek om by eene wet- telyke regeling van de levensverzekering, hot eischen van de bedoelde geneeskundige ver klaringen als voorwaarde van uitbetaling eener verzekerde som, te verbieden. By kon. besluit is bepaald dat in elk geval, waarin door de Algemeene Rekenkamer in Ned.-Indië aan den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië omtrent door eene Weeskamer on Boedelkamer aldaar gevoerd boheer en toe zicht, betrekking hebbende op boedels, nala tenschappen en geldboeten, eene medede6ling is gedaan, die tot het opleggen van vergoe ding van aan den lande toegebrac'nto schade zou kunnen leiden, de Gouverneur-Generaal doet onderzoeken, of door den lande schade is geleden en of de betrokkon ambtenaar of ambtenaren die schade door plichtverzuim heeft of hebben toegebracht. Voor die gevallen en alle andere, waarin do Gouverneur uit eigen beweging een on derzoek als in de vorige alinea bedoeld, be veelt, zyn van toepassing de artikelen 2 tot en met 5 van het kon. besluit van 27 Au® 1S80, n". 19 (Ind. Stbl. n°. 198). Wanneer de schade aan den lande is toe gebracht door eene handeling of nalatigheid gepleegd vóór do inwerkingtreding van dit besluit, wordt door den Gouv.-Gen. de vei- goeding slechts opgelegd, indien do schade, wat de Weeskamers betreft, aan kwade trouw' en grof verzuim, en wat de Boedelkamers betreft, aan opzettelijk handelen tegen de instructie moet worden geweten. Op de vorderingen van den lande tot ver goeding van schade, bedoeld in dit besluit, zijn de voorschriften van het Burgerlijk Wet boek voor Ned.-Indië omtrent verjaring van toepassing. Op de tentoonstelling van Barcelona zijn bekroond met de gouden medaille J. Buis Tzn te Spierdyk, voor Edammer kazenmet de zilveren A. Koorn Dz., te Hoogwoud, voor Edammer kazen; met de gouden medaille voor cacao en de zilveren voor chocolade, de firma J. en C. Blooker te Amsterdam; met de zilveren wed. A. Yan Bijsterveld, firma Klyn, likeurstokers te Amsterdam, voor likeu ren, en J. Bussink te Deventer voor koek en met eene eervolle vermelding D. Visser Zo nen, distillateurs te Schiedam. Er is eene brochure verschenen, welke den titel voert: „Wat wil de Nedorlandsche Werkgeversbond?" Het is een woord tot toe lichting van de bedoelingen van den Bond door mr. A. F. Van Leyden. De brochure en de statuten van den Nederlandschen Werk geversbond zyn verkrygbaar gesteld by J. H. De Bussy, Rokin 60, Amsterdam, a 10 cents per stuk. By groote getallen ter verspreiding wordt een lagere pry's in rekening gebracht. Het stoomschip „Borneo," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Nov. van Genua de „Prins Federik Hendrik" arriveerde 29 Nov. van West-Indië te Nieuw York de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Dec. van Suez. Z. M. heeft den veearts L. :T. Van Rhijn, te Utrecht, voor den tyd van drie jaren bo noemd tot plaatsvervanger van den districts veearts, wien Utrecht als standplaats is aan gewezen met ingang van 1 Dec. 1888 be noemd tot commies der posteryen van de 4de kl. H. Brouwer Jzn., thans surnumerair der posteryen; en met ingang van 1 Januari 1889 bevorderd tot commies der posteryen 2de kl. D. J. Bekaar, thans 3de kl., en tot id. 3de kl. P. J. B. B. Wakkers en A. Van Cappellen, thans 4de kl.; den majoor-in tendant van het leger in Neder!. Indië F. J. H. Van Houtum, op zyn verzoek, met ingang van 1 Dec. 1888, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen; - den heer C. H. Hille benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. by het perso- neol van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl. Indië; den controleur der directe belastingen H. A. Steijn Parvé te Ha ren, is op verzoek eervol ontslag verleend, met behoud van aanspraak op pensioen. NIenws. In tegenwoordigheid van het bestuur der „Leidsche IJsclub" op het terrein van genoemde vereeniging. had gisteravond het beproeven van do gasverlichting plaats, welke, zooals men weet, door Siemen's-lampen zal ge schieden. De verlichting voldeed uitstekend, ofschoon over de juiste sterkte van hot licht niet kon geoordeeld worden, daar ys en sneeuw twee groote factoren zijn, wat betreft het weerkaatsen van het licht, waardoor de licht sterkte enorm veel grooter wordt. De ijsbaan is heden geheel gereed gekomen, zoodat, wat de baan betreft, de vorst hare intrede doen kan. Op den Stationsweg en Ryns- burgersingel alhier kon men gistermiddag getuige zijn van het zeldzame schouwspel dat de veldwachter van Oegstgeest, door en in de onmiddeliyke nabyheid van Leiden, een wa gen met aardappelen reed. Naar wy vernemen, moet echter gebleken zyn dat die aardappelen afkomstig waren van een in een nabygelegen gemeente gepleegden diefstal, waarvan de vermoedelyke daders zyn ontdekt gewerden. De officier van justitie by de rechtbank te 's Hage is in hooger beroep ge komen van het vonnis van genoemde recht bank tegen den Leidsehen telsgrambesteller en zyn mede-beschuldigde, die beiden ver oordeeld werden wegens verzet tegen eere militaire patrouille.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2