SOLIEDSTE NAAIMACHINES, van af 25 Gulden. A. VAN RIGTEREN. Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. T wee-Guldens-Bazar, Aanbesteding. Aanbesteding Steenkolen. Groote Sorteering Thermometers, Barometers en Velocipedes. J. 8 2VCENTS-S1GAAR. bericht de ontvangst van eene buitengewone sorteering der BUITENGEWOON LAGE TARIEVEN voor het vervoer van BESTEL- en VRACHTGOEDEREN van en naar Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest en Leiden. N°. 8833. Zaterdag 1 December. A°. 1888. fiourant wordt dagelijks, met uitsondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 30 November. Het verbouwen van het perceel aan de Haarlemmerstraat 134. Vraag het Merk: C. J. VIS TER, te Leiden, Aanbevelend, DE EERSTE EN EENIGE HAAGSCHE 25, Vlamingstraat 25. ƒ2.- EENIGE PRIJS /'2.- IS A. S. ZONDAG GEOPEND. - LEIDSCH DAGBLAD. raiJS DBZEB OOUSANT: Teer Mm par I muiia.1 JO. Imca par peatLM. thiiaiMHUa Nemsaara.Ml. PBJJS DEB ADVERTENTIE*: ▼aa 1—raffel. f 1.05. Iedere regel near /(.IT). Srootere letter. iur pleeterohaU. Toor hot ba- auaoaraa b ai ten da atad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg het doctoraal-examen in de rechtsweten schap afgelegd door den heer A. Philips. De onderofficiers-vereeniging „Door Vriendschap vereenigd" is voornemens den 2'2sten December a. s. in de Stadszaal eene buitengewone vergadering, met introductie, te houden. By die gelegenheid zullen eenige tooneelstukjes worden opgevoerd. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.Geref. kerk. te Leiden door den heer W. v. d. Bergh, te Voorthuizen. Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Sept. 11., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 21.9 Arnhem 22.5; Dordrecht 17.4; 's-Gravenhage 22.1; Groningen 17; Haarlem 24.6; 's-Her- togenbosch 29.9 Leeuwarden 21.2; Leiden 18; Maastricht 25.2; Rotterdam 19.7; Utrecht 18.6. Aan den vooravond van den heden te Scheveningen met zooveel opgewektheid ge vierd wordenden gedenkdag van de aankomst van den erfprins, later Koning "Willem I, uit Engeland, hield de Haagsche spes patriae eene betooging, welke getuigde van liefde tot Vaderland en Vorstenhuis. Ruim 300 in aantal, trokken de leerlingen der beide hoogere burgerscholen en van het gymnasium, voorafgegaan door de kapel der jagers, in voorbeeldige orde, dank zy do handhaving daarvan door politie en eav., en met fakkellicht begeleid, door de straten, waar duizenden langs den te volden weg waren geschaard eri op talryko punten uit de woningen bengaalsch licht werd ontstoken, naar het in arduin vereeuwigd monument van Neerlands onafhankeiykheid op het Plein 1813. Daar aangekomen, schaarden de deelnomers zich rond het monument en do aanblik, welke de schaar van jongelieden, met oranjesjerpen omhangen, met vlaggetjes en lampions in de handen en bestraald door het bengaalsch licht, het licht van ruim honderd petroleum- en andere fakkels opleverden, was een even eigenaardige als aangename. De regelingscommissie beklom de trappen van het monument. Eerst werd met eene korte toespraak van den heer Croockewit, die onzen eersten souverein met eerbied herdacht, een krans van enorme afmeting gehangen aan de beeltenis van den eersten Willem en daarna onder eene toespraak van den heer Plantenga, die hulde bracht aan de nagedachtenis van het driemanschap, een zelfde krans aan de beeltenis der drie mannen gehecht. Toen nam de heer Raben, oud-leerling der H. B.-S. met 6 jarigen cursus, het woord om de jongelieden te danken voor hun huldebe toon aan de nagedachtenis van de mannen, die onze onafhankeiykheid wisten te vestigen. Zy verdienden met het volste recht den naam van spes patriae. Luide toejuichingen, fanfares en het spelen van het volkslied, onder 't wuiven van de vlaggen en vaandels, volgden op elke toespraak. Daarna keerde de stoet in volmaakte orde naar het gebouw der hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus terug, waar hy ontbon den werd. B. en Ws. van Den Haag deelen den Raad mede dat zy met de plannen tot uit breiding der gasfabriek in zooverre gereed zyn, om, wat de gasberging betreft, den Raad voor te stellen hun te willen verleenen een krediet van f 140,000, ten einde de drie kleinste gashouders in staat te stellen nog voor den winter van 1889 15,000 a 16,500 M1 gas meer te kunnen bevatten. Tevens stellen zy, ook met het oog op uitbreiding der kanalisatie in de 3tad, den Raad voor, hun te willen toestaan den direc teur een technisch beambte terzyde te stellen, op eene jaarwedde van f 2500. In deze dagen van historische herin neringen, is het zeker wel de vermelding waard, dat zich te Scheveningen nog een misschien wel de eenigsto man bevindt, des- tyds met eene bom naar Engeland gezonden om Prins Willem af te halen. Arie v. d. Toorn, aldus heet de man, werd den 25 Dec. 1797 geboren, voer als jongen van 16 jaren aan boord by schipper Cornelis Pronk en bood zich mede aan om den Prins te gaan