f»—"»'. JJ Uit Bodegrave wordt gemeld: Door vrijwillige bijdragen van eenige voor standers van het openbaar onderwijs en eone hiermede gelijkstaande toelage uit de gemeente kas is men in staat gesteld, Zaterdag a. s. al de schoolkindoren uit dit dorp een genoeglijken dag te bezorgen. De hoofden der verschillende scholen zjjn reeds uitgenoodigd om met hunne leerlingen naar hot feestlokaal te komen, waar den kinderen de opvoering eener kleine opo- rette en een ruim onthaal wachten. De besturen der bijzondere scholen hebben geweigerd zich daarbij 3311te sluiten, zoodat alleen de leerlingen der drie openbare inrichtingen van onderwijs aan de foestelykboden zullen deelnemen. Gistermiddag hadden te Rotter dam eenige schoolknapen, die de Jonkerfrans- straat doorliepen, de onvoorzichtigheid eene aldaar voor oen winkel staande ladder, waarop een persoon stond om glazen te wassclien, omver te loopen, waarna zy het op een loopen zetten. De persoon, die op de ladder stond, viel op de straat neer en bezeerde zich erg aan de ribben en de borst, terwyi hy voorts oen arm brak en eene wonde aan het hoofd be kwam. Gisteravond werd het lyk van een man, die aan den Crooswykschen weg 11. Maandag levenloos uit het water werd opge- vischt,naar diens woning te Rotterdam gebracht om van daaruit heden begraven te worden. De vrouw echter weigerde het stoffeiyk over schot van haren man in hare woning te hebben, zoodat men besloot het lyk nu naar diens zoon over te brengen, die het van de dragers overnam en nu voor de begrafenis zorg zal dragen. {N. R.) Zeventig manden schelvisch, door den marktmeester te Rotterdam ten afslag geweigerd, zyn naar Middelharnis terugge voerd. Er is te Amsterdam een comité gevormd tot het verschaffen van gratis voedsel aan behooftigen. Do voormalige conciërgewoning van het vroegere gymnasium op don Singel, by den Heiligenweg, wordt voor dit menschlievend doel ingericht. Er is nl. eene keukenkamer en oen afzonderlek spyslokaal, waarin banken worden geplaatst. De ingang tot het lokaal is tegenover café „Willemsen", op don Heiligonwog, door de zoogenaamde Vrouwengang. Door die gang komt. men op de plaats achter het tegen woord'igo politiebureel. Door een der ramen wordt met een trapje toegang tot de spy's- zaal verschaft, terwyi do verzadigden dit lokaal weder kunnen verlaten door het perceel, uit komende op den Singel. Er zal, beginnende Maandag a. 8., van elf tot twee uren, voortaan iederen dag erwten soep 'en brood verkrygbaar worden gestold. De'heor H. Aarts, directeur van de Volks gaarkeuken in de Utrechtschedwarsstraat, is met de directie belast. By do p o 1 i t i e t e A m s t e r d a m s aangifte gedaan dat gisternacht diefstal met braak is gepleegd in de diamantslypery „Do Vrijheid", in de Govert Flinckstraat. Vermist worden tweo blikken trommels, waarin eenige partytjes diamanten. F. Van Horn, de conducteur der Amsterdamsche Omnibusmaatschappydie vóór eenigen t(jd moord pleegde op den hoofdcon ducteur dier Maatschappy en daarna zichzolven verwondde, is Dinsdag uit het buitengasthuis to Amsterdam, alwaar hy verpleegd werd, ontslagen en naar de gevangenis overgebracht. Te Amsterdam werd op de De Ruytorkade 's avonds een koopman uit Zwolle aangesproken door een persoon, die hem om geld vroeg. De aangesprokene haalde daarop uit den zak zyne beurs, welke hem dadelyk door den vrager werd afgenomen. Toen de bestolene zich daarop verweerde, kreeg hy van den straatdief zulk een zwaren stomp tegen de borst, dat hy achterover viel. De dader zette het op een loopen en de aange vallene werd door intusschen toegeschoten personen opgenomen, en, daar hy een zenuw toeval had, naar het Israëlietisch ziekenhuis gebracht. Te Tilburg verloor Dinsdag een arbeider op noodlottige wyze het leven. Ter wyl hy bezig was den inhoud van eenige beerputten in een wagen te Iaden, wilde hy het voortuig een oogenblik door een boom tegen omvallen stutten. De wagen viel echter op don man, die dood er onder word uitgehaald. Door een jager is in een bosch naby Valkenhuizon, onder Arnhem, het in vorregaandon staat van ontbinding verkeerend lyk van een man, in zittende houding, aan getroffen. Jas en zyden pet vond men in de nabyheid. Uit de kleeding van het lyk bleek dat de overledene in behoeftigen