GROOTE SOLIEDSTE NAAIMACHINES, van af 25 Gulden. A. VAN KifiTEREN. ;7 i keuze Nouveautés bij A. VAN DER WAAG Azn. Bouwmanswoning St.-Nicolaas-Cadeaux. Botermarkt 10. H. WILLE Co. mi Oitrupi lOEtrcs- non Maoétim, msmli voor Natmr- ei list- Wei- en Hooiland, Groote Sorteering Thermometers, Barometers en Vélocipèdes. ONTVANGEN: twee Heeren Commensalen, Ml bericht de ontvangst van eene buitengewone sorteering der „Lagenburg," met diverse perceelen BEST ZWAMMERDAM, Aanbevelend, Mede Ontvangen: Eene groote collectie KLEINE, AARDIGE ARTIKELEN, voor kinderen geschikt. J Groote sorteering, Parapluies, En-tout-cas DultaoUand. In den Rijksdag kwam gisteren het vraag stuk der kunstboter weder ter sprake by het hoofdstuk der begrooting voor het departement der openbare gezondheid. De Duitsch vrijzin nige afgevaardigde Witte zeide dat de berich ten van verscheidene kamers van koophandel bewijzen, dat het gebruik van margarine vermeerdert en dat van natuurboter vermindert, sedert de wet op de kunstboter bestaat. Hjj vroeg derhalve aan do regeering hoe die wet werkt, en of deze dikwerf overtreden wordt. De minister Bötticher antwoordde, dat hij geene nauwkeurige opgaven kon geven, omdat hij geene hiervoor vereischte berichten ontvan gen had. Zoover zijne waarneming en ervaring reiken, heeft die wet den invloed, welken men van haar op den handel in boter verwachtte, niet gehad. (Hoort! Hoort!). Oorzaak hiervan is, dat b() het maken van die wet, de agra- rischgezinde meerderheid van den Rijksdag, tegen den wil en de waarschuwing der regee ring, de wet zoó scherp heeft gemaakt, dat daardoor ook de solide nijverheid in gemengde boter, welke natuurboter slechts met een klein gedeelte goede margarine vermengt, benadeeld werd. Ten gevolge hiervan, naar het schijnt, vermindert het gebruik van natuurboter bij het bewerken. De vrjj-conservatieve afgevaar- dige Nobbe, een der vaders van het scherper maken der wet, antwoordde hierop: de wet had ten doel nauwkeurige grenzen tusschen natuur- en kunstboter te trekken, niet echter hongere prijzen voor natuurboter te verkrij gen. Thans is het onderscheid tusschen die twee duidelijk, en dit is genoeg. De sociaal-democraat Bebel kwam hiertegen op en zeide nadrukkelijk, waarbij hü nu en dan werd toegejuicht, dat de wet opzettelijk werd gemaakt om de kunstboter te verdringen en den landbouwers hoogere prijzen voor hunne natuurboter te verschaffen, maar dat dit door de onbegrensde eischen van de con- servatief-agrarische meerderheid mislukt is. Onder gelach, tegenspraak en toejuiching, volgde nu nog een tamelijk lange woorden strijd tusschen de redenaars dor rechter- en der linkerzijde, tot ten slotte de Duitsch-vry- zinnige afgevaardigde Meyer onder stormachtig lachen van hot geheele Huis het debat sloot met eene zeer ironische redevoering, wolke samengesteld was uit landhuishoudkundige beschouwingen en aanhalingen uit klassieke schrijvers. Zijn betoog kwam hierop neer, dat de practijk de overdrijving straft, welke de natuurboter niet alleen beschermde, maar waardoor uitdrukkelijk ook elke verbetering der margarineboter door melk juist verboden zou worden. (N. B. C.) Het gerucht loopt dat ook de Duitsche Nieuw Gruinea-maatschappij in geldelijke moeilijkheden verkeert en haar gebied voor vier millioen mark aan de rjjksregeering hoeft aangeboden. Te Berlijn is eene nieuwe werklieden partij gevormd. Ieder arbeider, die zijn koning trouw wil blijven, kan tot do arbeidersvereeni- ging „Konigstreu" tegen betaling van 25 pf. in de maand toetreden. Het doel der vereeni- ging is, elkaar onderling tot gehoorzaamheid aan den Staat, trouw en liefde aan het vor stenhuis