afhalen. Hy genoot evenwel d» eer niet den toekomstigen koning naar Holland over te brengen, want - aldus verhaalt hy wy kregen van de Engelsche regeering ten antwoord„dat zullen wyzelf wel doen." Slechts met ammunitie geladen, keerde dan ook de bom naar Scheveningen terug. Naar wy vernemen, is door den Raad der gemeente Voorschoten tot onderwyzeres aan de openbare school aldaar benoemd mej. H. Teupken, te Utrecht. De begrooting der gemeente Zoetermeer voor het jaar 1889 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, in ontvangst op f 12,084.03'/,, in uitgaaf op f 12,084 en dus met een batig slot van f 0.3'/2. Het suppletoir kohier van den hoofde- lyken omslag der gemeente Zogwaard voor 1888, is vastgesteld tot een bedrag van f 47,00'/,. In de gemeenten Zoetermeer en Zeg waard is eene zangvereeniging opgericht, ge naamd „Oefening kweekt kunst", onder leiding van den hoer C. Tiemeyer, onderwyzer aldaar. De vereeniging telt reeds een 24-tal leden. Do gewone oefeningen worden gehouden in een der lokalen van de openbare school. By den heer H. C. A. Thieme, uitgover te Nymegen, zyn verschenen „Een leelyk eendje" (twee doelen) door Henri Erroll, uit het Engelsch vertaald„Van letter tot geest" (twee deelen) door Gerhard Von Amyntor, uit het Duitsch vertaald„Ferdinand Wilmar" door Jan Van Borkel en „Onder den schepter der hofmeesteres", eene Deensche hofgeschie denis uit het einde der zestiende eeuw, naar het Duitsch van E. Biller. Al deze werken zien er, wat typographi- sche uitvoering betreft, zeer netjes uit. Dit is, hoewel van veel belang, echter niet genoeg. Een schoon omhulsel, een fraai voorkomen alleen maakt een werk niet aanbevelens waardig. De inhoud geeft het boek zyne waarde. Welnu, zonder in byzonderheden te treden, kan gezegd worden dat de opge noemde werken, hoe verschillend van aard dan ook, de eigenschap bezitten boeiend te zyn, dat ze de lezing ten volle .waardig zyn en niet ter zyde gelegd zullen worden, voor dat ze geheel ten einde zyn gelezen. Over de „longziekte", waar Nederland, dank zy dor circulaire van eenige Duitsche autoriteiten, plotseling weder mede bedeeld is, valt het volgende mede te deelen: Een stuk vee, door een Duitscher in do omstreken van Zutfen, Brummen of Warns- veld gekocht volgens de „Zutf. Crt." ver- moedelyk te Leesten of Almen zou, naar Laer by Munster vervoerd, daar ziek zyn ge worden en gestorven zyn aan „longziekte". Ten gevolge daarvan werden de maatregelen voorgeschreven by besmettelyke veeziekte, uitgevaardigd tegen de bovengenoemde plaat sen enz. Naar men aan de „Zw. Crt." uit Zutfen meldt, is noch aldaar, noch te Warnsveld, noch te Brummen iets vernomen van long ziekte, terwyl het bewuste stuk vee gesteld dat de ziekte werkelyk door den Duitschen veearts met juistheid is aangegeven in ieder geval gezond aan de grons is gebracht, want een gezondheids-attest was noodig toen het van hier in Duitschland werd toegelaten. Hoe dit zy, het is te verwachten dat onze Regee ring alles in hot werk zal stellen om in dezen de waarheid wereldkundig te maken. Voorshands zyn slechts de Regierungsbe- zirkon Munster en Osnabrück afgesloten en blyft dus de invoer toegelaten voor Emden, Cranenburg en Kaldenkirchen. Geiyk men weet, heeft de heer Schepel gisteren van de Tweede Kamer verlof gekregen de Regeering over deze zaak te interpelleeren. Uit Gulpen meldt men aan de „N. R. C." Alhier is dezer dagen overleden, onder den verdichten naam van Andrien Lalouette, de Op Maandag den 3den December a. s.j, des nam. te één uur, zal in het lokaal de Nieuwe Trasmolen worden AANBESTEED Aanwyzing op Zaterdag den lsten Dec., des morgens te elf uren. Bestek en teekeningen liggen ter inzage en overname ter plaatse der besteding. Inlichtingen geeft de Architect JACOBUS VAN DER HEYDEN, Hooigracht 4a. van Baggerwcrk, zynde het verdiepen van een gedeelte (lang ongeveer 1400 M.) van de Ringsloot, tusschen den Poelpolder en den Roversbroekpolder, te Lissc, in 2 perceelen. De voorwaarden liggen, van af 26 Novem ber e. k,, ter lezing in de Herbergen van Th. ZIJLMANS, te Lisse en van P. KAPTIJN, te Haarlemmermeer, (Lisserweg). f, Geurigste en Aangenaamste J. A. VAN COLLEJI, Sigarenfabrikant, te Eindhoven. Verkrygbaar by Haven, hoek Westhavenstraat. i. VAN RIGTEREN, Haarlemmerstraat 283, Leiden "Vrij Entree. Entree libre. biedt aan, met het oog op de aanstaande Feesten, Kamerplanten, alsFicus, Aspi distra, Diacaena, Clivia, Begonia, enz., enz. Bloeiende Planten, als: Cyclamen, Pri mula, enz. Mandjes van Riet on draad, met gedroogde grassen of Ievondo bloomen, Ma- kart-Bouquettcn, enz. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van puike eerste qualiteit Machine-, Gas-, Haard- en Kachelkolen tot zeer lage pryzen. Monsters te verkrygen aan het Stations- terrein Hollandsche Spoor. Ook te verkrygen geklopte Cokeatego biliyke pryzen. CAKON, Stationsweg onder Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5