staat ver keerde. Ook vond men op het lyk een boekje met net schrift, waarby o. a. de jaartallen 1887 tot 1888 stonden aangeteekend. Van deze ontdekking is dadelyk by de politie aan gifte gedaan. De jongen te Vrouwenbuurt, die Maandag by ongeluk door een geweerschot is getroffen, was 13 jaar oud. Hy is reeds denzelfden avond onder hevige pynen bezwe- kon. De justitie stelt een onderzoek naar de zaak in. De laatste manschappen van het detachement huzaren, te Enschedee in gekwartierd naar aanleiding der werkstaking, zyn gistermorgen vertrokken. Gisternacht is te Breda de v y f- tienjarlge J. Krom, werkzaam in de suiker fabriek aldaar, van een vry hoogen zolder met het hoofd op eene yzeren plaat gevallen. Zwaar gewond, is hy in zeer bedenkelyken toestand naar het ziekenhuis gebracht. Te Tessel is eene flesch aange spoeld, waarin een brief van den loods Jh. Wright, van Huil, zich aan boord bevindende van het Italiaansche schip „Amacia", vermel dende het vergaan van genoemden bodem en waarin hy tevens afscheid neemt, van zyne vrouw. De leeraren van vreemde talen, in Rusland woonachtig, moeten volgens een nieuw ministeriëel besluit de Russische natura lisatie aanvragen. De moordenaar van den Ha in burger expediteur Hülsenberg heet Jozef Chiis tiaan Dauth en is in 1856 te Sachsenhausen geboren. De politie heeft dit vernomen van zyne verloofde, die alle inlichtingen en tevens een portret van den moordenaar verschafte. Met behulp van dit portret heeft de politie reeds gevonden, dat Dauth, die hofmeester was bij de Hamburg Amerikaansche stoomboot- maatschappy, naar Antwerpen is gereisd. Ver- moedelyk zal de moordenaar nu spoedig gevat worden. De heer Edison is ternauwer- nood aan den dood ontsnapt. Hy werd te Nieuw-York door een hollend paard omver geworpen, maar kwam er gelukkig met eeDige lichte kneuzingen af. De afgevaardigde Numa Gilly schynt gelukkiger in zaken dan in de staat kunde. Zoo heeft hy dezer dagen een oplichter, met name Ulyssus Merle, botrapt op het oogen blik, dat deze uit Nimes in Gilly's naam a n diens compagnon Benezet om 1000 fr. telegra- pheerde. De heer Gilly, die toen te Parys was, seinde terug: „Het geld zal u morgen ge worden." Ulyssus werd tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Eene sc h e e p s b o u wmaa tschappy te Flensburg heeft wegens werkstaking van een aantal harer werklieden den arbeid geheel doen ophouden, waardoor omstreeks 1200 arbeiders zonder betrekking zyn. Eenige Parysche bladen voor spellen reeds het naderend einde van het Duitsch-Oostenryksch verbond. Aanleiding tot deze geruchten geeft eene mededeeling van den Weener correspondent van de „Standard" betreffende een ernstigen twist tusschen den Oostenrykscben minister-president graaf Taaffe en den Duitschen gezant te Weenen, prins Rouss, en een artikel van het „Deutsche Tageblatt", waarin wordt beweerd dat de Oostenryksche kroonprins Rudolf een vyand is van keizer Wilhelm II. Men moet dus erkennen dat de gemaakte onderstelling voorloQpig op zeer losse gron den berust. Uit Eisenach wordt geschreven: Met het oog op eeno voor korten tyd gedane mededeeling dat de oude koperbergwerken in do nabyheid dezer plaats reeds ten tyde van Maarten Luther geeno winst meer opleverden, zoodat Maartens vader den arbeid aldaar moest staken, wordt thans bericht dat nieuwe proeven aan het licht hebben gebracht dat zo ryke ertsen en zelfs veelkleurig koper ertsen bevatten. De koning van Portugal hoeft den keizer van Oostenryk en dien van Duitsch- land benoemd tot eere kolonels van tweo Portugeesche regimenten. De Parysche correspondent der Londensche „Standard" heeft een onderhoud gehad met don onttroonden Radjah van Sikh, Duleepsingh, die te Parys vertoeft in verband met den verkoop van zijne juweelen. De ge wezen Radjah verklaarde het voornemen te hebben onderdaan van Rusland te worden en in Zuidelyk Rusland domeinen aan tekoopen. Hij erkent daarby echter dat de Russische regeering niet geneigd is zyne vorderingen tegen Engeland te ondersteunen. Duleepsingh verzekerde verder naar Rusland te gaan als de afgezant van verscheidene ontevreden Indi sche vorsten. Vyftig duizend Indiërs, beweerde hy, staan gereed hem by te springen zoodra hy de vaan van den opstand ontrolt. Zy ge- looven