op te wekken, omdat zij alleen van regeering en vorst, die de macht in handen hebben, werkelijk verbetering van het lot der arbeiders verwacht, en verder op alle mogelijke wijzen de belangen der arbeiders te bevorderen en de zedelijkheid in arbeidersgezinnen aan te kweeken. Indien de kas het toelaat, zal de vereeniging ook in geval van ziekte of anderszins geldelijke ondersteuning aan de leden verleenen. By den Bondsraad is ingediend een wetsontwerp betreffende de uitvoering van het internationaal tractaat tot wering van drank verkoop aan visscliers op de Noordzee. In hoofdzaak bepaalt het ontwerp: lo. dat. overtreding der artt. 2 en 3 van het tractaat, voor zoover die niet by algemeene strafwet met eene zwaardere straf is bedreigd, gestraft wordt met eene boete van hoogstens 600 mark, of met gevangenisstraf van hoogstens 6 maanden; 2o. dat artt. 2 en 3 van het tractaat, alsook art. 1 dezer wet, onver schillig tot welke nationaliteit het schip of vaartuig behoort, ook van toepassing zyn op de Duitsche kustwateren der Noordzee. BelgiS. De ook gisteren voortgezette beraadslagingen over de voorstellen tot wyziging der wet van 1873 betreffende het gebruik der Vlaamsche taal by de strafvordering, waren eenigszins onstuimig. In den loop daarvan verweet een der leden den heer De Kerchove, Vlaming van oorsprong en oud lid van het Willemsfonds, zyn dwarsboomen van een by uitnemendheid Vlaamsch wetsvoorstel. Een klein mannetje, dat van de gereserveerde tribune een der leden een donderend „zwygl" toeschreeuwde, werd onverwyld de deur uitgezet. Het gold het derde artikel, bepalende dat by verzuim der voorschriften omtrent de keuze der taal procedure en vonnis nietig zouden zyn. Deze volstrekte nietigverklaring, door de heeren Woeste en Coremans onmisbaar ge noemd, werd door den minister van justitie, den heer Bara e. a. overdreven en gevaarlyk geacht. Ten slotte is met 47 tegen 33 stem men het artikel goedgekeurd, evenals de vier volgende het zevende min of meergewyzigd regelende de vertaling van Vlaamsche en Fran- sche processtukken, de keuze der taal in zaken waarby meer personen betrokken mochten zyn, enz. De wet van 1873 liet in dit geval de keuze der taal aan den rechter. Het nieuwe artikel schryft het gebruik van de taal der meerder heid voor, tenzy de rechter om byzondere redenen anders meent te moeten beschikken. De „Indépendance" oordeelt dat deze bepaling en welbeschouwd het geheele ontwerp de bestaande regeling in haar wezen tameiyk wel onveranderd laat, Het ministeriëele „Jour nal de Bruxelles" daarentegen beweert dat tot dusver de discussie eene ware zegepraal is voor de Flaminganten, wien het blad daar mede gelukwenscht, hun echter tevens ge matigdheid en practischon zin aanradende, opdat zy zich wachten door overdreven eischen de verbolgenheid hunner Waalsche broeders te wekken. Volgens de „Indépendance" klinkt het Fransch van den heer Coremans zeiven, als Vlaamsch, zyn Vlaamsch daarentegen als Fransch. De werkstaking te Mariemont, Bascoup en La Louvière is thans wel geëindigd, maar sommigen vreezen dat die binnenkort weer zal beginnen. Italië. Naar men uit Rome meldt, hebben de Oos- tenryksche en de Spaansche regoering den Paus verzocht tusschenbeide te komen, ten einde de samenkomsten ten harent ten gunste van het wereldiyk gezag des Pausen te voor komen. De staats-secretaris kardinaal Ram- polla heeft dienovereenkomstig instructiën ge zonden aan de nuntiussen te Weenen en te Madrid om al hunnen invloed in dien geest aan te wenden. Het wetsvoorstel voor de invoering van vrouwenstemrecht is door den Senaat, nadat de heer Crispi verklaard had met het ontwerp niet te kunnen instemmen, met eene geringe meerderheid verworpen. Er is geen sprake, aldus wordt uit Brussel bericht, van een huweiyk van prinses Clémentine met den Italiaanschen kroonprins. De prins is tot kapitein bevorderd. H(1 moest by al zyne superieuren bezoeken afleggen en zal den gewonen kazernedienst moeten doen, zoo wil het koning Humbert. Groot-Brttaunlë. In do gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting heeft baron Henry De Worms aangekondigd dat de gouverneur van Jamaica tot gouverneur van Queensland is benoemd. Verder deelde hy mede dat de onderhande lingen met het kabinet van Peking over het verdrag omtrent de immigratie van Chineezen in Australië, worden voortgezet. Mackenzie heeft bedankt voor het lid maatschap van het „Royal College of Physi cians," te Londen. Eene lersche dame, miss Davenport, is benoemd tot gouvernante van het Spaansche koninkje. Zy krygt 8500 gd. jaarlyks en, als hare taak ophoudt, een pensioen van 6000 gd. In het Lagerhuis zal de aaDdacht wor den gevestigd op den toestand van zekeren Moroney, die twee jaren geleden te Kilmain- ham gevangengezet werd, wegens verzet tegen de dwangwet. Moroney moet nagenoeg krankzinnig zy'n geworden, ton gevolge van de in de gevangenis geleden ontberingen. Servië. Koning Milan, die schraal by kas is en die nergens meer krediet kan krygen, wilde een speelbank te Belgrado oprichten. Maar de kei zers van Rusland en Oostenryk hebben hem gedwongen dat plan op te geven. Te St. Petersburg wordt verzekerd dat koning Milan een tractaat heeft gesloten met de Triplo Alliantie, dat weldra zou bekend gemaakt worden. De Panslavisten hopen dat dit in Servië eene beweging tegen den koning ten gevolge zal hebben. j zoekt te Voorschoten eene vrye KAMER met Kost en Bodlening by fatsoenlijke lieden. Brieven franco onder No. 383 by don Boekhandelaar H. N. MUL, te Haarlem. aaaan Ut 11831 C«n écne zitting), in het Logement „De Vergulde Wagen", by den Heer C. J. DE WIT, te Alfen a/d. Bijn, lage zijde, op Vrijdag 28 Decem ber 1888, des namiddags te 1 uur, VAN DE KAPITALE gelegen in den Binnenpolder en Droone, onder de Gemeente samen groot ongeveer 18'/j hectaren. Aanvaarding: de Landeryen by de betaling der koopsom en de Woning en verdere Ge timmerten 1 Mei 1889. De betaling moet geschieden uiteriyk den lsten Februari 1S89. De Hofstede is uit de hand te koop tot 22 December 1888 en te bevragen by den natenoemen Notaris. Nadere inlichtingen zyn te verkrygen ten kantore van Notaris J. C. SPRUIJT, te Alfen a/d. Bijn. A. VAN RIGTEREN, Haarlemmerstraat 283, Leiden, Een groot assortiment nieuwe Artikelen, zeergeschikt voor St.-Nieolaas-Cadeanx. NOUVEAIJTÉ'S in Verguld, Argenté, Cuivre-poli, Cuivre-fumé, Olyfhout, Pluche, gemonteerd Porselein en Kristal, Leder, Terra-Cotta, Brons, Marmer, Oud-Eiken- en Notenhout, enz., enz. Groote keuze In: Albums, Portemonnaies, Broches, Bracelets, Nécessaires, Flacons, Byouteriodoozen, Lystjes, Inktkokers, Aschbakjes, Horlogestandaards, Sigarenkokers, Schryf- en Zak Portefeuilles, Workdoozen, Cassetten, Toilets, Déjeuners, Koppen en Schotels, Present glazen, Fantaisie-Meubeltjes, Barometers, Thermometers, Vuurschermen, Sigarenkisten, Pypjes, Vestkettingen, enz., enz. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. Er bestaat gelegenheid tot het houden van by voorkeur Onderwijzers, op vroolyken stand en voor billijken prys. Te bevragen Bureel van dit Blad letler F. Specialiteit waarby zeer voordee- lige en nieuwe artikelen, byzonder geschikt voor Si.-A'ieolaas-Cadeaux, tegen zeer biliyke prpzen. Nieuwe Ryn 31. P. A. SAROXI. en

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 14