in de oude profetie, welke aan Sikh Radjah zijne aanstaande kroning voorspelt. Te Havant, by Portsmouth, is een afschuweiyke moord gepleegd, welke ter stond aan den beruchten „Jack the Ripper" werd toegeschreven. Later bleek het echter dat dit niet het geval was. Een jongen werd vermoord gevonden. De knaap had een viertal groote wonden, terwyl het mes, waarmede de misdaad werd gepleegd, er by lag. Een man, op wien zware verdenking rust, is terstond in hechtenis genomen. Er is thans een brief te Hucknall ontvan gen door zekeren Porter, van iemand, die zi«h noomt „Jack the Ripper's pal" (kameraad). Do man schryft hierin dat hy en Jack nu met moorden ophouden, dat Jack een Beier is en dat hy met hem kennis maakte op eone boot. Do schry ver duidt zich in den brief zelf aan als een vroegere bediende van Porter, die van Hucknall naar Colorado was ver trokken. Richardson en Edgell, de ware daders van den diefstal te Edlingliam, waar voor tweo onschuldigen 9 jaar lang gevangen- zaten, zyn dezer dagen tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld. G emeenteraad. In do hedonnamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de hoeren De Kanter, voorzitter, Knappert, Yan But- tingha Wichers, Zillesen, Du Rieu, Zaayer, Alma, Schneither, Fockema Andreae, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, De Sturler, Cock, Van der Hoeven, Tieleman, Zaalberg, Has selbach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Bool, Nykamp, Juta, Koetsor en Van Hamel. Ingekomen is een verzoek van dr. B. Kruyt- bosch om eervol ontslag al3 docent aan het gymnasium tegen 1 Februari a. s., alsmede een van H. E. Dietrich om vergunning tot het leggen van eene stoep voor zyn perceel Bree- straat, hoek Koorsteeg, en aanvragen om ver gunning tot demping van elooten. Aan de orde waren de volgende punten 1®. Benoeming van eene regentes van het H.-G. of 8rme Wees- en Kinderhuis. (224) 2°. Idem van eeno derde onderwijzeres aan de Jon gensschool lsto klasse. (240) 3°. Idem van een dorde» onderwijzer aan de school 3do klaseo No. 1. (241) 4°. Idem van een tweeden onderwijzer a-an de Jon gensschool 1ste klaeee. (242) 5°. "Verzoek van H. Koster te Oo^ «'geest, ter bekoming in eigendom van grond aan de Haarlemmertrek- vaart.(229) 6°. Bozwaaröchriften tegen het kohier der Plaatse lijke Directe Belasting, dienst 1888. (230) 7°. Voorstel tot aanschaffing van Well'elampen. (231) 8°. Verzoek van G. Rykaart Azn., om ontslag als derde onderwijzer aan de Jongensschool late klasse. (234) 9°. Idem als voren van mej. A. M. Kapteyn, als leerares in de Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (235) 10°. Idem van den Directeur der Leidscho Melk inrichting, om ontheffing van de bepaling van art. 221 der Algemeeno Politieverordening. (237) 11°. Idem van de firma H. M. Biesiot, om eene water leiding te maken naar de Van-der-Werfstraat. (238) 12®. Idem van C. Ripping, om terugbetaling van schoolgeld, lager ondorwjjs. (239) 13°. Idem als voren van jhr. C. J. Strick Van Lin- schoten. (239) Benoemd werden: tot regentes van het Hei lige Geest- of arme Wees- en Kinderhuis, in plaats van wylen mevrouw Zaalberg, mej. A. R. M. Kaiser met 19 stemmen (3 biljetten waren blanco)tot derde onderwyzeres aan de Jongensschool der 1ste klasse mej. J. G. Blok alhier, met 21 stemmen (2 bilj. blanco) tot derdon onderwyzer aan de school dor 3de klasse No. 1 de heer P. Th. Jansen te Noord- wykerbout, met 16 stemmen (5 stemmen waren uitgebracht op den heer I. Plantfeber en 1 bilj. was blanco); tot tweeden onder wyzer aan de Jongensschool der lsto klasse de heer J. J. Wissenburgh alhier, met 21 stemmen (1 bilj. blanco). Ten aanzien van punt 6 vroeg de heer V. m der Hoeven zich af of dit punt wel reeds ryp voor behandeling was, aangezien de commissie van financiën, zooals omtrent vroegere be zwaarschriften besloten was, niet is gehoord geworden. De Raad dient z. i. eerst het beginsol uit te maken of dergelyke verzoeken in het vervolg in handen der commissie van financiën moeten gesteld worden. De verordening schryft het voor; doch voor zich zelf ziet hij er geen bezwaar in om van den regel af te wijken, aangezien de zaak aan burgemeester en wethouders uitstekend is toevertrouwd. Eerst echter moet door den Raad een besluit genomen worden. De Voorzitter gaf eene toelichting waarom de reclames niet door de commissie van finan ciën waren onderzocht, nl. omdat hy niet gelooft dat deze stukken by die commissie behooren, wyl het hier slechts krachten betreft tegeneen eenmaal vastgesteld kohier. Er is ten deze dus slechts sprake van continuatie eene bestaande zaak. Het moge werkelyk volgons de letter van art. 2 zyn, dat de stukken in handen der comm'ssle van financiën zouden moeten worden gesteld. Volgens de geest z. i. zeker niet. Ook n het belang van meerderen en spoed is a'leen onderzoek door B. en Ws. wenschelyk, want de comm. van financiën heeft denzelfden tyd noodig als het Dageiyksch Bestuur. De heer Cock achtte het zoo onbillyk niet als ook de comm. v. fin. geraadpleegd werd, omdat de belasting nü anders is dan verleden jaar, wat het samenstellen van het kohier be treft zonder dat de belastingschuldigen omtrent hun aanslag zyn gehoord geworden. Hunne klachten moeten dus des te meer worden onderzocht. Dien wensch bleef de Voorzitter onnoodig achten en wyziging in de verordening boven dien niet wenschelyker is slechts te onder zoeken of de klachten al dan niet gegrond zyn. Niettemin stelde de heer Cock als motie voor dat de bezwaarschriften alsnog in handen der commissie van financiën zouden worden gesteld, welke motie werd verworpen met 13 tegen 7 stemmen. De heeren Schneither en Fockema Andreae onthieldon zich, als leden dor fin. commissie, van stemming. Ten gevolge dezer stemming, vroeg de heer Van der Hoeven of daaruit nu de gevolg trekking was te maken dat dergelyke verzoeken steeds niet in handen der commissie behoe ven gestold te worden, waarop de Voorzitter meende dat toestemmend moest worden geant woord, hoewel de raadsleden natuurly k het recht hebben by volgende reclames immer nieuwe voorstellen, als nu de heer Cock deed, te doen. Ook ten aanzien van de ingekomen be zwaarschriften zeiven wenschte de heer Van der Hoeven het woord te voeren, waartoe hem vergunning werd verleend, echter, zooals voor dergelyke reclames gebruikelyk is, in besloten zitting, waartoe werd overgegaan. Na heropening der vergadering stelde de Voorzitter voor om conform de voordracht het kohier, vroeger vastgesteld op 140,554.6-5, te verminderen met ƒ365.60 -f- 9.75, met welke laatste de aanslag alsnog voor F. Wyde- ne3 Spaans werd verminderd, waardoor het kohier thans werd uitgetrokken op ƒ140,179.30. Zonder hoofdelijke stemming werd ook goedgekeurd het voorstel tot aanschaffing van twee Well's lampen met toebehooren, te zamen ad 500, ter verlichting van terrein by brand, met welke lampen indortyd aan de Stadstimmerwerf proeven waren genomen. De heer De Sturler zeide vooraf met genoegen de voordracht te hebben ontvangen, doch sprak den wensch uit dat, wanneer er weer proeven werden gedaan, dan ook do Raads leden hiervan vooraf werden in kennis gesteld. Do overige punten der agenda, 5 en 8—13 gaven tot geene opmerkingen aanleiding en werden alzoo, mede zonder hoofdeiyke stem ming, goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. BUITENLAND. Daltaehlanil In den loop van het debat in de» Ryksdag over de staatsbegrooting, bestreed do minister Bötticher gisteren het verlangen van den heer Liebknecht naar eeno interna tionale ontwapening, als volkomen onuitvoer baar. Ook kwam de minister op togen de aanvallen van genoemden afgevaardigde met betrekking tot de buitenlandsche politiek der regeering. Prins Von Bismarck, zeide de minister, heeft nooit conflicten met het bui tenland te voorschyn geroepen; steeds was het zyn streven den vrede te handhaven. Dat door de wetgeving op sociaal gebied niet alle kwalen waren opgeheven, wist de regeering zeer goed, maar het zou onverantwoordelyk van haar zyn geweest, indien zy stil had ge zeten, en althans niet enkele ma.itschappelyke kwalen had weggenomen. De socialistische party streeft de regeering tegen, terwyl laatstgenoemde zich beyvert aller wenschen zooveel mogelyk te bevredigen. Het by den Ryksdag overgelegde rapport betreffende de verantwoording der regeering over de toepassing der socialistenwet ge durende het vorigo jaar is arm aan stof. Uit gewezen werden in 1887 uit Frankfort, Ham-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2